Paprika od semínka-bez skleníku

Zelenina
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Marion108 »

Pustila jsem se do velke vyzvy a to do paprik...
Koupila jsem seminka "kozi rohy-sladke". Doporucene beranni rohy nemeli, meli tam asi tricet odrud a ja se v tom absolutne nevyznam.
Mam nekolik zacatecnickych dotazu.
Prvni je ten do ceho papriky muzu vysevat, vim ze bych mela pouzit koupeny substrat, ale na ten jsem zapomnela, takze ho nemam... je mozne si doma namichat a treba i v troube nebo jinak vydezinfikovat substrat pro vysev?
Dalsi vec je priprava zahonu, jak vybrat spravne misto a jak jej spravne nachystat.
Predpokladam sazenicky muzu mit i doma za oknem, sklenik nemam k dispozici, uz vubec ne vytapeny... ven az po zmrzlych.
Pokud muzete popsat vase zkusenosti s pestovanim paprik, budu rada.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Kouťák »

Marion,o substrátu je napsáno v tématu "zemina pro výsevy" a k paprikám.Papriky pěstuji už mnoho let ve studeném skleníku,ale i venku.Zaseju je do truhlíku vždy 15.února,přes truhlík dám igelit a na okno.Když mají dva pravé lístky,tak je přepíchám do jiných truhlíků a po zmrzlých na záhon.Dříve jsem je dával po dvou do kelímků,ale s tím jsem skončil už dávno.Na záhon nejlépe ten nejvlhčí a řádně prohnojený kompostem.Paprika roste nejlépe v humusovém bahně.V minulosti jsem vystřídal spoustu odrůd,ale nyní pěstuji,pouze AMY (žlutá) a červenou ,letos SONAR F-1,a ještě z vlasatní sklizně červenou,ale to už nevím jak se jmenovala.Kozí rohy na nakládání mám také,ale i pálivé papričky z Řecka.Nic nezaštípávám a loni ve studeném skleníku jsem je měl velké 1 metr a obalené plody.Na záhoně byla AMY a nestačil jsem zalévat.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od oreb1 »

Kouťáku, proč jste skončil s výsevem po dvou do kelímků? Je to zbytečně pracné nebo máte jiný důvod?
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Javorka »

Marion, na koupení substrátu je ještě dost času. Poslechla jsem si pořad, co tu doporučila :bosorka: . Mám chuť si zasadit pár paprik, které budou v květináčích na terase. Už několik let tam pěstuji rajčata a mám vždy velikou úrodu, lepší než na záhonu. Má to velikou výhodu. Celý den jsou na slunci a když hrozí deštivé počasí, tak květináče zatáhnu pod střechu.
Marion, taky nemám skleník, ale něco můžu strčit pod střechu bazénu, až bude teplo. Semínka paprik vyseji doma, jen nevím kam je dám, když na parapetech není místo.
Co je napsáno na pytlíčku? Bude tam napsáno kdy semínka vysít a jestli je odrůda vhodná na pěstování ve skleníku nebo na záhonu.
Pro mě budou papriky taky skoro premiéra. Kdysi jsem si vysela několik semínek, ze kterých byly 3 rostliny a na každé vyrostla jen jedna jediná veliká paprika.
:433:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb:Jednou jsem je rozsázel z časových důvodů jen do truhlíků a zjistil jsem,že tam rostou mnohem lépe a už u toho zůstalo.
Ještě napíši jak je sází jeden zahradník na pole.Vyhrne zeminu z pole pod úroveň terénu,nechá tam navést fekál kejdy.Když se kejda zasákne,tak to zorá a nasází papriky.Úroda vždy nádherná,ale zda tam není moc dusičnanů nevím.Stejným způsobem sází cerel.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Marion108 »

Dekuji vsem, tak tedy koupim substrat pristi tyden.
Pestovala jsem papriky ze sazenic u rodicu, ale tam jsou jine podminky. :usmev:
Sklenik tu je, ale je babicky... jinak je postaveny na stene domu na zapad a stineny orechem, podle mne to neni dobre umisteni skleniku, je cely den ve stinu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Janina »

:koutak: to napsal tak, jak pěstuji papriky i já. Je to osvědčený postup.
U odrůd je třeba být opatrný. O Amy, která by se mi také líbila, se píše toto Raná odrůda středního až nižšího vzrůstu určená pro sklizeň v technické zralosti zejména ve folnících, v jižních oblastech i ve volné půdě. Plod je bělozelený, tlustostěnný jehlanec velmi příjemné šťavnaté chuti, v botanické zralosti zářivě červený. První česká odrůda maďarského typu. Při odpovídající agrotechnice vyniká stabilním vysokým výnosem. Ze 100 m² lze sklidit 500 – 800 kg kvalitních lusků v technické zralosti.
Pěstuji papriky výhradně ve volné půdě, nadmořská výška 580m , proto si myslím, že pro mne , bohužel, vhodná nebude.
Beraní rohy, které na rozdíl do Kozích rohů, nepálí a jsou sladké, pěstuji právě proto, že v naší nm a volné půdě spolehlivě a brzy dozrávají.
Dnes se vypravuji na nákup semen, takže dám vědět. :slunce:
Beraní rohy jíme buď syrové, jsou sladoučké. Grilujeme na kameni vedle masa. Nebo naplním pekáč papričkami, posypu dobromyslí a tymiánem, nastrouhaným česnekem, osolím, pokápnu olejem. Peču až papričky trošku zhědnou, je to výborné. Jako příloha hned, nebo dám do malých sklínek a krátce zavařím. Je možno napůl s rajčaty.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Janina »

Tak dnes je dobrý den pro výsev semen paprik. Je 15.2.
Tak šup šup. Propriety připravit, odpoledne jdeme na to. :106:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Marion108 »

Jo jo, substrat uz je doma... :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak papriky už jsou za 12 dnů ze země a nějak je jich hodně.Kam to dám.
IMG_1925.JPG
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Marion108 »

To je krasa. Me zatim dve vyhodily klicek a jeden asi uhnil... :plac: moc smutna z toho jsem...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Janina »

Tak konečně papriky vysety. 1.3. Uvidime.
Přílohy
20190302_073120.jpg
20190302_073111.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Janina »

Přelito?
V jaké teplotě je máš?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Janina »

Koukni na to, nechala bych to proschnout. Doufejme, že jim neuhnily kořeny.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Janina »

Jaký substrát používáš?
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Javorka »

Tuhle v nějakém pořadu říkali, že papriky po vysetí potřebují hodně tepla. Asi 25°a to taky nemám.
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Marion108 »

Me zacaly lizt nejaky seminka, tak jsem ostatni dala rano na topeni a jsem zvedava, teplotu ted mivame mezi 19-22, ale na topeni jim bude teplo, tak snad to vyleze... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Ciska »

Papriky opravdu potřebují hodně tepla zespodu, víc než rajčata. Já je vždycky šoupnu na kobku u kamen a teprve až vyklíčí nějaká část rostlinek tak je přistrčím ke světlu, tam už zvládnou normální "pokojovou" teplotu.
No a stejně to u mne dopadá tak, že když pak chci slušnou sadbu, tak koupím od "známého" protože jim prostě nedokážu dát tolik světla co potřebují a děsně se mi vytáhnou...a když vidím ty jeho krasotinky tak neodolám...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Marion108 »

:potlesk: uplne ti to zavidim mastnacku, ja mam jizni okno tak doufam... svitit kytkam pry nemuzu, protoze pry by to pak byly drahy sazenice... :plac:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Paprika od semínka-bez skleníku

Nový příspěvek od Ciska »

No, snad se k přisvětlení letos konečně dostanu..jen budu muset vyrazit někam pro onu zářivku...v elektru mě odkázali do nějakých terarijních obchodů - ale to budu muset někdy sólo akci bez dětí, protože krám, kde by mohli mít i nějaký zvíře jsem si dala v duchu na "black list". Zvěřince je doma dost. Sice pro ně mám pochopení, taky jsem lecos měla a po lecčems toužila, ALE...Možná o to to jsou nebezpečnější místa. Když jsem byla malá, tak agamy se běžně nesehnaly a to by to mohlo dopadnout, že domů přinesu zářivku, agamu a ta mladší zbožňuje želvy.... to tak. To radši bez paprik....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů