Péče o pastviny a louky

Louky a pole
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Profesor1 »

A proto se vyšlechtilo tritikále.
Když slyším žito, tak se mě vybaví řežná :vytlem: :jabkovice:

Dříve se žito pěstovalo velmi často. A hádejte proč se takhle hrůzostrašně popisuje nebezpečí námele? No protože se dá využít i jinak - droga.
Ale u prostého lidu ji využívaly porodní báby :mrk:
Porodní báby byly zřejmě zkušenější než moderní gooogle báby :)) :hihi:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak ten námel se asi týká jen zrna a jestli jsem to správně pochopil, tak to energetický je na krmení nebo do bioplynky, takže se sklízí před klasem.
Jinak docela pěkná kniha "Čarodějky ze Salemu" to ve sci-fi stylu dotáhla až k tomu, že po námelu chodili lidi jak zombíci a zabíjeli další, už si to přesně nepamatuju. Četla to žena a jednou jsem na dovolený ochořel, tak jsem z nudy četl jedinou knížku, co jsme měli s sebou.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od MalyNomad »

Zdravim, co jsem si cetl o hnojeni, tak pri hnojeni syntetickymi dusikatymi hnojivy dochazi k zakyseleni pudy (pri nitrifikace se vylucuji kysele ionty)
zdroj napriklad https://www.agprofessional.com/article/ ... -ph-levels

Takze z toho asi vychazi soucasny zpusob pravidelne aplikace NPK (pripadne na TTP jen mocoviny) a pravidelne vapneni, ktere vzniklou kyselost neutralizuje.

Ja osobne se snazim hnojit organikou, radeji vice uhliku, nez dusiku. Ovci trus je na dusik bohaty uz tak dost. A prebytek uhliku je trvalejsi hmota ktera zadrzi vic vody. Ale je to beh na dlouhou trat. Radeji hnojim mensi plochy, nebo treba jen liniove radky po vrstevnici. Mam lepsi pocit ze je tam ten efekt videt a navic vyuzivam edge effect
Think out of the box!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Pojem “okrajový efekt″ (edge effect), běžně v ekologii používaný, v sobě zahrnuje mnoho různých jevů, které mají společné jen to, že na okraji (ekosystému, společenstva, zkrátka jakéhokoli více či méně homogenního přírodního celku) se děje něco jiného než uvnitř. Se vzrůstající fragmentací přírodního prostředí se těmto jevům dnes věnuje značná pozornost, poněvadž fragmentace znamená růst okrajů na úkor vnitřků. Bylo prokázáno, že například ptačí hnízda, která se nacházejí blíže okraje lesa, jsou častěji kořistí predátorů než ta uvnitř lesa, nebo naopak že semena stromů jsou mnohem intenzivněji sbírána a požírána uvnitř lesa. Pozoruhodné ovšem je, že se tyto efekty projevily i v případě, že “okraj″ představovala uzounká silnička vedoucí středoamerickým deštným pralesem. Vzhledem k tomu, že přežívání semen je určující pro dynamiku pralesa a hnízdní predace zase pro přežívání a dynamiku ptačích populací, je zřejmé, že i takovýmito relativně drobnými zásahy do přírodního prostředí může člověk způsobit dosti značné změny.
Zdroj https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-cas ... efekt.html :andel:
nitraner

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od nitraner »

Právě vytvařime louku
15537905551951817551581.jpg
😂😂😂😂 :nitraner1: :nitraner2:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Jakou směs budeš sít nitranere? Přisejete žito? Nebo oves?
nitraner

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od nitraner »

Konskou travní směs. Jako podsev ovse.
:nitraner2:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od minie »

před týdnem jsme louky převláčeli, loni doseli, ale pokud nezaprší, tak je veškerá práce na nic. Vypadalo to, že je konec zimy dost mokrý, ale když se do toho rýplo, tak je to bída. Ovce s jehňaty jsem zatím nevypuatila.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky mě to zajímá, krtky nemám - to už je víc mravenišť, ale s mechem budu muset začít válčit, hned jak bude traktor a pár peněz na brány nebo smyk. Tak mě zajímá, jestli to jde (vytrhat mech) takovým tím starým zubatým smykem, co za něj jdou dát i brány
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já ten starej zubatej smyk mám a na louku s krtincema ho otáčím zubama nahoru. Občas je jednodušší za sebe zaháknout jen kari sít z 8 a rovná to taky pěkně. Krtka tu zase nemám.
Brány mám kravský. Tahám na tupo.
Speciální brány na louky mají něco do sebe, ale ? dokaď nemám vlastní půdu ?
Přihnojuju LAV 27 nebo SA tak kilo na ar. Holky taky něco pohnojej.
Nedosévám.
Co mi nadělaly přes zimu koleje tak to rovnám rotačkama. Musí to stačit. Dohodu o používání mám jen na rok :nesouhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

mech bych zkusil bránama na tupo ať se nezanášej nebo sluníčkovým shrnovačem, smyk bych nechal na pole na zatahování rozorů
jestli se nepletu tak Mastnacek měl loni seno samej mech
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Jamarov »

Taky mam dost mechu,na mech je pry dobra husa nebo sob? :vytlem:

Brany mame za kone archaicky,kun mi neprosel tak cekame az bude mit ctyrkolka novy motor...jak se s tim poperem nevim :smutek: Pastvina plna naletu,vysokych kopriv a bodlaku...6let neudrzovana,nepasena...a hlavne v prikrym kopci,bude to boj.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od PavelIV »

Jsem nenapsal, ten mech mám vlastně jen tam kde pasu. Někde v těch historických materiálech píšou, že vytrhat natvrdo bránama na ostro a to vyškubaný odklidit, jo a na podzim.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

takže se nepletu :vytlem: Mastnacku
sluníčka shrábli mech a bylo málo sena = seno samej mech
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od PavelIV »

Jamarov - už jsem si vyzkoušel, že vyčistit takovouhle džungli jde mnohem líp, když se nejdřív přepase.
A pak ideálně kladívkovej mulčovač - to už není z mý zkušenosti, ale někoho jinýho. Ten budu taky potřebovat...
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

možná by stačilo na vlhký porost přihnojit SA, dost pálí, pak převláčet, sluníčkama shrábnout a uklidit (zkompostovat)
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Marion108 »

Mech mame tam kde jsou blizko smrky, moc s tim v takove situaci nejde delat, spadane jehlici kyseli pudu, :smutek: vzali jsme to nahrabovakem na nizko a vylozene ho rozskubali, je to sice drasticke, ale docela ucinne, letos jsme o vikendu postupovali stejne a vyrvany mech jsem shrabala a ozvezla pryc...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od minie »

měli jsme hřebové brány za malým Zetorem, mech to rozrušilo, ale nic moc. Zkoušeli jsme někdy předloni vápnit, to na mech moc vliv nemělo. Podzim 2017 se doselo, jenže do 2 výběhů se dostala prasata a zryla, co se dalo. Loni tráva ještě nic moc, tak jsem zvědavá, jak to bude vypadatl letos. Tento týden chci projít hrazení a zkusit je postupně pustit, tráva má tak 10-15 cm, ale řidká. V jiném výběhu bude hustší, ale je naopak sotva 5cm a ta dostala loni zabrat, tak ji chci šetřit, ať se zmátoří. Máme 4 výběhy a každý vypadá jinak, péči dostávají každý dle potřeby.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Jamarov »

Pavle i ja se priklanim k tomu to nijak zvlast neresit a vypustit kozy a pak kosou vzit bodlaky a koprivy.Docela to pred 11lety dokazaly i oveny tak verim ,ze kozy a par ovci to spolecne zvladnou rychleji vycistit a to i kere a stromy.Za par let dokazou kozy polozit i velke nalety.
Ted ale premyslim nad tim jak se to resi kdyz je totalne zarostla pastvina na horach v krnapu.Na dotaci se chci vykaslat i kdyz me rikaji,ze nemam byt blba...ale kdyz jsem se tam byla informovat loni zjistila jsem co vse oni vidi a co se nesmi pokacet,nebo smi ale jen s povolenim a to ani ker spendliku ktery je desne velky a prekazi :)) proste vse chraneny...tak si rikam jak se na to muzou divat za treba za par let az to kozy zlikviduji a neco zmizi...aby me nehrozily pokuty za likvidaci chko...?
Mate nekdo zkusenost?Nebo je lepsi tam zajit a nahlasit to a popripade jit do dotace?

Je to trochu velka zkouska ohledne pritomnosti vlku...Jak se resi v tomhle pripade ztrata poctu kusu na hektar ktery je podminkou pro pastvu na dotaci?
Neumim si predstavit ze nekdo prijde o zvirata a pak mu jeste kvuli tomu nedaji dotace?To jen ze zvedavosti jestli je to nejak domyslene nebo problem chovatele.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od přezdívka »

Kdysi platilo, že počet zvířat na začátku pastevního období musí být stejný jako na konci pastevního období. A po 11. září byl takový přetlak na jatkách s vyřazenými ovcemi, že se to skoro nevyplatilo je tam vozit. Pokud chovatel přišel během pastevního období o ovci, tak se mu nezapočítala vůbec, i kdyby to bylo jen na poslední dva dny. Myslím, že bylo dost takových, kteří to riskli a nehlásili ztrátu nebo úhyn a čekali, jestli příjde kontrola a nebo ne. Současné poměry nevím a jsem ráda, že už jsem z toho vypadla, protože co si občas přečtu, jaké jsou požadavky, tak nad tím fakt zůstává rozum stát. Čím jsem starší, tím víc mě dělá potíže dodržovat byrokratická nařízení. Mám nahlášenou na středu kontrolu od vetrinářů. Když jsem se ptala, co bude potřebovat, tak jsem zrovna řekla, že stájový deník nemám, že mám založené jenom sjetiny z Hradištka. Ještě budu muset vyhnat všecny pavouky i s pavučinama. Budou si muset postavit nové.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů