Dýně

Zelenina
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Vzhledem k nenáročnosti pěstování mám s dýněmi úspěchy. Prostě na ně nemám čas a rostou samy. Vím, že mnozí z vás je pěstují také, mají své zkušenosti dobré i špatné a podělit se o různé způsoby by mohlo být přínosné. Jak dýně pěstujete, máte nějaké oblíbené odrůdy, jak je uskladňujete?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsem včera potřebovala spotřebovat dýni máslovou...nevím, proč se již začala kazit, když při stejném uskladnění je hokaido v pohodě... :promin:
Nemám teď vhodné prostředí, takže těch pár dýní, co si necháváme, jsou teď v zádveří, kde se netopí, ale je tam sucho.

Tedy včera jsem vyrobila dýňovou přesnídávku - děti jí milují a teď jsem dokrájela další porci na výrobu kandované, která má také obrovský úspěch! :souhlas:
Přílohy
2DF494DD-083B-4816-8D44-01B47360A541.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Jak tak koukám na fotku, zdá se mi ta dýně nedozrálá. Je trochu nazelenalá. To anebo málo sytá barva jsou znakem, že by mohly ještě nesklizeny, kdyby to nebylo u nás. Já jsem letos sela až na konci května a něco i začátkem června a taky nemám všechny zralé. Ale zase mají jemnější strukturu a chuť. Kozám to nevadí a nám taky ne.
Já mám dýně ještě venku, ale tam, kde nemrzne. Postupně ty se suchou stopkou a pěkně sytě zbarvené uklidím dovnitř. Bohužel nemám žádnou zvláštní místnost, tak je mám tak různě po bytě, na skříňkách, pod nimi, pod křeslem :usmev: . Všude. Najednou je uvnitř nějak málo místa. Mají rády teplo, ale i tu naši kolísavou teplotu snesou dobře.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Hhippie »

Mě už umřely matečné rostliny, tak jsem je holt očesala.. :promin:
Hokaida jsem sklízela až po zdřevění stopky..

Každopádně děkuji za tip. Holt tedy budou rychloobrátkové.
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Jasně, to jste udělala to jediné možné, ale třeba jste taky sela později nebo letos ten deštivý rok udělal své a dýně jsou vodnatější než jindy. Hlavně když se spotřebují.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Tada »

Nám letos doma žádné dýně nevyrostly koupili jsme sazenice jenže byly moc ve stínu tak jsme je přesadili ale stejně nám chcíply. Ale na poli na hnoji nám vyrostly hokaida a různé druhy okrasných dýní.
Jeden rok jsem si nechal vlastní semena a vyrostli mi jenom malé dýničky které asi po týdnu začaly hnít.
Minulý rok mě z sazenice vyrostla docela velká dýně cca 20 kg
Nevím co se letos stalo že nevyrostla ani cuketa ze sazenice
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od čobanak »

mi seli rovnou na záhon,ale až po zmrzlejch.kamaráďi seli před zmrzlejma a ňic jim nevzešlo.uroda dobrá.cuketa virostla jen jedna rostlina a na ňí 5cm cuketka.nevim proč.mňeli jsme je na hnojišťi na slunci.nezalejvali jsme
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Tado, možná to bylo tím, že byly koupené. Když se dají semínka přímo na místo, je to taky asi lepší než přesazovat. Možná, když je někdo v chladnější oblasti, by bylo dobré to místo něčím zakrýt. Já dávám staré seno a slámu ve vrstvě asi 20 cm i víc, ale někomu by se třeba líbila víc nějaká folie nebo tkanina. Ale s tím nemám žádnou zkušenost.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od čobanak »

ďeťi s manželkou vidlabali helouvínskou díňi.ňekolik dňí zapalovali svíčki.teď díňi zkrmuju kozám.nakrájim na kostki,nasipu do nádobi a po dojeňî se muže každá koza samostatňe nažrat.gdibich jim to dal do víbjehu,zašlapali bi to do hnoje
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Pěstujete někdo tykev olejnou na semínka?
Měla bych chuť se do toho příští rok pustit, protože semínka pražíme i z normální dýně a kupujeme i bezslupkatá v dost velkém množství.
Předpokládám pěstování stejným postupem jako ostatní dýně a tykve. Odrazuje mě, že osivo, které si koupím, skoro určitě zase nevzejde, jak se mi to u dýní děje. Vždycky bylo mořené, možná to byl důvod. Nevím, proč to moří, když dýně jsou celkem bez chorob. Nevíte, jestli někde neprodávají nemořené osivo? Další věc je využití dužniny. Prý se nedá už na nic použít, jen zpátky na pole. Že prý není dobrá. Ale možná na krmení by to ještě šlo...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od přezdívka »

Zkuste "Dýňový svět" farma Pipkovi. Nevím odkud jste, ale každý rok pořádají výstavu dýní. A prodávají také osivo. Letos mají v plánu až do začátku listopadu. Každý rok si říkám, že se pojedu podívat a ještě mě to nevyšlo. Tak jenom obrázky na facebooku.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Přezdívko, moc děkuju za tip. Vyzkouším to.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Děkuji, taky dobrý tip na semínka, ale tykev olejnou bezslupkatou nemají. Zase mají jiné věci :usmev:.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jak se pozná dýně olejná? Podle semínek?
Mám asi 5 druhů dýně Goliáš, muškátová, Hokaido . . . .
A tuhle na fotce . . .
Přílohy
IMG_20211005_191449.jpg
IMG_20211006_160952.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od přezdívka »

Olejná je podobně žíhaná, ale je kulatá, není takhle sploštělá a semínka jsou jenom v bláně. Nemají tvrdý obal, jako ostatní dýně. Několik let je místní zemědělec pěstoval. Kam se člověk podíval, byla samá dýně. Dužnina nic moc, ale kačenám a slepicím chutnala. Jo a taky divočákům se v nich líbilo.
Ta na fotce klidně může být nějaký kříženec, pokud to teda není originální osivo.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak jsme dneska zbytek dýní odvezli z pole.
Přílohy
IMG_20211015_171516.jpg
Výměnný obchod stále funguje :)
Výměnný obchod stále funguje :)
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Letos mi dýně nevydrží asi tak dlouho jako jiné roky. Asi to bude jednak tím, že bylo vlhčí počasí, a pak taky tím, že jsem měla některé položené na zemi. Ty, které mám ve vyšších polohách a mají tam tepleji, jsou úplně v pořádku. Ty ze země se začaly mírně kazit. Stejně je mám hlavně pro kozy, tak už je dostaly. Ty menší mám pro nás a ty ještě vydrží, jak to vypadá. Prostě chtějí teplé suché místo na uskladnění.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já si s tím právě nevím rady.
Měla jsem pár hokaid (některé z nich jsem dostala v létě od Augenblickových) na parapetu ve špajzu. Je tam trochu mírnější pokojová teplota. A asi před měsícem jsem zjistila, že my dvě ze tří už chytly plíseň… takže jsem je musela vyhodit :plac:
Tak fakt nevím, kde je skladovat… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Františka. »

Mírnější pokojová teplota je málo. Teplá pokojová teplota a pokud možno sucho. Někde v pokoji na skříni apod. Hokaido se tam vejde, ale velké dýně - to je problém. Já si na jednu dávala nohy, když jsem seděla na křesle :usmev: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů