Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Zelenina
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Ano 👍 staré osvědčené značkovací rostliny. Vidíme tak brzy kde máme řádek. Jen se sejí mezi ostatní velmi řídce.
Dále, pokud sadbu předpěstováváme v domě, musíme ji takzvaně otužovat na slunce. Ven ji dáme za pěkného počasí, ale do stínu. Nikdy ne na slunce. Popálí ji. Pokud jen málo, sadba se vzchopí. A takto ji pomalu otužujeme. Na slunce pak na chvilku a nejlépe na rozptýlené, pod keř apod. Prostě pomalu.
Letos jsem už byla otrávená z přesazovaní do množství kelímků, tak jsem prostě vzala přepravku, na dno dala karton, a papriky přesadila napřímo do ní. Uvidíme. Mám je malé, ale u nás nemohou ven dříve než po půli května, do té doby je plánuji mít ve skleníku, proto pod nimi nemusí být podmiska a mohou být v přepravce. Jen nyní jsem je dala opět do verandy, má mrznout. Dnes je úplněk a to jsou dny k jarním mrazům náchylné. Papriky jsou choulostivé.
Přílohy
20220416_191850.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Včera večer, když odjela Lindi s dětmi, tak jsem přepíchala celery. 60 kousků mám. Pokud pěkně porostou mohu dvacet nabídnout. Až bude čas sázení. Ještě přesadit další papriky a rajčata. I rajčata nabídnu.
Dále mohu nabídnout už nyní nebo v brzké době krásnou sadbu květák, brokolice, kedluben, kapusta, časem i porek. Co Veru? Nebo Zdeněk?
Třeba se utrhnu a i dovezu. :andel:
Přílohy
20220417_070656.jpg
20220417_070702.jpg
20220417_070706.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,děkuji za nabídku,ale zahájil jsem výměnný obchod s kamarádama za vinnou révu a tak zatím nic nepotřebuji.Pouze v případě,že by jsi se rozhodla navštívit trh v Sobíku,tak bych Ti přivezl vinnou révu "Chorvat" (jahoďák),který ještě nemáš.Možnost je také, až se budeš v létě toulat,že na Tebe to víno v Koutech počká a další možnost je,že se konečně podívám do Tvé vesničky střediskové.To je možností co? :vytlem:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Chorvat jsme kdysi měli v Radotíně, dostali jsme ho od vinaře v Hlohovci u Lednice. Jako víno v láhvi mělo opravdu jahodovou příchuť , moc nám chutnalo. Jako stolní víno se neosvědčilo už ani nevím proč.
Hele co jsem našla, to jsem ani nevěděla
Chorvát - Pololegální úchylárna

Ne, nejedná se o zkomolený výraz pro příslušníka jednoho evropského národa. Je to opravdu odrůda révy vinné, a slyšel jsem používat i variantu názvu znějící jako "Charvát". Už podle jména je jasné, že se s tímhle vínem nesetkáváme zrovna běžně, a někdo tohle víno neochutná nikdy v životě i když třeba chce. Je to totiž odrůda velmi kontroverzní.

Pěstuje se sporadicky u nás, nikdy však ve velkém ani nijak "nápadně". I v národní odrůdové knize bychom tuhle záležitost hledali dlouho a marně. Dostala se k nám, tím myslím do Evropy, z Ameriky, kde byla vyšlechtěna v druhé polovině 19. století jako odrůda z názvem Noah. Proč k nám byla přivezena je celkem jasné a vysvětluje to potažmo i její charakteristiku. Měla nahradit evropskou výsadbu, která byla zasažena mšičkou révokaz. Je proti tomuto škůdci, ale i všem houbovým chorobám, naprosto odolná. To je dobrá zpráva, protože nepotřebuje žádnou chemickou "údržbu". Pro tuto nenáročnost je oblíbená hlavně u zahrádkářů, kteří si ji pěstují v malém měřítku.

Já se s Chorvátem setkal poprvé, když jsme se buhví proč ocitli během jedné vinařské cestě po Moravě pod Dubňasků horů ve sklepě u jednoho místního "Kozderky". Ten nám dal - mimo jiné - tohle víno typické vůně i chuti evokující lesní jahody ochutnat. Z degustace jsme s dvěma kamarády utekli předčasně, obecně to nestálo za moc. A když jsme tak v té noční mlze mluvili o svých dojmech, ozval se z tiché noci hlas Libora Výlety, který nás zval k ochutnávce "něčeho normálního".

Kontroverznost této bílé odrůdy s pevnou slupkou a hutnou hmotou pod ní spočívá v její možné škodlivosti na lidské zdraví, která sice nebyla nikdy prokázána, ale stále se o ní spekuluje. U některých lidí působí látky v této rostlině a potažmo ve víně dokonce alergickou reakci, která se může dostavit při degustaci, ale dokonce i při pobytu blízko keře.

Všechny tyhle okolnosti stojí za tím, že si asi láhev Chorvátu v obchodě jen tak nekoupíme. A je to tak dobře. Vinařství je obor o citu a emocích a nelze jej plánovat s přesností grafů a tabulek. A přesně takový obor si zaslouží třeba i takový stín "pololegálnosti", kdy si některé láhve dávají mezi sebou opravdu jen dobří přátelé.

A ještě, zajímavé.
Diskutabilní je škodlivost vína z odrůdy Chorvát na lidské zdraví. Zvýšený obsah metyalkoholu, či přiboudlin (přiboudliny jsou vedlejší aromatické alkoholy vzniklé při kvašení) u vína nebyly prokázané. Chemická analýza ukazuje podobný obsah těchto látek jako u standardních evropských odrůd (metylalkohol 0,04 – 0,20 ccm/l, přiboudliny 0,14 – 0,26 g/l — údaje dle Jiřího Janulíka). Někteří lidé však trpí alergií již při pobytu v blízklosti keře Chorvátu, asi jako v blízkosti angreštu, nebo černého rybízu, kdy silice v rostlině působí jako alergeny. Stejné problémy jim nastávají při ochutnávce vína.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Františka. »

To je zajímavé. Můj muž shodou okolností přetal mít trpělivost s tímhle vínem, kterého člověk sní tak hrozen denně a je jen pro ptáky, a minulý týden všechno vykopal. Asi bych mu to rozmlouvala, ať ho nechá těm ptákům, ale neptal se mě. No, taky dobře, aspoň ho nebudu muset jíst. Bude se divit, až mu řeknu, co jste tu okopírovala, to jsme netušili.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Jj znám tento článek.Je zajímavé,že když jsem byl na dovolené v Pasohlávkách,tak jsem se tam bavil s jedním vinařem a ten říkal,že sice vinohrad z něj nikdo nedělá,ale každý vinař má doma pár hlav a používají ho buď na dochucování vín a nebo si ho dělají jen pro svou potřebu.Loni byla má dcera na vinobraní ve Valticích a tak přivezla jednu láhev jahoďáku a ač nepiji,tak jsem ochutnal a opravdu jahodové víno velice chutné.Já ho pěstuji pouze na hrozny,protože když se nechá hodně uzrát,tak mě chutná nejvíc a každý,kdo ochutnal ,tak ho chtěl ode mě namnožit.Pěstuji 5 odrůd a dle mého je toto nejchutnější,ale každý má jiné chutě.
IMG_0002.JPG
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Františka. »

My jsme celé roky jeden druhému tvrdili, že je dobré, ale nikdo ho nechtěl jíst. Ani přezrálé, fakt to je tak na 1 hrozen. Nic jiného než víno se z toho dělat nedá, je to takové hutné, my víno neděláme. Po tolika letech jsme si přiznali, že ho nikdo nechce a nechce to říct :usmev: . Vždycky to bylo, jojo, je takové jahodové, zvláštní a děkuju, to stačilo, už nechci.
Kdyby nebylo jiné víno, je dobré, ale chybět mi nebude.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,představte si,že se třeba bavíme každý o jiném víně.Já jsem ho dostal jako Chorvát a třeba vůbec nemám Chorvát.Nejsem vinař,pouze mám hrozně rád hroznové víno.Já to,ale musím zjistit, jako všechno a tak už to vidím,že až uzraje,tak udělám úhledný balíček,dám do něho pár hroznů a pošlu.Od Vás budu chtít slyšet,že to buď je Chorvát a nebo mám úplně něco jiného.U 3 odrůd,které mám ,Talisman,Moravský muškát a nejodolnější víno Rošfor,vím na 100%,že je to ta odrůda.Dále mám nějaké modré z Rakouska,prý má pouze číslo, název to nemá,ale je také výborné.Má zvědavost je hrozná co?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Františka. »

Třeba opravdu mluvíme každý o jiném, ale jahodové - to snad žádné jiné není. Navíc takové štípavé. Každopádně je fakt úrodné a vydrží asi všechno. Snad jen to vykopání ne :usmev: .
Taky se může stát, že myslíme oba to samé, ale Chorvát to není ani jedno :vytlem: . My jsem ho už koupili i se zahradou, prý je to tohle, ale kdo ví.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od irčan »

Kouťák píše: 17 dub 2022 19:04 .Má zvědavost je hrozná co?
Nene Pane kouťáku:.Zvědavost je ta správná vlastnost co žene lidstvo dopředu.( Špatná je touha po majetku a moci ovládat jiný.)Tečka Omlóvám se že matlám filozofiiu kam nepatří.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Včera jsem dorozsázela sadbu teplomilných. Rajčat je k šedesáti, papriky jsem nepočítala, ale je to dost podobné. Do výsadby na záhony zbývá celý měsíc. Takže určitě pěkně doroste.
Přihnojujete ještě před vysazením? Když máte sazeničky takto rozsázené?
Nyní má být pár studených dnů, tak použiji verandu. A pokud bude přes den pěkně, budu otužovat.
Taky jsem vyblejskla sadbu ze skleníku a je opravdu pěkná.
Přílohy
7E7F6787-EDD8-40A9-8006-886AC4DB1CE3.jpeg
8FE1CE54-269B-4DA2-A8C7-AAC660818075.jpeg
533CAC1B-0799-45FB-8B87-7326F449352D.jpeg
77C58EF0-10A9-4A2E-B3AE-D364010D2278.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Překrásně v posledních dnech zapršelo, konečně. Tak nejdřív pro potěchu duše pár okrasných keřů. :andel: a blatouch.
Přílohy
692BEA0E-0B8D-4706-A718-DEE1ECB006C2.jpeg
B069549A-2FC7-4CE4-8286-7AFF3813517E.jpeg
A35E3B8C-34D4-4E86-8052-E839FD6DB5ED.jpeg
522139ED-636B-4499-B1A1-1981B3CDEFE3.jpeg
D5828B71-0A41-4B2B-98A9-1D907A4D9C3C.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Na zahrdě pracuji průběžně, každý den, když tu jsem, vždycky nějaký čas, tu i támhle. Koupila a dosadila jsem jahody, ty co tam byly rostou, trošku jsem přihnojila a než začalo pršet,tak jsem zalévala. Něco se jistě urodí.
73E379B0-FC61-4DF6-9038-780F01F06EA1.jpeg
Pod jedním keřem u zdi se nám vcelku pěkně rozrůstá medvění česnek.
D018EBB3-FB06-49C5-B277-92190CFE2F8F.jpeg
Česnek je pěkný, cibulka už udělala řádky. Jsem ráda, že jsem ji vysázela už před časem, letos jí mám dost, práci jsem si tedy rozločila do času.
A6AA089E-55E5-457E-AF45-A894154E4787.jpeg
Na záhoně je ještě místo, mezi jahodami, česnekem a cibulí. Na okraj přijdou rajčata prostřídaná z celerem, a ještě se tam vejde i něco jiného.
Postupně rozsazuji květáky, kedlubny,brokolici, kam se dá.
Ve skleníku už jsou opravdu velké sazenice, krásné. A dala jsem tam i celerové drobečky. A dnes jsem na kozy dala prkýnka a dala tam papriky v bedýnkách, at se otužujou. Pod netkanou. A taky tam mám od soboty dvě okurky, taky pod textilií, uvidíme. Jo a majoránku, ta přijde časem ven.
E068CF3E-60F9-4439-A23B-B5BF473AC16B.jpeg
0F399C8E-DF65-4026-97CF-416F1CC0F320.jpeg
Mrkev, petržel,pastinák, zaseto už dýl, zatím neleze. Kedluben gigant, Růžičková, zimní por, mangold. Ještě špenát, řepu, později fazolky.
A do kvetníků zaseju dýnovité a cuketovité.
Do kol pod stromy je třeba zasít lichořeřišnici, okrasnou slunečnici, a pár kytiček.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

:andel:
Přílohy
3890B46A-EDE4-44DD-9E01-69764E6443E9.jpeg
C826426B-FAF0-45DA-B320-E22CCACC1EE6.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

No, až dopiju kafe, půjdu se podívat do skleníku. Mrzlo.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Ve skleníku je 12 stupnů?? A všude kolem na trávě jinovatka. Nevím,dál.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, tvoje zahrádka je krásná! Tu u nás neroste ani nekvete nic. Je tu pořád zima, občas sice sprchne to jo, jenže když je ráno -5°C a přes den sotva +8°C, co by asi rostlo? Kvetou tu sasanky, i když jsou hodně opálené mrazem, ale drží se a a začalo kvést trní. Jinak nic. Trávu aby člověk tahal ze země očima :plac: Minulý týden nám kamarádka přivezla sadbu brambor, vždycky jsme je sázeli poslední týden v dubnu, teď to vidím tak na půlku května, půda je promrzlá, nač je tam dávat, v chladu stejně nerostou. Letošní rok je ještě studenější než ten loňský, šestý měsíc zimy mě už fakt neba :plac: Proto se ráda kochám, že alespoň u tebe něco roste! :Rose:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Lisbeth moc děkuju jsi :andel:
Je zima a prý to potrvá i v květnu. :smutek:
Studený máj v stodole ráj, říkali. Nevím.
Letos tedy je hodně ředkviček. Dále pažitka a petrželka. Zatím tyto tři jedlosti. Salát bude také co nevidět, drobnější, ale náš. V pařeníku je ho dosti.
No jo, není každý rok posvícení. Tak jsem vděčná.
A přeju ti, at ti vyroste alespon tráva pro tvé krásné koníky.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, neděkuj, je vidět, že se tomu věnuješ a dáváš tomu, co je třeba, tak to má být! U nás je zahradnice spíš máma, já jsem přes tu živočišnou výrobu :vytlem: Pomáhám jí s bramborami, protože ruchyho stroj je dělaný akorát na dvě ženy :vytlem: to jedna dělat nemůže, jinak pomoc většinou nechce, je v důchodu, tak má času dosti. Právě začínáme bramborami (duben/květen), pak seje mrkev, petržel, celer, sází cibulku (květen, někdy až červen), takové rostlinky jako okurky (polňačky), rajčata nebo kedlubny se u nás dávají do země až v červenci, protože dřív to tady prostě nemá smysl. Zrovna loni to bylo fakt opruz, pořád zima zima a zase zima, v květnu déšť, tže tráva vylítla jak blázen, to bylo dobré, jenže červen stál taky zaprd, tže usušit ta kvanta byla docela kovbojka, pak červenec - pokus o léto :)) a přesně od 15.8. zima zima a zase zima, kdo tu do půlky srpna neudělal otavy, už je neudělal, my dosoušely na voze pod střechou :nesouhlas: Kromě nějakých sedmi týdnů v roce, furt topíme, jak u debilů prostě :nesouhlas: Letos to vypadá na podobnou parodii na jaro a léto, tak uvidíme. Skleník ani pařník bohužel nemáme a dle našich momentálních fin. možností ani dlouho mít nebudeme, tže tady se nechytáme. Proto je tvoje zahrádka vždycky top a já tu slintám jak Pavlovův pes :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

Lis, jsem v daleko teplejším místě než vy a že by nám extra rostlo, to tedy také ne :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 10 hostů