Jedlá zahrada

Stromy a keře
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Marion108 »

Koutaku a nemohl to odnes nejaky predator kocka kuna? Nam na to potvory chodily... nebo vitr... :vtipalek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od andre.marek »

Já měl asi dva měsíce nasypáno v krmítku slunečnici a ořechy, beze změny, ani se toho netkli.
Teď za tři dny jsem asi 8x dosypával...
Nějak dostali hlad.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od arus »

Kouťáku, kdy se mají maliny stříhat...já je stříhám hned po sklizni. Nechám nové výhonky, staré vyhodím a zakrátím je.
Není to divné, že zmizela i síťka? Nebyl tam třeba dvounohý predátor?
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Kouťák »

Kuličky jsem přidrátoval vázacím drátem a pověsil na krajní větvičky jabloní,takže kočky mé sousedky nemají šanci,ale když jsem odjížděl,tak jsem přidrátoval rohlík,kuličky nemaje a nastavil na to fotopast.Výsledek přišel ještě před setměním.Žluna,strakapoud a dole paběrkovala sojka.To jsou moji dělníci na zahradě a mám je rád,protože od jara do podzimu vychytali snad všechny krtonošky.
Arus maliny vystříhám loňské na podzim a nyní zakracuji asi o 20cm nové výhonky.Jestli to dělám dobře nevím,ale malin je vždy dost.A ještě,dvounohý predátor nemá šanci,protože bych o něm věděl dle fotopasti do tří minut.Fotopast posílá na můj PC do Třeboně fotky a když vyndám paměťovou kartu,tak si mohu prohlížet doma videa.Pokud by dvounohý predátor vstoupil do chalupy,tak jde signál o narušení na syna mobil.Syn tam pořád dělá nějaké kraviny,tak každé ráno se dívám na graf o kolik stoupla voda v rybníku a ve studni,fotopast a jiné a jiné.V případě,že bych toto zabezpečení dal firmě,tak se nedoplatím a takto to mám na soláry z Číny zadarmo.Mě osobně se osvědčilo zabezpečení takové,že jsem natřel horní brány vazelinou a když si potom pustím video z fotopasti,tak mám zábavu.Jako další je dobré na ten film pozvat dotyčného.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

Seminář Design permakulturní zahrady

Předně musím říct, že jsem byla nadšena. Lektor měl vše velmi dobře připravené, krásně zpracovaná skripta, byl vždy ochotný dát prostor pro diskusi a dotazy zodpovídat..

Z kurzu jsem si přivezla návrh, jak by mohla vypadat naše budoucí zahrada. Což jsem ani nečekala, že si opravdu přivezu, protože je mi jasné, jak obsáhlé toto téma je a že je skoro neuchopitelné. Mnoho různých věcí na sebe navazuje a jedno bez druhého nedává smysl, navíc když se o něj zajímáte jen okrajově, tak vám to moc nepomůže… prostě je to komplexní věda, řekla bych :stydim:

Dám sem tedy nějaké nástřely a postřehy ze semináře, které třeba pro některé jsou jasné a známé, pro mě to byly však informace nové, zajímavé nebo důležité (nebo vše dohromady :andel:).

Určitě byla zajímavá úvaha o rozzónování zahrady podle toho, kde a jak často se člověk pohybuje. To mi dost pomohlo jednotlivé segmenty přešoupat do vhodnějších míst. Zohlednit směr větru, vyjít ve velkém nečase na pozemek a pozorovat, co se děje a podle toho teprve plánovat. Díky tomu se lze lépe ochránit – efektivně umístit větrolam, svejl, atp.

Dál bylo mnoho užitečných detailních rad a tipů, kam se zajít podívat, kde nakupovat, co si přečíst…

Že je zajímavé dělat experimenty, má-li člověk víc prostoru. Např. na dva záhony vysadit zároveň to samé (např. rajčata) a jeden zamulčovat a druhý ne. Přičemž dám každému tu samou péči a musí to být ta samá odrůda, aby se dalo porovnávat.
Tak postupně mohu vychytat, kterým směrem ano a kterým ne.

Dostali jsme důležité informace o dodávání prvků do země – jaký materiál obsahuje co a jakým způsobem tvořit kompost nebo ty materiály používat, aby to bylo prospěšné.

Jediná obilovina pro domácnost, kterou si člověk zvládne sám sklidit i zpracovat – kukuřice. Lze pěstovat na políčku po vzoru indiánů – trsy vysoké kukuřice se obsázejí fazolemi a po zemi se plazí dýně.

Užitečný nástroj na políčko – ruční plečka (kolečko, madlo, nůž na seřezání plevele) – nutno dělat větší rozestup mezi řádky.

Vrba – užitečný strom – pruty jako podpora pro rostliny (hrách, fazole), na stavbu plotů, štěpka pro mulčování a pěstování hub.

Z pozemku nic neodvážet – vše lze využít (alespoň jako skrýš pro zvířata – ježci, ještěrky, hadi… pomáhají redukovat škůdce).

Využití zvířat pro eliminaci hmyzu – slepice pod lísky, běžce proti slimákům (lze naučit i pižmovka, ale nutno od mala předkládat..), atp.

Podpořit hmyz, aby na zahradě „pořád něco kvetlo“. Hmyzí domečky spíš nefungují – raději využít přirozené hromady něčeho (kamení, dřeva, větví).

Postřik z rebarborových listů po odkvětu rostliny (má nejvíc kyseliny) – proti mšicím. Nasekat, spařit, nechat louhovat – aplikovat na mšice (2-3x po sobě).
Výluh z česnekových stroužků proti plísním.

Denivka – lze pěstovat pod ořešákem.

Mulč – pouze z listnatých stromů – jehličnaté zvyšují pH.
Mulčování – spíš kolem stromů a keřů, k zelenině má víc nevýhod než výhod (hlavně vytváří příznivé prostředí pro hraboše a slimáky, které se pak nedaří eliminovat).

Ořechové listí lze využít při skladování zeleniny – hlavně kořenové. Na dno bedýnky nasypat suché ořechové listí, poklást zeleninou a zasypat opět listím.

Zakládání jedlého lesa – nejdůležitější je důkladně odplevelit. Jakmile se to neudělá pořádně, je to odsouzeno k zániku. Podstata záhonu nepodporuje pletí, takže plevel časem umoří žádoucí – vysazené - rostliny. První rok vyžaduje velkou investici finanční i časovou a velmi kvalitní zálivku.

Pěstování hub na zahradě – lze i na živém stromu určeném k pokácení. Vyříznout klín jako když se podřezává strom, vyndat, zaočkovat a zase klín vrátit a přiklepnout hřebíčkem. Vytvoří se klima, které nevyschne a houba na podzim vyroste. Možno po několik sezon.
Pro sadbu uměle lze dobře použít sadbu pěstovanou na zrní – dobře se s ní pracuje a lze i namnožit na mokrém kartonu.

Zdroje:
Semínka z Planta naturalis
Jabloně – Standa Boček (vysokokmeny.cz), Radim Pešek (stareodrudy.org)
Pfaf.org – užitečný server (EN) pro vyhledávání vhodné rostliny pro osázení – velmi do odrobna rozpracovaný filtr pro 7000 rostlin.

Knihy, co mě zaujaly, že by mi mohly být prospěšné (byť jich je na trhu velké množství):

Rajská zahrada (jedlé trvalky) – Alexander Heil
Jedná lesní zahrada v praxi
Jedlý les
Smíšené trvalkové výsadby (hlavně okrasné druhy)
Divoké trvalky (původní druhy) – Brigitte Kleinod a Fried. Strickler

A hlavně: založit si permakulturní zápisník a zapisovat!! Dobu výsevu, sklizně, odrůdy, odolnost, výnos…
Tak tak ve zkratce. Jak jsem říkala – je toho mnoho.
Od lektora – Marka Kvapila - mám posvěcené, že mohu tento článek napsat. :souhlas:
Přílohy
631B66AF-0D92-435E-A128-9F21DC702A0A.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,za mě díky.V mém věku jsem spoustu věcí odzkoušel a pochopil a s tím co jsi ve zkratce napsala naprosto souhlasím.Všechno je postaveno na pochopení přírody a hlavně přemýšlet a vidět.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

Verčo Zdeňku naprosto souhlasím. Snad jen denivku musím zkusit dát pod ořech. :usmev:
Když jsem poprvé při obhlídce před koupí přišla v roce 2011 na náš současný domov, už jako mnohaletá a nebojím se říct zkušená kříženka mezi klasickou a perma zahradnicí :vytlem: , hned po obhlídce, i když vše bylo dokonale zarostlé směsí náletů a kulturních dřevin, mi bylo jasné, že tady se už tenkrát, před 150 lety, přemýšlelo.
Původní Kostelec vyplenili a vypálili při třicetileté válce. Tento se rozkládá kousek od minulého, v mělkém údolí, krytém od západních větrů částěčně vrchem Bukovice.
Domy jsou situované kolem cesty, naproti sobě. V horní části je dům , situovaný jihozápadně a hospodářské stavby, níže zelenina a mnoho keřů a ještě níže starý sad. Máme cca 60 stromů různého druhu. Sklon pozemku je jen malý, ideální. Velikost je 2600m. Na jedlý les to není, ale les je hned pod námi, a louky a další lesy. Stromy jsme hodně ponechali, zkulturnili, jiné dosadili, prostory zaplnili jedlými keři.
Dokonale je to zde uzpůsobené pro kořenovou čistírnu a trativod, plochy střech špičkové na záchyt velkého množství dešťové vody, záhony mám o velikosti, která nás spolehlivě uživí. Obilí nepěstuji, kukuřici letos vyseju. Záhony bych mohla zvětšit, ale opravdu nám to pro samozásobení, včetně brambor a cibule, česneku, řepy a mnohého jiného stačí. Na chov ovcí jsme pronajali ještě pozemky další, ale kdo ví, jak dlouho nám vydrží. V sadu se dají chovat jen dva beránci od jara do podzimu, ale i to by bylo fajn.
Opravdu je z velikou výhodou učit se od zemědělských předků. Pozorovat přírodu v místě, kde se pozemek nachází, roční teplotu, srážky, mrazové kotlinky, i my jeden mrazový pás přes pozemek máme, kde se shromažďuje voda, jak jsou prima různé terénní nerovnosti, které při stavbě mohou pohodlně vzniknout, jak se hodí. A jiné a jiné. Být přítomen tam, kde žiju. A k tomu sebrat i nové poznatky, v knihách na netu, na seminářích a vše skloubit a poradit se zdravým rozumem.
Je to i dobrodružné, to zahradničení. :andel:
Pocházím ze selských rodů, u nás se zahradničilo a zemědělčilo vždy. V každých dobách.
Držím ti palce Veru, ať se ti daří. :ruzicka:
Přílohy
283EBCF7-A5E3-4EF1-9F51-DBEF4765A513.jpeg
D294E186-D137-4C26-9456-9345D6E9C516.jpeg
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Jana P. »

Tuhle jsem psala, jak po všech stránkách je přínosný černý rybíz. Je chutný a léčivý. Nenáročný. Pruh keřů může tvořit větrolam i zimolam.
Měli jsme zpočátku jen jeden keř, a nyní už jich máme ke dvaceti. Rozmnožili jsme je z toho jediného keře.
Na podzim, začátkem listopadu, když manžel sázel česnek, tak si vzal pár prutů, které jsem z hustého keře vystříhala, rozstříhal je na cca třicet , čtyřicet cm, a označil s nimi začátky a konce řádků česneku. Jednoduše je zapíchl do země. Bez jakéhokoliv záměru. Zjara začaly rybízové proutky obrůstat, vyrostly na nich listy a na některých dozrálo i pár kuliček rybízu. Nechala jsem je na místě do následujícího jara a pak je rozesadila kam jsem potřebovala. A ted to tak děláme pravidelně, keříky i rozdávám.
Vloni manžel označil řádky červeným rybízem. A zas se klacíky ujmuly. Jak bylo deštivo, tak do podzimka dost vyrostly.
Snad by šly klacíky vysadit rovnou na místo, kde je chcete mít v budoucnu. Rychle a zadarmo si rozmnožíte černý i červený rybíz do velkých počtů.
Přílohy
3CAADAC6-F879-4FF6-B88D-3A5B0286F0CD.jpeg
CE97382A-68EB-42CD-BE37-BADE78092F7A.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani díky.Výborný nápad.Proč se s nima přesazovat.Udělám jámy,naplním kompostem a budu množit rovnou na místo.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od PavelIV »

Já zasadil na jaře jeden koupenej bílej a moc dobře se mu nedaří. Pár kuliček na něm vyrostlo. Dal jsem pod něj kýbl vyzrálýho hnoje. Moc nevyrostl a listy začaly žloutnout nějak brzy. A zimolez zimu asi nepřežije. Jen tak jsme to zkusili, brečet kvůli tomu nebudu. Žádná úrodná půda tam taky není
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, mám to podobně s úspěšností... sice se keříky rybízu krom jednoho chytly, vypadá, ale prosperující vegetaci bych viděla úplně jinak... tak čekám, co příští rok.
Pravda, že jsem začla studovat až pozdě - že e mají rybízy sázet hodně pod zem... tak jsem přemýšlela, jestli je po tom půlroce ještě znovu trápit přesazováním... ale asi je nechám být a uvidím, jaký bude rozdíl oproti těm sázeným teď... snad již správně... ještě mě jich pár zasadit čeká, tak uvidíme, co a jak se ujme.. :mrk:
Další keře mě teprve čekají. Nechtělo se mi investovat, dokud nevím rozmístění zahrady... :nevim: stále není dotvořená, tak si můžu hrát :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Jana P. »

Možná ten hnůj za to může. Moc výživné. Jen bych poryla zem, a přimíchala trošku dobře uleželého kompostu. Hnojila bych více až následující roky, až se uchytí a zesílí.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Františka. »

Já zasadila dva bílé, rostly, ale pak jsem na ně zapomněla a taky zapomněla, kam přesně jsem je zasadila. A jak to přes léto bylo zarostlé, posekala jsem všechno i s těmi rybízy. Možná je na jaře ještě najdu. Bohužel to není poprvé, už jsem takhle posekala růži. Na srp jsem letos neměla čas, tak to šlo křoviňákem a ten vezme všechno dřív, než se stihnu rozkoukat.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, tak na ně nasypte hlínu navrch, takový hrůbek. Vyjde to nastejno, když bude ta hromádka dost široká, aby do ní zasákla voda.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Jana P. »

Rybíz ti obrazí příští rok.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od PavelIV »

Jiný hnojivo než hnůj shánět nebudu, kompost nemám. Ale nasypat hrobeček zvládnu
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

No...oni děsně skomíraly, tak jsem kolem nich posypala hnůj a pak se zazelenaly. Ale moc neměly žádný přírůstek za letošek... :promin:
Františko.. jojo, asi udělám.. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od čobanak »

ke všemu,co se sází do trávi je dobré píchat kolíki.gdiž jsem žil ve středňích čechách,mňel jsem nádhernou urodu ribízu.mňel jsem ho v záhoňe.tadi mi dost zarústá do trávi,pořádňe neroste,neploďí.musim se mu začít vjenovat,trávu odkopat.ve vedlejší vesňici maj v záhoňe a urodu mívají nádhernou!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Jana P. »

Hhippie píše: 24 úno 2020 23:06 Seminář Design permakulturní zahrady

Předně musím říct, že jsem byla nadšena. Lektor měl vše velmi dobře připravené, krásně zpracovaná skripta, byl vždy ochotný dát prostor pro diskusi a dotazy zodpovídat..

Z kurzu jsem si přivezla návrh, jak by mohla vypadat naše budoucí zahrada. Což jsem ani nečekala, že si opravdu přivezu, protože je mi jasné, jak obsáhlé toto téma je a že je skoro neuchopitelné. Mnoho různých věcí na sebe navazuje a jedno bez druhého nedává smysl, navíc když se o něj zajímáte jen okrajově, tak vám to moc nepomůže… prostě je to komplexní věda, řekla bych :stydim:

Dám sem tedy nějaké nástřely a postřehy ze semináře, které třeba pro některé jsou jasné a známé, pro mě to byly však informace nové, zajímavé nebo důležité (nebo vše dohromady :andel:).

Určitě byla zajímavá úvaha o rozzónování zahrady podle toho, kde a jak často se člověk pohybuje. To mi dost pomohlo jednotlivé segmenty přešoupat do vhodnějších míst. Zohlednit směr větru, vyjít ve velkém nečase na pozemek a pozorovat, co se děje a podle toho teprve plánovat. Díky tomu se lze lépe ochránit – efektivně umístit větrolam, svejl, atp.

Dál bylo mnoho užitečných detailních rad a tipů, kam se zajít podívat, kde nakupovat, co si přečíst…

Že je zajímavé dělat experimenty, má-li člověk víc prostoru. Např. na dva záhony vysadit zároveň to samé (např. rajčata) a jeden zamulčovat a druhý ne. Přičemž dám každému tu samou péči a musí to být ta samá odrůda, aby se dalo porovnávat.
Tak postupně mohu vychytat, kterým směrem ano a kterým ne.

Dostali jsme důležité informace o dodávání prvků do země – jaký materiál obsahuje co a jakým způsobem tvořit kompost nebo ty materiály používat, aby to bylo prospěšné.

Jediná obilovina pro domácnost, kterou si člověk zvládne sám sklidit i zpracovat – kukuřice. Lze pěstovat na políčku po vzoru indiánů – trsy vysoké kukuřice se obsázejí fazolemi a po zemi se plazí dýně.

Užitečný nástroj na políčko – ruční plečka (kolečko, madlo, nůž na seřezání plevele) – nutno dělat větší rozestup mezi řádky.

Vrba – užitečný strom – pruty jako podpora pro rostliny (hrách, fazole), na stavbu plotů, štěpka pro mulčování a pěstování hub.

Z pozemku nic neodvážet – vše lze využít (alespoň jako skrýš pro zvířata – ježci, ještěrky, hadi… pomáhají redukovat škůdce).

Využití zvířat pro eliminaci hmyzu – slepice pod lísky, běžce proti slimákům (lze naučit i pižmovka, ale nutno od mala předkládat..), atp.

Podpořit hmyz, aby na zahradě „pořád něco kvetlo“. Hmyzí domečky spíš nefungují – raději využít přirozené hromady něčeho (kamení, dřeva, větví).

Postřik z rebarborových listů po odkvětu rostliny (má nejvíc kyseliny) – proti mšicím. Nasekat, spařit, nechat louhovat – aplikovat na mšice (2-3x po sobě).
Výluh z česnekových stroužků proti plísním.

Denivka – lze pěstovat pod ořešákem.

Mulč – pouze z listnatých stromů – jehličnaté zvyšují pH.
Mulčování – spíš kolem stromů a keřů, k zelenině má víc nevýhod než výhod (hlavně vytváří příznivé prostředí pro hraboše a slimáky, které se pak nedaří eliminovat).

Ořechové listí lze využít při skladování zeleniny – hlavně kořenové. Na dno bedýnky nasypat suché ořechové listí, poklást zeleninou a zasypat opět listím.

Zakládání jedlého lesa – nejdůležitější je důkladně odplevelit. Jakmile se to neudělá pořádně, je to odsouzeno k zániku. Podstata záhonu nepodporuje pletí, takže plevel časem umoří žádoucí – vysazené - rostliny. První rok vyžaduje velkou investici finanční i časovou a velmi kvalitní zálivku.

Pěstování hub na zahradě – lze i na živém stromu určeném k pokácení. Vyříznout klín jako když se podřezává strom, vyndat, zaočkovat a zase klín vrátit a přiklepnout hřebíčkem. Vytvoří se klima, které nevyschne a houba na podzim vyroste. Možno po několik sezon.
Pro sadbu uměle lze dobře použít sadbu pěstovanou na zrní – dobře se s ní pracuje a lze i namnožit na mokrém kartonu.

Zdroje:
Semínka z Planta naturalis
Jabloně – Standa Boček (vysokokmeny.cz), Radim Pešek (stareodrudy.org)
Pfaf.org – užitečný server (EN) pro vyhledávání vhodné rostliny pro osázení – velmi do odrobna rozpracovaný filtr pro 7000 rostlin.

Knihy, co mě zaujaly, že by mi mohly být prospěšné (byť jich je na trhu velké množství):

Rajská zahrada (jedlé trvalky) – Alexander Heil
Jedná lesní zahrada v praxi
Jedlý les
Smíšené trvalkové výsadby (hlavně okrasné druhy)
Divoké trvalky (původní druhy) – Brigitte Kleinod a Fried. Strickler

A hlavně: založit si permakulturní zápisník a zapisovat!! Dobu výsevu, sklizně, odrůdy, odolnost, výnos…
Tak tak ve zkratce. Jak jsem říkala – je toho mnoho.
Od lektora – Marka Kvapila - mám posvěcené, že mohu tento článek napsat. :souhlas:
Hele posunují dopředu moc prima :souhlas: :andel:
https://permaseminka.cz/
https://www.potravinovezahrady.cz/uspes ... i-zahrady/
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Jana P. »

Zajímavý nápad , jedlé Česko :usmev:
Keď jete ovocie, nevyhadzujte semienka umyte a sušte, dajte do sáčku a nechajte v aute. Keď ste na ceste, vyhoďte ich do oblastí, kde nie sú stromy. Príroda sa o nich stará sama 🌱
V ázijských krajinách ako Thajsko a Malajzia existovala takáto prax už roky a teraz všade rastie ovocie. 🍐🍒🍑 🍐🍒🍑
Tak hoďme semienka na zem nie do koša.
Zdieľajte, prosím!
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů