Sušení sena

Louky a pole
Odpovědět
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Dvě krásná videa o tradičním osvědčeném způsobu sušení sena pomocí kosy, hrábí. Stavba sušáku na louce, jak na sušák dobře seno uložit. A jako bonus jedna bosorka.



Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Vyberte z videa i jen něco málo pro sebe, to, co můžete a chcete. Po krůčkách zkoušejte žít s větší lehkostí.
Krátký umělecký dokument o přirozeném přístupu k životu a o kosení jako životním stylu. Petr Vido, Slovák žijící s rodinou uprostřed lesů v Kanadě, je hlavní propagátor návratu kosy do rukou lidí. :srdicko:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Marion108 »

:souhlas: :srdicko: :kyticka:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Berrynator »

Nesetkal se někdo s balíky sena, které by byly zabalené do fólie jako senáž, na příští rok chci koupit baličku a jelikož skladovací prostory na balíky jsou omezené, tak bych to docela rád vyzkoušel, co jsem koukal na videa (hlavně Polsko), tak mi to připadá, že tam to dělá snad skoro každý druhý, protože když jsem viděl co balí za hmotu, tak tomu se určitě nedalo říkat senáž. Nějaké prostory na uskladnění sice mám, zbytek dávám do stohu a přikryju tou spec.plachtou na balíky, taky to není špatný, balíky prakticky jak pod střechou, jen pak to rozebírání stohu v zimě, když je plachta plná sněhu a namrzlá není zrovna žádný přepych, tak bych prostě zkusil zabalit nějaký balík do té fólie, protože nechávat seno jen tak venku se mi taky nechce, sice mnozí tvrdí, že se sloupne jen kousek krusty a zbytek balíků je dobrý, ale co mám vyzkoušeno, tak si nemohu pomoc, ale já prostě i z toho zbytku sena v balíku pociťuji, že to není 100% a navíc při dnešním boji o každé stéblo když vyhodím z balíku 10-15kg, tak pak když to vynásobím 100 balíky a více, tak už to docela naskakuje. Když jsem se v okolí ptal větších hospodářů, tak na mě docela koukali, že to slyší poprvé.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Zkušenost s tím nemám, ale kolik špatnýho se odloupne, záleží asi hlavně na tom, jak hodně je to utažený/slisovaný. Čím větší tlak, tím do toho voda hůř proniká. Já koupil vloni hodně levně balíky zvenku, nic moc utažený a vyhazoval jsem tak 1/4 (možná 1/5) balíku. Ale ta vrstva nebyla stejná po obvodu, nejhorší to bylo tam, kde se ve stohu dotýkaly, naopak jinde to byla opravdu šlupka třeba 5 cm. Z toho lisu, co mi dělali letos bych se toho tolik nebál, ale stejně jsem radši na stoh 321, z velkých 150 v průměru na europaletách, koupil tu spešl plachtu.
Před balením by asi měly balíky vydýchat. Jinak už jsem viděl letos balit i velký balíky slámy, tak nevím, jestli to mají na krmení, nebo to někdo chce skladovat venku a šetřit slámou...
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Hmm, jestli to takto začnou dělat všichni zemědělci, tak plastu enormně přibyde. Snažím se ho používat co nejméně.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Berrynator »

právě jde o to, kdy to zabalit, protože na těch videích to podle mě balí hned za lisem, nad volný seno není, to vím, ale musí to mít člověk hned někde po ruce, kde to zkrmí, protože nějaké zimní nakládání a převážení už mám taky za sebou a už nikdy více a navíc cca 400q volného sena se docela blbě uskladňuje
host

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od host »

Sama s tím zkušenosti nemám, ale znám paní, která to už několik let takhle praktikuje. Po úrazu nohy ji dělalo potíže lézt na půdu a házet seno dolů. Takže z nouze vyzkoušela a už žádné foukané seno nedělá. Musí se ale vystihnout delší čas bez deště. Když se honí seno mezi kapkami deště, tak to by asi nešlo.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od MartinR »

Mít pořádnej hangár tak bych taky zvažoval volné uskladnění, dneska se dá i ta zimní manipulace udělat mechanicky "bez práce" :lol: - na traktor a čelní nakladač jsou různé kleště či vidle a nahrnování do krmeliště by pak nebyl problém, ale je pravda že toho placu by i na mé poměry pak bylo potřeba fakt hodně.
Víte někdo kolik má cca objemovou hmotnost seno vyložené ze zběracího vozu - myslím třeba m3 - já to odhaduju tak do deseti kg.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Marion108 »

Ta objemova hmotnost z horalu by me zajimala, protoze bych se tak dopocitala kolik sena vlastne mame. Vim jen, ze z toho naseho to leze hodne nalisovany, v podstate pro me byl velky problem to vidlem rozkuchat...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
host

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od host »

Z horalu to leze nalisovaný podle toho jak dlouho sbíráte. Manžel jezdí tak dlouho, pokud to sběrací ústrojí stihne sbírat a posuv posouvat dál dozadu. Máme ten velký 6 m dlouhý a myslím, že se do něj vejde víc jak 30 q. Nevážila jsem, usuzuji podle toho ja dlouho s tím krmíme. Poslední horal sena už nefoukáme na půdu a bereme na krmení z něho. Otavy byly dva vozy. První jsme nafoukali na půdu a druhý je pod kůlnou. Letos si napíšu, kdy jsme začli a kolik zvířat se krmilo. Sama jsem zvědavá čeho se dopočítám.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Teda ten údaj nemám, ale myslím, že to bude o dost víc, než 10 kg na m3. Asi několikanásobně - měl jsem ručně dělaný, poskládaný na paletách a tahal to holkám vidlema, já bych tipnul, že min. 50 kg, ale to je hodně hrubej odhad, záleží taky jak vysoko je nafoukáno. Já to měl ručně skládaný tak do výšky 1 m.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Berrynator »

Dávám odkaz za objemové hmotnosti různých materiálů (odrážka pícniny a sena), žádný oficiální zdroj to sice není, ale vypadá to docela rozumně

http://www.sila-nadrze.cz/objemove-hmotnosti.html
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, to bylo to, co mě taky napadlo. Že člověk doma řeší každý pytlík na rohlíky a pak velkozemědělci spotřebují tuny plastů ročně na balení žrádla pro svá zvířata :cert:
A co je na tom nejhorší: že tyhle fólie z balíků jsou velmi hodnotný materiál na znovuzpracování (pokud nejsou moc zasviněný) - "když už to musí být". Ale nejenže to většina zemědělců prostě neřeší, kolik produkuje odpadu, ale likvidují to tak, že to prostě hází na hromadu a pak pod tím škrtnou!!!! :vztek: Setkala jsem se s ne jen jedním takovým...
To mi teda hlava nebere!!! A srdce těžko snáší :(
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Marion108 »

Hhippie, mi jeden znamy zemedelec rikal, ze musi vykazovat ekolikvidaci tech folii...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od MartinR »

Berry - dík moc za supr tabulky, hned jsem si dal do oblíbených . . . :souhlas:
Verčo neházej nás všechny do jednoho pytle, já třeba třídím co se dá a mám spoustu kolegů zemědělců kteří se taky snaží třídit a šetřit jak jen to jde. Žel jako všude jsou "čuňata" tak i mezi náma, občas mi taky rozum nebere čeho je někdy někdo schopný... :cert: Jo a mimochodem - čus - výš že mě máš tady nasvědomí... :slunce: :kyticka: :srdicko:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Marion - eko likvidace znamená mít v pořádku papíry a na nich správná razítka, fizická likvidace se nedá dobře zkontrolovat, definice odpadu je strašně obecná,
pro někoho odpad, pro jiného nenahraditelná surovina
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Vím, že na sušení sena je ještě čas, ale dobrý hospodář plánuje s předstihem :sos:
Chtěla bych letos vyzkoušet vaky. Dát do nich seno a to pak přesunout do seníku, vysypat a znovu opakovat.

Vloni jsem použila velké igelitové pytle, které jsem pak táhla po zemi do seníku. Terén je z kopce, tak to šlo skoro samo. Pytle mají tu nevýhodu, že se brzy protrhnou a seno se v nich rychle zahřeje.
Napadly mně vaky, že by mohly posloužit lépe i déle. Co myslíte? Nemám s nimi žádnou zkušenost. Děkuji za rady a vaše zkušenosti. :)
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Máme plachtu z lodě už léta, dělám to jako arus. Někdy táhnu po zemi, někdy naložím na kolečko. V rozích mám provazy, tím to stáhnu.
Vloni jsme koupili bagy, čtyři. Bag jsem použila, když jsem šla pohrabat na louku, co zemědělec nesbalíkoval. Vždycky tam zůstane nějaké seno, tak jsem nebyla líná a jeden bag naplnila. Chtělo to opravdu veliký morál to pak dopravit na nějakou vzdálenost, bylo to velmi těžké.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, mastnacek má pravdu, mám vyzkoušené obojí. Pokud máte přístup od sena k seníku v jednom kuse a nemusíte přes nějakou cestu a moc daleko, je lepší seno naházet na plachtu a odtáhnout na plachtě. Když je to dál, přes cestu nebo by to jinak nešlo, big bag je dobrý, ale dá zbytečně moc práce to tam nacpat. Já mám starou úplně obyčejnou modrou hodně velkou plachtu, který už byla děravá. Přeložila jsem ji na 4x, takže je dost silná a prodírání nevadí, seno nepropadává ani tak. Naložím seno na plachtu, táhnu na místo činu (dře se o zem, ale není to škoda), pak ji vezmu za 4 rohy dohromady a vynesu na seník. Vaky jsou zdržení a moc práce. A normální pytle jsou úplně nesmysl, tam to cpát vůbec nejde. Aspoň pokud toho máte víc než pro dva králíky :-) .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů