Likvidace bodláků

Louky a pole
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Hhippie »

Ve výbězích se nám velmi rozšiřují invazivní bodláky s vysokou vitalitou (spíš nesmrtelné). Jsou to takové kaktusy, že je nic nežere a zabírají čím dál větší plochu.
Protože jsem nechtěla používat chemii, dala jsem si min.rok tu práci, na jaře je obešla a vysekala až pod zemí a během roku asi 4x sekala. Stejně se mnohde vysemenil a rozšířily se počty jedinců :zed:
Takže co s nim? Obejít těch pár ha prostě kousek po kousku a aplikovat neoblíbený Roundup přímo na jedince? Je to jediná jistota, která mě napadá :(
Přílohy
25B00B99-9DB6-498D-A576-7D31F44FFEB4.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od PavelIV »

Mám trochu jiný ale podobný potvory. V květu jsou dost vysoký, takže to projdu a sekám buď kosou nebo klackem srazím ten květ (když nemám kosu s sebou), aby se aspoň nemnožili. Herbicid je pro mě sprostý slovo, takže radši budu běhat s kosou. Zkusím to asi s rejčem, pomohlo to trochu?
Někdo tady nebo na UFO radil horkovzdušnou pistoli nebo polévat vařící vodou, to se chystám aplikovat na lupinu v sadu hned z jara - bude dobře vidět, vyraší rychleji než tráva. Ale tyhle bodláky mám daleko od chalupy, tak než bych došel s rychlovarnou konvicí, tak bude voda vlažná :vytlem: , je to asi 200 metrů do kopce. A taky bych se naběhal...
:PavelIV:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Jamarov »

Hippie mam jich taky dost.cim dal vic.jedine reseni pro me je ze to beru kosou...chemii ani nahodou.to me bavi ,jde to krasne klatit,ale cas to spolkne.necham to lezet a zavadnout a kozy to pak sezerou.jedine co me napadlo vytrhat s koreny nez to jde do kvetu.na to jsem,ale moc lina... :vytlem:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od arus »

Když bylo vloni sucho, kamerunky likvidovaly i bodláky. Jsou to zlaté holky.
:arus:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od PavelIV »

Slaná voda nevím, mám dvě protichůdný "informace".
1) u silnic, kde se v zimě solí roste tráva rychleji a vypadá dobře, jen nevím, jestli zvířatům chutná, ale
2) když měli Chorvati problém zásobovat vodou hasiče na ostrovech při požárech, jsem se zeptal, proč to nehasí mořskou. Odpověď byla, že by tam nic nevyrostlo.
Asi záleží na koncentraci, možná stačí hodně silným roztokem pokapat listy, nevím
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Kouťák »

Už zde padlo všechno,tak jedině návrat jak to dělali staročeši.Otec měl na bodláky vypichovací nůž a průběžně bodláky likvidoval.Je to práce zdlouhavá,ale kosou zlikvidovat nejde.Fiskars vypichovací nůž dokonce prodává.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Roundup Nééé !, ani žádný jiný Glyfosát, to je na plošnou likvidaci veškerého porostu !!!!!
Když chemii tak selektivní ! Jsou účinné látky, které mají krátkou OL (jen tři týdny), pak se tam dá i pást, namátkou Lontrel, Starane, Bofix, Garlon a jiné přípravky do obilovin, OL u těchto přípravků z hlavy neznám, jsou uvedeny na etiketě,
mechanická likvidace je možná, ale zdlouhavá, za sezonu se to nezvládne
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, u me leda manualne nebo chemie. Horka voda neprichazi v uvahu. Je jich opravdu HODNE a daleko od zazemi.. mnozi se geometrickou radou :zed:
Akorat v te kamenite zemi se to dela znacne blbe. A bavime se o cca 4 ha.. :udiv:
Sekanim se nic nevyresilo. Sice je clovek podetne a sebere jim hmotu, ale oni kdyz maji cas na kvet, tak ho udelaji misto ve 180 cm nad zemi klidne 8 cm nad zemi... to pak uz ani nenajdu v ostatni trave, takze stejne vykvete :vyhlizim:
Vytrhavat s korenem je nerealne - bodlaky maji velmi hluboke koreny. Navic nema zadny stonek, aby se za nej dal chytit. A posledni: ma tak tvrde a ostre ostny, ze i nektere kozene pracovni rukavice propichne naskrz :vztek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Hhippie »

Davide, dekuji. Ja bezne chemii na cokoli odmitam, tak nic jineho nez Roundup neznam :) tak ja se po tom nejak podivam. Ale jak zjistim, ze to bude fungovat? Abych nekoupila chemii, se kterou pak nebudu vedet co, protoze to nefunguje... :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

třeba u účinné látky MCPA je to patrný už po dvou hodinách, dochází k vadnutí, za pár dní (7) přichází barevná změna na listech a jejich deformace, v ideálních podmínkách jsou veškeré dobře ošetřené rostliny po třech týdnech suché a začínají odehnívat (kořen je kaput),
opravdu nutné je dobře přípravek namíchat a ve správném množství ho aplikovat na jednotku plochy !!! a ve správném růstovém stadiu za dobrého počasí !!!
když se to nedodrží jsou bodláky schopné přežít a tzv. oddělit poškozené části a znovu vyrašit, samozřejmě s vetší odolností proti účinné látce !!! :nesouhlas:
tady se nic neošidí, Darvinovy teorie jsou platné, příroda je tvrdý protivník :vztek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Hhippie »

Davide a najdu nekde navod jak toto presne zvladnout? Ta stadia a tak... ja bych to nejradeji aplikovala co nejdriv, protoze jsou jeste dobre videt.. pozdeji, az bude trava a plevel vyssi, se to poradne nebude dat delat a az budou bodlaky vyssi nez lucni vegetace, je pozde... :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Google napoví doma, napoví i slušný prodavač nebo soused zemědělec, jinak tyto informace jsou na příbalovém letáku, existuje každoročně upravovaný Seznam povolených přípravků, nejjednodušší je zadat do vyhledavače selektivní herbicidy např. https://www.inpest.cz/postriky-na-plevele-v-travnicich
http://eagri.cz/public/app/eagriapp/POR ... _LEDEN.pdf
a pak si jen vybrat
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od oreb1 »

Většina bodláků je jednoletá, max. dvouletá, takže když se bodlák poseká a nenechá vykvést, postupně vymizí.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Janina »

Posekanim se zlikvidují i kopřivy, časem,nebo omezí, ne všude jsou potřeba, i lupina, to trvá. Pryskyřnik ne. Ten se množí buď semeny nebo vyhazuje dole šlahouny. :cert:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od oreb1 »

Pryskyřník plazivý se množí odnožemi a oddenky, jiné pryskyřníky nejsou tak výbojné.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Janina »

Pracuji od jara na úpravě další části pastviny. Více než polovinu jsem zjara posekala kosou. Vloni byla celá celičká zarostlá množstvím bodláků, v tom kopřivy a pod. To co jsem zjara posekala, obrostlo hlavně kopřivami, bodláků minimum. Znovu jsem to nyní posíkla. Zadní část je bodláková, se sečí tam ještě posečkám, je tam mnoho motýlů. Už to pak nepůjde kosou, vezmu křovinořez. Jen tím chci říct, že sekání od bodláků velmi pomáhá.
Přílohy
20190709_101125.jpg
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Jamarov »

Kosou...jdu na to...
WP_20190709_15_35_43_Pro.jpg
nitraner

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od nitraner »

Jamarov,
Svářečské rukavice. Vyrval jsem je i z kořeny. Ještě než začly dělat hlavičky na květ.
Zatim neodkvetl ani jeden.
Tak uvidim jestli se jich zbavím.
:nevim:
:nitraner2:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, je to jiste bohuliby nahled na vec, s temi motyli, kazdopadne pokud Ti vykvetou, pak je to dost marna prace...protoze ikdyz se pak posekaji, tak semena dozraji na zemi a stejne vykvetou a vysemeni se a zasadi :nesouhlas:
Ja mam pocit, ze jsme to letos zvladli dost dobre. Jiste nejaky semtam je a kdyz bych mela cas, jeste bych to prosla, kazdopadne jsme tomu min.tyden dali cas a zlikvidovali skoro vsechny. Mam z toho radost! Staci, co naleta od “sousedu”... :vztek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace bodláků

Nový příspěvek od Janina »

Veru já mám čas. :)
Posekám to až odkvetou, pak ještě jednou nebo dvakrát do zimy.
A zjara tam holky brzy pustím at to vypasou. Ještě malé. Uvidíme.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů