Sušení sena

Louky a pole
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Ještě k těm vakům dodám, že jsem měla nějakou dobu seno jen ve vaku, ne na seníku. A vydrželo tam. A když jsem tam měla nacpanou trávu, kterou jsem nestihla zkrmit, zesilážověla, byla nakyslá, ale dobrá. Na zimu bych vak nedoporučovala na uskladnění, ale dočasně třeba na měsíc to jde.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Já mám po nějaký před předminulým majiteli chalupy krásnej trakař - z trubek, jde na to naložit fakt hodně sena, ani nevidím na cestu. Z přilehlý louky něco přes hektar jsem po lisování posbíral 4 trakaře, byla to pěkná kupka, snad si vzpomenu trakař vyfotit. Pevná plachta ideálně s uchy v rozích (jak na tom bigbagu) musí fungovat výborně.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Mastnáčku, s vlastní energii musím šetřit, proto hledám funkční praktické řešení, jak dostat seno z louky nad seníkem na seník. Seno nahoru do seníku bych musela naházet vidlemi, což pro mně nepřipadá v úvahu, proto používám kladku. Přivázala jsem igel. pytel 100x100 a šup s ním tam, pak šel snadno vysypat a pak znovu. Plachta mi do vrátek nevejde a taky by se s ní špatně manipulovalo na kladce, si myslím.
Kdybych seno svážela traktorem, tak ho musím naložit, složit, naházet na patro a na patře ještě uložit. Možná se víc nachodím, ale sečeme louku po částech, tak to tak nevadí, mám čas si odpočinout. Seno kladkou vytáhnu, vysypu na místo. Vidle používám jen na dorovnání.

Oreb, zkusila jsem i tu plachtu, ale nepodařilo se mi utáhnout uzly tak, abych netrousila seno a i to tahání byť z kopce, šlo hůř než s igel. pytlem. S plachtou to neumím. Trakař by možná byl dobrý ale tahat ho do kopce se mi taky nechce. Takhle vezmu dva naložené pytle, do každé ruky jeden a jdu, nahoru pak jdu s prázdnými pytli. Přes cestu to nemám.
Pytle jsou fajn, ale dala bych přednost pevnějšímu materiálu, jenže ten bude po zemi možná víc drhnout, než ten igelit, se kterým je fakt snadná manipulace. Seno dovnitř nijak nepěchuji. Naházím a pak snadno vyklopím. Ale zase se v něm seno zahřívá.
S vaky nemám žádnou zkušenost, princip mi přišel podobný jako s pytli a myslím si, že seno by se v něm tak rychle nezahřálo.
:arus:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Big bagy na seno používám na zahradě, kde dělám seno na volno, nedostanu se tam s technikou - pořádně napěchuji - manželka stojí v pytli a ušlapává, pak odvážím na obyč. kolečku, bez problémů.
Na hůru pak nutnost minim. 2, lépe 3 lidí, nebo ta kladka, kterou však nemám. S napěchovaným vakem člověk sám pohne, ale že by šel někam v jendom zvedat, to ne.
Používám většinou big bagy na 500kg, jeden mám velký, myslím 1000kg, a ten když napěchuji, tak s ním skoro nepohnu - není to dáno ani tak hmotností, jako spíše velikostí a výškou uší - a to jsem docela vysoký.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

andre.marek
díky, to máte ty vaky (promiňte, to slovo se mi líbí víc, než big bag..a taky je kratší :kanclkrysa: ) asi v průměru větší než 1m?
Váš způsob se mi líbí, ale já většinou sklízím seno sama. Já si ty vaky v praxi neumím dost dobře představit. Myslíte, že vydrží (nejlépe několik sezón) tahání po zemi? Jeden igel. pytel mi nejdéle vydržel přes půlku sklizně, ostatní méně. Stačil kořen v trávě nebo kámen a pytel se natrhl.
Kdybych neměla obavu, že se mi seno v pytli vznítí, neřešila bych to vůbec. :hrabeti:
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, mám jeden vak ze zahradnických potřeb a je o rozměru asi 1x1x1 metr, což je teda dost malý, ale pro mě akorát. V tom nosím slámu, je to řezanka. Ty velké, které se většinou na internetu nabízí od kameniva apod. jsou moc velké, to se nedá v jednom ani odtáhnout. Pro tahání Vám každý vak vydrží rok dva, možná víc, ale prodře se trochu. Dají se na něj přišít záplaty ze dvou vrstev obyčejného pytle od obilí a funguje dál.
Psala jsem, že používám plachtu. Dělám to takhle, moc neztrácím cestou, tu trochu pak shrábnu. Naložím na ni seno do přední části, za kterou budu tahat. Nedávám tolik, kolik se tam vejde, ale míň, takovou hromadu, kterou bych mohla unést bez hrozné dřiny. A tu naloženou plachtu táhnu rozloženou za sebou za dva konce, nic nezavazuju. Když přijdu ke schůdkům na seník, dám dva konce k sobě do jedné ruky, další dva do druhé ruky a jdu po schůdcích nahoru i s tou plachtou - nevážu, jen držím. Pak vysypu a jdu znovu.
nitraner

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od nitraner »

:hihi:
P_20190104_111308.jpg
to [
P_20190104_111318.jpg
P_20190104_111324.jpg
👍
Prostor na 20 balíků.
:nitraner2:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Oreb, mám travnice, teď nevím rozměry, ale spíš ty větší. Mám je nové, vloni jsem je koupila, zkusila a když mi to nešlo zavázat, tak jsem je odložila a používala jsem igel. pytle. Možná jsem to s nimi vzdala moc brzy. Mají široké popruhy na zavazování a špatně se mi s nimi dělal uzel.
Nenapadlo mně, že je nemusím zavazovat. :hrabeti: :hihi:
Až když jsem si přečetla Váš postup, tak se mi manipulace se senem a s plachtou začíná jevit jednodušší než s pytlem či vakem. Musím najít způsob, jak plachtu přivázat na kladku (uzly na plachtě se mi uvolňovaly), abych ji dostala na seník :divis:
http://www.travnice.cz/travnice.html
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, třeba tahle velikost je podle mě dobrá.
https://ostatni.bazos.cz/inzerat/97412795/bigbag.php
Jak je to moc vysoké, třeba 170 cm. špatně se plní.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Ano, Oreb, něco takového mám na mysli. :kyticka:
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, kdyby se ten popruh na trávnici přeložil a zašil jako poutko nebo se dalo úplně nové poutko z materiálu, který se běžně na popruhy používá, tak by to šlo pověsit na vrátek, ne? Muselo by se to šít ručně režnou nití nebo provázkem a možná udělat nějak dírky šídlem nebo by to možná šlo nějak secvaknout čalounickou sešívačkou. Nějak to určitě půjde.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Když už máte plachtu, je lepší využít ji a až ji zničíte, přemýšlejte o dalším . To vyřešíte, máte na to čas :-) .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jamarov »

Arus -vak vyfotím. Pro představu.

Jak velký máte prostor dvířek na půdu ?nevím jestli jste to už nepsala. Aby jste to tam vůbec dostala? Jak píše andre. Marek když je to nadupaný, nejde to jen tak prorvat. Muž tlačí z venku, já tahám uvnitř a máme co dělat, ale to jen v případě že si pro seno jedeme autem a vlek je plný a vak uvazany na střeše. Jinak hazime na půdu vidlema z vozejku.
Ten vak používám denně, několikátý rok, ještě jsem neprotrhla ;) A to je co říct protože když beru seno z půdy tak ho nosím dolů po úzkých schodech, z obou stran zdi táhnu ho za sebou, když to neodhadnu a přeplnim,mám to jako padák,musím hodně zabrat. Na schodech jsou odstavene trámy a sem tam i hřebík, to se vždy zaseknu a škubnu. Fakt jsem ještě neroztrhla :udiv:
Ale nejlíp to jede po sněhu.
Králíkům plním do papír. pytlů, ale vydrží chvíli, do igelit.jsem zkoušela, je to pohodlný, ale nevydrží v mých podmínkach déle jak tři dny, takže ne.
Plachta se mi zdá taky dobrá, když uděláte víc ok na protáhnutí tak nemusíte mít takovou sílu na stažení, bude to jako měšec. Seno by nemělo vypadávat . Jsou i plachty už s kovovými oky.horolezecký lano používám nejradši i na uvaz koz když potřebuju, snadno se zaváže dobře drží a dobře se rozvazuje.
Koukám že mě všichni předběhli :) mazat už to nebudu.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Přes kladku mám provaz. Nejjednodušší by bylo popruhy dát k sobě, omotat je provazem z kladky, udělat uzel a vytáhnout. Potřebuji, co nejméně uzlovat. :(( a taky se potřebuji vejít do dvířek, myslím, že šířka dvířek je 1m.

Jamarov, schůdky mám úzké, těmi nic na seník nevytáhnu, jsem závislá na kladce.
DSCN4612.JPG
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Ne, arus, to by nebylo nejjednodušší. Vy potřebujete hák na konci provazu a na něj pověsit trávnici nebo vak. A když tak píšete o provazu, napadlo mě, že by možná šlo ty tvrdé popruhy na trávnici prostě omotat provazem a udělat tak z nich oka. A ta oka by se pak použila na zavěšení na kladku.
Kdybyste mtala provaz pokaždé, když tam přijdete se senem, pak zase rozvazovala, bylo by to zdlouhavé.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Na igel. pytle byl provaz ideální, omotala jsem ho kolem hrdla, udělala mašli a nahoře jednoduše zatáhla a bylo.
Na plachtu je lepší háček, to máte Oreb, pravdu.
Ještě mám s plachtou problém, že netrefím množství sena, abych do těch dvířek vešla. U pytle a vaku je to dané šířkou, ale u plachty to musím nazkoušet...a pak si ještě kladu otázku, jestli plachta pobere najednou tolik sena, jako vak?
:arus:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jamarov »

Arus, po schodech nosím jen dolů.
Nemyslela jsem aby jste to nosila vy :)
Ten hák je nutnost, ulehčí vám to práci .
Takhle z dálky vypadají dvířka velký a kladka je dobrý nápad.
Letos už mám střechu, pod ní nakulim balík takže beru přímo z balíku ale do teď jsme to praktikovali tak, že každých 14 dní jsme si dali noční šichtu, rozdělali dva balíky, nahazeli na půdu vidlema a já to zas denně nosila dolů zvířatům.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

IMG_20180601_152126.jpg
IMG_20180606_172213.jpg
bigy mám i malé 60 x 60 x 80 cm ale ty používám na kámen a písek, ten co je na stroji je 90 x 90 x 180 cm, ten můžu tak koulet, nebo s pomocí boží táhnou na rudlíku, našlapaný má až 150 kg, seno v nich uchovávám až do zkrmení, bigů mám dostatek
ten malej kulatej balík je asi to nejjednodušší na manipulaci
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, když o tom tak přemýšlím, zdá se mi to tahání přes kladku děsně těžké. Když si představím, jak těžko mi jde vytáhnout poražená koza nahoru a že bych to takhle dělala se senem, zdá se mi to lehčí tahat po zemí a po schodech nahoru. Přece jen do vaku dáte sena dost a vytáhnout ho sama hodněkrát za sebou, to nevím, jestli bych měla sílu. Asi máme každá jiné svaly silné ;) .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, já vím, na elektriku by se mi to zdálo lehčí, ale tahat provaz samotný rukama není moc lehké. Určitě jak kde, u mě je lehčí to popotahovat po schodech než dřít provaz.
Třeba na tu elektriku u mě v novém taky dojde nebo ten fukar, ještě nevím.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů