Jabloně

Ovoce
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jabloně

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak jsme sbirali jablicka a je jich spousty. Nevim, co je to za odrudy...
Obrázek

Obrázek

Obrázek
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Janina »

Krásná jablka marion 😍
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od PavelIV »

ty na první fotce mám asi taky. Myslel jsem, že je golden, podle barvy a chuti. Ale jak začala červenat, tak jsem znejistěl :)
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Marion108 »

Ty jsou suprovy, bezvadne rodi i v nepriznivych letech a dlouho vydrzi, lonsky jsme konzumovaly jeste v breznu... Coz he na nase mizerny uskladneni uspech.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Marion108 »

A jeste jsem vecer posbirala bedynku tehle, ty jsou jeste na strome, snad je stihnem ocesat, ale ja zebrik nerada a nikdo jiny nema cas.
Obrázek
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od oreb1 »

Ty na první fotce určitě nejsou Golden Delicious, ale co to je, nevím.
Ty na třetí fotce by mohly být Jonathan, ale nevsadila bych se, je víc podobných.
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od honzapm »

Nejlepší mošt je z Watervlietské mramorované. To je nóbl vůně.

Obrázek
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Javorka »

Marion, na třetí fotce je možná Nonetit (matčino) Je uvnitř žluté a sladké? Já teda poznám jen to co mám na zahradě, ale bez ochutnání to nejde.
Já mám ráda tuhle jabloň. Má obrovská jablka a větve jsou dole, tak žádné šplhání po žebříku. Na štrůdl jako dělaná. Je to Hornokrajský malináč.

Obrázek
:433:
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Ciska »

Objevila jsem pro mne, dosud neznámá zákoutí diskuzního fóra. Marion, to třetí je Nonetit někdy také zvané Matčino. Ta čtvrtá bedýnka by mohla být odrůda zvaná Francák - alespoň tak se tomu říká ve východních-severovýchodních Čechách. Noneta je nejlepší kolem Vánoc, při dobrém uložení dokáže vydržet do února - ale to už není tak úplně ono. A Francák, aspoň nám, vydrží do března. Asi, možná o kousek dýl. Jen ke konci začíná mít "ocásek" - tak jakoby mírně hořknout od šlupky.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Profesor1 »

Taky jsem tipoval matčino. Ty první žluté není to náhodou nějaký druh jaderničky? Jonatány tam určitě nejsou.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Janina »

Matčino máme také. A dva stromy Jaderničky. Nevím, zda má takové červené líčko. Je to velmi dobré, hodně sladké jablko. Ovce ho také milují.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Marion108 »

Dekuji, jablicka jsou bezvadny, budu je muset prebrat, ale stale jich neco je. :souhlas:
Jinak odrud je tu spousty, mimo jine i ty goldny, ale to je mlady stromecek, co mel letos pet jablicek.
Pred par dny jsme s uctou zacali rezat starou, mrtvou jablon, opravdu hodne starou, nikdy jsem nevidela jablon s takto silnym kmenem...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Hhippie »

U jednech jablek se nam kazdorocne brzy po sklizni (nekdy to maji uz jako zrala na strome) zacnou objevovat tecky,ktere jsou i na mase jablka po oloupani a to pomerne do hloubky (nelze snadno odstranit treba hlubsim oloupanim).
Zvlastni,ze od toho ta jablka nijak aktivne nenahnivaji. Jakoby plodu moc nevadily...

Prosim,co to je? Dekuji za info :kyticka:
Přílohy
2338DD33-B005-4000-965A-49BB4B5A029D.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od přezdívka »

Je to pihovatost jablek a je to z nedostatku vápníku. Popřípadě v kombinaci s jinými prvky. Strejda internet poradí.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ano, je to fiziologická choroba z nedostatku některých prvků, bez rozboru nelze přesně stanovit, u starších stromů běžná záležitost, nejrychlejší pomoc je použití plného kapalného hnojiva postřikem na list
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Hhippie »

Ano,jedna se prevazne o velmi stare stromy. Velke nestesti je to,ze mame v miste obrovskou populaci hryzcu. Stare stromy umiraji a nove se vysadit nedaji. Resp.vysazujeme,ale vicemene se nemaji sanci chytnout. :(( takze nam to tu postupne chradne a obnova temer zadna..
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Janina »

https://www.ireceptar.cz/zahrada/chorob ... k-vapniku/
máme mladou Bohemii a také tímto trpí. Povápním ji.
Hhippie, vykopej jámu, vezmi králíkářské pletivo, vylož jámu pletivem. Přesah pletiva ještě např 50 cm nad půdu. Dej zeminu zasaď stromek. Pletivo nad zemí ještě polož až ke kmínku. Mladý stromek bude mít čas zakořenit, zesílit, až bude mít rozsáhlý kořenový systém, bude starší, hryzci mu už tak neuškodí.
https://www.receptyprimanapadu.cz/zahra ... s-hryzcem/
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Kouťák »

Teď je nejlepší doba zbavit se pihovitosti jablek.Na sníh rozházet dolomitický vápenec.Dělám to už tři roky a zbavil jsem se pihovitosti úplně.Na hryzce u mě nepomáhalo ani pletivo,přestože jsem dával dvojité.Nejlepší je "sendvič".Brzo z jara,když ještě nic neroste, přepůlit brambor,vnitřek vydlabat,naplnit Kumatoxem,spíchnout párátkem a nastrkat do děr.Další dobrá věc je postavit na zahradu,kde je jich hodně, bednu 1x1 metr bez dna.Nacpat na podzim lupením a nahoru 10cm hlíny.Pořádně prolejt vodou a nechat stát do jara.Na jaře,když je ještě horní zem zmrzlá bednu odstranit,rozhrabat lupení a ztuhlé hryzce zlikvidovat.Vždy tam mám tak 5-10 hryzců.Je to věčný boj,ale už vyhrávám.Sousedka říká,že každému zlikvidovanému hryzci, přijde dalších 5 na pohřeb.
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Ciska »

Ono ani to pletivo nemusí být všespásné - zrovna jsem na podzim musela takto obehnané keře vykopat, pletivo sundat a zasadit znovu už bez pletiva - nějak jsem nestihla pletí ve správný okamžik a ty kopřivy z toho už nešly dostat. Takže pro mne - buď s pletivem a hlídat plevel nebo risk bez pletiva. Vybrala jsem si to druhé, protože zdá se, že užovka a lasička fungují a hryzčí populace se nezvětšuje. Třeba budu za rok říkat něco jiného :divis:
Hhippie, zkuste sehnat stromečky ale na semenné podnoži - mám pocit, že ty vegetativně množené podnože, tedy jejich kořeny, hryzcům chutnaj víc. Navíc semenáče to jentak nevzdaj...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jabloně

Nový příspěvek od Hhippie »

Ciska: diky moc za tip,to zni zajimave!
I vsem ostatnim.
O tom pletivu jsme take premysleli,ale pak zavrhli,prptoze se v zemi rychle rozklada a tak nechrani po dostatecne dlouhou dobu. Navic objem z toho pletiva by musela byt opravdu velky,aby v nem jablon vyrostla do dostatecne sily a nebyla tolik ohrozována.
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti