Neřez ovocných stromů

Stromy a keře
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Zdravím, zajímalo by mě. Zda má někdo zkušenost s ponecháním stromu přírodě. Jak plodí, jak roste, jak vypadá...
Moc bych to chtěla zkusit, ale taky chci mít nějakou úrodu. Máme roubované, ale staré odrůdy, tak si myslím, že by se daly.

http://www.ekozahrady.com/nerez_ovocnych_stromu.htm
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od oreb1 »

Asi záleží na tom, o jaký druh se jedná. Třešně a ořešáky se běžně ponechávají přírodě a rodí dobře. Ale roubované jabloně, čtvrtkmeny, které jsme nechali být, mají úrodu horší a horší. Myslím, a jestli si pamatuju z dřívějška (teď jsem to znovu nečetla), měl by se strom buď pěstovat nebo nepěstovat od začátku. Řezaný strom se asi fakt nedá pěstovat dál jako neřezaný. Nebo možná vysokokmen ano, ale ty u jabloní nemáme.
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Oreb, mohla bys přidat fotku, jak taková (ne)opečovávaná jabloň vypadá?
My právě máme loni na podzim vysazené různé druhy (ryngle, hruška, jabloně, švestka, broskve, meruňky). Samozřejmě je to všechno roubované, ale většina je vysokokmen a stará původní odrůda. Tak si myslím, že by to mohlo jít. Minimálně u jabloní a hrušky to zkusím. No a po bývalém majiteli je tady planá švestka o kterou se nikdo roky nestará a loni jsme měli úrody, že jsme to nestačili sklidit.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Před devíti lety jsme koupili starý sad vysokokmenů, vypadal jako hustý les, tak hustý až neprůhledný. Sobě byl ponechán mnoho let. Pod stromy rostly zplanělé keře, bršlice, kopřivy, tráva. Různě jsme něco vykáceli, prořezali, švestek je asi 30 a ty manžel nijak neřeže, nepřerůstají, když je nadúroda, tak se některé větve ulomí. Ořech také neřeže, jablka hrušky ano. Ryngli také neřeže, sem tam se větev ulomí.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

Krásné téma.Slovo NEŘEZ si budu pamatovat.O prořezu,stříhání zde bylo hodně řečeno a krásný článek o NEŘEZU říká také hodně.Kdo čte mé příspěvky,tak ví,že chodím do okolních lesů roubovat a sázet ovocné stromy a určitě je nechodím prořezávat,protože už bych některé ani nenašel.Když se nad tím zamyslím,tak mohu pouze 100% říci,že jediný strom na mé zahradě, který nikdo nikdy neprořezával je hruška a je krásná a pravidelně rodí.Všichni ví a bylo to zde už řečeno,že velmi záleží na podnoži,ale to bylo v článku napsáno také.
Dám příklad:Nedaleko naší vesnice před nejméně 70 lety vyhořel na samotě jeden statek a už zde nic nikdo nepostavil.Zůstal tam pouze jabloňový sad cca 50 jabloní.Chodil jsem tam s klukama na jablka a když jsem byl nimrod,tak jsem tam v době zrání jablek mnohokrát zašel na výborná jablka.Mnohokrát jsem si všiml,že ač nestříhané,tak mají krásné koruny bez vlků a plody krásné velké.Vždy jsem si říkal,že nebudu doma jabloně prořezávat a stříhat,ale vždy z jara jsem vzal nůžky, pilku a už jsem tvaroval,vyřezával vlky a pořád každý rok dokola.
Můj názor na NEŘEZ je jasný.Chce to jabloně a i ostatní stromy roubované na pláňatech,ne na šlechtěných podnožích a velice záleží na odrůdě,protože pokud se někdo rozhoduje o odrůdě při výběru jablek v marketu,tak za pár let zjistí,že strom musí vykopat.Chce to prostě odrůdy,které rodí krásná jablka a i ostatní ovoce bez velké péče zahradníka.Říká se jim krajové odrůdy.
Další příklad:Soused si zasadil na zahradu jabloně Golden delicious,Jonagold atd..a pokud řezal,stříhal,tak
IMG_1443.JPG
ovoce obstojné.Před asi 10 lety zemřel a od té doby nikdo neprořezával.Dnes zmiňované odrůdy mají jablka ve velikosti větších třešní.Co z toho vyplývá:NEŘEZ lze,ale chce to kvalitní podnož,krajovou odrůdu a prostor.
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od jírab »

U nás kolem baráku máme pár starých jabloní (min. 40 let), nikdo je neřeže, jablka sice nejsou výstavní, ale jíst se dají. :vytlem:
Jo, a ty co jsou vysoko, ty nikdo neotrhá, a tak si na nich na podzim pochutnají ptáci.
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Javorka »

U nás se neřeže nic. Jsou tu staré stromy, dost vysoké, většinou jabloně. Jablek mají opravdu hodně. Sama jsem před lety vysadila několik nových jabloní, ze kterých zůstala jen jedna (spolumajitel zahrady je vykácel). Je to původně asi čtvrtkmen, který jsem ze začátku prořezávala. Asi 10 - 15 let na ni už nikdo nesáhl a vůbec to nevadí. Větve sahají až na zem a jablek má víc než dost. Už jsem si říkala, že bych aspoň něco mohla ustřihnout, ale pořád je jiná práce. Možná, že kdyby byla v jinde než ve zpustlé slepičí zahradě, tak by se o ní někdo víc staral. Tady se jen občas poseče tráva.

Jabloň je na pravé straně vedle kompostéru.

Obrázek

Obrázek
:433:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

Jitko,tenhle způsob pěstování je ten nejlepší,jenže každý máme na zahradě ty šlechtěné,které bych nejraději vykopal a začal nanovo. Ta Tvoje jablůňka má krásná jablka a jaká odrůda to je víš?Hádám ,že Malináč.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od oreb1 »

Třešňovačko, vyfotím. I když vlastně není co. Jestli jste sázeli stromky a nepřevzali už kdysi ořezávané, myslím, že je můžete nechat, jak tu píší jiní. Vysokokmeny to snesly dřív a dnes asi taky.
Vysokokmen meruňku u nás na zahradě kdysi řezali, pak nebyl dlouho prořezávaný a postupně začal usychat. Od kořenů vyrazila podnož. Je to žlutý špendlík a vedle sebe jsou ta skoro uschlá meruňka a už stejně vysoký špendlík.
Zajímavé mi připadá zpravokořeňování roubovaných stromků. Sázeli jste tak, nebo jste nechali roubované místo nad zemí?
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Javorka »

Zdeňku, je to asi Rubín.
To, že má větve na zem je veliká výhoda. Nemusí se ničím těžké větve podpírat. Podpírá se sama. :mrk:
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Napadlo mne, že za vsí je sad vysokokmenů, velmi starý, neřeže jej nikdo. Asi před čtyřmi lety jsme tam na 1.1. pozorovali hejno protahujících brkoslavů severních, krmili se tam jablky. Zajdu tam a stromy vyfotím.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Javorka »

Naše jabloňě jsou skoro všechny vysokokmeny. Opravdu jsou hodně staré. Tenhle vzadu je například Holovouský malináč, který je tak veliký, že se téměř česat nedá. Byla bych ráda, kdyby tolik nerodil, tady o úrodu nejde. Je to nejdůležitější strom, nepostradatelný.
Jabloň dává naší zahradě příjemný stín. Máme pod ním stůl a je to nejoblíbenější sezení na zahradě.

Obrázek
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Svobodu sleduji zhruba od roku 2000. Dá se to studovat kolem dokola. :usmev:
http://www.ekozahrady.com/jedly_les.htm
Jedlý les tak jak ho můžeme my vytvořit, se nikde v přírodě nevyskytuje. Myslím si, že není náhoda, že máme tak vyvinutý mozek i city, pomocí kterých jsme schopni samostatně tvořit i něco víc, než jen co tu již je. Zároveň máme i smysl pro zodpovědnost a svědomí, které nám jasně říká, co je dobré pro nás i pro okolí. V souladu s tímto naším vybavením rozhodně není vytváření monokulturních zákrskových sadů ani produkce jedy nasáklých nebo syntetických potravin. Každý člověk je vlastně bohem, který má svobodnou vůli tvořit cokoliv chce. A jako každý správný bůh, i každý z nás si pro sebe a své blízké může znovu vytvořit ráj. Zdravý, krásný, vonící, plodící, v němž je více zábavy a inspirace než práce. Vzor tu už máme, je to příroda. Mám pocit, že jsem tyhle věci psal již ve spoustě článků, ale budu v tom pokračovat tak dlouho, až to úplně každý pochopí a realita kolem nás podle toho bude vypadat.
Všechny naše staré vysokokmeny jsou pro nás nepostradatelné. Hrušen Špinka , tu má moc rád pan Bosorka.
Stará slíva, zraje první na počátku července, napůl mrtvá, rostou jí nové větve. Máme poblíž posezení a ohniště. Kdysi tam sedíme za stmívání, pozorujeme vycházející měsíc, najednou přiletí Kulíšek nejmenší, na slívě se usadil, zírali jsme si z očí do očí. Vzdálenost metr. Zážitek na celý život.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Tedysek »

My mame mnoho let neprorezane jablone, svestky a jednu hrusku. Jablone plodi o 106. Az se jedna pod tihou jablek zlomila. Druha se pod tihou jablek sklani az k zemi, treti se snazi se tolik nesklanet. Hruska plodi malo a blbe se cese. Ale hrusky z ní jsou naprosto uzasne chutove. Orechy nam plodi tak ob rok. Ale za to urodu na tri roky. :) nektere jablone jsme rizli asi v 1,2m a pousti uzasne male nove slahounky. A ty kralikum chutnaj nejvice. :) naprosto je miluji. Tresen taky nikdy nebyla rezana ale tu resime tak ze v urode proste uriznem nejakou vetev a tu oceseme. Uvidime jak letos poroste. Zda budem rezat dal nebo poridime lepsi "česátko" na dlouhe tyči (taková ta nekolik metru dlouha tyc a na konci pytlicek s kovovyma prstama). Jelikoz od letoska hodlam sklidit maximum a vse zavarit/zamrazit tak snad to bude plodit minimalne stejne jako vloni.
Letos jen musíme pořešit angrešty, protože buď neplodí nebo nám je sklízí sousedka (jako predloni nase uzasne obrovske svestky).
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od minie »

neřezala bych, kdyby nebylo třeba. Je to přesně o tom, co píšete. Jenže, kde sehnat strom na "nevyšlechtěné" podnoži? Vím, že to mají na cedulkách u odrůdy psané, co je to zač, ale pro mě jako pro laika je to stejně k ničemu a když mi něco v zahradnictví řenou, vím stejně prd. Já nemám ráda zakrslé stromky,a le přesto je doma mám - teda jsou to malé polokmeny. ALe není nad ty původní. Jako dítě , co jsme jezdili na zahradu, jsme měli švestku a jabloň, obrovské stromy. Stojí snad do dnes. Česání bylo náročné, ale alespoň jsem jako dítě mohla lézt po stromech, dělat si tam bunkry a plivac pecky ze švestek na sousedovic slepice. To moje děti tu možnost mít nebudou.
Naše zakrslé stromky již řezané byly, ale letos na ně stejně nebyl čas a už nasazují, nechám je a uvidím, Na podzim je okousaly ovce, nikdy si jich před tím nevšímaly, takže je možné, že o ně stejně přijdem...
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Javorka »

Mám tu souseda, co se před lety přestěhoval z paneláku do domku se zahradou. Vysadil si plno jabloní zákrsků, které pořád je prořezává. Ovoce tam skoro žádné nemá. Asi před pěti lety stromky zlikvidoval, že prý byly špatné a vysadil nové. A zase řeže a jablka tam pořád nevidím.
U nás je každý rok jablečná pohroma. Tak nevím, je to tím, že stromy necháváme růst a netrápíme je?
:ajeje:
:433:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ne, není.
Je to vždy kombinace možností podnože, naštěpované odrůdy, místních podmínek a péče sadaře.
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Javorka »

:ajeje: A mě se to moje vysvětlení tak líbilo. :stydim:
:433:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

Jitko mě se to také líbilo,ale co když nemá pravdu nikdo z nás.Jedno jaro proteče mráz půlkou zahrady,druhý rok ne a je to pořád dokola ať řežem,nebo neřežem.Loňské jaro nic nezmrzlo a tak je ještě dnes sklep plný jablek a nikdo to nechce.Letos vše začalo kvést (meruňky,blumy,broskve) už dnes a to je prvního dubna.Broskev loni kvetla až 14 dubna.Sednul jsem na traktůrek a do čeho jsem narazil hlavou,tak řez,neřez , šlo to pryč.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od andre.marek »

Ve starém sadě řežu podobně jako Kouťák - tak abych projel traktůrkem při obracení sena :usmev:
Co je nízké, převislé apod. ořežu, zbytek na starých vysokokmenech nechávám, semtam vyřežu starou zavazející větev v koruně, ale to se snažím minimálně, spíše když je napadena jmelím, kterého bohužel máme v okolí neskutečné množství :cert: .
Polokmeny ořezávám každoročně a ony se za to odmění krásnou, téměř pravidelnou úrodou :souhlas:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů