Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Zelenina
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Kouťák »

Arus,také jsem měl takový nápad,ale Františka radí dobře.Ostropestřec mi roste za chalupou a vždy ho rychle poseču,než vykvete.U J.Hradce je zemědělec,který má ostropestřec na velkých lánech a pravděpodobně na něj má kombajn.Pokud by jsi potřebovala semínka,tak Tobě ho vždy rád zašlu.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od arus »

Nechám to až na příští rok,pokud mě to do té doby nepřejde :))
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Mám k našim zahradníkům otázku: Dají se ještě teď zasít nějaké košťáloviny, třeba brokolice, kedlubna, kapusta? Vím, že se dá sít později v létě, ale problém je trochu se vzcházením kvůli suchu. Teď ještě takové sucho a horko není, ale nevím, jestli přes léto nepůjde tahle zelenina hned do květu. Nikdy jsem je v tuhle dobu nesela.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Jana P. »

Toto nevím, protože později mám vždy problémy s tou malou létavou havětí, mšice, molice a podobná verbež. Takže kedlubny, brokolice, květák pěstuji hodně brzy zjara. A kapusty všeho druhu a brukev Gigant holt některý rok vyroste a jiný ne.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od čobanak »

Kupte si sazeňice.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Jana P. »

Sazenice! To je pro slabochy! 😂
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od čobanak »

Tak bježte ke dvanácťi mňesîčkům , nechte si nainstalovat leden a muźete visévat. :usmev:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Jana P. »

No já ne Čobi, já nejsem Maruška :vytlem: ale někdo by mohl. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, normální odpověď by byla Už je pozdě, nemá to cenu. Já to beru, nepotřebuju je nutně, něco už z výsevu mám, jen jsem si nebyla jistá. Se sazenicemi mám špatné zkušenosti. Dnes už nejsou v každé obci zahradnictví, kde je pěstují, a když si je jdete koupit, teprve je vyrýpnou. Sazenice připraví večer, jedou na trh nebo do prodejny, tam je skladují celý den a možná víc. Co z toho tak asi může být? Takže koupit si sazenice zeleniny není v dnešní době dobrý nápad.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, nevím, jak to je u vás, ale tady mají sazečky předpěstované v menších květináčcích nebo v jednom velkém truhlíku, odkud je prodávají. Úplně si neumím představit, jak jinak by se to mělo dělat..?
Mě sazečky ze zahradnictví vzcházejí normálně s dobrou úspěšností.
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Kdysi jsem si chodila do zahradnictví, kde opravdu vyrýpli teprve ze země půl kopy čeho jste chtěla. Salát, kedlubny, kapustu... Zabalili do novin, namočili spodek, orosili vršek a člověk si je odnesl a hned sázel. Teď tohle zahradnictví už není a prodávají se sazenice předem vyrýpnuté, umačkané na sobě, zabalené do novin, zespodu namočené do vody, které takhle leží v bedýnce třeba až do večera. To, že je to tolik dopředu, je problém. Neříkám, že nic z toho nevzejde, ale je to horší než dřív. Neumím si představit, jak drahá by musela být třeba kedlubna, kterou někdo přesazuje do kelímku nebo květináčku nebo už tak pěstuje od semínka. To se snad vyplatí u rajčat a melounů, ale u salátu určitě ne.
Prostě pokud to člověk může vypěstovat sám a nemusí kupovat sazenice, je na tom líp.
Ale v podstatě jsem už odpověď dostala, na další výsev košťálovin si musím počkat do léta. Nevadí, počkám nebo zapomenu :usmev: .
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od přezdívka »

Františka. píše: 25 kvě 2022 13:29 Mám k našim zahradníkům otázku: Dají se ještě teď zasít nějaké košťáloviny, třeba brokolice, kedlubna, kapusta? Vím, že se dá sít později v létě, ale problém je trochu se vzcházením kvůli suchu. Teď ještě takové sucho a horko není, ale nevím, jestli přes léto nepůjde tahle zelenina hned do květu. Nikdy jsem je v tuhle dobu nesela.
Jsou i odrůdy, které jsou na letní teploty šlechtěné.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Jana P. »

Františko, náhodně jsem narazila na inspiraci pro vás na YouTube , co se dá nyní vysévat. :usmev:
][/list]
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Mám rebarboru a vždycky byla slabá, vysušená, sice se každoročně na ní našlo něco na koláč, ale brzy zvadla a řapíky měla tenké. Nikdy jsem ji neokopávala, roste v trávě. Letos jsem ji několikrát zalila syrovátkou, dostala možná 25 l. A milou rebarboru člověk nepozná. Prostě jsem jí dodala výživu a vláhu a je z ní okrasná rostlina.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Kouťák »

Mám dotaz.Někdo zda psal,že se má meloun zaštípnout a já to nemohu najít.Ptám kdy zaštípnout a proč.Meloun roste pěkně a je asi metr dlouhý a květy jsou zatím plané.
IMG_1622.JPG
IMG_1623.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Hhippie »

Kouťáku, jak poznáš “planý” květ? Z takového nic nevyroste, správně?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,není pod ním koulička budoucího plodu.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od čtenářka »

Já myslela, že je to samčí a samičí květ..... :stydim: :promin: :nevim:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Kouťák »

Čtenářko to je pravda,ale kde jsou ty květy ze kterých vyroste meloun?Mám dva roubované a tři neroubované a na všech jsou květy samčí a žádný květ s kouličkou.Samčí květ odkvete,odpadne a nic.Ptám se proto,že je někdo zaštipoval,aby tam byl nějaký ten samičí květ,ale co jsem přečetl,tak je to prý jedno,když se zaštipuje,nebo nezaštipuje.Prostě melounů se asi nikdy nedočkám.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Jana P. »

Možná už jsi to pročetl ale třeba ne :vytlem: :andel:
https://www.ceske-melouny.cz/pestovani.php
A ještě tu něco o nodu, nevím co to je. 🙈
Rostliny melounů se potřebují ovíjet nebo být nějak nasměrovány, aby mohly dobře růst výhony. Je také potřeba udržet čisté řádky, což umožňuje pohyb mezi nimi a kultivaci bez poničení rostlin. Podpora rostlina by měla být zajištěna dříve, než se vyvinou šlahouny s adventivními kořeny, aby bylo zabráněno poškození rostlin. Prořezání: Rotliny je potřeba prořezat, aby netvořily nadbytečné množství plodů, které by pak byly malé. Prořezávka probíhá ve dvou fázích. V první fázi jsou vyřazovány nekvalitní (neprodejné) plody, ve druhé fázi nadbytečné plody, aby zbylé mohly narůst do požadované velikosti. Po řezu by na každém výhonu měly být maximálně 2 plody. Folie: Černá polyetylenová folie může poskytnout několik výhod při pěstování melounů, jako například redukci plevelů, podporu dřívějšího růstu rostlin, také může mít nematocidní účinek, minimalizuje vyplavování rozpustných živin během dešťů a udržuje poměrně stálou vlhkost půdy. Opylení: Melouny tvoří dvoje květy, samčí a samičí a na jedné rostlině. Samičí květy se snadno poznají podle zduřelé báze květu, která připomíná malý meloun. Běžně se samičí květy vyskytují od 7. do 10. nodu. Rostliny tvoří až 10 krát vice samčích květů než samičích. Opylení znamená přenos pylu ze samčího květu na samičí, tento přenos uskutečňuje opylující hmyz, především včely. Pro správné opylení musí být květ navštívený včelami 8- a vícekrát. Pokud samičí květ neobdrží dostatečné množství pylu, plod nevznikne nebo bude znetvořený a pravděpodobně vyřazen při sklizni. Samičí květy, ze kterých nevznikne plod, ztrácí zelenou barvu, zcvrkávají se, často černají a odpadnou. Včely nalétávají na květy nejdříve ráno jednu až dvě hodiny po východu slunce, kdy se květy otevírají. Návštěvy včel pokračují do odpoledne v závislosti na teplotě a počasí. Aktivita včel vrcholí dopoledne, může být omezena oblačností, deštěm nebo nezvyklým chladnem. Jednotlivé květy melounů se otevírají pouze na jeden den a během té doby musí být správně opyleny. Květy nejsou pro včely nijak nutričně zajímavé. Proto je důležité odstranit plevele, které by svými květy mohly melounům konkurovat v atraktivnosti. Sklizeň: Sklizeň většinou začíná asi 30 dní po plném kvetení a pokračuje několik týdnů třemi až čtyřmi sběry po 3 až 5 dnech. Melouny by měly být sklízeny ve stadiu, kdy mají maximální obsah cukru. Zralost melounů se špatně určuje, protože plod plod dobře drží na rostlině. Barva dužiny typického červeného melounu se mění od nezralé růžové do červené zralosti a pak přezrává během 10 až 14 dní sklizně. Přezrálé plody mají vodnatou, kašovitou strukturu a málo cukrů. Obecně meloun dosáhne zralosti když je po poklepu na povrch slyšet dutý zvuk, úponky nejblíže k plodu odumírají a jemné chloupky mizí. Další indikátory zralosti zahrnují změnu skvrny na spodní straně, od bílé do bledě žluté. Kůra tvrdne, nedá se snadno prorazit prstem a květní konec tloustne. Když je plod zralý, také ještě "kvete" - je pokrytý popraškem, který mu dává matný vzhled a je drsný na omak. Kromě složitého načasování sklizně je zde mnoho dalších problémů, spojených se sklizní melounů. Jestliže je pole příliš mokré, mohou melouny rozpraskat, zvláště když se sklízí ráno, kdy mají nejvyšší turgor. Nebezpečí praskání může být sníženo tím, že se sklízí odpoledne a stopka se neodtrhává, ale uřezává. Pokládáním plodů naležato a ne na užší konce lze také předejít praskání. Melouny se skladují při vyšších teplotách a nižší vlhkosti než cukrové melouny (10-15 °C, 90 %). Uskladnění na delší dobu při teplotě pod 10 °C může vést k poškození chladem, jeden týden při 0 °C může způsobit vznik dolíků, ztrátu barvy a chuti. Při 10-15 °C mohou být uchovávány 2 až 3 týdny po sklizni. Přesto se červená barva postupně ztrácí.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů