Jaký nástavkový úl vybrat?

chov včel a rozličného hmyzu
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Kostey »

Vrtá mi v hlavě, jaký nástavkový úl vybrat. Informací je všude tolik, až mi z toho jde hlava kolem.
Jsem naprostej začátečník, stále ještě nemám ani zmáknuté názvosloví všeho co takovej úl obsahuje, ale asi jsem se rozhodl, že to začnu nějak řešit, protože bych rád včelařil.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od MartinR »

Myslíš kakou rámkovou míru nebo typ nástavku (materiál, zateplení...)
Rámková míra tj. velikost rámku je asi základ aby sis ujasnil, u nás je jich celá řada. Nejpoužívanější u nás je míra 39x24 (šířka rámku x výška rámku). Světově je nejrozšířenější míra "Langstroth" tj.44,8x18,5 (výšky rámku u tohoto typu jsou ještě různé) U nás je pak celkem rozšířená i míra 42x17 což je tzv.Optimal. Ten mám třeba i já a jsem s touto mírou velmi spokojen. Ale to ti asi bude říkat o "své" míře téměř každý včelař. Pak jsou ještě další míry ale tam už bych ti za sebe asi doporučoval nejít - je to přece jen míˇn rozšířené a tak na to cokoliv konpatibilního sehnat bude vždy problém.
Typ úlu co se týče zateplení a materiál úlu je pak snad ještě větší názorový galamatiáš mezi včelaři než samotná rámková míra... :blazen:
Já jsem třebas zastánce celodřevěných úlů z 25mm prken a zateplovat pořádně pouze víko úlu.
Návštěvník

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Návštěvník »

My včelaříme na rámkové míře 39krát 24 také v celodřevěných úlech.Zateplujeme pouze vrchem-
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Janina »

A jaký názor máte na toto?
Už pár let přemýšlím, čtu, koukám tu i tamhle, ptám se, i na jednom semináři jsem byla a stále mám obavy, abych včelám neublížila, tak je zatím nechovám.
http://drevenakosnice.cz/produkty
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od MartinR »

Asi se to řadě z Vás nebude líbit ale to cos Janinko dala do odkazu bych snad nedoporučil ani svému největšímu nepříteli... :smutek:
Pro začátečníka je to dle mého nejlepší cesta jak si včelařinu zprotivit a nevydržet u ní. Přijde mi, že ten co toto navrhoval nemá o praktické včelařině především s dnešními druhy včel absolutně zkušenosti. Žel naše původní malospolečnenstevní včela pro kterou by se možná z části dal tento typ úlu použít už u nás není a nežije a pro dnešní kraňskou včelu je tento úl naprosto nedostatečný a odnese to následně hlavně včelař sám.


39x24 je myslím velice povedená míra a pro malovčelaře bych jí určitě taky doporučil.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Janina »

Děkuji za názor.
Jen pište všechno včelaři, rada se přiučim děkuji.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od PavelIV »

Jsem vcelařský embryo :vytlem:
Tak po tátovi 39x24, převzal jsem celej systém, zeptat se můžu jednoho kolegy, co ho táta vyučil i dalších. Ale tenhle zná dobře tátův systém.
Nevím, jestli to je úplně nejlepší pro včely, ale pro včelaře je to výhodný.
Kdybych začínal úplně od začátku, možná bych zkusil to, co na UFO popisuje Tom50. Když se teda povznesete nad to, jaký je to sebestředný egoistický hovado :)), tak to co píše o svým včelaření mi dává smysl.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Kostey »

Tak jsem se rozhodl pro rámkovou míru 39x24 a začínám teda řešit jaký úl.
Máme tady zimu, přecijen tu jsme dost počasim ovlivněni Krkonošema. Líbí se mi úly zateplené ovčí vlnou.
Máte někdo něco proti nim, nebo byste je třeba i z nějakého důvodu doporučili?
https://shop.vcelidomov.cz/index.php?id ... er=product
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Jan »

Jestli se s tim ještě něci dá dělat, 39x24 nebrat. je to dost vysoký rámek , ale ne tak, aby včely zimovaly bez problému na jednom nástavku.
Doporučuju Langstroth = je delší a adamec (39x24) je jeho zkomolenina , vzniklá losováním . A byla přijata , že to byly 3 úzkovysoké rámky z německých almárek svázané k sobě. Pokud ovšem nehodláš chovat a prodávat oddělky ve velkém - tam je z důvodu rozšíření asi lepší 39x24.
Do Krkonoš bude lepší ten Langstroth. Pokud začínáš a budeš si vyrábět inventář sám / od truhláře, doporučuju použít místo tvaru rámku hoffman normální a v úlech hřebeny. Ušetří se na výrobě rámků. Taky doporučuju , kor pro podhůří systém Dadant. Větší rámek je vhodnější jednak ohledně zimování, a dále, pokud budeš kupovat oddělky , tak menší rámek v pohodě dáš do většího, obráceně je to humus to vyřezávat a připevňovat.


Ohledně zateplení - osobně mám úly zateplené , před cca 10 lety to byl super nápad, kdy byla chladná deštivá jara, teď , kvůli nemocem plodu je vhodnější
mít z coulových desek , od podzima neuteplené , aby matka nekladla, a naopak od únor-březen, na základě počasí je pak uteplit, klidně omotat tou vlnou.
koupil bych toto :
https://www.nastavky.cz/produkt/nastavk ... 3-komfort/
nebo jestli máš cirkuli a pokosovou pilu, tak bych si to vyrobil sám. Bezfalcové jsou v pohodě i pro kočování a nemačká se při tom tolik včel.
Ale nepíšeš, kolik vlastně plánuješ včelstev mít. Jestli 5 , 10,50 .....

Na tohle téma jsou celé knížky, takže to napsat ve třech větách nejde.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Kostey »

Na kurzu mi říkali, že ty 39x24 jsou zbytečně velký a pak i těžky, když tp je plné medu, spíš mi doporučovali 2/3 Langstroth, pro který jsem byl zprvu rozhodnutý, ale když mi pak všichni včelaři se kterými jsem o tom mluvil říkali, ať si normálně pořídím klasiku 39x24, tak jsem se nějak nechal přemluvit. Nicméně jsem dost tvárný co se výběru úlů týče.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Jan »

ano, langstroth a ideálně velikost rámku 448x300 - 320 a nástavek 145. používá to tak celý východní blok, někde mají i 145 výšku jako plodiště.
prkýnka 16 cm je možný koupit na každý pile, ideálně kratina 1m , stejně se na rámky musí řezat.

Doporučuju knihu https://uloz.to/file/iCr84aQ7VkmW/liebi ... et-net-pdf , včelaříme jednoduše Dr. Liebig,
ideálně koupit , stojí asi 150 kč a je tam VŠE , co začínající včelař potřebuje. Na názory "zkušených" včelařů s 39x24 - je to hloupost, většinou (čest vyjímkám) včelaří stylem minulého a předminulého století (no Langstroth je taky vykopávka , ale ověřená) .

Nepsal si, jestli chceš jít cestou nákupu , nebo samovýroby a co je včelařský cíl. Narovinu říkám, že 3 včelstva jsou minimum.

Honza
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Kostey »

Chtěl bych mít do 5 včelstev a s takovým počtem do toho nějak zabřednout a zjistit zda mě to baví :vytlem: a pak podle situace počty navýšit.
První rok s žádným medem nepočítám. Chtěl bych pořídit oddělky, ale zatím co jsem tu v okolí kontaktoval 5 včelařů, tak se na prodej oddělků nějak netvářili.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Jan »

můžu být nápomocen , ale pouze na rámku Langstroth 326,nebo 159mm. Bydlíš v středočeském kraji ? Nebo je to HK, Liberec ?
Pokud se převáží včely mimo kraj, musí se žádat povolení.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Kostey »

Jsem v libereckém kraji, okres Semily, kousek od Vysokého nad Jizerou. Na kurzu mi doporučovali si sehnat včely z mého okolí, z co nejpodobnějších klimatických podmínek, že to je pro začátečníka nejlepší, než je tahat přes půl republiky. Budu tu shánět dál, ale pokud bych nesehnal, tak bych se klidně ozval. :souhlas:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Jan »

toto vše je pravda do okamžiku otázky, CO je místní včela. Tedy pokud použiju libovolné včely a dodám jim MATKU místní / vhodnou po místní podmínky,
nejpozději do roka mám zase kompletně místní včelu. Ale to už vybočuje z tématu výběr úlu. S měnícím se počasím mám dojem žádná včela tady žijící není "místní" , protože například včela Vlašská se liší především tím, že ploduje i v zimě. Pokud ale použijeme izolátor matky (krabička konstrukce , aby to matka přežila) , najednou tento nedostatek padá a i toto včelstvo přežije (to není návod k chovu jiných plemen, pouze příklad). Jiná otázka je, že například u Vás může být snůška tzv lesní tmavá a geneticky jsou včelstva, která upřednostňují nektar z kvetoucích rostlin do té míry, že lesní med nedonesou (v extrému).

Další možnost je si chitit / nalákat roj. Je to zdarma a určitě místní.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od irčan »

Ale nevíš co sebou neznámé roj přinese,nemoci neb agresivitu.Ty agresivní včely sem zažil,bez síťky a komplet obleku ses dostal tak na třicet metrů vod úlu a už pomě šly.Bylo dost smutný je zlikvidovat ale nebyla jiná cesta.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Jan »

no tak 100 % přinese varroázu. mor tam neni :
https://www.svscr.cz/mapove-vystupy-ohn ... ych-pasem/
musí to být prvoroj , tedy obrovský. Ty daleko nelítaj.

a jak nejlépe získat tu místní včelu, když ne rojem ? Pokud bude ta matka bodavá a současně včelstvo silné a nosit med , mám o ni zájem.
ty dnešní mouchy nic nevydržej. Já třeba skoro nepoužívám kuřák.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Jan »

Kostey píše: 10 úno 2020 14:04 Jsem v libereckém kraji, okres Semily, kousek od Vysokého nad Jizerou. Na kurzu mi doporučovali si sehnat včely z mého okolí, z co nejpodobnějších klimatických podmínek, že to je pro začátečníka nejlepší, než je tahat přes půl republiky. Budu tu shánět dál, ale pokud bych nesehnal, tak bych se klidně ozval. :souhlas:
tak jak si dopadl ? Už včelaříš ? Jaký úl si nakonec vybral ?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od Kostey »

Vybral jsem 39x24 ale mám problém tu sehnat oddělky, všichni se nějak cukaj
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástavkový úl vybrat?

Nový příspěvek od kosta »

zkuste se podívat na faunu .cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů