Brambory

Zelenina
DAD David Abrahám
Dal poděkování: 202 poděkování
Dostal poděkování: 505 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Však oni to doženou :souhlas: , to chce čas
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě

Nirrti
Dal poděkování: 73 poděkování
Dostal poděkování: 217 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Nirrti »

Díky všem , muž říkal, že se to musí dělat s láskou :vytlem:

Ale ono je to zdání. Bude to tím, kde je to pěstováno, na jihu , nadmořská výška kolem 250 m.

Je to malinkatý kousek od oblasti, kterou fotografové nazývají Moravským Toskánskem

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/morav ... rajina-ces

arus
Dal poděkování: 188 poděkování
Dostal poděkování: 127 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od arus »

Nirrti a sucho váše krásné Toskánsko a okolí, netrápí? Nemyslím, jen letos. :mrk:
:arus:

Nirrti
Kontaktovat uživatele:

Arus- trápí a moc

Lisbeth
Dal poděkování: 96 poděkování
Dostal poděkování: 117 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Lisbeth »

Naše brambůrky už také vystrkují růžky. Sázené 15.5. - 17.5.. Soused, který je sázel poslední týden v dubnu, je má úplně stejně velké jako my, tedy je vidět, že brzká sadba tady u nás na Vysočině nemá význam :souhlas:
20200603_174736[1].jpg
20200603_174957[1].jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.

Augenblick
Dal poděkování: 289 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Augenblick »

Jsem rád, že stihl přihrnout brambory ještě před deštěm. Mandelinka zatím žádná. Do země jsme je dávali 16.4.
IMG_20200604_180417517_HDR.jpg
Tykat, díkes ....

Nirrti
Kontaktovat uživatele:

Malý test, co se skrývá pod povrchem. Budou k ossobucu z kůzlečích kolínek. A samozřejmě salátek.
Přílohy
20200607_100910.jpg

kosta
Dal poděkování: 45 poděkování
Dostal poděkování: 80 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od kosta »

Brambory rostou před očima.Hlavně aby bylo něco v zemi.

DAD David Abrahám
Kontaktovat uživatele:

Nirrti a brácha tam evidentně něco mají :souhlas: jen bráška nemá hotovou elektřinu na kombajnů
Asi půjdu šacovat co tam máme mi :usmev:

Hhippie
Administrátor fóra
Dal poděkování: 193 poděkování
Dostal poděkování: 474 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Hhippie »

Nirrti: Ty jsi vážně kouzelník! :souhlas:
Máš víc druhů brambor - jedny ranné a druhé pozdní? Protože to mě nikdy napadlo, až teď, že je to vlastně dobrý nápad, nasázet pár řádek ranných.. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!

Nirrti
Kontaktovat uživatele:

Hhippie: zlute jsou ranne a cervene poloranne. Vyloženě pozdni nesazime. Máme ve sklepe loňske červene i žluté a normalně vydrzí, ještě je jíme. Tohle byl momentálni nápad podívat se, jestli pod těmi natěmi už něco je. Tak jsem lehce odhrábla a vzala každé rostlině 1-2 brambůrky.

Jana P.
Dal poděkování: 672 poděkování
Dostal poděkování: 706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jana P. »

Neošetřuji brambory ničím a proto mám letos v porostu plíseň , odhaduji tak 10 proc. Postižení porostu. Nať byla hustá a vysoká, jak furt leje, a máme i pohnojeno.Brambory jsou vesměs rané. Odkvetlé dávno, radíte odstranit nať ? A jak pak nechat ještě dlouho brambory v zemi, aby náhodou neproběhl opětovný růst hlíz. Děkuji
:bosorka:

přezdívka
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od přezdívka »

Velmi rané brambory mám vykopané. Nemám žádné lány, jenom abych vyšla do podzima, než budou brambory za přijatelnou cenu. Asi 1/3 hlíz byla nahnilá. Nechala jsem je trochu vydýchat a pak teprve do sklepa s nima. Ale i ve sklepě se musí 1x za týden přebrat, protože na nich jsou flíčky načínající hniloby. Bylo jich jen 30 sazenic a sklidila jsem 3 kbelíky o objemu 12 l. Takže ve výsledku vlastně 2. Pak mám ještě dalších 60 sazenic poloraných, ale jsou to 3 různé odrůdy. Nejdřív asi budou muset ze země brambory Soraya, potom Red Anna.Ttřetí nevím jak se jmenují, tak ty mají zatím nať krásně zelenou, žádný náznak plísně. Asi to je trochu odolnější odrůda. Co jsem mluvila se sousedy, tak každý urychleně vykopává , aby jim všechny neshnily.

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Děkuju přezdívko za cenné rady. Nať odstraním a pak za par dní vykopu.
Je tam mimo plísně i hryzec. :cert:

Hhippie
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Nám už nať viceméně uschla (plíseň jsem nepozorovala), tak pomalu také vybíráme ze země. Brambory jsou drobnější, ale zem velmi málo zúrodněná, tak třeba za pár let...kdoví :promin:
Každopádně jsme moc rádi, protože se hlízy zdají být v dobré kondici a je jich hodně... z cca 8metrového pruhu je tak 16 l kýbl... takže z toho, co jsme zasadili, bude tak 4-5 přepravek, což je dvojnásobek, než běžně spotřebujeme dřív, než se zkazí... tak snad se osvědčí vybudovaný “sklípek” a bude zelenině pasovat.. :souhlas:

DAD David Abrahám
Kontaktovat uživatele:

Něco v zemi pod super ranými je :nevim: , ale třetina se hned likviduje kvůli hnilobě, je to tak na rychlé zpracování, poloranné už mají taky skoro po nati a jak jsou v mokru tak budou muset ven velmi rychle.
IMG_20200722_193702.jpg

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Dnes jsem vytrhala a odstranila nať, polovinu brambor jsem vybrala, druhou zítra , budou tam tak dvě a půl přepravky. I tak jsem zahrádce vděčná, i přes slimáky, hryzce, mandelinku a plíseň z ustavicneho mokra vyzbylo něco i na nás .
Přílohy
96922412-731C-47AF-9C23-B52A47330E4E.jpeg

Hhippie
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Dade, to je nádhera! Takhle velké brambory si mohu jen nechat zdát! :souhlas:

Profesor1
Dal poděkování: 458 poděkování
Dostal poděkování: 358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Profesor1 »

JanaP. - nebylo to unáhlené a předčasné vytrhávat takovou ještě krásně zelenou nať?
Zemáky ještě mohly růst. Letos je vše opožděné. Vím že plíseň prý přechází z natě na hlízy, ale těch vašich natí bylo ještě škoda.
Já se držím zásady - co má shnít v zemi nech shnije. Zdravý plod vydrží i v mokru. Zapomenutý zemák , když je zdravý, přeci vydrží v zemi až do jara a pak krásně vyroste.
Se sklizni nespěchám. A pak mám zemáky ještě na hromadě v tmavém chlívku tak do doprosince a teprve pak přebírám a dávám pod slámu ven, do betonové jámy. Tam už neshnije ani jeden a vydrží na krmení třeba až do září.
:profesor:

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Profesore, zvažovala jsem různé, hledala info, přemýšlela, ptala se i zde, a rozhodla jsem se nať odstranit.
Ukončení vegetace likvidací natě mechanicky nebo chemicky je základním opat- řením pro ochranu hlíz, kterým se omezuje zdroj infekce (tj. tvorba sporangií původce v nati a jejich smyv do půdy).
Při rozhodování o ukončení vegetace je třeba brát v úvahu následující faktory: O procento napadení natě a očekávaný vývoj infekce (stagnace nebo silný
infekční tlak)
O okamžitý a očekávaný vývoj počasí (vhodnost podmínek pro infekci hlíz) O výnos hlíz
O náchylnost odrůdy k plísni na hlízách
O půdní podmínky dané lokality
Obecně je možné doporučit ukončení vegetace v období, kdy je nať napade- na v rozmezí 5–20%. Vhodnější je dodržet nižší hranici, tj. 5%, zejména je-li předpoklad dalšího rychlého šíření plísně v porostu, jsou očekávány intenzivní dešťové srážky a jedná se o lokalitu s těžší půdou. Ukončení vegetace při vyšším napadení natě je možné připustit v těch případech, kdy plíseň v porostu není aktivní, je předpoklad delšího období bez srážek a nejedná se o rizikovou loka- litu (údolní poloha a pod.) a odrůdu náchylnou k plísni na hlízách. Za takových podmínek lze rovněž zvolit mechanické rozbití natě místo desikace. Přirozené dozrání porostu je možné pouze za předpokladu, že je bramborová nať zcela bez napadení plísní.
Na malých plochách je vhodné v kritickém období nať posekat nebo vytrhat a odstranit z pozemku.
Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o.  PRAKTICKÉ INFORMACE č. 34

Jeden z důvodů byl i to, že máme pozemek na brambory omezený velikostí, brambor není mnoho, jsou pro nás důležitou základní složkou potravy. Vyhýbám se kupovaným(ošetřeným všelikými pesticidy) a chemicky zpracovaným potravinám. V okolí nikdo na prodej i ze dvora nepěstuje brambory bez použití herbicidů(plevel), insekticidů(mandelinka), fungicidů(plísně). Bylo pro mne důležité zachránit co největší množství hlíz. I s ohledem na hryzce, kteří už dosti hlíz sežrali (svi.ě)
Sadili jsme menší košík brambor a sklidili dvě a půl přepravky. Považuji to za vcelku uspokojivý výnos.
Máte pravdu, že nebýt plísně a hryzců, tak by letošní výnos byl jistě ohromující. Ale jsem vděčná i tak. Ne každý má vlastní brambory.
Červené brambory jsou k plísní obzvášt náchylné.
Přílohy
EBDB4822-5CCD-4BA7-A802-BF947DFC1FA4.jpeg
11304AEA-701B-4697-9026-C70CD1EBD5AD.jpeg
FA60BD39-1B77-4F73-A5EF-CA91D962985D.jpeg

Odpovědět