Čteme a píšeme, sdílíme.. Malochov žije jen díky vašim příspěvkům! Pro další fungování však potřebujeme doplnit finance na účtu. Předem děkujeme za vaší podporu! č. účtu: 123-1207850277/0100

Péče o pastviny a louky

Louky a pole
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1645
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 1430 poděkování
Dostal poděkování: 1617 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od andre.marek »

O jak velkou výměru se jedná?
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Vedra »

Vertikulátorem by to možná šlo, viděl jsem onehdy video kde zapravoval dosev pomocí diskových bran otočených "rovně", vertikulátor myslím funguje podobně.
Františka.
Příspěvky: 11386
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 5760 poděkování
Dostal poděkování: 4897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Františka. »

Tahle první část je asi 500 m2.
Vy myslíte, že by se měl použít vertikutátor až po rozhozu osiva? To mě nenapadlo :usmev: .
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1645
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 1430 poděkování
Dostal poděkování: 1617 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od andre.marek »

Také bych používal až po rozhozu osiva, ale jak to bude fungovat nevím. Nikdy jsem nic takto nesel.
Běžně osévám plochy drtinami ze sena, rozhodím po hlíně a lehce přerovnám hráběmi, případně ušlapu, někdy ani to ne.
Františka.
Příspěvky: 11386
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 5760 poděkování
Dostal poděkování: 4897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Františka. »

Já taky používám opad ze sena, ale složení sena se mi poslední dva roky nezamlouvá, je tam moc srhy, kterou žerou jen sušenou, a radši mají jinou trávu, hlavně s bylinami, což teď nemám a asi ani mít nebudu, protože to neroste na produkčních loukách okolo. Takže nemám vhodné vypadané semínko. 500 m 2 není tak velká plocha.
Narazila jsem včera na osivo, kde není srha, je v něm už štírovník a nezdá se mi moc drahé. Použiju to:https://eshop.mjm.cz/seed-service-travn ... kt/334/27/
Možná bych mohla ještě sehnat jetel bílý nebo úročník bolhoj.
Uvidím, jestli to takhle půjde a podle toho budu buď stejně pokračovat na této straně kopce dál nebo vymyslím něco jiného.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1645
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 1430 poděkování
Dostal poděkování: 1617 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od andre.marek »

Určitě bych do směsky zařadil nějaký jetel. Má hluboké kořeny, roste pěkně i v suchu, naroste několikrát za rok i na chudé půdě.
Profesor1
Příspěvky: 9493
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 4443 poděkování
Dostal poděkování: 5047 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já bych rozhodil osivo , na to ty bobky, na to trošku hlínu a hotovo.
Ono už to mělo být dva tři měsíce.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Vedra »

Jetel do domu, čagan do ruky!

Já mám letos 40% Pastvina pozdní s jetelem, 40% Koně II bez jetele a 20% Jílek jednoletý jako krycí plodinu.
IMG_20250525_175459_267.jpg
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 7068
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 6504 poděkování
Dostal poděkování: 3897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od PavelIV »

Úplně jsem to nepochopil, ale jetel nemá rád udusávání. Takže co je u krav špatně, může u koz být v pohodě
:PavelIV:
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Vedra »

Minulý rok mi vyklíčil na části jenom jetel tak s tím mám spoustu práce to po troškách kosit a dávat kravám aby se nenafoukly.

Tak ho už nemám rád.
honzauta
Příspěvky: 240
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 412 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od honzauta »

Já když sekám louky diskovou sekačkou, tak na plachtě se pěkně usazuje srážené semeno trav, po každém kole sbírám z plachetky do pytle. Potom rozhozem naseji a projedu lučními bránami samo domo vyrobenými na styl Wölfleder. Se vzejítím většinou není problém s vyjimkou u baráku, kde semeno úspěšně sezobou slepice :cert:
Františka.
Příspěvky: 11386
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 5760 poděkování
Dostal poděkování: 4897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Františka. »

Já sekám křoviňákem, takže nemám žádnou plachetku a nechci tam mít stejnou trávu, jako sekám. Ale jako recept na získání osiva je to pro někoho dobré, i když pro mě ne. Taky jsem chtěla doset vyšlapaný trávníček a divila jsem se, že se slepice přestěhovaly z jiného ísta zrovna sem. Přesně jako u Vás, vyzobaly všechno.
Profesore, 2 měsíce už to mělo být. Ale já nespěchám, před dvěma měsíci jsem to neměla posekané ani na to neměla čas. Bobky se na osivo bojím dát, aby vzcházející rostliny nespálily. Proto teď bobky, na podzim osivo. Nebudu set na jaře, to je kvůli suchu vyhozená práce i osivo. Dřív nebo v jiných podmínkách to může být, u nás na jaře nic nejde, ani stromy se nedají sázet na jaře. A navrch hlínu, to bych dala, ale tolik jí mít nebudu, proto ten vertikutátor, aby se semínka dostala do hlíny a nezůstala na povrchu.
Podobně jako Vedra já zase nesnáším vojtěšku. Nadělala mi tolik starostí, kozám vůbec nesvědčí a přesto mi ji pořád někdo nabízí. S jetelem jsem nikdy u koz zdravotní problémy neměla, kdežto ta vojtěška je prokletí.
honzauta
Příspěvky: 240
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 412 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od honzauta »

Jenom fotečka pro Vedru
Přílohy
IMG_20250527_144315.jpg
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 3117
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 8801 poděkování
Dostal poděkování: 4467 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,toto si tam zasejte.JETEL INKARNÁT.Roste to jak plevel,kozy to budou žrát a ještě to udělá parádu.
IMG_0059.JPG
IMG_0063.JPG
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Vedra »

Děkuji Honzo, já si říkal, že je mi ten nick nějaký povědomý. Ještě kolik máš prosím pracovní hloubku těch hrotů? O kolik přesahují ten U-profil? Uvažuju, že to zatím přivařím na druhou stranu hrotových bran na pole.
Františka.
Příspěvky: 11386
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 5760 poděkování
Dostal poděkování: 4897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Františka. »

Kouťáku, jetel inkarnát je krásný, ale jako dosev do současného řídkého porostu - nevím, jestli by to bylo dobré. Je jednoletý, co potom? V okolí ho občas vídám, opravdu jen jeden rok jako meziplodinu. Ale nic o něm jinak nevím.
honzauta
Příspěvky: 240
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 412 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od honzauta »

Kolik to bylo púvodně už nepamatuji, nyní asi 4 cm, takže původně tak 5 - 6 cm. Už jsou obroušené, já s tím rovnám i cesty.

Jak se táhnou na řetězu, ty profily jakoby poskakují, krásně vytrhávají mech a provzdušňují drn.
Přílohy
IMG_20250308_112005.jpg
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Vedra »

Děkuji kolem 4 cm jsem uvažoval,
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 2678
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 2584 poděkování
Dostal poděkování: 2567 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Augenblick »

Františka. píše: 27 kvě 2025 18:32 Kouťáku, jetel inkarnát je krásný, ale jako dosev do současného řídkého porostu - nevím, jestli by to bylo dobré. Je jednoletý, co potom? V okolí ho občas vídám, opravdu jen jeden rok jako meziplodinu. Ale nic o něm jinak nevím.
Ten jsem sel minulý rok. Uděl dvě seče. Letos už udělal parádní kožich, tak to bude na 3 seče. Vydrží i příští rok, ale už začne řídnout. Hlavně uloží dusík do půdy 👏
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 11386
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 5760 poděkování
Dostal poděkování: 4897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Františka. »

To je dobrá zpráva, nevěděla jsem, že tak dlouho vydrží.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host