Nově vysazené ovocné stromy

Stromy a keře
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Hhippie »

Mno, André, bohužel pro mě to, co říkáš, zní dost logicky… :mrzimeto: tak to nevim, co bych pro to mohla udělat.
Protože když bych pod ní rozdělala ohýnek, tak do rána, kdy jsou ty mrazy, to stejně nevydrží… a hnůj tolik tepla asi třeba do 1,5 metru asi takovou práci neudělá… :nevim:
Mno… takže není šance - jinak než jí obíhat jako v Mrazíkovi - jí ohlídat…? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ono se nedělá klasický ohýnek, ale kupa něčeho - např. kupa pilin, která celou noc
spíše doutná než hoří.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Hhippie »

Vidiš. Přemýšlela jsem, jak to udělat, aby to právě vydrželo do rána. Ale nic než že se někde spálí velká kupa dřeva a přenese se velká vrstva popela, mě nenapadla…
Díky.
Stejně si to ale v reálu nedovedu představit.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od andre.marek »

Jj, musí tam být hlavně hodně dýmu. Někdo třeba používá malé balíky slámy...
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od čobanak »

V sadech se můžou zapalovat svíce.Jsou to svíce v plechovkách.To přece neňi pravda,že přikriťí nepomůže.Gdiž přikriju balík sena,omrzne plachta.Gdiž ho nepřikriju,omrzne seno.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od andre.marek »

Nejde o omrznutí ale zmrznutí. Navíc seno drží teplo - je to dost hmoty plus teplo od země.
Není to jen můj názor, je to otestováno mnoha ovocnáři. Kdyby fungovalo přikrytí, dělali by to všichni a nebáli se mrazů.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od čobanak »

Neďelá se to ve velkém.Ale kamarádka mi zrovna říká,že má dobrou zkušenost s obalováňím agnolije a vavřín prosťeradlem nebo pitlem na mouku hlavňe gdiž je ve dne teplo a na noc přijde mráz.Jde o to zabráňit prouďeňí vzduchu.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Františka. »

Jo, papírové pytle jsou na to dobré. Nejspíš se to nedělá, protože se strom moc obalit nedá. Záclona, to nevím, do ní by asi foukal mrazivý vzduch, ale navléknout na mladý stromek na větve papírový pytel určitě pomáhá. Akorát je to strašná práce. Dýmání je snadnější. Ale dělat něco takového by mě stejně asi donutilo, jen kdybych měla nějaký sad. U jednoho stromu bych asi úrodu oželela a počkala na příští rok :stydim: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Hhippie »

