Jedlá zahrada

Stromy a keře
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

Na letošní rok se chystám pomalu začít zakládat jedlou zahradu. Nic o tom tématu nevím, ikdyž už se nějaký čas porozhlížím a už leta po ní toužím. Postupně sbírám informace...
Jedná se o cca 2500-3000 m2 úrodné půdy v údolí potoka, kde je dostatek světla a pozemek je chráněný proti větru. Cca 300 m.n.m. V současné době na něm roste částečně šťavnatá tráva a částečně ho pokrývají kopřivy s podrostem. Teď jsem kupříkladu vyhrabala z podrostu kopřiv květy devětsilu, připravující se vykouknout...

Můj sen je takový, že by se vytvořilo vícero sektorů:
1) klasická zeleninová zahrádka (líbí se mi model, co má teta, že je tato zahrádka lemována rybízy)
2) ovocné stromy a keře
3) odpočinková část - posezení s ohništěm a kdyby se někam vešlo, tak někdy do budoucna nějaká "meditárna" (altán)

Také pořád zvažuji možnost povrchové vody, jestli by byla kam vtěsnat. Zas nechci mít všechno na sobě, abychom se nedostali do fáze, kdy sice máme všechno, ale nedává to smysl... navíc u stojaté povrchové vody se bojím obtěžujícího hmyzu. Na druhou stranu vzhledem k sousedství potoka (tedy mokré břehy, bláto) je to asi už jedno :stydim:

V současné době máme pouze po obvodu pozemku nově vysazených pár starých odrůd vysokokmenů jabloní (Matčino, Batul, Harbertova reneta, Malinové hornokrajské). A jednu starou bezinku, kterou jsem tam zatím nechala, protože je uprostřed pozemku, tak aby tam nebylo úplně holo :usmev: A kratší strana pozemku má malý "val", který je spíš sušší - na něm jsou dvě staré polomtrvé švestky. Na tu horní hranu jsem právě zasadila ty jabloně do jedné lajny s těmi švestkami, protože předpokládám, že se budou muset do pár let kácet, tak aby za ně byla již náhradní výsadba (ikdyž bych je radši používala jako držák pro hamaku a teď mi tam "překáží" ta jedna nová jablůňka mezi nimi... :stydim: )

Zároveň řeším co s porostem na břehu podél potůčku. Je tam hluboké, nepříliš široké koryto. V současné době jsou vykáceny přestárlé černé topoly, ale podrost zůstal (nevím, co to je za keře... můžu zkusit vyfotit). Ale klidně bych radši než mít úplně divoké porosty místo tohoto vysadila něco prospěšného i pro ptáky i jinak než co do skrýše... třeba šípek, rakytník, nebo jiné jedlé keře...

Můj seznam, co bych ráda vysadila:
Stromy: do rohu pozemku, kde bude mít dostatek prostoru a nebude si konkurovat s dalšími stromy bych ráda ořešák. Pod něj motýlí louku - je to na nejslunečnějším místě pozemku. Nesekala by se moc, nebyl by tam moc velký pohyb osob.
Někam do prostoru klasické stromy: třešeň, malou višeň, moruši převislou - "keř" cca 3 m výšky, kdyby tam šly, tak klidně ráda meruňku, broskev... otázka, zda se vejdou a zda nevadí mít takový mix na jedné ploše.. na druhou stranu je možné to trochu "rozházet" a ne udělat "alej" z různých ovocných stromů...
Keře: rakytník, rybíz, angrešt, ostružiny, maliny, kan.borůvky. Dál mě zaujalo: zimolez, muchovník, dřín, myšpule..
V jednom místě potřebujeme trochu "rozbít" velkou plochu fasády - uvažuji o pnoucím mrazuvzdorném kiwi napředsazené konstrukci.

Neříkám, že tam budu mít vše výše vyjmenované. Jen, že tyto rostliny mě zajímají a že uvidíme, co z toho by bylo u nás na pozemku spokojené a dávalo smysl a užitek.
Určitě budeme muset použít nějaké půdopokryvné keře pro zpevnění svahu v jednom místě a taky bych ráda někde nějakou bylinkovou zahrádku (nějak mi jsou proti srsti ty pěstěné bylinkové "spirály").

Plány i možnosti jsou veliké. Teď už jen studovat, jak na to a pak se prostě vrhnout do realizace! Ono už jen z té kopřivové zahrádky udělat něco zkulturněného bude pěééékná fuška! :andel:
Přílohy
3EF1D4CE-2576-497A-A86F-80B455C51331.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

Veru motýlí louka ti pod ořešákem neporoste, pod rozsáhlou korunou ořešáku neroste nic. Tedy valně.
prostuduj, je tu vše.
http://www.ekozahrady.com/ekozahrada.htm
http://www.rodovystatek.cz/
https://www.potravinovezahrady.cz/rubri ... ky/page/6/
a jiné na netu.
Je třeba načerpat miliony teorií.
U stavení má být relax, pak zeleninová část , pak sad. Takové zony.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani... pod ořešáky nám roste úplně stejná skladba travin, jako kde jinde...? Rozumím, že ve stínu louka "neporoste", ale ono to nebude tak žhavý pár desítek let s tím stínem... :andel: Tak to nazvu jinak: louka pro králíky. Bude se sekat růčo, takže šetrně a co tam vysejeme a uchytí se, to tam bude :vytlem:
Taky se děsně těším na práci se samovýsevnými rostlinami typu sléz...
Mě tak napadá, že by asi bylo vhodné ze stavby zachovat nějakou hromadu kamení, na které by se udělalo chudé stanoviště pro rumištní rostliny typu divizna... ?

Jasně, že je těch materiálů mraky. To není, že jsem nikdy neviděla žádnou informaci o tomto tématu. Ale udělat si z toho nějaký ucelený komplex je naprosto nereálné. Každý to dělá jinak. Takže prostě počkám, co vypadne ze semináře, kde věřím, že se dozvím mnohé důležité a prospěšné informace a budu se mít od čeho odrazit. Mimo jiné je možnost nechat si udělat rozbor půdy dané zahrady...to mi přijde taky dobré. Taky napoví, kterým směrem člověk nemusí upírat svou energii, čemu se tam nebude dařit...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od oreb1 »

Pravda, pod ořešákem toho moc neroste. Přímo louku tam asi neudržíte, ale jestli je to jinak slunečné místo, nějaká tráva tam bude. Do ní můžete zasadit spoustu jarních cibulovin, které slouží hmyzu. Já to tak mám pod ořešákem a jako letní kytky tam jsou hlavně trvalky chrpy. Některý rok vykvetou i dvakrát. Na další kytky si teď nevzpomínám, ale je to celkem bezúdržbové místo, přitom tam kvete skoro pořád něco. Není to tedy jedlé :usmev: .
Přílohy
chrpa-trvalka.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

Kde jsou koprivy je dost dusíku . Dobra zem.
Pravda je, ze zahradnicim cely život.
V dětství nuceně s nasima a od dvaceti ráda.
A na každém způsobu něco je. Hlavně, ze mas chuť do toho, to je nejvíc.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,docela Ti závidím a hlavně radím nechvátat.Sám z vlastní zkušenosti vím,že dnes bych vše dělal jinak a na Tvém pozemku,který je netknutý zásahem člověka bych se určitě vyřádil.Dnešní zahrádkářská tvořivost nezná mezí a tak cestuj,prohlížej,foť a až budeš 100% vědět,že to je ono,tak se do toho dej.To,že budeš sázet a potom to kopat a sázet jinam,nebo vyhazovat,předělávat k tomu určitě dojde,ale to víš.Hlavně si do toho nenechávej od nikoho kecat,protože si to děláš pro sebe.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

Kouťáku: děkuji moc! Zní to jako rada rovnou od srdce :ruzicka:

Oreb: to měl můj děda - pod jabloněmi směs tulipánů a narcisek a kopretin a chrp... dodnes na to vzpomínám jako na nejkrásnější zahradu :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od arus »

Myslela jsem, že pod ořechem nic neroste, aspoň mi to vždycky tvrdil můj muž...pod našim ořechem máme slepice, tak to nemůžu posoudit. :usmev:
:arus:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Augenblick »

Na podzim jsem sázel jedlý živý plot, tak snad vše přežilo a bude to na jaře v plné síle a někdy se dočkám té sladké odměny.
https://www.puvodnikere.cz/kategorie/ba ... ka-odmena/
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od arus »

:Hhippie: nezapomeň i na odpočinkovou část zahrady, aby ses tam mohla svalit a relaxovat na :slunce:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

To se mi líbí arus.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od arus »

Jani, to je z praxe...u nás se odpočívá koukaním na slepice a je to lepší pokoukání než na televizi :ajeje:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

U nás koukáním na ovce, pak taky sedíme u ohně, nebo na jedné z laviček co jsou tu i támhle . Pan B sedá v dílně v ušáku a poslouchá rádio. A taky ležení v trávě, a houpání v hamace,.......děláme my vůbec něco??
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

Arus: vim, ze jsem pisalek a ten uvod byl obsahly... ano, jedna ze zon je odpocinkova :mrk: kazdopadne dekuji za pripomenuti. Moc rada bych v budoucnu postavila mensi drevostavbu s velkym francouzskym oknem jako meditarnu.. ale na to nebudou penize..na tyhle ”zbytecnosti”. Kazdopadne kout pro lenoseni zarezervuji urcite :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

Kam a kdy jedeš na ten seminář Hhippie? Něco jsem přehlídla?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

3.unorovy weekend - Design permakulturni zahrady. MOC se tesim! :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

A kam? Ke komu?
Tenhle je výbornej. https://www.potravinovezahrady.cz/kurz- ... ady-praha/
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak přesně na ten! :vytlem:
Sem jsem to do akci ani nedavala, protoze kdyz jsem ho na internetu potkala, byl uz plnej. I ja jedu za nekoho, kdo to odrekl... :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Janina »

Mám toho pána permasemínkáře moc ráda. Akorát že hospodaří na Hané, to je proti nám trošek rozdíl, ne vše mohu užít v našich 600 metrech, ale je výbornej.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlá zahrada

Nový příspěvek od Kouťák »

Hhippie,čekám pořád na něco z toho semináře o permakulturních zahradách.Mé zahradní bláznovství mě ani v mém věku nepouští a tak bych se ještě potřeboval dovzdělat.
Dnes jsem zasázel vše co dorazilo ze Spomyšle a Kruhu,celou zahradu jsem povápencoval,ostříhal mladé stromky,maliny a hlavně spoustu vrb kolem rybníka.K vánocům jsem dostal novou pilku ocasku a tak jsem si liboval jak to všechno jde.Pouze žena v 15,00 hodin prohlásila,že už nechce pracovat a šla na kávu a topit.No ani já necítím tělo,teda cítím ve všech kloubech.
Ještě jedna zajímavost.Minulý týden jsem v zahradním centru narazil na výživné kuličky v síťkách pro ptáčky ve výprodeji a tak jsem je nakoupil a říkal jsem si,že celou zimu krmím pouze slunečnicí,ať si vymastí bříška před jarem.Dnes jsem na stromech našel pouze drátky.Co tam mám za žrouty nevím.Oni snad sežrali i ty umělohmotné síťky.
DSCN1644.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů