Péče o pastviny a louky

Louky a pole
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hřebík který projde ohněm a pak je v blízkosti mokrého popela, tak . . . . . takovémů dávám v půdě max. rok. Takových hřebíků dávám spolu s popelen na pole mraky a ještě se mě nestalo, že bych ho našel v kole traktoru.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, co vypadá při rozbalení balíku sena, naházím, kde je řídká nebo žádná tráva a je vidět, že vedle neroste dál nic, kdežto na tom místě ano. Takže i z balíku získáte osivo.
Profesore, potěšil jste mě, že hřebíky v zemi dlouho nevydrží, nebyla jsem si jistá.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb , ale pozór! náhoda je blbec :vytlem: Ono dost záleží jakým žárem ten hřebík projde a pak jstli je ten popel mokrý. Mokrý popel je žíravina pro řelezo.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od oreb1 »

Když o tom uvažuju, zatím jsem nikdy další rok hřebík taky nenašla, takže když to nejsou mosazné vruty, bude to v pořádku :usmev: .
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od arus »

Já sklo a hřebíky nacházím na zahradě pořád. Sklo ze sklářské huti, co byla nedaleko a hřebíky asi z mého pálení všeho haraburdí. :stydim:
:arus:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Profesor1 - nesouhlasím s hřebíky na zahradu, traktorem se to sice v poho přejede, ale mi co se v půdě hrabem to vidíme jinak, je pravdou, že kolo špíš prorazí kadeřnické nůžky, sádrokyrtonářské šrouby, v betonu zapíchnutý roxor šikmo odříznutý atd.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Tetanus.
Hřebíky a jiná svoloč na zahradu nepatřej. Nacházíme tu různé hřeby, a jiné kovové, staré sto i více let, podle typu. Nerozložily se.
Od jara do podzimka chodím bosa. Stačej včely a vosy. :)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Marion108 »

vytahovat rezatej hrebik z kopyta nedejboze z nohy fakt nic hezkyho, popel lehce prosevame pac tohle v poli nechcem... :nesouhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od oreb1 »

Já popel nepřesívám, házím na kompost a kompost potom i s tím popelem po zahradě. A hřebíky tam pak už nejsou. Jen první rok. Hrabu se v tom rukama a nemám s tím problém. Když spadne na silnici, je to jiné, než když je zahrabaný v hlíně a prší na něj. Sklo je jiná věc.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ač mám stroje, tak bych se klidně nemusel stydět za to, kolik se toho nahrabu během roku v hlíně rukama. Koně nemám a osobně jsem se nikdy o hřebík v hlíně neškrábl a to tam těch hřebíků opravdu sypu s tím popelem mraky. Letos byla dobrá sezóna v pálenici, tak že toho popela byl min 1kubík a to lidi topili ledasčím. Já to nepropaguji, jen říkám že to není problém. Jasně že když na hřebík narazím tak jej vyhodím, ale nedělám s tím vědu. Taky nacházím občas řetězy, staré kované hřeby . .. . . . ale to byl jiný matroš a neprošlo to tím žárem.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Tak jsem vyblejskla letní pastviny. Uvidíme, jak rychle nám to obroste. U lesa ještě trošku sněhu, rybník je zamrzlý.
Přílohy
1.jpg
pastviny2019.jpg
20190304_125147.jpg
20190304_125006.jpg
3.jpg
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od PavelIV »

To mi připomíná, že jsem viděl zelenou louku, ale byl to jen sen dnes v noci :usmev:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od oreb1 »

Přísevy pastvin a stabilizace píce v období sucha - výtah z přednášky Prof. Ing. Jiřího Skládanky, Ph. D. z Mendelovy univerzity v Brně:
https://www.malochov.cz/kb/viewarticle?a=30
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Oreb děkuji, dosévali jsme tedy vloni na podzim naprosto správně. :usmev:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Kouťák »

Mastnáčku,sežeň někde zadněk,nejlépe ze žita.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Někde jsem četla, že žito se nesmí zkrmovat kvůli častému napadení námelem. Moc o tom nevím, budeš to mít do květenství?
Našla jsem toto i jiné.
Námelové alkaloidy
Námelové alkaloidy (deriváty kyseliny lysergové – ergotoxin, ergotamin, ergometrin) jsou produkovány plísní paličkovicí nachovou (Claviceps purpurea), která parazituje na obilovinách, zvláště na žitě, ale také na některých trávách. Na infikovaných květenstvích se objevují charakteristické černé útvary ostruhovitého tvaru (námel – Secale cornutum), které obsahují řadu alkaloidů. Konzumace většího množství plísně vyvolává ergotoxikózu.
Námelové mykotoxiny nepřiměřeně stimulují a dráždí centrální nervový systém, což vede ke křečím a poruchám dýchání. Stavy excitace přecházejí v depresi až strnulost a v důsledku ochrnutí respiračního mozkového centra nastává smrt (akutní ergotismus). U krav jsou prvými příznaky toxikózy zvýšená dechová a srdeční frekvence, zvýšená teplota, ztráta chuti, průjmy, svalové třesy a snížená produkce mléka. Ergotamin zvyšuje tonus hladké svaloviny dělohy s vyvoláním abortu u gravidních zvířat. Námelové alkaloidy způsobují stažení cév, narušují výstelku kapilár, dochází ke ztíženému odtoku a ke srážení krve v cévách. Přetrvává-li tento stav delší dobu, vede zvláště na končetinách ke vzniku suché gangrény (chronický ergotismus). U drůbeže vznikají nekrózy na běhácích a na zobácích. U prasat zahrnují příznaky chronické toxikózy poruchy vývoje mléčné žlázy a agalakcii prasnic, embryonální mortalitu, mumifikaci plodů, snížený počet selat ve vrhu, nedostatečný růst a zvýšený úhyn selat.
Žito bych nevolila raději.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Ale!
Pak jsem našla toto, to je zajímavé.
Nějaké energetické žito.
https://seedservice.cz/energeticke-zito
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,když nájdeš v dnešním žitu námel tak jsi dobrá,ale myslím,že ani zrníčko.Jen pro informaci mladších jedinců.Zadněk-zadina je odpad z obilí a v době mého chovu holubů jsem se ho něco nasháněl.Za kvalitní zadinu s plevlem jsem dával výměnou krásnou pšenici.Podsev se u nás vždy dělal zadinou ze žita,aby tam nebyl mech a narostla hezká tráva ze semen travin v zadině obsažených.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Zdenku v tomto případě to mám opravdu jen vyčtené. :usmev:
Kupuji tedy žitnou mouku na chléb, ale jinak žito nijak nenakupujeme ani nezkrmujeme.
Místní sedlák ho měl předloni hned vedle vsi. Aha to jsem mohla námel hledat. :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od oreb1 »

Žito je těžce stravitelné pro zvířata i lidi zasyrova. Po tepelném zpracování se problém odstraní. Ale to se týká zrní a zeleného žita asi ne.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů