Vyvýšené záhony

Zelenina
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od arus »

Kvůli problému s kolenem, jsem začala přemýšlet o vyvýšených záhonech. Zatím je to jen nápad, který nemá konkrétní podobu ale napadlo mě, že se vás zeptám na váš názor. Co si o tom myslíte?
Myslím si, že pro záda a kolena by to bylo fajn, ale jak udržovat takové záhony, když budou +- 80cm nad zemí? Např. rytí, to si neumím představit.
Děkuji za vaše rady a nápady. :ruzicka:
:arus:
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Jana P. »

Arus vídám dva druhy vyvýšených záhonů. Jeden je vlastně taková navrstvená ohražená kopa a druhý je jako stůl s ohradou na nohách. Který máš na mysli?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od arus »

Jani, nemám představu. Ale hrobečky nechci. Spíš něco jako krabice, která nemá dno a víko a je nasypaná zeminou.
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Hhippie »

O vyvýšených záhonech je jistě mnoho na internetu ke stažení... nemám osobní zkušenost, ale předpokládám péči bezorebnou metodou? :promin:
Mě se líbí hlavně na oko a taky mi přijdou praktické pro záda a klouby... otázka, která mi vrtá hlavou, krom toho kypření, je vodohospodářství této metody pěstování... protože mi přijde, že bude snáze vysychat..? Ale jak říkám - nemám zkušenost..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Kouťák »

Vyvýšené záhony,když se udělají z hezkých prken,nebo z kulatiny,tak jsou krásné.Také jsem o tom uvažoval.Bratr jich udělal 5, asi metr šíře,délka dva metry a výška asi 70cm.Druhý rok sleduji,co to má za výhodu,když pominu,že se nemusí ohýbat.Je pravdou,že to na nich roste dřív než na záhoně.Je to asi tím,že to má teplo na kořeny.Protože jsou dole větvičky,tak to sedá a každý rok se nemusí rejpat a stačí přidat kompost.Za 4 roky se však musí záhon vyčistit a znovu založit a to je asi pěkná fuška a tak až přijde chvíle,kdy se neohnu,tak zruším i ty normální záhony a zaseji trávou.Závěrem bych ohodnotil vyvýšené záhony asi takto.Hezké,ale pro lidi kteří mají pidi zahrádku.V našich divočinách je nejlepší vše pěstovat přírodně a ono to buď jde,nebo nejde.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Nitraner »

:))
Hhippie, jak budeš u nás, vzpomeň si mezi řečí, ukážu Ti záhon z palet.
😉😂😂😂
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od arus »

Kouťáku, díky...tvůj příspěvek mně povzbudil, abych to zkusila. :souhlas:
:arus:
akaš
Příspěvky: 16
Registrován: 09 čer 2020 20:42
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od akaš »

Já jsem si pořídil vyvýšené záhony cca před 4 lety hlavně proto, že poté, co jsem musel přestat kouřit a přibral 25 kg, se nemůžu moc ohýbat. Na jednom vyvýšeném záhonu mám bylinky, které se krásně plejou, stříhají atd., a na druhém kanadské borůvky a brusinky, ke kterým si letos opatřil konstrukci na síť, protože mi je každý rok sklidili kosi. Rýpání si moc představit nedovedu. Zatím musím každý rok ještě dosypávat zem, protože spodní vrstva větviček se stále ještě slehává.
Obrázek
Známej chce příští rok vyrábět krásný záhony - nižší, ale ze fošen 8-10 cm buď smrkový nebo z douglassky.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od arus »

A vyrobit záhony z palet není blbost? Kvůli tomu, že mají mezery, kterými zemina může propadat a měkké dřevo nevydrží možná ani ty 4 roky, s nátěrem možná déle.
Trochu se mi rýsuje představa, že by to mohlo být účko, dlouhé 3m a vysoké 40-50cm
:arus:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Dřevo to chce stejně ochránit alespoň nízkou nopovkou, ať to trochu větrá :souhlas:
Co na to použít plastové desky z reciklátu ? Transform Bohdaneč
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Hhippie »

Když ten recyklát je děsně těžký....blbě se s ním pracuje. A navíc je otázka UV stability...jakou to bude mít životnost...? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Javorka »

Musím říct, že mě bolí víc záda, při práci u vyvýšeného záhonu. Ale neměla jsem moc vysoký. To by musel mít opravdu výšku jako stůl. Vyvýšené záhony se mi líbí, když je to hezky udělané. Ty moje moc dlouho nevydržely a špatně se kolem nich sekalo.
:433:
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Jana P. »

Navíc je to hnusné. :smutek: ten recyklát, nemám ráda cokoliv se tváří jako něco co to nejni, jestli mi rozumíte.
A fakt se blbě kolem čehokoliv seká, musíme vždy obejít vše vyžínačem na el. Máme stihl je skvělý, ale přeci jen na velkém členitém pozemku je to opruz. A ta struna odlétají kousky.
No, vyvýšené záhony mají plus i minus. Pro mne samé minus. :vytlem:
Já jsem pro tohle :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Hhippie »

Vyrobila jsem “vyvýšený záhon”. Spíš je to velký květináč. Pro prostor před domem, aby to dobře vypadalo a nemusela jsem lítat pro bylinky dolů do zahrady.
Teď je však otázka, zda to zvládnou rostliny přes zimu. Asi by bylo lepší ty bylinky, co by měly zůstat (trvalky) zasadit spíš na prostředek, aby k nim zboku nemohl mráz ke kořenům? A kolem pak sázet něco nižšího, hezkého, třeba užitkového nebo i okrasného…
Mám pro ty vyvýšené záhony připravené toto:
Máta, meduňka, pažitka, tymián, šalvěj… třeba rozmarýna (tu zatím nemám :).. prostě takové to, co člověk potřebuje na denní spotřebu do kuchyně.
A pak se uvidí, co na jaře vymyslím :vytlem:
Otázka taky je, jak to založit, když to je vlastně dost nízké… :nevim: jestli tam dávat ty větvičky na dno, nebo to prostě založit rovnou nějaký hnůj a navrch rozložený kompost (= zeminu). Fakt nevim :ajeje:
Mám to jen půl metru vysoké, tak uvidíme, zda to vůbec bude mít možnost fungovat… třeba to byla zbytečná práce a vyhozené peníze :nevim: každý prostě konáme dle svých možností… maximálně můžu neudělat ten druhý truhlík zatím a tenhle zvýšit o jednu řadu :vytlem:
Přílohy
09839FB4-70B1-4768-BD64-F70FE48857BD.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Jana P. »

Pokud máš záhon na bylinky tak bych hnojem šetřila. Bylinky mají rády chudší půdy.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Hhippie »

Vidíš, na tom něco je. Díky 😉
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,měl jsem stejných beden na zahradě 12.Množil jsem v nich veškeré okrasné dřeviny a jedna bedna byla na bylinky.Tenkrát se tomu neříkalo vyvýšené záhony a tak pár rad.Bylinkám nesvědčí přemokření a tak místo větviček dej na dno stočenou drenážním perforovanou trubku (husí krk) a na ní hrubší štěrk.Zeminu půl na půl s pískem.Neboj,přes zimu nezmrznou,ale zamulčování kůrou je lépe ochrání,ale já jsem tam dával oblázky.Škoda,že nemám žádné fotky mého blbnutí.
Pokud chceš dělat těch beden víc a zvýšit o jedno prkno,tak nedávno jsem viděl u jednoho domu,že stejné bedny stály na velkých žulových kostkách a bylo to moc hezké,ale záleží na vkusu a možnostech je sehnat,i když na bazoši jsou.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvýšené záhony

Nový příspěvek od Savarka »

Zbytečná práce a vyhozené peníze to určitě nebyly. Záhon je moc pěkný a dle mě takových záhonů není nikdy dost. :souhlas:
Pro středomořské bylinky to bude super, akorát rozmarýn chce dát na zimu domů. Pažitka a vůbec cibuloviny tam taky půjdou pěkně. Přidala bych i naťovou petržel. Nějak si tam nedovedu představit meduňku a mátu, těm vyhovuje spíš vlhké prostředí, navíc máta je dost rozlézavá. Osobně bych je dala zvlášť. Jediná nevýhoda s těmi trvalkami je, že záhon si každý rok trochu sedne a je potřeba nahoru přisypat kompost/hlínu, takže se stejně ty trvalky musí občas vyndat a zasadit znovu. My vysoké záhony používáme převážně na jednoletky, trvalky máme jen tymián, zimní cibuli a pažitku.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů