Hnůj a kompost

Zelenina
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Janina »

Témátko jsem založila v zelenině, ale je hnůj a kompost je nepostradatelný pro pěstování čehokoliv, včetně stromů, keřů, luk i polí.
Z časopisu ZCHOK 1/18
Exkrementy oviec
Exkrementy zvierat pochádzajú z veľkej časti z dusíka a minerálnych živín prijatých pašou. Prijaté a vylúčené živiny cirkulujú niekoľkokrát počas
pasienkovej sezóny. Rastlinné živiny zo spaseného porastu sú po vylúčení zvieraťom ihneď mobilné, zatiaľ čo živiny z nespásaného porastu sa vracajú veľmi pomaly do pôdy. Ovčí hnoj má po hydinovom truse najväčší obsah živín. Patrí medzi tzv. teplé hnoje. Navrstvený ovčí hnoj v priebehu 10 dní nadobudne teplotu 50 - 60 °C, preto je vhodný na zakladanie pareniská. Ovca vyprodukuje denne cca 2 kg hnoja a 11 moču. Počas zimy je to okolo 400 kg hnoja. Keresteš uvádza, že pri správne usmernenom pasení sú výkaly oviec rovnomerne rozložené po celom pasienku okrem plochy pri napájadlách. Pevné výkaly nie je potrebné mechanicky roztierať, pretože pri roztieraní výkalov v čerstvom stave sa znečisťuje omnoho väčšia plocha porastu
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od oreb1 »

Hnůj přežvýkavců je prý nejvhodnější na běžné hnojení pozemku, protože je fermentovaný při dlouhém trávení. Koňský hnůj je prý vhodný do skleníku.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Tedysek »

Tak mám potřebu se podělit o moje komposťáské-hnojníkové úspěchy.
Předem musím poděkovat Janince, díky které se jednou naše zahrada stane krásnou. Děkuji Jani. :)

Když jsme se nastěhovali měli jsme spoustu rostlinného odpadu. Zahrada byla jeden velký prales. Sousedovic slepičkám a holoubkům to vytvořilo hotový ráj na zemi. Takže jsme všechen planý porost vytrhali, vykopali, co šlo tak prohnali štěpkovacím žvejkačem (už je zjevně dost tupý, tak mnohdy spíš větvičky sežvejká než naštěpkuje, ale nevadí). Tento odpad jsme dávali na jednu hromadu po dobu 3 let. Tato hromada měla už později rozměry cca 2x4m a do výšky už to mělo taky nějaký ten metr. Hlínu jsem sem tam použila do nějakých kytek když už nezbyla kupovaná hlína. Extra rozdíl jsem nepozorovala tedy, ale kytky vyloženě neumírali z důvodu kvality či složení hlíny (umíraly díky mému lajdáctví v zalévání).

Pak jsem si usmyslela, že bych chtěla zkusit pěstovat vlastní zeleninu. Jen pro potěšení a pocit domácího zdravého jídla. Tak jsme vykopali mezi stromy záhonek. Jen nám došlo pozdě, že mezi stromy bude spousta kořenů. No to byla sranda. Na metru čtverečním bylo asi tak dvě kolečka kořenů. Ale přítel se do toho pustil s vervou a tak je na světě záhonek. Hezky obložený cihlama i s cihelnou cestičkou uprostřed. Jen od stromů je zemina naprosto nevýživná a dle výsledku sklizně (opravdu se vůůůůůůbec nic neurodilo) je to úplně na prd. Tak jsem tam přisypala taky trochu hlíny a uvidíme letos, jestli to bude lepší. Navíc při poznání nového krytí záhonku slámou. Což já osobně skoro až miluju. :D

Tak přišla další kapitola. Díky Janince. :)

Vykydanou slámu od koz a od králíků jsem vršila na dvě úhledné hromady a prokládala hlínou z kompostu. Člověk by neřekl, že té hlíny bylo nakonec málo. Teď mě čeká provápnění a po zimě taky proházení těch hromad. a pak hurá zasadit tam rajčátka. Doufám, že bude úroda alespoň taková jako vloni.

No, jelikož jsem si tímto způsobem vyčistila místo kde byl kompost a plánuju jej letos využít k pěstování česneku, tak jsem musela na podzim založit kompost nový.
Nabízela se možnost (vpodstatě to na mě volalo, jak si ušetřit zbytečnou práci) a na torza stromů a dvě do země zatlučené tyče jsem navlékla palety (na šířku 2 palety a na hloubku 1 paletu). Do této ohrádky jsem začala dávat na spodek zase sežvejkané štěpky a vršila dál vykydanou slámou a posbíranými psími bobky. Po podzimu a zimě mohu říct, že na kompostu moc hlíny zatím není. Ale dám tomu ještě čas. Protože po 3 letech tam bude krásná načechraná hlína s kousky rozkládajícího se dřeva.... asi jako nacházíme v některých zeminách když je koupíme.
No, můj loňský kompost už je úplně plný a vrch už je dost vysoko na to, abych tam sypala další z kalfasu. Takže nás čeká založení dalšího tříletého. Protože hlíny není nikdy dost. :)
Fotky dodám přes den :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Janina »

Eliško moc hezky jsi to napsala.
Do paletového kompostu můžeš po vrstvách přidávat listí, posekanou trávu, králičí hnůj, popel ze dřeva, zbytky z kuchyně, kobylince od cesty........
Někdo to přehazuje, my ne. Jsme na to moc líní.
Záhony je třeba zakládat na slunku, mezi stromy se daří máločemu. Je tam i málo vláhy.
Vyvýšené záhony podle permakultury mne také baví, založila jsem si tak celou nynější zeleninovou zahradu.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Tedysek »

Jani ja ty stromy pomalu serezavam. jde mi to pomaleji nez jsem myslela, ale pritel povidal at je klidne riznu cele a udelam zas velkou hromadu a casem ji zpracujem. kazdopadne prisly stromy o znacnou cast korenu, ale prijde mi ze je to spis osvezilo. :D

na kompost bych dala kde co, ale užnení kam. musím založit nový :) a ty záhonky dle tvého návodu chci na ležáka obložit dlouhýma větvema, udělat takový plůtek. Aby to mělo nějaký ten řád. No, uvidím jak mi to půjde. Protože všechny ty stromky řežu starou tupou ruční pilkou. :D
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Janina »

Eliško nadšení a elán ti nechybí, výsledky se dostaví. :souhlas:
My jsme tedy staré stromy omladili, tak, jak jsme dokázali, mnoho jich i vykáceli. Ale rodí, zbylo nám jich kolem šedesáti.
Přílohy
kostelec3.jpg
kostelec2.jpg
kostelec1.jpg
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Tedysek »

Misto kde byval hnuj. Psa omluvte, asi chtel byt za hvezdu.
Misto kde byval hnuj. Psa omluvte, asi chtel byt za hvezdu.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Tedysek »

Muj nanicovaty zahonek. Ale bez korenu :)
Muj nanicovaty zahonek. Ale bez korenu :)
Budouci rajcatovy zahonek dle Janinky.
Budouci rajcatovy zahonek dle Janinky.
Druhy budouci zahonek dle Janinky :)
Druhy budouci zahonek dle Janinky :)
Muj kompostak od podzima :)
Muj kompostak od podzima :)
Pohled do meho komposťáku. Co se zmenilo od podzima.
Pohled do meho komposťáku. Co se zmenilo od podzima.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od oreb1 »

Tedysku, nejen rajčata, ale především dýně můžeš dát do čerstvého kompostu z hnoje. Zakryjí listy celou plochu a neroste tam žádný plevel, stíní si a nevysychají tak. Samozřejmě je potřeba namulčovat okolo.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Tedysek »

Kdyz my dyne nejime. :D ale rajcata muzem ve velkem :D vloni se urodilo pres snad ke 20kg. A vse se spotrebovalo.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Janina »

Povápni to Eliško, taky musím. A můžeš tam pěstovat i okurky.
Udělej tvar tím, že porozhrneš.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Tedysek »

Povapnim. Ale ten balik s vapnem je strasne tezkej tak musim pockat na pritule aby mi pomohl.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak to jo, okurky se tam taky dobře hodí, to má Janinka pravdu. Ale dýně máš i jako krmení pro zvířata na zimu.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak něco z mého pokusnictví.V loňském roce jsem viděl film o hnojení jablky.Myslím,že to bylo z Holandska.Naváželi padaná jablka na pole a do skleníků a tvrdili,že je to výborné hnojivo na vše.Nechal jsem tedy padanky na hromadě a dnes je vše ve skleníku.Budu v létě hlásit jak papriky a rajčata v tom rostou.
DSCN0357.JPG
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Javorka »

Tak na to jsem zvědavá. Já bych se bála plísně. Spadaných jablek mám vždycky obrovské množství. Dávám je na kompost a snažím se je trochu prokládat jiným materiálem, ale ničeho není tolik, jako jablek.

Jinak kompostů mám několik. Ten největší a nejlepší má dvě části. Když jednu naplním, tak ji zahážu hlínou a vysadím cukety a dýně. Na okraj se ještě vejde trochu lichořeřišnice, tak tam je i nějaká ozdoba. Okurky dávala moje máma, já je mám na plotě.

Tedýsku, ta kamenná zeď je krásná.

Obrázek
Malý kompost u plotu, na kterém bývají dýně.
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od oreb1 »

Kouťáku, věřím, že v tom poroste všechno dobře. Když jsem ještě neměla kozy a sežrané stromy, bylo spousta padavčat, která na krmení nikdo nechtěl a šla na hromadu jako na kompost, ale bez prokládání. Bylo tam tolik žížal, pořád vlhko, kompost z toho byl výtečný.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od arus »

Kouťák píše: 19 úno 2019 17:59 Tak něco z mého pokusnictví.V loňském roce jsem viděl film o hnojení jablky.Myslím,že to bylo z Holandska.Naváželi padaná jablka na pole a do skleníků a tvrdili,že je to výborné hnojivo na vše.Nechal jsem tedy padanky na hromadě a dnes je vše ve skleníku.Budu v létě hlásit jak papriky a rajčata v tom rostou.DSCN0357.JPG
Kouťáku, mně spadaná jablka přes zimu snědly slepice. Hezky si vlezly pod větve, kam jsem se nedostala a mám vymalováno. :usmev:
:arus:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Tedysek »

Me spadana jablka napadaly pod budouci zahonek. Letos tu jablon seriznu na nejaky vyssi torzo. Riznj velke vetve co se pod tohou jablek klani az k zemi a necham jen slabsi mladsi vetve. Na zahonek pujde vice svetla, jablon se snad trochu zmatori a bude lepe opecovavatelna.
Jinak u nas torza opetovne cele roky obrazeji novymi vyhonky a kralici ty vyhonky miluji.
Celou zimu jeste pes hledal padla jablka a pohiral i ta co byla uz za zenitem. Moc mu to chutna. Dle me kvuli tomu ze jablka nejak nakvasi a vytvari se v nich male mnozstvi alkoholu. Takze bych mela psa nakonec alkoholika? :-D nevim. Tuto teorii mam prevzatou z BBC dokumentu o nejakych opicich co vyhledavaji prave padle a zkvasene ovoce. Jinak jablka co jsou na dne zahonku jsou stale cerstva, pekne pevna a stavnata. Mit odvahu tak je snad i ochutnam.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od Janina »

Byla tam založená jako v krechtu, sklepě. Umýt a sníst by šla. :usmev:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnůj a kompost

Nový příspěvek od přezdívka »

Včera jsem byla nakupovat vitamix pro drúbež a pro ovce. V prodejně kromě jiného mají taky nějaký sortiment pro zahrádkaře a oči mě mohly vypadnout z důlků, jak jsem čučela co všechno se dá prodat. Granulovaný ovčí, slepičí, králičí a hovězí hnůj. Mám každý rok problém, co udělat s hnojem. Nikdo ho nechce ani zadarmo.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů