Množení ovocných keřů a stromů

Stromy a keře
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Množení ovocných keřů a stromů

Nový příspěvek od Tada »

Jaksi mě to chytlo a rozhodl jsem se že zkusím si je doma "namnožit". Začalo to jablkami. https://www.wikihow.cz/Jak-si-vyp%C4%9B ... d%C3%A9rka Usušit jsem si jadérko a pak jsem si vzal dózu papírové ubrousky . Položil brousek do dózu na to semínka a na to zase ubrousek. Dát do lednice (sklepa tam to teď zkouším tak to nemám odzkoušeno ) A hlídat aby to nevyschlo. Asi po 4 týdnech se oběsil první klíček. Teď už jich je tam víc budu to muset dát do květináče. Nevím jestli to nebude pláňka. A vím že to bude trvat dlouho něž se dočkám vlastní úrody (jestli se vůbec dočkám)
A teď mám ještě ve sklepě "naložené " v písku ořechy tak uvidím. Na internetu jsem našel hodit ořech na podzin do země a on na jaře poroste ale na to jsem neměl odvahu zkusit. Jinak ořechů z vlastního výsevu tu roste dost ale moc neplodí. https://www.wikihow.cz/Jak-zasadit-o%C5 ... %A1%C3%A1k
Jinak nám tu normálně rostou švestky z pecky ale ty se vyseli sami .
A pak jsme ještě zkoušeli rízkovat rybíz a jostu rybíz se povedl a krásně plodí josta a bohužel ne. :mrzimeto:
Chtěl bych ještě zkusit namnožit třešně a špendlíky (rakytník atd.)
Ale ty třešně asi z pecky?
A špendlíky,rakytník,borůvky rízkovat? :nevim:
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Množení ovocných keřů a stromů

Nový příspěvek od honzauta »

Já vždy nasbírám plané jablíčka i hrušky, dám je do bedýnky jako ochrana proti ptákům a nechám na okně venku asi do února. Potom rozpytvám měkké jablíčka, hrušky vytáhnu jadérka a seji do truhlíku. Tam vyklíčí a jsou v něm do podzimu, kdy je přesadím na záhonek, na jaře naroubuji přeplátováním a pěstuji jako vysokmen do doby, než jsou připraveny na sázení okolo cest.

Co se týká třešní a švestek, tak vždy vykopu semenáčky okolo cest a postup je dále stejný.

Rybízy a jostu - při stříhání na jaře z ostříhaných větviček udělám řízky, zapíchnu na okraj záhonku a jen se snažím nezapomenout zalévat, další rok již přesazuji na místo určení.

Letos jsem se chystal sázet krásné dvoumetrové jablůňky o které jsem se staral 3 roky na záhonku, vyryl jsem je a koukám, že chybí kořeny - hnusné přemnožené myši je sežraly. Tak po celkově 4 letech péče je mohu použít jen jako tyčky k rajčatům. :339:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Množení ovocných keřů a stromů

Nový příspěvek od Jana P. »

Broskve z pecky jsou luxusní. Ty velké řecké mňam .
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Množení ovocných keřů a stromů

Nový příspěvek od Vedra »

Pokud je poblíž nějaká lesní školka tak často mívají ptačí třešeň za pár korun kus, používá se to jako doplňková dřevina do lesů.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Množení ovocných keřů a stromů

Nový příspěvek od Jan »

asi jsem nešika, ale mahalebka srůstá lépe.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Množení ovocných keřů a stromů

Nový příspěvek od Vedra »

Já praktické zkušenosti zatím nemám. Jenom vím, že se to používá a dá se koupit za velmi levno.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Množení ovocných keřů a stromů

Nový příspěvek od Františka. »

Kukačko, nebude to stoprocentní, zvlášť jestli tam máte hryzce. Ale u mých rodičů na zahradě kousek od Orlice, kde je hryzců hodně, to nějak takhle vlastně fungovalo. Co se vysemenilo, to rostlo líp, co zasadili, sežraly myši. Jenže co roste samo, to obvykle člověk nechce nebo ne na tom místě :usmev: . Rostliny nějaké ochranné látky vylučují, dokonce prý i jejich mateřská rostlina chrání své potomstvo. A když se přesadí, asi jsou tím zásahem tak oslabené, že se bránit nemůžou. Ale to jen předpokládám, taky jsem sice něco četla, ale kdo ví, jak to je.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů