Bambus

Bylinky a okrasné rostliny
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Bambus

Nový příspěvek od Hhippie »

Zakládám vlákno pro sdílení zkušeností s pěstováním bambusu.
Bambus jako rostlina se mi vždycky moc líbil. Ne ty malé, rákosnaté, ale ty klasické s tlustými pevnými stvoly. Ale bála jsem se ho kvůli informacím o jeho invazivnosti.
Teď máme vlastní zahradu, kde je část užitková ve formě políčka a zbytek jako nově založený sad a travní podrost využívaný na krmení zvířat čerstvou pící.
Tak jsem se na návštěvě bambusária nechala dookouzlit a přivezla si svůj první exemplář.
Mám typ: Phyllostachys aureosulcata spectabilis.
Vybrali jsme pro něj místo bokem, kde by, ikdyby se mu dařilo a rozpínal se, nemusel ničemu vadit. Tak jsem zvědavá.
Mnoho lidí sdílí zkušenosti, že se bambusu u něj nedaří, že odumírají, atp. Málokdo píše o nadměrném růstu a starostech spojených s likvidací… většinou spíš záměrní pěstitelé nemají takové přírůstky, jaké by si přáli a naopak lidé, co si ho zasadili jen tak mimochodem jsou z něj nešťastní…
Tak jsem zvědavá, jak se mu bude dařit u nás. Nejsem úplně zodpovědný zalévač :ajeje: Na druhou stranu neplánuji omezování vymezovací fólií, tak uvidím, zda bude lozit po zahradě, nebo budeme spíš z těch, co by ho chtěli, ale nedaří se mu… prostě se necháme překvapit :andel:
Přílohy
BF3EDA3E-500D-4DBD-B09C-75401C203AE8.jpeg
5114D32A-B416-4F51-8DDF-3F14E8B68884.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od PavelIV »

Vždyť je to metr nad hladinou potoka a třeba 30 m od něj, to asi zalejvat netřeba.
Jen abys za pár let neměla pod barákem jihoasijskej deštnej les :))
Já bych se na to vykašlal
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Hhippie »

Mají mělké kořeny. Ty běžné druhy nejčastěji 50-70 cm. Tenhle bude nad vodou cca 2,5 m, takže si určitě nesáhne. Navíc je půda dost propustná, jak jsme to v korytu potoka vlastně, takže se tu moc vody neudrží… já si myslím, že spíš zajde na sucho… :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od čobanak »

Průmňernej bubák bi si mňel s bambusem poraďit.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Kouťák »

Hhippie,na sucho nezajde.On si vždy o zalití řekne,tím,že stočí lístky a po zalití je během minutky rozevře.
Bambus je krásný a vůbec se nikomu nedivím,že ho na zahradě chce.I já jsem si pro něj dojel až do Velkých Němčic,protože jsem po něm toužil.To,že odnožuje jsem věděl,ale že až tak, bylo pro mě překvapení.Jeho rychlost růstu byla úžasná.Za noc vyrostl z odnože i o 10 cm.Z Velkých Němčic jsem si přivezl knihu o bambusech a tak jsem vyhledal bambus,který jsi si přivezla.Je to jeden z nejkrásnějších bambusů,a tak pro Tebe,ale i pro ostatní:
PHYLLOSTACHYS AUREOSULCATA SPESTABILIS
Byl objeven roku 1970 v severní Číně.Jedná se o mutaci již dlouho známého zeleného bambusu P.aureosulcata.Tento dnes v Evropě rozšířený druh byl rozmnožen v roce 1980 ve školce Eberts v Baden-Badenu za pomoci botanické zahrady v Šanghaji.Je v hodný pro oblasti s chladnou zimou a snese až do -24.Je velmi robusní a snáší i dočasné sucho.Výška 3-4 m,ale je u něho nezbytná kořenová bariera.Zimní slunce dodá stéblu načervenalé zbarvení.Tento bambus již dokázal díky svým vynikajícím schopnostem přečkat zimu a vzhledem k sympatickému růstu i zabarvení si získal mnoho příznivců.Jeho výhonky jsou chutné.

Já jsem si nechal jeden menšího vzrůstu v betonovém květináči a ten 4 metrový,který jsem byl donucen vykopat, je u dcery,tak je mám vlastně oba a až mě napadne kam ho zasadit,aby neškodil,tak si odnož od dcery vezmu.
Kouty červenec 034.JPG
IMG_1550.JPG
IMG_2128.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Hhippie »

Kouťáku, a co to udělá, když posečeš ty výhonky z posledního obrázku?
Pochopila jsem, když povídal pěstitel o jedlých výhoncích, že když uřízneš výhonek na jídlo, tak že pro ten rok přijdeš o jednu kládu… :nevim:
Každopádně díky za info o druhu. Pěstitel tvrdil, že se běžně tento typ dorůstá až 7 metrů. Těch 3-4 by mi bylo asi sympatičtějších… :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Kouťák »

Když posečeš výhonek,nebo si ho uřízneš na jídlo,tak přijdeš o velký prut,ale z posečeného výhonku vyroste keřík 5-6 výhonků, ve stejném roce asi 20 cm dlouhé tenké proutky a následující rok opět z něho odnožují velké pruty.Je to nezmar.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zbytek seříznutého víhonku zaschne a ztvrdne, jestli na něm bude špička při došlapu na něj projde gumovou obuví, prorazí i pneu o 4 plátnech :otraveny:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Jana P. »

Jistě jste všichni, kdo se zabýváte historií, zaznamenali, že kdysi se odsouzení k smrti nechávali naležato prorůstat babusem. Byli uvázáni tak, aby bambus hned neprorostl důležitými orgány a trápení bylo co nejdelší. :soufl:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1133 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Dena »

Hhipie jsem zvědavá co bambus u tebe provede. Taky jsem ho kdysi chtěla, koupila publikaci ale nakonec jsem nenašla místo kam by se hodil.
Vzpomínám na nádherný vzrostlý bambusový les na ostrově Mainau v Bodamském jezeře.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Jana P. »

Před pár lety jsme s Hhippie navštívily přítele chovatele Koutáka v jeho ráji. A odvezla jsem si od něj dva druhy babusu, zítra vyfotím, zatím se nerozlézá ale vyděsili jste mne. :udiv:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Hhippie »

Deno, Mainau je snad nejkrásnější místo, co jsem v Německu navštívila… miluji to tam :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Jana P. »

Za fenami jeden z bambusů od Zdenka. Ten s tencimi stonky. Co to je za druh Zdenku?
Přílohy
20230326_134117.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Kouťák »

Phyllostachys bisseti.Jani,ten tak moc neodnožuje a dá se udržovat sekačkou.Je vhodný na živé ploty a může se stále stříhat.Vytvoří hustý plot,který lze snadno udržovat v potřebné výšce.Za své jméno vděčí Francouzi Davidu Bissetovi, který ho vyšlechtil v roce 1930 v pokusné bambusové zahradě v Savanah ve státě Georgia.Ten jediný jsem si nechal.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Jana P. »

Také jsem ho před zimou zakrátila. :vytlem:
Ještě že jsem se tě optala, už jsem přemýšlela, jak ho budu řezat pilou a lít na něj, nedej Bože, roundap. Nebo sjednávat traktor a vytrhávat ho ze země.
Tak si ho taky zatím nechám. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Hhippie »

Upřímně… je to tedy dřina, udržet bambus při životě, v tomhle suchu.
By mě nenapadlo, že si pořizuji další práci a starost, místo okrasy a radosti :ajeje:
Ale vyrůstá 5 nových výhonů… tak uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet.. každopádně mi tu bůhvíjak spokojený nepřijde. Víc pro něj dělat nebudu a nechci :ajeje:
Přílohy
IMG_9531.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Františka. »

Když odnožuje, tak už asi zůstane :usmev: .
Mezi větvemi, které dostaly kozy na okousání, byl i bambus. Když jsem ho štěpkovala, byla z něj moc pěkná hmota a dobře se to dělalo, hezky se štípal a nežvýkal. Byl asi 1-1,5 cm silný.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, na to bych nespoléhala… prý potřebuje opravdu hodně vody, než zesílí a i tak, že má mělké kořeny, takže zálivka určuje jeho vitalitu… takže toho jsem se chytla a doufám, že bude prospívat při občasné zálivce třeba po roce zapěstování… plýtvat vodou na udržení něčeho na okrasu mi přijde naprosto zbytečné. Před domem ještě tak - tam mám malý okrasný záhonek, tak než se stane udržitelným, péči a podporu potřebuje… ale v zahradě potřebuji mít soběstačné porosty :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bambus

Nový příspěvek od Františka. »

Buď vydrží nebo ne, pak žádná škoda, nahradí ho silnější :usmev: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 5 hostů