No vidíte! A my se tady kvůli tomu pomalu zhádali!
Mluvila jsem o tom, že bychom mohli zkusit kvetoucí meruňku ochránit v úterý a středu a že to není sranda, vymyslet šetrný způsob, jak na to a aby to fungovalo.
A manžel včera, když šel kontrolovat líhnoucí se kachny, nelenil a narval na ní těžký jutový (takže dírkatý) rozstříhaný pytel, který nezakryl ani desetinu maličkého stromku… tak jsem byla dost v šoku a opatrně poznamenala, že jsem nečekala, že se na to takhle samostatně vrhne a že to asi fakt není to, co jsem si představovala…
Mno… takže se samozřejmě urazil a okamžitě to šel sundat. A zas z toho vyšlo, jaká jsem holota nevděčná… tohle je nekonečný boj. On je moc hodný a snaživý a pracovitý, ale někdy zbrklý a já mám většinou dost konkrétní představu, jak by jaké řešení věcí, které mám na starost (zvířata i zeleň), mělo vypadat, takže pokud se neporadíme a nenajdeme řešení společně, často to nedopadne. A ikdyž ho nahlas oceňuji a chválím, a myslím to upřímně, slyší většinou jen tu druhou část, že “to nebylo podle mých představ.” A je uražený a naštvaný a dělá zbrklé závěry. :mrzimeto:
Někdy je ten svět mužů a žen tak těžké proplést, aby to v balanci fungovalo, že mě z toho je smutno. O to víc, když jsem prostě zrovna ve stavu, kdy si prostě s některými věcmi sama neporadím. :plac:
No nic, pardon, to byla taková osobní vsuvka. Je mi z toho smutno, no. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Moje konkrétní představy o tom, co se jak má dělat, vedly k tomu, že si všechno musím dělat sama. 😂
Použij bílou netkanou textilii o co největší gramáži. Je to veliká lehounká věc a dole se ováže kolem kmínku. Také je dobré u těchto stromků v zimě natřít kmínek vápnem, zpomalí to náběh mízy, čímž se oddálí kvetení.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, já bych taky použila netkanku.
Já ho nežádala, aby to šel v noci udělat :nevim:
Sama si to teď bohužel neudělám, když skáču o berlích. V zahradě po těch deštích se bořím, ničím drn trávníku, je to děsná dřina v tom chodit a skákat kolem stromku po jedné a nepolámat ho, bych upřímně asi nedokázala.. :nevim: Takže to zkusím ještě jednou odpoledne, jestli to zvládneme společně. :andel:
Nebo prostě strom zmrzne. Já se z toho neposadím na zadek. Ale to jsme ho pak nemuseli sázet, že… :nene: když my jsme po té meruňce tak moc toužili.. starší dcera milovala meruňku v bývalém domově - chodívala si pod ní číst knihy… plody milujeme všichni, o meruňkové marmeládě nemluvě… ale obávám se, že tady prostě není vhodné místo na ní… :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od PavelIV »

U mě předpovídají jen -1, má to vůbec cenu obalovat?
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Františka. »

Nemá, květy nejsou tak citlivé jako plůdky.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Je třeba najít na pozemku vhodné místo. A zvolit vhodnou odrůdu.
A merunka už je rozkvetlá? Pokud ne, jen napučená, není nic ztraceno. Jde také o to, že když nebudou létat opylovači, tak také nebude nic, a nemusí ani mrznout.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Hhippie »

Je rozkvetlá. Právě, no… vždyť tu bylo týden teplo skoro ke dvaceti stupňům. :ajeje:
Loni to bylo podobné. Sice bez mrazu, ale ovocné stromy kvetly, když bylo škaredo, pochmurno a deštivo a nelétalo nic, takže květy opadaly a nebyla skoro žádná úroda :plac: Tak doufám, že letos bude hojnější rok!
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Příroda nás učí trpělivosti :vytlem:
Nejhorší je si něco posadit a hned čekat úrodu. Naštěstí už vím, že pět , deset let uteče jako nic :vytlem:
Dříve se posadil stromek - plánka, zastěpil - narouboval se a první úroda byla opravdu až za pět až deset let.
Taky mám broskev i meruňku ač se jim tu vůbec nedaří a když zmrznou tak .... tak zas za rok :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Profesor1 »

čobanak píše: 27 bře 2023 08:41 ...........Jde o to zabráňit prouďeňí vzduchu.
To je oč tu běží.
Kolikrát omrznou stromy které jsou v otevřeném prostoru a krajní strom u nějakého závětří neomrzne.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Františka. »

Přemýšlím a nemůžu přijít na to, proč se mají sázet stromy tak, že místo roubování je nad zemí. Je i jiný způsob, dát ho pod zem a vytvořit možnost zakořenění z naroubované části. Ale to není oficiálně uznávaný postup, naopak ho prosazují spíš zahradníci permakulturní a podobní. Proč se má roubované místo nechat nad zemí?
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od andre.marek »

Aby byl zachován předpokládaný růst stromu. U podnože všichni ví, jaký bude +/- růst stromu + vstup do plodnosti (podnoží je pár druhů). Málo - středně - bujně rostoucí podnože. U jednotlivých odrůd je to těžší odhadnout, každá roste trochu jinak, většina bujněji, než je většinou potřeba.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů