Neřez ovocných stromů

Stromy a keře
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Vyfotila jsem starý sad vysokokmenů, neřezaný řadu let.Třicet? Předtím nevím jak udržovaný. Popásají se jím sem tam kravky, ale kůra není okousaná, ani jiné známky poškození od dobytka na stromech vidět není. Vyfotím i později v květu a s úrodou. Jsou to většinou jabloně. Švestka, hruška.
Porovnání velikosti stromů náše fena, 40 kg, 62v kohoutku.
Přílohy
P1210521.JPG
P1210519.JPG
P1210518.JPG
P1210517.JPG
P1210516.JPG
P1210514.JPG
P1210513.JPG
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od PavelIV »

Neslyšel jsem nikdy, že by krávy okusovaly kůru stromů, ani moje to za ty tři dny, než vypásly sad, nedělaly. Jen se o stromy drbou, a když není nic moc tráva, ožírají listy. Proto se před nima musí chránit malý stromky, mě se to povedlo bez větších ztrát ohradníkem. Jen mladší ořešák, jak má větve nízko, tak malý ztráty utrpěl - dvě zlomený větve dole (ten jsem neohradil).
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od oreb1 »

Vyfotila jsem ty naše jabloně čtvrtkmeny, které se zpočátku řezaly a pak se přestalo. Jsou už hodně staré a odumírají, už je nechci zachraňovat, takže je používám jako oporu pro dřevo na sušené. Moc není vidět kmen, ale poznáte z toho snad trochu, jak rostly do výšky, i když koruna byla založená níž. Je na nich vidět, jak by chtěly růst, ale nemohly, asi kvůli podnoži.
Na posledním obrázku je vysokokmen meruňka, taky hodně stará, usychá a asi už by kvůli prasklinám v kmeni byla na skácení. Po odříznutí jedné usychající větve vyrazila před několika lety od kořenů. Nechala jsem ten špendlík růst jako náhradu za tu meruňku, až se skácí a dnes už je větší než meruňka a stále roste do výšky. Tam je zase obráceně vidět, jak podnož má snahu růst a naroubovaný vršek ji brzdil. Meruňky semenáře nejsou moc vysoké.
Přílohy
PB050003.JPG
PB050001.JPG
PB050002.JPG
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od MalyNomad »

Podle me NE-rez nic neresi. Samozrejme ze jsou stromy u kterych to nemusi byt nutne (tresne/oresaky/durancie...) Ale kdyz je videt problem a existuje na nej jednoduche a funkcni reseni, tak nevidim duvod to reseni nepouzit.

Napr. zasadim nove stromky, treba zrovna hrusne/jablone co rez zvladaji uplne bez problemu. Po zasazeni prijde prisusek, nebo koreny podkope hryzec, nebo ho ozere zajic, stat se muze cokoliv a stromek nema treba prvni ani druhy rok zadne slusne prirusky a jen krpati. V tom pripade je pro nej zmlazovaci rez super variantou, jak z nej, sice se zpozdenim, vypestovat pekny silny strom. Orezu ho na spicak, na nejaky pekny silny dobre nasazeny vyhon. I kdybych ho mel sesadit a dostal se niz nez bych chtel, on to doroste, jen si pockat.

Nebo odrudy co spatne vetvi, ty casto tahnou letorosty kolmo nahoru, protoze nikde neni zadny stinici obrost, ktery by je nutil jit vic do boku. Takove stromky nechat bez rezu tak z toho budou kostata. Oni treba v budoucnu i neco zarodi, ale bude to nepristupna koruna, driv chytne houbu a ta uroda urcite nebude takova jak by mohla byt.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, máte určitě pravdu, ale neřez řeší nedostatek času. Taky vidím v okolí, jak někteří zahrádkáři jen stříhají a stříhají, a není to málo času a práce pořád lézt kolem stromů. A bez toho řezu opravdu nové odrůdy moc neplodí. Nové, tím myslím už ty poválečné.
Zasadit strom, který se bez řezu obejde a stejně bude plodit, to je myslím to, kvůli čemu se o neřezání přemýšlí. Nebo řezat, ale ne tak, že zbyde ze stromu jen torzo a bez toho plody nejsou.
Polokmeny a vysokokmeny se taky asi můžou řezat, udržovat a prospěje jim to, ale zákrsky a čtvrtkmeny nových odrůd se řezat musí.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Tedysek »

I sem mám nějakou fotodokumentaci.
Švestka, která má oooobr švestky. Neřezaná víc jak 15 let.
Švestka, která má oooobr švestky. Neřezaná víc jak 15 let.
Tahle švestka je ale napadená mravenci. žijí ve kmeni + jedně větvi. Asi jí letos udělám nějaký skořicový zábal. :)
Jabloň - má strašně kyselá jablka. Ale přežila úder blesku!
Jabloň - má strašně kyselá jablka. Ale přežila úder blesku!
Vpravo i vlevo jabloně - obě plodí jak kdyby to byla jejich poslední sezona. Ta vlevo se pod tíhou jablek zlomila (jedna velka vetev a druhou velkou vetev někdo rozsekal)
Vpravo i vlevo jabloně - obě plodí jak kdyby to byla jejich poslední sezona. Ta vlevo se pod tíhou jablek zlomila (jedna velka vetev a druhou velkou vetev někdo rozsekal)
švestka - má malé švetsky, ale je jich opravdu hooodně.
švestka - má malé švetsky, ale je jich opravdu hooodně.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od kosta »

Jak se tak dívám a prohlížím ty staré stromy tak nejsme sami. Ale už nám ubývají ty staré stromy necháme je vždy až úplně uschnou a potom je skácíme a použijeme na topení. Pokud strom žije tak zde prostě je.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Javorka »

Uschlý strom ještě poslouží jako :jakoby: domov broukům.
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od oreb1 »

Nebo ptákům.
A někdy si brouci zaberou i ten, co ještě uschlý není, aby mu s tím trochu pomohli :vytlem: .
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

Řez-neřez a takto to dopadlo dnes u mě po nájezdu dvou horolezců.To je přímo nářez.Před a po.
IMG_2011.JPG
IMG_1973.JPG
IMG_1972.JPG
IMG_2009.JPG
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od MalyNomad »

To prvni je orech? Kdyby to byla lipa, tak reknu parada. Ale takhle nevim nevim

A ta hruska je vyslovene chudak :nesouhlas:
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

MalyNomad,je to ořech,ale ořech obrůstá ještě rychleji než lípa,tak doufám,že na něj nebudu muset alespoň dva roky sáhnout.Každý rok plno lupení a loni jsem vyvezl 3 pytle ořechů do lesa a na půdě jsou ještě tři košíky.Je to kameňák a louskat jde leda ve svěráku.Na hrušku nebylo sáhnuto nikdy a stojí tam nejméně 50 let.Hrušky má dobré,ale co bylo až nahoře,tak spadlo a bylo na kaši.Nyní už je krásně oberu oběráčkem.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Ořech nikterak nežežeme, manžel si to zakázal.
Co to má ta hruška za kožíšek, Zdenku? To je břečtan?
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani přesně to mě napadlo taky, co je to za zelený "trojobal", mě zas napadlo jmelí, snad to Kouťák uvede na pravou míru, ale fakt to vypadá jako když je ten strom oblečený, to jsem ještě neviděla! :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

Ten trojobal je na ořechu a je to břečťan.Nejraději bych byl,aby tam zůstal jen ten břečťan,ale ono mu to
IMG_2012.JPG
vůbec nevadí a větve,které jsem ořezal kam jsem dosáhl loni,tak už mají dvoumetrové přírůsty.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Marion108 »

Poznate, zda se jedna o jablunky? vysela jsem levanduli do kvetinace, ale musto levandule mi tam roste tohle, dosel mi substrat, tak jsem nabrala hezkou zeminu v zahrade...
Kdyby byly, tak je prepichnu.
Z malych jablicek mam nachystana seminka, dnes pred destem je zkusim umistit primo ven.
Přílohy
IMG_20190405_110834.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Profesor1 »

Když jsem šel splnit "poslední" přání , do studánky pro vodu, tak mě zaujala "opuštěná" dvojce neřezaných stromů - menší jabloň vedle statné hrušně.
Fotografie0819.jpg
Fotografie0818.jpg
Fotografie0820.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, nevím, jestli jabloně, já mám takové lístky u švestek z pecek, meruněk a špendlíků. Takže stromek to asi bude :usmev: .
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Javorka »

A pod třešní ... :usmev:
:433:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neřez ovocných stromů

Nový příspěvek od Profesor1 »

Marion, bude to Netýkavka malokvětá, nebo žláznatá.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů