Sušení sena

Louky a pole
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od ivan613 »

U nás sice tiež popršalo ale ináč je sucho. Tráva moc nerastie. Minulý rok ovce nestíhali pomali spásat,no tohto roku tráva nestíha rásť. Profesor,možno fotka klame,no zdá sa mi,že tie balíky mohli byť viac utiahnuté.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Na jaře jsem “chytla paniku” a radši koupila náklaďák sena. Bylo obrovské sucho a v kombinaci s vysokými cenami za vše jsem se bála, že budou zas balíky za tisícovku. Naštěstí se to nakonec nevyplnilo. Mokré jaro dokázalo trávu dohnat a byl spíš problém to usušit.
Ale rozumím, že je to děsně o lokalitě. Máme tady obecně také spíš sušeji. Ale letos naštěstí ne. Výběhy se stíhají obměňovat a krásně letos zvládáme upást čtyři koně a stádečko ovcí. Před těmi 3 lety, jak bylo veliké sucho, jsem neměla pastvu na tom samém ani pro ovce.. :nene:
Takže za mě letos spokojenost.
Na druhou stranu - na té pastvině, co je má teď Profesor, by se moje zvířata moc nenajedla. Přerostlou trávu jen zvalchují a výživovou hodnotu nemá valnou. Na takovou dávám koně - ti to vypasou. Ovce radši na nízkou zelenou. Ale rozumím, že když je sucho, člověk pase na čemkoli, jen aby měla zvířata co žrát. Taky už jsme to zažili.. :nevim:
Přála bych Ti, aby zapršelo i vám a příroda se zmátořila :souhlas:
Teď jsem zrovna přeháněla všechny na nové a máme to takto - viz foto (již letos jednou přepasené nebo posekané).
S těmi ovcemi mezi výběhy… hodila jsem je na cestičku. Dopásaly po koních bylinky a teď trochu požerou cestičku a pak půjdou do svých výběhů, kde byli na půlce koně… mezi tím doroste zas druhá půlka a na tom myslím vydržej do konce léta.
Koním pastva určitě stačit nebude, takže tak za 14 dní nakulíme i sena. Ale to mě nijak netrápí. Když mají trávu a k tomu přikusují seno, pořád si drží krásnou kondici :souhlas:
Ale upřímně… na začátku července, aby měly pastviny takovouhle barvu… je u nás opravdu velmi unikátní :andel:
Přílohy
7A8873EF-203F-4A9E-9E1E-7FB1CBEF2317.jpeg
DEBC2B42-E45A-44D4-A073-80C8E7A473D5.jpeg
4E054931-894D-48C2-834D-DDC3EDDE750D.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Voda nestekla, nebylo co by steklo.
Mohli jste si všimnout že u nás byla stále teplota minimálně o pět stupňů vyšší a deště byly hlavně v Čechách, případně nás to tu obcházelo.
Ta pastvina - říkám tomu kozí království, to už je pomalu horská louka. Tráva tam začíná růst pozdě, je to severní strana.
Celkově tu pozdě roste tráva. Začátkem května ještě není na čem pást a pak to nejde stihnout vypást dokud je tráva mladá.
Hipiii vždyť ty máš plemeno ovcí ještě na horšit trávu 😀
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ivan, možná mohly být víc utažené, ale už tak ta moje 77čka s turbem má toho při konci balíku (150 průměr) plnou prdel, tak že větší tlak určitě nastavovat nebudu. Navíc jsem to balil 21.6. tak že už trošku slehly.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, to náš pravdu, že moje ovce by měly být schopné vyžít z minima… na druhou stranu… to bych je musela mít celoročně ve vlně, páč bych se na ty kyčle nemohla koukat :mrzak:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ma bejt hezky tak jsem se pustil do vojtěšky
IMG_20220717_140932.jpg
seno z posledního hektaru skončilo na hnoji :mrzimeto:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Já dneska seknul 3 loučky, dohromady něco přez hektar, tak snad jim ta předpověd vyjde..
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Večer jsem ještě pokračoval na stavebních parcelách
IMG_20220717_183916.jpg
jenže ŽTRka nevydržela až do konce :smutek: všechno se mi teď sype :nesouhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Taky jsme sekali. Resp.ta moje kamarádka, co měla donedávna louky jako jezera… tak jsem zvědavá, zda to vyschlo dostatečně, aby seno nemělo moc mokrého pod sebou a mohlo proschnout dostatečně! Na čtvrtek hlásí zas bouřky, tak snad to stihnou sbalit! Dostatečně proschlé! Držím nám palce!

A vám ostatním také! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak dneska slisováno 70 balíčků a bude na chvilku klid, ještě mě čeká 2,5ha chřástala, to bude tak něco kolem 400ks. Do teď jsem udělal 1260 balíčků :otraveny:
IMG_20220720_160706157_HDR.jpg
Tykat, díkes ....
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Susit v tomhle suchu je na dve veci, ta trava se vzpamatuje mozna tak v zari.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Pro mě za mě si dělej seno třeba v dešti... A můžeš pak napsat susiit seno v tomhle mokru je ideální.
Tykat, díkes ....
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Hihi haha, tak snad vidis rozdil na strnisti kdyz se susi zacatkem leta a ted kdyz jsou na slunci teploty kolem 40. Tvuj drn, ono jestli nekdo ted susi prvni travu, tak to je tak pro obezni kone.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Já už suším otavu :usmev: a schne to krásně :)) :souhlas:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Tuhle loučku mám letos prvně v nájmu. Před tím jí nikdo 5 let nesekal. Hned jak to na jaře šlo, tak jsem to zmulcoval, vytahal nálety břízek a ten bordel vyvozil horalem. Když jsem teď sekal tak třetina byly maliny... doufám, že to kozy přeberou. Seno by to bylo špatný i kdybych to sekal v květnu....takovejch malejch louček sekám dvanáct a jsem zavislej na počasí, díky malej technice. Tak pěkný loučky jsem dělal jako první.
Ty jsi ale chytrej jak Lída Rakušanová že Svobodnej Evropy, tak se tě příště raději zeptám, než něco pokazím....
Tykat, díkes ....
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Zase klidek jo?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblicku, to jsi mě pobavil!! :)) díky :souhlas:

“My” (čti kamarádka) taky sekali v neděli, takže pohoda :mrk: louka sotva vyschla po těch přívalákách, kdy na ní doteď stála voda.
Ani nevím, jak vypadal porost. Stejně bude minimálně ta tráva s popraškem uschlého bláta, takže žádná hitparáda :nevim:
Jsem se dozvěděla, že z informace “pojedeme na půl, sama bych ty náklady finančně neutáhla” je “když zbyde něco navíc, tak možná” …. tedy od té doby mě to přestalo zajímat.
Navíc pronajmout si louky a teprv pak začít zjišťovat, kolik stojí udělat seno službou a začít počítat, je vskutku smutný postup…
Upřímně nevím, kolik se udělá z ha sena. Mám v hlavě, že průměrně 12 balíků 130, ale pán balič dělá 150ky, takže kdoví, kolik tam bude. Přeju jí, aby co nejvíc.
Ale: cena služby za ha je 4000 Kč, plus zabalení. Takže ať počítám, jak počítám, tak se nemůžu dopočítat… balík sena se tu v okolí dá sehnat za 500 Kč vcelku bez problémů. Mám spolehlivého dodavatele, znám skladbu jeho luk. Mám spolehlivého přepravce. Zavolám, zda je seno a za kolik. Zavolám přepravci, zda by mi přivezl náklaďák sena. On už se domluví se zemědělcem a napíše, kdy mi seno přiveze. Spolu ho složíme do seníku. A mám hotovo.
Přestava, že si za 30.000 Kč pronajmu 6 ha, seč, obrácení a nařádkování mě vyjde na 24.000 Kč, zabalení cca 100-150 Kč balík (o s cestou). Musím sehnat nakladač a uklidit balíky z louky. Tak pár tisíc. K tomu připočtu nervy, že už to mělo být hotové, koordinaci služeb, ze které mě může trefit a počasí hrozící zničením celé té práce… pak… mi nevychází, proč bych to jako proboha měla dělat????? :udiv:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Bez vlastní techniky to není dobré. Ten nájem by v pohodě pokryla dotace...
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Františka. »

Ano, dotace je skoro přesně na nájem. Tady taky jeden zemědělec, co má pachty, platí, až když dostane dotaci. Tak lidi čekají a nadávají, ale prostě je to tak.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jana P. »

Augenblick píše: 20 črc 2022 23:09 Bez vlastní techniky to není dobré. Ten nájem by v pohodě pokryla dotace...
Svatá pravda Augenblicku. Bez vlastní techniky bych do toho nikdy nešla, protože nemoci sušit tehdy, kdy je vhodný porost a vhodné počasí by mne zabilo. Doslova.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů