Brambory

Zelenina
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jednou jsem pár zkusil, ale už od pohledu vypadají nejedlé a nechutné, tak zůstalo jen u pokusu. Ale to už je víc než deset let, tak dneska možná už bych si i pochutnal :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Tada: to vidím prvně! :blazen: My pěstujeme červené. Mám tu naší odrůdu daleko radši než žluté.. nejsou moučaté, ale naopak krásně jemné i za syrova i po uvaření. A drží mi dlouho “živé”, ačkoli nemáme kvalitní uskladnění.. :promin:
Tohle je fakt exotika. Kvůli čemu bys je doporučil vyzkoušet krom šokování návštev? :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Tada »

Ja je i jedl a mě přijdou jako uplně normální (ale já to nepoznam ) naše rodina je také silně proti nim ,protivi se jim to už od pohledu. Ale potřeboval bych novou satbu tahle už je asi pěti let stará ,možná starší, ja je dostal od pani ktera je dostala. Tehdy to byly tři brambory a rozmnožil jsem to za 4 roky asi na dva velké kýble. Ale většina jsou vhodné tak na satbu.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Tada »

Hhippie píše: 27 říj 2020 18:14 Tada: to vidím prvně! :blazen: My pěstujeme červené. Mám tu naší odrůdu daleko radši než žluté.. nejsou moučaté, ale naopak krásně jemné i za syrova i po uvaření. A drží mi dlouho “živé”, ačkoli nemáme kvalitní uskladnění.. :promin:
Tohle je fakt exotika. Kvůli čemu bys je doporučil vyzkoušet krom šokování návštev? :))
Já k nim přišel úplně náhodou když jsem o nich tenkrát někde četl a o pár dní později jsem šel k jedné paní ve vesnici něco dělat (už nevím co) ona je dostala a tak nám je tam ukazovala a tak jsem řekl že bych se mě taky libili a tak mi je dala. Ani nevím co mě na nich tak přitahuje asi ta exotika.
Já je zatím jedl jen vařené ale chci zkusit i hranolky ale vždy když děláme hranolky tak na to zapomenu.
U nás je to naopak nikdo červené nechce proto je ani nepěstujeme prý žluté jsou lepší asi jak jaká odrůda.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Tada: :)) no právě říkám, že nevím, co máme za odrůdu...
A jak je to s bramborami? My pořád točíme ty stejné. Co zbyde ve sklepě (broky), zas na jaře zasadíme... pravda, nemáme bramboroobry, ale jde to ještě loupat :))

Jak se dělaj domácí hranolky?
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já je dostal od rodiny v JČ - Besednice.
Taky jsem byl nadšený z toho chemického vzhledu :vytlem: , ale neujaly se.
U nás jsou taky červené brány jako lepsi, hlavně na zemákový salát. Před Vánocema si na ně chodí sousedi, právě k vůli tomu salátu. Po uvaření se nerozpadají.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od jupik »

kukacka píše: 27 říj 2020 18:45 :otraveny: jak se vezme do ruky oloupana brambora, jak se rozpuli, nakraji na platky a platky na hranolky. Jak se to pak usmazi nebo ufrituje. Rada na zaver, nedavat moc, dost to peni...
Dobry je hranolky nakrajet do vody a pred smazenim nandat do uterky, aby nebyly mokry a neprskalo to. Nasi ze mne silej, kdyz si delam domaci hranolky, kupujou je mrazeny, hehe
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Tada »

Hhippie: přesně jak říká kukačka okrájet brambory, umít, buď nakrájet na velké kostky nebo nakrájet kráječem na hranolky
A ufitovat do zlatova.
Čím (starší) satba tím menší brambory. Takže je třeba jednou za čas koupit novou satbu přímo od nějakého šlechtile (pokud možno) .Letos ale máme dvě odrůdy brambor žlutých a tu jednu odrůdy jsme sázeli dvě satby (jednu mladší druhou starši) a ta starší je letos větší. nevim jak ke to možné ale je to tak. Co já vím tak se satba dělí na (elita rekord,elita A,elita,elita B,a elita C ) se již prodavá do škrobárny takto to funguje u škrobáků , u jedlých je to asi podobně. .
Ps:možná před elitou rekord ještě nějak elita je ale když si nakupujeme satbu škrobáků tak nakupujeme nanejvýš elitu record a pak ji ještě dva roky množíme a pak šup do škrobárny.

Profesor1: co já vím tak se rozpadají pouze škrobové brambory.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od čobanak »

par kousku fijalovejch brambor pjestuje sestřeňice kvuli šťedrovečerňîmu bramborovímu salátu.občas jsou k viďeňí v supermarketu a jednou sem ňegde viďel i ukrutňe drahou sadbu
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Tada »

Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Tada: když tak na to koukám, tak my máme asi ty sadbove-brambory-rosara. Přesně jak píší: růžovočervená slupka, sytě žluté maso, podlouhlý tvar. Milujeme je! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Tada »

Hhippie: těch odrůd je několik a jsou často docela stejné takže jsou někdy od sebe k nerozeznání. Ale hlavně když vàm chutnají
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Javorka »

Hranolky dělám převážně v rozpáleném oleji, v troubě na pečícím papíře. Myslím, že jsou zrovna tak dobré. Když se mi chce, tak je nejdřív krátce povařím ve vodě s trochou octa, scedím a šup do trouby. Někde jsem tenhle návod slyšela od kuchařů.
:433:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Tada »

Jak jsem slíbil tak se stalo jedli je i odpůrci fialových brambor
Přílohy
IMG-20201101-WA0002.jpg
IMG-20201101-WA0001.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes jsem prvně v životě slyšela, že se brambory dají sázet jako půlky - prostě aby byl na každé půlce klíček a že normálně vzchází...
Znáte to? Děláte někdo takto? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Vedra »

No jasně, mi letos drago dovezlo tak velkou sadbu že budu půlit asi všechny.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Profesor1 »

Znám u vyprávění - Když se neurodilo, tak aby nebyl hlad a aby byla sadba, zemáky se "púlily" = menší část s očky se odřízla a řez se obalil v dřevěném popelu a nechal na sadbu.
Teta taky kupuje z draga a taky občas půlí.
Ten dřevěný popel používá. Popel řez vysuší a chrání proti hnilobě a plísním.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jan »

No a ono se dá i jen odlamat klíčky a předpěstovat sazeničky
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od pamijo »

Pokud se sadí ručně pod motyku dají se půlky použít,v sazeči se rády zasekávájí za packy a pak nic nepadá. Letošní nákup sadby byl pěkný adrenalin :blazen: přes tři okresy a ani jednou nás nechytli :)) :))
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od čobanak »

Profesor1 píše: 03 dub 2021 02:30 Znám u vyprávění - Když se neurodilo, tak aby nebyl hlad a aby byla sadba, zemáky se "púlily" = menší část s očky se odřízla a řez se obalil v dřevěném popelu a nechal na sadbu.
Teta taky kupuje z draga a taky občas půlí.
Ten dřevěný popel používá. Popel řez vysuší a chrání proti hnilobě a plísním.
Táta to ďelal bili vjetší branbori
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů