Mrkev

Zelenina
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Janina »

Přesně tak, Marion.
Naše mrkev v písku je stále stejná jako když jsem jí tam na podzim dávala. Ke skladování vybírám pěkné větší a velké mrkve. Neporušené. Včera jsem dělala naši oblíbenou přílohu Štouchané brambory vařené napůl s mrkví. Poprvé jsem to jedla ve Skotsku jako přílohu k haggisu. Včera s řízkem z přeštického prasátka.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

Lidi, ja vam nevim...letos ta zahradka, to je tedy dilo :nesouhlas: Normalne k tomu vsemu mi zacla kvest mrkev! Koreny jsou drevnate, takze to musim krmit kralikum. A my se na ni tak tesili... mam pocit, ze i ta, co neni nahore zatim vykvetla, ma jakoby tuzsi koren... proste letos mrkev :nesouhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Janina »

Mrkev je dvouletka, Veru. Brzy zjara vyseješ, vyroste, na podzim sklidíš. Když na podzim nesklidíš další rok roste dál a jde do květu.
Kdy jsi jí sela? A co je to za mrkev?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

Normalne na jare. Letos na jare. A je to nejaka z obchodu proste. Ja to moc nezkoumam. Nikdy se mi to nestalo, takze jsem zatim vzdycky nakupovala podle obrazku na pytlicku.. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Janina »

Myslela jsem, zda karotka nebo pozdní mrkev. Ale ono je to asi fuk. Stejně nevím.
Do květu někdy jdou časné podzimní výsevy
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Marion108 »

Neznama odruda, neznama puda, neporadim... :nevim: vim, ze neni mrkev jako mrkev, v odrudach a agro postupech jsou markantni rozdily i na te same pude...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od oreb1 »

Asi tuším, co se stalo. To letošní počasí klame rostliny. V dubnu bylo léto, pak ochlazení jako na podzim, pak déšť a teď znovu léto. Ta mrkev už je v dalším vegetačním období. Někdy se to stává s různými rostlinami, že za jeden rok prodělají dva vegetační roky kvůli počasí, i když běžné to pro ně není. Někdy kvetou dvakrát, i když mají jen jednou a podobně.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Marion108 »

My sejem pouze pozdni mrkev, rannou tu nechci, namnozi se na ni pochmurnatka a pak zdecimuje podzimni sklizen... :vztek: tu pozdni sejem uplne posledni a nyni je jeste drobna... jeste nosim mrkve ze sklepa, je uz horsi ale oskrabana a vykrajena je ok...
Oreb to by mohlo byt ono. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Janina »

Také mám ještě lonskou mrkev, letošní už je k jídlu, asi jako tužka. Dnes jsem vařila lonské brambory. Ale už asi zbyteček dám na kompost.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Marion108 »

Varila jsem vcera taky brambory na kasi luxusni...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb, to by mohlo byt ono.
Nase mrkve jsou uz nektere normalne dorostle treba 3 cm v prumeru a 12 cm dlouhe. Zadna slava, ale je to standartni koren... takze priste pozdni, no.. :andel: diky za napady.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Marion108 »

ono to neni vzdy vyhra, treba loni bylo umorny, ze uz bylo v dobe vysevu sucho a vubec to nechtelo klicit, do dnes moc nechapu, ze vubec z tech par destu neco vyrostli, byl jeden plavak, co nam na pocatku splach seminka z 1/4 pole... :smutek: Jinsk ale na zahonu, to asi vyresi konev...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Janina »

Ono se budeme muset zamyslet, co pěstovat v těchto, už obvyklých, horkých letech. Jaké druhy čeho i odrůdy. Nestačí jen voda, zálevka. Mnoha zeleninám i odrůdám vadí horko. Například bramborám se mi zdá takto vysoké teploty neprospívají.
Před lety, za socíku, jsme byli v Bulharsku u moře, jeli jsme autem. Lidé, u kterých jsme přebývali, byli moc rádi, že jsme jim nechali kupu brambor, co jsme vezli. Rajčata měli jako les, ale brambory jim nerostly.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Marion108 »

Jani to je odrudou, nam uz treba Adely vubec nejdou, uvidime letos, ale odruda, co je nekde od Baltu, jde ted dobre, treti holandsko-nemecka nam loni nedala taky nic a to je v jinych letech plodna, letos jsou opet potiz mandelinky, takze je jdu likvidovat.... ale jsme v mrkvi, mrkev je fajn, hodne me prekvapila ta vec, ze lec bylo sucho, tak je mrkev stale stavnata a i pri odstavnovani ma jeste stavu, loni uz touhle fobou byla leda do polivky...
Jinak loni probehla zkouska jine odrudy a brat ji nebudem, zkusebni radek sice rostl asi dobre, ale chut je nic moc, lepsi nez holandska z obchodu, ale horsi nez ta co mame standartne. Jo pro mrkev je trema dobre pripravit pudu a osvedcilo se ji na povrchu v prubehu kyprit aspon pleckou... mrkev nesnasi jilovite s slevave pudy...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Nijak můj příspěvek nenavazuje na to předchozí a třeba už tu něco takového máme.
Dočetla jsem se, že kombinace mrkve a cibule je oboustranně prospěšná. Že cibule chrání mrkev proti pochmurnatce mrkvové a mrkev cibuli proti vrtalce pórkové. Jestli je to pravda, nevím, jestli stihnu, vyzkouším. Nebo už to tu někdo zkoušel a napíše :usmev: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

To by byla zajímavá symbioza. Obě potřebují nečerstvě nepohnojeno, jsou to plodiny II. tratě...
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Nezkoušel jste někdo osivové pásky? Mám zasazený česnek, mezi ním mezery akorát na mrkev, ale už tam nebude místo na jednocení mrkve, až vzejde. To bych šlapala po česneku. Myslela jsem, že bych zkusila osivové pásky, že bych je už brzy zahrabala do země a nechala to všechno být. Po čase vyleze česněk a mrkev taky. Plevel tam neporoste, to mám vyzkoušené a půda je krásně sypká, takže by se třeba ani nemuselo okopávat. Je to blbý nápad? Nebo se musí mrkev přihrnovat? Viděla jsem to v nějaké mvideu, ale nikdy jsme to nedělali. A česnek, když není zaplevelený, taky neokopáváme, půda je kyprá.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od minie »

Já je zkoušela - ze zvědavosti a z urychlení práce, protože si jinak mrkev seju rovnou s rozestupy - i když to zní asi nepochopitelně - ale nemám čas to pak jednotit. Z pásku mi špatně vzešla. Před několika lety jsem zkusila petrželku, ta nevzešla téměř vůbec :smutek:

Neslyšela jsem, že by mrkev někdo přihrabával jako brambory. I přes to, že já to dělám (aspoň nejsem jediná). Já to ale dělám z důvodu lepší zadržování vody v řádku a aby malá rostlinka po zalití neměla tendenci si lehat.
Spíš jsem slyšela, že mrkev sejí přímo do hrůbku z důvodu lepšího vývoje kořene. :nevim:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od minie »

Jo a seje se v čase jako normální, ne, že by se dala teď už do země :mrk:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Vyráběla jste si pásky nebo jste je koupila? U samovýroby se trochu bojím, že třeba semínka nevzejdou, když jsou tak akorát a není jich víc.
Mrkev se může už teď, pokud nebude zmrzlo, to jí nevadí, jen když teď nevzejde. Ale stejně je umrzlo, takže teď nic.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů