Dýně

Zelenina
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Jan »

Pár jsem jich zapomel venku na konstrukci ( karisit) a jsou v poho byli i mrazy a včera z nich byla polévka a normální. Takže to chce sucho a chlad na skladování.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

S tím chladem nesouhlasím. Venku doteď samozřejmě vydrží, protože venku v chladnu nebují plísně, dýně spíš namrznou, než aby jim bylo cokoliv jiného. Aby vydržely doteď, to je normální, ale jde o to, aby vydržely do března dubna, a to už pak nejde. Trvale v chladu nevydrží, začnou plesnivět, jakmile se trochu oteplí, i když pak zase přijde mráz. Mám bezpečně vyzkoušenou teplotu nad 20 stupňů pro skladování do jara. I do června jsem jednou měla dýni, ale na tu jsem zapomněla, člověk už ji pak nepotřebuje. Jednotlivé dýně musí mít kolem sebe volno, nesmí se ničeho dotýkat.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Taky jsem zjistil, že Hokaido vydrží i v mrazu. Doteď jsem je měl venku a to bylo i 7°C pod nulou. Cukety a jiné dýně ne.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Má míň vody. Tak schválně udělejte pokus, jestli zvládne bez potíží mráz a pak zase oblevu, případně do kdy. Protože teď ještě nemělo čas na zkažení, ale na jaře už to podle mě nevydrží a při oteplení se zkazí, jak bude namrzlé.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já nepotřebuji aby mě dýně vydržela do Vánoc, ne tak do jara. Do jara mě vydrží řepa a zemáky. Vlastně ne do jara, ale do další sklizně :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, tak to já potřebuju nebo spíš chci. Ty na krmení zvířat ani ne, ale ty na krmení lidí mám ráda kdykoliv do další zeleniny. Prostě nejmíň do března by měly vydržet.
Minulý týden jsem dělala závin. Kynuté těsto, dovnitř na nudličky nastrouhanou dýni se skořicí a ořechy, s rozinkami, trochu oslazenou a pokapanou citronovou šťávou a máslem. Bylo to dobré, až jsem se divila, skoro jako jablečný.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

To se dá nahradit uzeným masem a proložit to nakládaným zelím. :souhlas: :vytlem:
Vitamínu C to má víc :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

To jsou zvrhlé nápady :vytlem: . Navíc dýně vypěstuju mnohem dřív než to uzené :usmev: . A vyjdou levněji.
Závin se zelím je taky dobrý, to uznávám, ale jako sladkou buchtu bych si ji nedala. Jako oběd jo.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Jan »

To uzený zkouší sadit ta moje čubinka štěňátko, zatím jí nic nevyrostlo.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Můj muž opražil dýňová semínka na plotně. Dělává to každou zimu. Nemáme bezslupkatá, pražil je i se slupkou. On je jí i s tou opečenou slupkou, mně to líp chutná vyloupané. Takže sedím, poslouchám něco a loupám si do pusy dýňová semínka, pěkně dohněda opražená. Nikam se u toho nedá spěchat, ale je to moc dobré.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Hhippie »

Ještě tu nějaká pražená mám, tak jste mi připomněla, že je třeba je spotřebovat..
Já se do nich moc nehrnu - je v nich prd a blbě se to loupe. Ale děcka to baví :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 20 pro 2021 22:57 Má míň vody. Tak schválně udělejte pokus, jestli zvládne bez potíží mráz a pak zase oblevu, případně do kdy. Protože teď ještě nemělo čas na zkažení, ale na jaře už to podle mě nevydrží a při oteplení se zkazí, jak bude namrzlé.
Kolem vánoc mi začali sklizené nepośkozené díňe zahňívat od stopki.Musel jsem si na ňe uďelat čas a navařit piré
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jejda, já mám nějaká hokajda zahrabané ve slámě. Musím je zkontrolovat jak moc jsou zmrzlá.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Děláváte to tak častěji? Mně se to neosvědčilo, jak k nim nešel vzduch. Měla jsem je teda v seně, ale to asi není moc velký rozdíl. Sice lepší než venku, ale déle než do půlky prosince mi tam nevydržely.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nedělám, jen přišly první mrazy, tak jsem je zahrabal do slámy a zapomněl na ně.
Večer jak nezapomenu, tak se na ně podívám.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Měla jsem dnes návštěvu, nevím odkud, protože jsem o takovém státě v životě neslyšela. Nějaký asijský, paní se šikmýma očima. Když uviděla rostliny dýní, hned se rozzářils a říkala, že mladé výhodny se 2-3 listy jedí a jsou výborné. Nějak je vaří s rajčaty a kořením, ale nerozuměla jsem jakým ani přesný recept. Musí to být ale ty dýně, které mají špičaté listy, ne jako hokkaido, ty prý nejsou dobré. Mám tu všelicos, ty správné jsme taky našly a odnesla si je. Třeba to někdo z nás zkusí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore…úplně se bojím zeptat…
Co vyrostlo z těch rostlinek, které jsem Ti darovala v rámci Tour de farm? Doufám, že se nějaké dýně povedly… protože mě ne :promin:
Tak jsem se ptala původní paní zahradnice a ta se svěřila, že prý vysypala různá semínka dýní, okrasných dýní a cuket, takže vůbec neví, co mi darovala… :blazen:
Takže ode mě to nebyl záměr, Tě mystifikovat… byla jsem “také podvedena” :mrzak: :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Buď v klidu. Já potřeboval jen zaplnit plochu rostlinama. Ale zatím kvetou. Dávno jsem smířený s tím že nedozrají, ale to je mě jedno. Celkově díky studenému jaru mají dýně spoždeni. Goliášú tam mám svojích asi 6 už dozrávajících, tak že kompot i kandovaná dýně bude :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Jana P. »

Mám čtyŕi rostliny a patnáct hokaid. 😍 ukázka.
To světlé má být modré hokaido.
Přílohy
20230826_191300.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak jsem kontroloval ty dýně a žádná okrasná tam není :smutek: Je nějaké zatím menší zelené oválné a kulaté a cukety.
Goliáši už mají krásnou barvu.
Přílohy
IMG_20230902_110930.jpg
IMG_20230902_110948.jpg
Od tebe nevím co
Od tebe nevím co
Velká zelená nevím co
Velká zelená nevím co
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů