Zahradníkův kalendář 008

Bylinky a okrasné rostliny
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od honzapm »

Je podzim, suchý teplý podzim. Krásný to čas. Kdyby to byl suchý teplý podzim po vlahém létě, bylo by to ještě lepší.
Ale jsme nenároční, spokojíme se se zákonitostmi i rozmary přírody, stejně mnoho nezmůžeme, a tak se máme dobře
a jsme stále dobře naladěni.

Přišly mi sazenice růží od Pelcových, půl na půl historické a moderní odrůdy. Voňavé i sterilní, ale fšechny krásné.
To bude panečku sázení. A to mě ještě větší objednávka, od Šípa ze Skaličan, teprve čeká. A protože jsem už třetím
rokem u nás nesehnal vytouženou rugosu ´Agnes´, budu muset udělat ještě nejmíň jednu objednávku, v Holandsku
nebo Německu. Ach jo, kam já to všechno roští dám a co na to moje záda? Chtělo by to nějaké mazání a pak hajání.

Tak já jdu od zítřka na to, mám plno pomocníků, třeba Vendulu a rejska, teda rejska už ne.

Obrázek
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od oreb1 »

Honzopm, krásně jste to napsal. Při té příležitosti se Vás jako zkušeného pěstitele růží zeptám, a prosím o shovívavost a trpělivost: Jak mám správně zasadit růže? Pozemek je na mírném svahu otočený k západu, slunečný, nadmořská výška zhruba 400 m. Šípky tu rostou okolo všude všemožné druhy, tudíž snad i růže ušlechtilé by mohly. I na zahradě mám jen šípkový keř, ale ráda bych k němu přidala nějaký voňavý. Můžete mi, prosím, poradit, jak přesně mám postupovat, jak správně připravit půdu a další? Vím, můžete mi odpovědět, že si to mám najít někde v knihách či na internetu. Ale upřímně míněná konkrétní rada od jednoho člověka je mnohem lepší než univerzální návod.
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od honzapm »

Miluju krokusy v trávníků. Nejen, že to super vypadá, ale včely mají brzy zjara pravé mlsací orgie. Trávník se pak nesmí alespoň do půli června sekat, což tady na horách není žádný problém, zima odchází pomalu a trávu roste zrovna tak. Můj oblíbený zahradník Basík má nejen na krokusy teď v ešopu slevu. Teď je uplně nejvíc ideální čas na výsadbu. Travní drn odříznu starým nožem, pak lopatkou udělám jamku na krokusy, zasypu zeminou, posypu trochu pískem, aby drn líp sedl zpátky a až to mám celé, tak trávník zavlažím. Nasázel jsem na tři místa celkem asi 5 tisíc cibulek. Fotky z dubna.
Obrázek

Obrázek
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Janina »

Výborné téma, nádherné fotky v tomto lehce mlhavém melancholickém dni.
Honzíku, proč 008? Nemohu na nic přijít. Je říjen.
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od honzapm »

Oreb, odpověď je jednoduchá. Protože růže je naočkována na šípku, tak pokud u vás šípky rostou samy, porostou i ušlechtilé růže.
Jen mohou od šípků chytat některé neduhy, třeba žlabatku, ale to nebudeme přivolávat. Místo není třeba nějak připravovat. Neměl by tam být konkurenční tlak kořenů čehokoliv, hlavně blízkých stromů a keřů, ale při pravidelné vydatné prolívce nevadí po výsadbě ani to. No a nesázíme růže po růžích, půda je vyčerpaná. Jáma je tak velká, jak mohutný je kořenový systém konkrétní sazenice a sazenici sázíme tak hluboko, aby místo očkování, na sazenici jasně viditelné, bylo 5-7 cm pod povrchem půdy. Ne víc, ne míň. Nejlepší je včasná podzimní výsadba (říjen). Při jarním sázení trpí růže první rok suchem, zejména v těchto posledních letech. Na podzim má lepší vyhlídky, stihne vytvořit více bílých vlásečnicových kořínků a na jaře pak má náskok. Růžové školky zatím zásoby královen mají.
Z nejvoňavějších odrůd zmíním krásné, bezproblémové - historická ´Rose de Rescht´ (královna královen), keř cca 150 cm, střihem lze udržet menší. Popínavá a hodně mohutná ´Louise Odier´, na některých místech může trpět černou skvrnitostí listů. ´Jacques Cartier´ - do 120 cm, o něco vyšší ´Indigo´ - spíše do polostínu, na výhni se květy mohou vlivem slunce pálit a rychleji odkvétají. Všechny kvetou opakovaně po celou sezonu, což je u historických růží úžasné a ne zcela obvyklé.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od oreb1 »

Moc děkuju. Mám dávat do jámy kompost nebo písek nebo mám nechat takovou hlínu, jako je okolo?
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Javorka »

Honzík, jak je vidět není žádný troškař. :slunce:
Já jsem si letos koupila 10! cibulek krokusů Gipsy Girl, ty mám ráda (u Basika) a už je mám zasazené. Teď si říkám, jestli to není málo. :divis:
A růže 2. Tak nevím. A stejně jsem nemohla najít místo. Letní písnička už je taky v zemi. :srdicko:
Krokusů mám v trávníku hodně. Teda do dnes jsem si to myslela...
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Janina »

Chippendale,dočetla jsem se na ní samou chválu. Je překrásná. :kyticka:
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od honzapm »

Kompost přidat můžete, podle typu zeminy i růže. Pokud je zemina v okolí dobrá, je lepší nic neměnit.
Znám případy, kdy pěstitel růží vykopal jámu, zeminu "vyhodil", nasypal do jámy substrát z marketu a do toho zasadil růže.
Letos pochopil, když jsem ho před lety varoval, nevěřil. Substrát je v podstatě rašelina (vysýchavé, nefunkční, promrzající)
a zkompostovaná kůra (dtto v bledě modrém), to je do nádob, ne do půdy. Maximálně na promíchání - třeba 2/3 původní
zeminy, třetina substrátu (nebo kompostu). V případě hutnějšího kompostu lze míchat půl na půl.
Pokud je to růže typu "žrout" - moderní odrůdy s velkými květy, která se případné vylepšení zeminy a následné hnojení bude ráda,
může se zem zlepšit, pokud je to spíš keřová růže, která bude tvořit kulisu a kvete menšími květy nebo jednou za rok,
nic bych nevylepšoval. Samozřejmě se může každé jaro (březen, zač. dubna) do okolí růže (pozor na porušení kořenů)
zapravit kompost nebo hnůj, já dávám granulovaný hnůj, pět hrstí ke každému keři, na kterém mi extra záleží.
Nijak jinak už nehnojím. Ta tam jsou doby, kdy jsem hnojil na list a podobně.
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Javorka »

Honzíku, to je taková krása. :srdicko:
Kdybych měla ty růže, jen z části, takové jako vy, tak budu nadšená.
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od oreb1 »

Nemyslela jsem žádný koupený substrát, ale zahradní kompost. Je tu dobrá, ale spíš jílovitá půda. Tak asi nepřidám nic. Když ty šípky rostou všude, asi nic nepotřebují. Abych ji pro začátek třeba nepřehnojila.
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od honzapm »

Právě, první rok-dva nepotřebuje růže žádné hnojení, potřebuje vytvářet kořenový systém, hledat zdroje a rozprostírat kořeny.
Ve vyhnojeném pokojíčku nehladoví a kořeny tolik nešíří. Jílovito-hlinitá půda je ráj. Lidé neustále lamentují nad jílem,
nerozumí tomu, že on, spolu s organikou, jim po pár (4-5 letech) dá krásnou zeminu. Určitě můžete mulčovat, s mírou, aby pod tím nebyli hlodavci, a nedávat mulč přímo na dřevo růže. Na zimu v Brně zakrývat nemusíte nic.

Javorko, díky. A jakou druhou růži jste sázela?

Janinko, někdy některé věci nemusí dávat smysl, že. 005 by bylo ještě divnější. :slunce:
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Javorka »

Druhá růže byla Boscobel. Koupila jsem ji pro sestru, ale ta si ji nakonec nevzala, tak mám dvě, což mi vůbec nevadí. Ta z jara momentálně krásně kvete. Měla jsem ještě objednanou Lady Emma Hamilton, ale ta bohužel nedorazila.
Honzíku, můžu poprosit o radu? Růže, co už mám několik let (Crown Princess Margareta, Graham Tomas) mají dlouhé, ale dost slabé výhony. Nevím, čím to je. Mám dávat víc hnojiva? Graham Tomas je asi víc zastíněná, ale ta druhá má slunce až moc. Snažím se i dost zalévat, letos to bylo nutné. Nebo na jaře víc ostříhat?
Nevíte, jak mám docílit silněších výhonů?
Hned vedle mám Westerland, roste jako blázen, silné větve, na některé si musím brát pákové nůžky. Asi se to nedá srovnávat, protože tahle růže je nezmar. :kyticka:
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Janina »

Rok podle Alys Fowler :srdicko: :slunce:
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od honzapm »

Zajímavé video, paní Jano.

Javorko, ´Westerland´ se skutečně poněkud vymyká. Ony tyhle kordesovic růže mají pruty tuhé, silné,
jeho odrůdy jsou tím pověstné. Někomu to vyhovuje, jinému to roští sedí méně.
Vámi zmiňované angličanky jsou slabší už od svého naturelu, a pokud je máte někde ve stínu,
tak tím se to jenom násobí.
Navíc jste kdysi psala, že míváte vydatné srážky, voda stojí v zahradě a podobně.
To růžím (obecně) ne zcela vyhovuje. Pokud ´Westerland´ nahodila vlastní ušlechtilé kořeny
a vystačí si bez šípku (tipuji si to, pač ji znám), tak se zcela osamostatní, žije svým životem.
Tyhle dvě angličanky dělají vlastní kořeny hůře, jsou více v souznění s šípkovou podnoží,
která žádá (podle typu, ale obecně) lehčí propustnější půdy s obsahem písku, vzdušné a záhřevné.
A to tam asi + ve stínu nebude. Jsou to růže, kterým sluší nějaká obruč, případně podpora keřů
a silnějších trvalek (floxy), které je unesou a podpoří.
Jinak, než provzdušňováním půdy, jarním hnojením a zakrytím pár větvičkami chvojí na zimu
je asi moc podpořit nepůjde. Dalo by se je rasantně někdy zač. dubna ostříhat, skoro až k zemi,
aby byly nuceny vyhnat zcela nové pruty, fungl nový základ, a ten by - teoreticky - měl být silnější.
Chce to ale vlhké jaro s dostatkem srážek, usazenou zdravou silnou růži a odvahu stříhat vše až k zemi.
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Javorka »

Honzíku, děkuji. Nějak jsem přehlédla, že jste mi odpověděl. :kyticka:
Přistíněná je jen Graham Tomas, ostatní jsou na slunci u domu a tam moc mokro není. Ten deštivý rok byl loňský. Letos tu skoro nepršelo a musela jsem hodně zalévat.
Zkusím je tedy na jaře víc ostříhat. Hnojivo už mám doma, tak snad se to zlepší. Ta opora by určitě byla dobrá, už jsem na to taky myslela. Poprosím sklepmistra, mohl by něco vymyslet.
:papa:
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Janina »

Když nám toto vlákno založil Honzapm, byl podzim.
Nyní je tu jaro. Přátelé, malochovatelé, jaké jsou okrasné části vašich zahrad? Já zatím toto.
Přílohy
20190520_111148.jpg
20190520_111255.jpg
20190520_111322.jpg
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Kouťák »

Okrasná skála,kterou vytvořila příroda a já jen někdy něco přidám.
IMG_2135.JPG
IMG_2134.JPG
IMG_2120.JPG
IMG_2119.JPG
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od arus »

Tak vypadá sousední dům po zateplení...kolem lísky a jezírka mám kytky, co už brzy pokvetou
DSCF8757.JPG
DSCF8753.JPG
DSCF8760 (2).JPG
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkův kalendář 008

Nový příspěvek od Janina »

Zdenku ta skála! A modřín, jak zhoustnul. :souhlas:
Arus dům je hezký. Kolem jezírka co to žlutě kvete? Nevidím polystyren. :souhlas:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů