Brambory

Zelenina
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Za nás takto:
Brambory v travním záhoně jsou asi super. Minimálně práce s tím. Ale u nás je peklo 1) se slimáky, 2) s hlodavci.
Brambory v travním zrály daleko déle než na záhoně, takže jsme sklízeli až teď a to už skoro nebylo co… takže toho většinu vařím slepicím.. každopádně to nevzdáváme a zkusili bychom příští rok nějaké ranné do trávy a pozdní na uskladnění do hlíny. Alespoň to nezabere tolik místa na záhoně. Jelikož doporučují nedávat alespoň 3 roky po sobě brambory a my už projely políčko skoro v celé šíři, tak se nám ten travní bude hodit i pro úsporu místa :souhlas:
Jediné, co se mi na travním záhonu pro brsmbory nelíbí, že místo aby zrály hlízy, má rostlina pořád tendenci dál růst a z hlíz vyhání nové a nové výhony… ale to je možná nedostatečnou vrstvou materiálu nad nimi… to vychytáme :souhlas:
(Na fotce jsou vidět všechny 3 problémy, co řešíme - okus od hlodavců, díry po slimácích i nová už zase vybíhající brambora..)
Přílohy
EFDEF6BC-9A39-466A-8655-146B21216FF6.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Kouťák »

Taky jsem zaznamenal, kde bylo málo trávy,tak z hlíz vyhání nové výhony.To je tím,že bylo hrozné sucho a když zapršelo,tak se hlízy vzpamatovávají.Měl jsem to jen po krajích,kde té trávy bylo málo a tak příští rok půjdou brambory spíš k prostředku a po stranách naseju hrách,protože na jedné straně kde byl hrách to bylo dobré.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Sleduju to tady a děkuju všem zúčastněným.
Myslím si, že základ všeho je kupit posekanou trávu předchozí rok a ve velkém množství, jako to dělá Zdeněk.
Jistě hodně vadí hlodavci, s těmi si moc rady nevím, slimáky zlikvidovat dokážu.
Já dala brambory na hlínu a na nich bylo seno, příští rok je dám tak, aby podklad bylo seno. Kupíme na stejném místě, celou zimu budeme přistýlat nedožerky.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, bacha na to seno. Jakmile je to delší a hrubší, tak do toho moc nejde sázet a těm bramborám to nestačí - potřebují hutnější masu hmoty… prostě ta krátká tráva ze sekačky je asi nejhodnější. Toť zatím naše (teprv letošní) zkušenost.
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Františka. »

Nemyslím si to, co napsala teď Hhippie. Do sena jde sázet normálně, slehne se to. Musí se taky dodat další vrstva. V trávě je určitě větší vlhkost a když nezaprší, je potřeba po sázení seno prolít vodou. Do trávy jsem nesázela nikdy, do sena několikrát.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Augenblick »

Dneska sklizena druhá várka brambor. Původně jsem tam měl zasetou krmnou řepu, ale než vzešla, tak to zarostlo peťourem tak, že jsem jí raději zaoral a dali jsme tam zbytky brambor ze sklepa. Na příští sezónu už snad pořídím čerta za traktor, varina sice dobrá, ale stejně jsme to přehrabovali motykama 🙄
IMG_20221012_172330099_HDR.jpg
IMG_20221012_095452248_HDR.jpg
Tykat, díkes ....
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Na brambory vytvářím lůžko už celé léto. Prakticky od sklizně minulých velmi ranných.
Dávám tam co mne napadne. Nejprve trávu ze sekačky,nyní listí a jablka. A tak různě, natě a podobně. V březnu tam dám velmi ranné pod ně pod každou hrst kompostu. Navrch vytahané seno, bude li jaké. Letos máme koupené balíky otav a v krmelci nezůstává ani stéblo. Sežerou všechno beze zbytku. :usmev:
Když tak tam dám slámu od zemědělce.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani s tou slámou to není dobrý nápad.Sláma to upleskne.Já jsem letos vyházel starou slámu z půdy,rozházel jsem jí po zahradě a traktůrkem rosekal.Potom jsem normálně posekl i se slámou a je to dobré.Na brambory už mám připraveno a letos jsem udělal vrstvu víc jak půl metru a možná ještě přidám,protože z malé vrstvy lezou ven a zelenají.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Aha díky. Tak to musím promyslet, co tam dám :smutek:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Františka. »

Nevím, co znamená upleskne :usmev: . Já dávala na brambory, co bylo, vyhrabanou podestýlku, staré seno i slámu. Neviděla jsem rozdíl mezi míst se slámou a se senem.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Kouťák »

Uplesknuté znamená,že sláma je dlouhá,seno,když to není otava je také dlouhé .Dlouhá sláma a dlouhé seno,když na to napadne sníh,tak to do jara slehne a brambory špatně prorůstají,než když je to krátké.Udělá se z toho nepropustný pleskáč a proto uplesklé.Brambor si sice nějaký otvor najde,ale v trávě ze sekačky je to krásný keřík.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, tak to já dlouhé nemám seno ani slámu. Co je špatné, už dlouhé není - u sena a sláma je krátká už od kombajnu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Můžu potvrdit, že když jsme na travní záhon dávali, co jsme shrabali z motýlí louky až po odkvětu - tedy metrovou trávu - tak že to šlo ztuha. Brambory z toho lezly, nešlo to přihrnovat a celkově prostě nic moc. Letos jsme se snažili na to dávat hlavně sekačkovou… tak uvidíme.
Ale jak jsem psala poznatky… my můžeme do trávy sázet leda velmi ranné brambory - kvůli množství myší od půlky léta dál… takže snad nějakou vhodnou odrůdu seženu.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Impalu nemohu doporučit. Bledá barva, nevalná chuť.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Kouťák »

Dej do trávy Moniku a budeš spokojená.Já už jiné sázet nebudu,protože jsou to výborné brambory a 34 obrovských brambor pod jedním chrástem u mě jiná odrůda neudělala.Je hodně ranná.Pokud jí nebudeš moct sehnat,tak v zahradním centru v J.Hradci jí mají na jaře vždy a dopravu nějak vymyslíme.
Nejhorší úrodu jsem měl z červené Red Anny a Vysočiny.Dominika nebyla špatná,ale už jí také sázet nebudu,protože hodně lezla nahoru a bylo plno zelených.Vařené slepicím však chutnají.
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Vedra »

Z mých zkušeností
Chutné: Belana, Jelly, Marriza

Amarouny bez chuti: Princess, Camel. Camel dokonce nevytvořil slupku ani po 3 týdnech po likvidaci natě, všechno ostatní jsem v pořádku sklidil po 2 týdnech jako vždy.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Asi jsem moc dobrý sedlák, takže vlastních brambor jsem měla letos jen pár a ještě nebyly dobré. :vytlem:
Poblíž nás , za Miličínem a Chlístovem je rodina (Sibagro Chlístov), která pěstuje brambory ve velkém. Letos mají 7 druhů, zatím napytlované čtyři, a ty jsem koupila. 50 kg Adély , velmi nám chutná, a po 25 kg Jasmíny, Antonie a červenoslupkaté Esmee. Kilo počítají 8 korun. Takže budu zkoumat, které jsou chutné. :vytlem:
Brambory prodávájí ve čtvrtek od 16 do 17 a v sobotu Od 9 do 10.30, a to až do jara. Obvykle. Byla jsem tam tuto sobotu a byl velký zájem.
A zde ještě něco o Zdeňkem doporučované odrůdě Monika, také bych ji příští rok ráda zkusila, dle popisku se jeví být pro náš způsob pěstění ideální. :souhlas:
Monika
velmi raná odrůda, varný typ B
Je určena pro velmi rané sklizně v ranobramborářských oblastech, vysoká sklizeň tržních hlíz, hlízy jsou oválné a větší, ale vyrovnané a odolné mechanickému poškození a strupovitosti, hlízy po oloupání netmavnou. Monika je varný typ B, po uvaření má pevnou konzistenci a netmavne. Je určená pro přímý konzum jako příloha. Barva slupky je žlutá, barva dužiny je žlutá. Robustní trs vzdoruje i dočasným přísuškům. Velmi dobrá odolnost virovým chorobám a háďátku bramborovému.
Předností odrůdy je velmi rychlá dynamika nárůstu hlíz, vysoký výnos v prvních termínech sklizně.
Doporučená spotřeba v období červen - prosinec.
Doporučujeme sadbu předklíčit. Je vhodné použít závlahu a případně porost zakrýt po zasázení netkanou textilií. Při výrobě sadby je důležité správné určení termínu desikace, rychle přerůstá. Četnost hlíz pod trsem se pohybuje kolem 10. Odrůda je středně odolná proti virovým chorobám a plísni bramborové, je rezistentní vůči napadení háďátkem bramborovým patotypu Ro 1, je náchylná vůči napadení rakovinou bramborovou patotypu 1. Je odolná proti napadení strupovitostí obyčejnou, je odolná proti mechanickému poškození. Odrůda Monika je vhodná pro lehké a písčité půdy. Naopak nemá ráda mokré a těžké půdy.
Kategorie: Velmi rané brambory
Barva dužniny: žlutá
Jedním slovem: VÝNOSNÁ
Půda: lehké a písčité
Ranost: Velmi raná
Skladovatelnost: střednědobá (leden)
Slupka: žlutá, hladká
Tvar hlíz: oválný
Varný typ: B
Výnos: vysoký
Přílohy
57971F02-92CC-4AF4-9CD3-08E3CA5C33E7.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Máme Red Anna. Letos jsme zkusili koupit novou sadbu brambor ze zahradnictví, abychom nesázeli stále ze svých. Jsme spokojení s výnosem. Ale nejspíš, protože letos byl obzvlášť úrodný rok na vše. Máme obrovské brambory a vcelku velké množství pod trsem (cca 8 ks). Máme je rádi, protože jsou jemné, chutné a nemoučnatí při uskladnění.
Jestli píšu blbosti, tak pardon. Nejsem zkušený zahradník. Tak třeba něco má / nemá souvislosti a já to nevím..
Ale ty dáme (na jaře opět ze svého, pokud přezimují v pořádku) zas jen na klasický záhon do hlíny.
No a jestli seženu ty, co doporučuje Kouťák, tak zkusíme do trávy. Děkuji za tip!
Je fakt, že jsem letos hodně bojovala na tom traváku se zelenatostí hlíz - mnoho je nepoužitelných a mnoho dál začalo vyhánět stopky. Ale mohlo to být způsobeno nevhodností materiálu (výše jsem popisovala, že jsme měli moc dlouhá vlákna a špatně se s tím pracovalo, nedalo se to pořádně přihrnovat, atp..
Takže prostě pořád jsme ve zkušebním režimu.. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od jupik »

Jak hluboko se sázejí brambory do trávy a jak často přihrnujete/přisypáváte?
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jak pod travu? Kdyz uz tak, jak to delali indiani ne?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů