Sušení sena

Louky a pole
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Vloni jsem platil za stejnej balík i horšího sena 600, 400 řekl sám, já s tím počítal. Když všechno, tak ještě slevil - už jsem se jinde ani neptal. Seno je to slušný, trochu teda jednou zmoklo, ale který letos ne.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, ale ty náklady na výrobu balíků nejsou o moc menší, ať uděláš za rok z hektaru 10 nebo 30 balíků, ne? Jedině, že by člověk nepočítal náklady, ale saturoval je z dotací. Což je nesmysl, ne?
Takže když zemědělec řekl, že za míň je neprodává, protože by de mu to nevyplatilo, beru to jako fakt.
Jasně, že kdybych za tyhle peníze sehnala 150 (což by se dalo), měla bych o třetinu víc sena. Ale mě v tomhle případě jde o kvalitu pro ovce kolem porodů, takže holt připlatím, no :andel: Je to těžší, sehnat nějaké bylinkové seno v našem kraji… :nevim:
Augenblick: to chápu. U vás ten, kdo má krávy, si dělá vlastní, malochovatelů málo a koní zdaleka tolik jako v našem kraji není… takže těch kupců fakt tolik nebude :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jana P. »

Náklady na výrobu jsou každoročně vyšší si myslím 🤔
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Náklady jsou variabilní a fixní.
Fixní jsou skoro stejný, stejně se ta louka každým strojem musí objet, ať je tam trávy hodně nebo málo. U hodně trávy je třeba vyšších otáček, tak o trochu větší spotřeba - zanedbatelný.
Variabilní jsou tak spotřeba sítě, ta je závislá na počtu balíků.

Je to bejvalej chovatel koní i ovcí, snad i skotu - v pár kusech. Tahle louka 7 ha mu zbyla v nájmu, má to hned vedle, techniku taky má, tak udělá seno, nechá slisovat a seno prodá. Tu cenu řekl sám, tu slevu taky, já na něj nijak netlačil. Flašku slivovice a skleničku medu dostane, to zase jo. Známe se dlouho, ale teď jsme se dlouho neviděl. Jezdil svojí dodávkou a já u něj objednával jednotlivý cesty mýho tehdejšího zaměstnavatele. Teď jsme se potkali v zemědělským servisu při nákupu náhr. dílů, slovo dalo slovo a už jsme domluvení.
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jana P. »

Myslela jse zvyšování cen pohonných hmot, síti, náhradních dílu a také vyšší náklady na samotný život. Vše se zdražuje a opravdu ne zanedbatelně.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Jenže sena je letos hodně, tak se ho chce zbavit.
Ona ta nafta není tak zásadní položka při senoseči.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Františka. »

Výhodu má ten, kdo dokáže dodat seno i s dopravou, ať vlastní nebo domluvenou, ale ne moc drahou. Pak se někdy vyplatí i dovézt seno z větší dálky a lidi mají zájem.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

To já si musím zařídit odvoz i naložení, ale za ty prachy...
:PavelIV:
MaxC
Příspěvky: 7
Registrován: 27 srp 2021 10:10
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od MaxC »

Chci se zeptat, zda někdo skladujete seno ve valníku nebo přívěsu s plachtou? Napadla mě ta možnost, protože nemám u domu stodolu a na stavbu přístřešku na seno by bylo nutné povolení a tím by se to protáhlo. Koukal jsem, že nějaký přívěs za traktor s plachtou bez SPZ se dá koupit třeba za 20 000 Kč. Někdo skladuje seno na zemi pod plachtou, ale toho bych se bál, aby se to nepařilo nebo nehnilo.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Určitě by to šlo, já skladuju na paletách pod plachtou, ale tou speciální, co "dejchá"
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Je samozřejmě taky otázka, kolik sena potřebujete uskladnit.
Já zbytek, co se mi nevejde do seníku, skladuji (odspoda): paleta - balík - paleta - autoplachta, z boků balíků nejlépe palety, aby plachta ležela přes ně a nenatékalo do středu balíku z konce plachty. Takto vydrží i v největším vlhku do jara bez problémů :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Dneska jsem seknul 0,5ha jetelotrávy, tak jsem zvědavej kolik bude zítra balíčků senáže... bylo to narostlý něco málo nad 15cm
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já mám lis KO a tak to do nich cpu jen v 'čerstvím' stavu, i tak to mizí rychle a do zimy bude uklizeno :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Na tohle téma trošku zuřím už 14 dnů. Počasí dobré, trávy hodně a já nemám na senáže čas. Škoda, kdybych ji udělal kolik bych chtěl tak by se v pohodě prodala, ale mám důležitější práce.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jan »

[quote=MaxC post_id=80710 time=1631530581 user_id=249]
Chci se zeptat, zda někdo skladujete seno ve valníku nebo přívěsu s plachtou? Napadla mě ta možnost, protože nemám u domu stodolu a na stavbu přístřešku na seno by bylo nutné povolení a tím by se to protáhlo. Koukal jsem, že nějaký přívěs za traktor s plachtou bez SPZ se dá koupit třeba za 20 000 Kč. Někdo skladuje seno na zemi pod plachtou, ale toho bych se bál, aby se to nepařilo nebo nehnilo.
[/quote]

Levněji vyjde horal s rozbitým zberakem. Je to větší a stačí udělat střechu/ plachtu a na balíky podlahu. Nebo návěs z kamionu.
Ale ona i ta stavba , konstrukce ze dřeva a plachta je stan a ten nepotřebuje povolení/ ohlášení / us, ale raději bych se zeptal na místně příslušnému stavebnímu úřadu, protože i takový přívěs/návěs může být přihlášen za stavbu. Pokud budou normální, asi bude rozdíl, jestli to bude stát na návsi, nebo někde stranou u pole/ lesa , kde to nikdo neuvidí. Pokud je to skutečně u domu, tak 2 m od hranice pozemku se sousedem se bez ohlášení dá postavit až 25 m2 , což je víc, než valník. Výška 5 m. A za 20000 zabetonovat patky , stojky s kulatiny , nejdražší bude střecha a trocha lidského sádla.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od čobanak »

Soused to tak ďelá.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Hotovo .. z 0,5ha 83balíčků. S jedním helfrem to byl zápřah, ruce mám vytahaný až ke kotníkům, ale stálo to za to. Mám možnost ještě seknout u kamaráda jetelotrávu na 7ha, ale to už fyzicky nedám .. :usmev:
IMG_20210926_173727692_HDR.jpg
IMG_20210926_143343154_HDR.jpg
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Včera 37 balíčků senáže z 0,5ha. Když pominu, že na sekačce odešel jeden buben, tak to šlo parádně a tráva ještě nezačala žloutnout. Prodat se podařilo bez problémů 140 balíčků :souhlas: všechno koňáci, dušný koně..
Tykat, díkes ....
MaxC
Příspěvky: 7
Registrován: 27 srp 2021 10:10
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od MaxC »

Tak sušení sena mně čeká za pár dnů a ještě ho nemá kam dát. Naposled mě napadlo řešení, že koupím konstrukci k foliovníku a místo folie na ní dám tu plachtu, určenou k přikrytí sena, aby se to nepařilo, na zem palety a seno bude umístěno v Bigbacích. Mělo by to vyjít cca na 10 tis. Kč. Pozemek není můj a tak na něm nechci nic stavět,
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Františka. »

Když bude zespodu pod paletami něco jako igelit, bude to dobré. Jinak i skrz ten bigbag jde dovnitř vlhkost.
Na zakrytí shora se mi osvědčila nejvíc autoplachta. Hhippie ji taky myslím používá, ale na zakrytí balíků. Ale s plachtou přímo na balíky zkušenost nemám, takže posoudit to nemůžu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů