Sušení sena

Louky a pole
Hhippie
Administrátor fóra
Dal poděkování: 193 poděkování
Dostal poděkování: 474 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

My to stihli ještě posbírat a dát na jednu hromadu ke kmeni ořešáku.. byl to zbytek sena, co se mi včera ještě nezdál úplně doschlý. Tedy pár vidlí. Od 9h pršelo víc, pak už jen mrholilo, ale ještě teď něco padá...a ještě padat má. Na to, že ve čt a pá zas hlásí déšť, opět nevím, kdy bych to seno asi tak měla dělat...? :nesouhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!

Jana P.
Dal poděkování: 672 poděkování
Dostal poděkování: 706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jana P. »

Letos, v době sušení sena, se spoléhám v předpovědi počasí na yr.no , ověřila jsem si ne jednou, že mluví pravdu. Dívám se přímo na naše místo, Pikov či Borotín. Dnes například mělo začít pršet v deset dopoledne, a to se i stalo.
V pátek pršelo. V sobotu ráno manžel posekal 2500 posledních m, to mu trvalo s bubnovkou, na pomalý chod, protože tráva přerostlá, podrostlá, cca 4 hodiny? Nechali jsme ležet do neděle.
Já jsem rozhodila pět velkých kopek, zakrytých, kopili jsme je v úterý, z dvoutisíc metrů. A v průběhu soboty jsem třikrát obrátila, kolem půl páté bylo seno krásně suché :potlesk: . Manžela jsem přesvědčila a ještě v sobotu jsme odvozili do stodoly, uklidili. Pak jsme dali rychlou sprchu a za odměnu jsme jeli do Tábora do http://www.cerna-perla.cz/ mají terasu z výhledem na Jordán, výborný tatarák, a ořechový dortík se zkaramelizovanými jablky a vanilkovou zmrzlinou. Piva prý výborná. Obsluha profi a vlídná.
V neděli jsme tři hodiny cca rozhazovali sobotní seč. To je nejhorší práce na celém ručním sušení. V průběhu neděle jsme ještě dvakrát obrátili. Foukal větřík seno dosti proschlé. Místo kopení na místě, jsme odvozili na hromadu do stodoly na mlat. Pokud bychom neodváželi, rozhodně bychom skopili a zakryli plachtami. A dnes v deset už pršelo. Přesně podle yr.no.
Zítra má být slušně, část vyházím , dosuším a uklidíme na parnu. Pak jsme v práci oba středa čtvrtek, má i pršet, to i v pátek. Takže na další dosoušení se dostane v sobotu a neděli. Pokud by bylo v kopkách zakryté, vydrží i týden, tak podle počasí postupně rozvalit kopky, kolik člověk zvládne a dosušit.
Pokud se seno kopí, stačí maxi tři dny bez deště a je usušeno. První den sekat, druhý den ráno rozházet, po obědě obrátit, skopit. Třetí den rozházet, obrátit, svozit. Kopení je důležité.
Je to letos opruz, ale prší konečně, a minulé roky jsme si sušili velmi lehce. Takže jsem vděčná.
Píšu jak to děláme my. Veru, ty jsi psala, že si letos kvůli sušení nebudeš trhat triko, já mám obavy, že kupované bude několikařádově horší než zmoklé vlastní.
Jak to tak vidím v okolí.
:bosorka:

andre.marek
Dal poděkování: 40 poděkování
Dostal poděkování: 93 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od andre.marek »

Já také letos spoléhám na yr.no, docela jim to vychází (bohužel... :)) :)) ), dřívější roky byl jistější Aladin, letos mám pocit že lepší jsou Norové...

arus
Dal poděkování: 188 poděkování
Dostal poděkování: 127 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od arus »

Díky, úžasným pomocníkům, co bylo posekáno, mám sklizeno :ruzicka:
Seník dole je plný a nahoru se ještě něco vejde. Skosená je další louka.
Hhippie, než přijedeš, bude hotovo. Bisepty musíš natrénovat jinde. :ajeje:
DSCF9142.JPG
DSCF9147.JPG
DSCF9136.JPG
Omlouvám se, za nekvalitní fotky. :nesouhlas:
:arus:

andre.marek
Dal poděkování: 40 poděkování
Dostal poděkování: 93 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od andre.marek »

Tak to gratuluji :souhlas:
Já asi počkám na tu Hhippie ať má kde trénovat :)) :))

Hhippie
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Jani, rozumím, jak to myslíš. Ale já nemám s tím vším šanci to v nějaké rozumné neuhoněnosti zvládnout. Manžel mnoho nepomůže - je alergický na kvetoucí traviny, tak ho u toho nerada vidím, jak se trápí. A povolávat kamarádky, co mají malé děti, se mi nechce. To jsem dělala loni a byla to síla to organizovat. Jsme jiný kraj. Tady není malozemědělství. Nikdo tyhle věci nezná. Víceméně tu není nikdo, kdo by něco extra choval a dělal si vlastní krmení... :nevim:
A jestli mám horkotěžko nasušit z necelého ha ekvivalent 4-5 balíků mizerného sena z trav, co mi nežerou ani za čerstva a zabere mi to měsíc dřiny, pak mi to zplesniví pod střechou v seníku a stejně k tomu budu muset dokoupit min. 10-15 balíků...to se mi nevyplatí. :nevim:
Ale děkuji za návod a podporu :souhlas: prostě ne vždycky je optimální konstelace dělat si vše svépomocí.. :mrk:
Přílohy
08886789-8CF2-48BE-8ABC-B658775C87E4.jpeg
5CFE7205-FF33-4873-A4E9-3D615E33FE50.jpeg

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Taky ti rozumím , ale zahrady, které máme pujcene a můžeme si tam past a sušit zadarmo bychom stejně nějak museli sklidit.
Koupit bych musela minimálne 10 balíku pro ovce a jeden nebo víc ? Pro králíky. To by se nám nevyplatilo.

Augenblick
Dal poděkování: 289 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak z 0,5 ha 171 balíčků, pomalu si na ten lis z čajny zvykám 👍
IMG_20200705_175943185_HDR.jpg
IMG_20200705_175947771.jpg
Tykat, díkes ....

Lisbeth
Dal poděkování: 96 poděkování
Dostal poděkování: 117 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kamarádi chovatelé, poslušně hlásím, že u Lisbeth je k 5.7.2020 dosušeno!!! :hura:
A protože jsem tu právě kvůli tomu nemohla být, je na místě malé shrnutí - první padla naše zahrada v týdnu od 8.6., sušila se 4 dny, výměra 500m2, pak jsme pokračovali na zahradě, kterou máme v péči, výměra 2500 m2, začli jsme 12.6. a mořili se s tím do 17.6., kdy jsme toho měli s bídou půlku a přišel asi 5ti denní déšť, tak jsme to odložili...pokračovalo se až 26.6.kdy jsem nastoupila letní dovolenou a rozjeli jsme to ve velkém :)) 30.6. byla zahrada hotová a přesunuli jsme se na dva palouky pod lesem, oba dohromady asi 1000 m2 a ta největší chuťovka na konec - kobylí výběh, kde na nás čekal půlhektar jak vyšitej :)) Zamakali jsme všichni, uklizeno v neděli 5.7., kdy mi ještě zavolal známý, který seče asi hektar, dělá malé balíky a seno jen prodává, žádná zvířata vlastní nemá, že balíkuje, ať berem náklaďák a jedem, že potřebuje pomoct a dá pěknou cenu! Tak jsme naskákali do náklaďáku a valili k němu na louku, kterou jsme mu pomohli sesbírat, a tím pádem jsme si odvezli 70 balíčků bratru za 2000 peněz a protože jsme tam byli jako první a pomohli jsme, mohli jsme si vysbírat ty nejlepší, co zrovna nestály ve vodě :otraveny: Půda je tak narvaná, že se na ní nedá ani pořádně vylézt a ty malé balíčky, které se nám na ni vždy vešly, se letos poprvé nevešly, tže půlka se musela složit rovnou do stáje a druhá půlka na druhou stranu půdy, kam ovšem seno nepatří a nikdy tam nebylo, no tak teď tam je :)) No a já mám po dovolený, svaly jako Arnold a černá jsem jak cikorka :)) Kam dáme otavy, tak nějak netuším...Všem co suší, přeju mnoho sil, myslím na vás při relaxování v práci :)) :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.

Hhippie
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Hahááá, Lisbeth! Zrovna jsem na Tebe dnes myslela, jestli už máš hotovo! :vytlem: a trefila jsem se! Takže gratulace. Snad si zas v práci brzy srovnáš záda a odpočineš unaveným rukám :souhlas:

Lisbeth
Kontaktovat uživatele:

Jóó Hhippie já na tebe taky, že zase přijedeš s křížkem po funuse :)) :)) Takhle ti ty bicáky nenarostou a mě do tý doby splasknou :)) protože místo honění sena před bouřkou, teď honím akorát myš po stole (od počítače) a připadám si tu silně nevyužitá oproti tomu zápřahu, co byl doma :)) Ale to blaho lidi, to blaho, přijet domů z práce a nemuset obracet a kopit, to je až nepatřičné :hura:

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Lisbeth gratuluju :ruzicka:
My ještě na louce jedna kopka zakrytá a ze stodoly dosousime, ale nejhorší za náma.
Přílohy
57780889-F488-4067-83F9-DA6325811C60.jpeg
6A31F10B-4ED0-44C6-8B15-A04A6FF181AE.jpeg
34DA7361-1CAB-480B-885B-DC6F2F8FA4A4.jpeg

Lisbeth
Kontaktovat uživatele:

Jani, tak to je taky parádní! :souhlas: To už dáte! Ono vám ani nic jiného nezbývá :)) Myslím, že zrovna my dvě máme ty výměry hodně podobné a styl sušení také a tuším, že i sekací mašiny :vytlem: Právě jsem teďka při sušení na tebe hodně vzpomínala, protože jsem si říkala, ta holka to má úplně stejně a jste na to taky dva (my někdy tři, když zapojím brblajícího muže), prostě všechno růčo fůčo a aby byly hladové krky náležitě uspokojeny, taky musíte malinko dokoupit a my taky :vytlem: Ať ti to jde od ruky! :67:

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Lisbeth :souhlas: :souhlas: :usmev: 👏
Nejhorší jsou králíci, takoví malí a sežerou toho jak něco!

PavelIV
Dal poděkování: 637 poděkování
Dostal poděkování: 174 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak mi to zmoklo, kapalo včera přes den a trochu dnes dopoledne, nějaký 2 mm, tak žádná tragédie. K večeru se podívám a uvidím, jestli to večer otočím, nebo po opadnutí rosy zítra rovnou nahrabu.
:PavelIV:

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Pavle já dobře vím, ze jsi optimista. A klidas. :ruzicka:

Jana P.
Kontaktovat uživatele:

Tuhle jsem šlohla dvě fotky :stydim: sušáky.
Přílohy
0A338BBD-BA8D-46EB-86CA-8F5406D615F1.jpeg
35F89A98-B50A-442A-BEE6-F1BDEC445267.jpeg

Hhippie
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Jani, to vypadá dobře :souhlas:

kosta
Dal poděkování: 45 poděkování
Dostal poděkování: 80 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od kosta »

Jana P. píše:
14 črc 2020 21:43
Tuhle jsem šlohla dvě fotky :stydim: sušáky.
My jsme sušili jedině tak. Bylo to v klidu.Zavadnout dát na sušáky a přikrýt.Za 14dní jsme v klidu a podle počasí
uklízeli.To bylo v minulosti.Už nehospodaříme tak je taky klid.

arus
Dal poděkování: 188 poděkování
Dostal poděkování: 127 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od arus »

Jani, letos to dělám taky na sušáky. Uvidím, co dnes. V pondělí jsme sekali a dnes jdu buď sklidit, nebo na sušáky. Uvidím.
:arus:

Odpovědět