Eshopy se sadbou

Stromy a keře
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Javorka »

Tresnovacko, od včerejška jsem vybírala z toho vašeho obchodu stromky. To jsem si dala!
Už mám objednáno.
:potlesk:
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od oreb1 »

Javorko, a k Vám se ještě vejdou nějaké stromy :vytlem: ? Moc tomu nevěřím, podle toho, co píšete.
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Javorko, to mě těší, že jsem tak dobře doporučila ;) Doufám, že nebudete zklamaní 😇

Jinak Golden maj u tchanovcu. Nestrikaji, maji je pekne. Obcas trochu strupate, ale vždy výborné ;) Idared maj taky, na zimu, uskladňují až do jara. A Jonatány má babička. Tak jsme vybírali, abychom neměli stejné.
Co mě mic nechutnal je jablko Spartan. Červené se zelenou tuhou dužinou. Takové kyselo trpké. Ale děda ho skladuje celou zimu :)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Janina »

Jadernicky máme dvě vynikající,sladké, aromatické. Velmi dlouho ve sklepě vydrží jako právě utrzene . S goldenem nemám dobrou zkušenost, v naší nm málokdy dobře dozraje.
Mastnacku Malinove to voní,ach.
Z Pravidel mostarny mi utkvely jiné věci.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od oreb1 »

A pak bude i na talíři u knedlíků delicious :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já to říkám stále, že mě chutná všechno. Něco ale musí být přehnáno přes prase :vytlem: až pak mě to opravdu chutná :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Kouťák »

Marion,jablíčka rozmáčkni,semínka proper na sítku,nech oschnout a můžeš nasejt kamkoliv do záhonu.Za dva roky můžeš roubovat a rodina ať si myslí co chce.Já to mám v rodině stejné,říkají,že jsem zelenej blázen a divně koukají,když jdu roubovat ne na zahrádku,ale do lesa.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od oreb1 »

Že bych něco takového taky zkusila? Na stará kolena se ničeho moc nedočkám, ale nevadí. Dostala jsem totiž pytel malinkých scvrklých jablíček pro kozy. Nemyslím, že by to byla ta lesní, ale semínka v nich budou.
Kouťáku, mohl byste nám tu napsat něco o roubování? Z vlastní praxe, to jsou nejlepší rady. Máte hodně zkušeností, tak raďte :usmev: .
Někam do jiného vlákna, pokud byste se k tomu odhodlal.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb o roubování je toho všude napsáno a popsáno mnoho. Já jsem laik a mé roubování je,že se roub buď ujme,nebo ne.Nejraději roubuji na dvouleté pláňky s kmínkem silným jako roub.Seříznu dlouhým řezem cca. 2cm kmínek pláňky a stejným řezem roub.Oba řezy přiložím,omotám umělohmotnou páskou na roubování a hotovo.Silnější kmínky tzv.za kůru a silné větve tzv.přeroubování už nedělám,protože i když se roub přijme,tak na něj sedne třeba kos a vylomí jej.Je to prostě má amatéřina,ale z okolních lesů už občas nějaký hotový stromeček vykopu kamarádům.Dávám pásky barevné,ale najít naroubovaný stromeček je hodně těžké.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Javorka »

Teda, to je fofr.
Odpoledne jsem objednala a už mám zprávu, že stromky jsou připravené na cestu.
:potlesk:

Sázet je budu na zahradu ke slepicím, tam je místa dost. K domu by se opravdu nic nevešlo. :mrk:
:433:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Profesor1 »

Taky jsem totál laik. Jabloně se chytají téměř stoprocentně, a pomalu v každou roční dobu, hrušky celkem taky, třešně, ty už trošku potřebují odbornost. Rouby třešní se stříhají ze stromu třešné z jižní strany, v druhé půlce ledna, a dávají se do studeného sklepa do vlhkého písku. Roubují se když se začínají nalévat pupeny na plánce, aby byly pupeny na roubu v rozpuku opožděné oproti plánce. Broskve, ryngle, meruňky . . .zhruba jako ty třešně. Ořech ten ani nezkouším, ten se má roubovat ve skleníku, nebo alespoň po zaštěpení uzavřít do igelitového pytlíku a štěpí se myslím v zimě. Jo ještě mě napadá angrešt (srstka) - ten se chytá taky celkem dobře, štěpí se v listu na meruzalku zlatou(alespoň myslím). Tak jak to popsal Kouťák - seřížne se roub angreštu šikmo a přiloží se k stejně seřízlé meruzalce a omotá páskou. Lístky se seříznou min. na polovinu. Nebo se roub seřízne do teňounkého klínu a vsune se to do "rozštíplého" kminku meruzalky a opět omotá páskou. Já ještě všude provázkem omotávám ke kmínku nějakou větší větvičku než je roub, právě aby ptáci sedali na přivázanou větvičku a ne na roub. Protože štěpím-roubuju i pod kůru.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Marion108 »

Panove dekuji, jablicka viz foto, vic jich tam neni, pozraly to srnky, chodi tam na ne pry kazdou zimu. :usmev:
A jablon takto, neni uplbe nejstarsi, ale stara je dost...
Přílohy
IMG_20190320_152906.jpg
IMG_20190320_152206.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od oreb1 »

Jak vysoko se uřízne semenáč a na něj se roubuje?
Angrešt roubovaný jako stromek je odolnější proti padlí, ale snad se to už ani neprodává, nikde jsem ho nesehnala.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb stromkový není odolný proti padlí. Já mám nějaký keříčkový, ruský angrešt, jsou to takové malé plody, ten odolný je. Stromkové zelené jsou taky odolné, ale stromkový červený a žlutý tak ty bez postřiku nedozrály nikdy. (přesné názvy nevím)
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Janina »

Máme stromkový angrešt na zahradě v Radotíně tak kolem osmi let. Je proti padlí naprosto odolný. Nikdy jsme ho ničím neošetřovali. Vyfotím ho v době listu a plodů.
Zde například https://www.zahradnictvikruh.cz/angrest ... skup63.php
V Kostelci máme červený rezistentní, ale to je keř.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak ten stromkový zelený co mám bude asi ten bílý Prima.
Stromkové angrešty se tu běžně v zahradnictvích prodávají Oreb.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od oreb1 »

Já žiju v domnění, že je. Aspoň tatínek to říkal a chtěl vždycky jen stromkové. Možná to je tím, že koruna je vzdušnější a není tak u země. Ale je fakt, že ty odrůdy, které dřív byly normální, třeba Králíčkův červený nebo Zlatý fík, dneska už asi pěstovat nejde. Což je škoda. Taky jsem viděla, že se prodávají nové odrůdy odolné padlí, třeba právě na www.stareodrudy.org i jinde, ale mám utkvělou myšlenku, že nejsou tak dobré :usmev: . Přitom jsem je nikdy neochutnala.
Píšete, že se prodávají, neviděla jsem, ale asi to byla náhoda. Zkusím ještě jinde, než kam chodím.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Kouťák »

Už někdo něco zajímavého objednává na zahradu?Včera jsem objednal angrešty keřové ze Spomyšlu a budou zasílat od 1.3.2020.Jsem zvědav jaké budou.Žlutý:Hinnonmki gelb a červený:Northern captain.Ještě pátrám po ostružině.Soused má vždy obrovskou úrodu,ale nikdy mu nedozrají.Potřebuji název ostružiny,která zraje v červenci.Už to prostě začíná.Papriky jako každoročně zaseju 15.2. s majoránkou.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Javorka »

Zdeňku, já mám na zahradě beztrnnou ostružinu /myslím, že to je Thornfree/, která začíná zrát koncem července, ale hlavní úroda je v srpnu. Ostružiny jsou veliké, ale plody musí být opravdu zralé, aby nebyly kyselé.
Ale raději máme jiné, jsou to vlastně černé maliny /asi Black Jewel/, které zrají hodně brzo. Jsou sladké, úroda veliká. Už ji měli na zahradě moji rodiče a vždycky jsme si mysleli, že to jsou ostružiny.
Zkoušela jsem i malinoostružiník, ale nikdy jsem se pořádné úrody nedočkala.
DSC02936.JPG
Ostružiník je focený na konci července
:433:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eshopy se sadbou

Nový příspěvek od Hhippie »

Javorko, diky za tip!
Ja take resim, ze ikdyz jsou ostruziny na slunci, tak jsou vetsinou kysele. Museji “odpadnout do dlane” a to uz je zas na prelomu toho, kdy uz zacinaji chytat plisne a hniji... :nevim:
Ale teta ma uzasnou lajnu malin, tak si chci vyzadat nejake odkopky, at nemusim vsechno kupovat...

Jsem nastartovana na tvorbu zahradky na novem uz letos - bylo by prima uz tam neco zacit, ale vzhledem k tomu, ze tam jeste tak casto nebudeme, tak to asi necham jen na zalozeni drevinove zahrady a pak zapremyslim, zda treba nenavezu nejaky hnuj (kompost) a do nej nepichnu treba dyni nebo meloun. Vic si asi netroufnu a necham to az na pristi rok, az tam budeme a budeme moct zalevat.. ikdyz takove zalozeni jahodoveho zahonu uz by bylo taky prima, aby pristi rok uz byla sklizen... nooo.... chut je velka, ale driny s tim bude velice velmi, tak musim holt postupne... :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti