Ovoce stokrát jinak

Ovoce
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Profesor1 »

:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Dena »

Dozrávají plody jednoho(Fortunella japonica) ze dvou exemplářů co mi zbyly z citrusářského období. Jsou kyselé a jedí se i se sladkou kůrou, já z nich dělám marmeládu nebo džus.
Před lety mě nadchlo pěstování citrusů a jiných subtropických užitkových rostlin. Měli jsme klub citrusářů v Příbrami, jezdili na exkurze do Institutu tropického a subtropického zemědělství v Suchdole a ke zkušeným pěstitelům.
To bylo radosti když se podařilo získat rouby nebo očka. Měli jsme připravené podnože, úlovek byl spravedlivě rozdělen, naroubovali/naočkovali jsme a to vzrůšo jestli se rouby uchytí.Většinou ano, další čekání až zakvetou a nakonec zaplodí.
Měla jsem několik různých ranných mandarinek, pomerančovníky, citroníky, i grepy se mi podařilo jednou vypěstovat.
Potom přišly jiné starosti, sbírku jsem rozdala.Náklonost k subtropům mi zůstala,v nevytápěném skleníku roste léta granátovník,myrta, velký vavřín, fíkovník, oleandr, rozmarýny.
C0BC8117-8D68-4892-A7DD-A75EC77BEF3D.jpeg
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Dena »

Bohužel se mi fotka zobrazila obráceně, nevím proč
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Kouťák »

Deno,paráda.Také jsem měl takové období,ale jen jednou jsem vypěstoval jednu mandarinku a dva citrony.Neměl jsem na to podmínky,nebo trpělivost a ono to jeden čas krásně rostlo,pak to opadalo a konec.Začíná se u nás oteplovat,tak třeba časem budem pěstovat pomeranče venku. :vytlem:
S fotkou si nelam hlavu,já jsem si k tomu lehnul. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Františka. »

Nádhera. Jak starý je tenhle stromek?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Jana P. »

To je veliká krása! 😯❤️
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Hhippie »

Deno, to je nádhera! Zrovna jsem před pár dny četla článek o pánovi, co má veliký skleník a citrusuje! :souhlas: Nevěděla jsem, že bylo období, kdy si lidé měli chuť pěstovat vlastní citrusy a že jich bylo mnoho! Samozřejmě jsem slyšela, že byly citrusy nedostatkové zboží.. ale zas mě Češi překvapilo, jak jsou vynalézaví a zruční! :souhlas:
Miluju citrusové sladko-hořké džemy z dužiny i kůry. To musí být nádhera! A jak voní, když kvetou! Opyluješ uměle, nebo máš ve skleníku čmeláky?
:Hhippie: Bubáci forever!
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Dena »

Děkuju všem za pochvalu, Kouťáku zasmála jsem se jak ležíš u fotky.
Stromek je starý zhruba 30 let, naroubovaný na zmíněném citronečníku.On by dorostl i větší ale kam pak s ním tak ho držím v téhle velikosti, jednou za pár let mu ořežu kořeny i korunku a jedeme dál.
Hhipie viděla jsi určitě pana Brožu, to je úžasný citrusář s úrodou čítající metráky, pěstuje už mnoho let.
Teď jsou citrusy mnohem dostupnější, tuhle jsem se dívala na citrus-eshop, jsou tam plodící stromky malé i velké, ale pro mě to nemá to kouzlo jako když si člověk stromeček vypěstuje od začátku sám. Není to zas tak těžké, ale potřebují dost místa a také chladné zimování.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Dena »

Jé zapomněla jsem na otázku Hhipie jestli opyluju. Neopyluju, poslední dva citrusy přezimuju na verandě v dubnu jdou ven, kvetou většinou v květnu/červnu nebo i jindy, opylení zajistí včely a čmeláci, taky je u nás hodně včelek samotářek.
Když jsem byla u citrusářů někdo opyloval štětečkem pokud měl rostliny ve skleníku.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Dena »

Vypadá to že letos bude zase dobrá úroda fíků. Na horních větvích jsou nedozrálé z loňska, druhá násada, ještě jsem je nestihla otrhat.
Přílohy
IMG_0153.jpeg
IMG_0152.jpeg
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Dena »

Fíky se letos nevyvedly. Úroda byla velká, začala vedra, fíky rychle zrály, pak začalo pršet,plody praskaly a začaly plesnivět. Rychle jsem otrhala co se dalo, v Zahrádkáři byl recept na čatní z fíků,pár sklenic jsem udělala.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Kouťák »

Deno,můj fík sice nedozrál,což jsem první rok čekal,ale těším se,že příští rok bych mohl i ochutnat.Vyrostl asi metr a bylo na něm 17 fíků,pak přišel první mrazík.Snad se dočkám. :vytlem:
IMG_3911.JPG
IMG_3912.JPG
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od andre.marek »

U nás fíky letos bohužel asi nedozrají. První násada - breba - zmrzla v zimě (loni jsme jich pár ochutnali, to ale fíkovník zimoval ještě vevnitř), na nových výhonech narostlo dost fíků, které by měly nyní dozrát, ale už je na ně asi chladno. Navíc špičky minulý týden omrzly.
Jsem zvědav na příští rok, jestli bude mít šanci něco z té první násady přežít naši zimu.
Sháním odrůdu Peretta, u které by mněla stihnout dozrát i ta druhá násada.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od Dena »

Perettu nabízejí některá zahradnictví, mimo jiných zahradnictví Krulichovi, s těmi mám dlouholeté dobré zkušenosti.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce stokrát jinak

Nový příspěvek od andre.marek »

Já ji mám objednanou z Německa, objednával jsem jabloň, která u nás není k sehnání a měli tu Perettu za dobrou cenu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů