Úprava pastvin

Louky a pole
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Neni zac, to same i bez odcervovani a spotovani. Ako je to mozne? :))
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, taky dávám spot-ony některé roky. Když bylo hodně klíšťat a měla jsem sežraná jehňata a když jsem měla ještě zwartbly. Ty s těmi holými břichy a nohami hodně trpěly, když bylo moc savého hmyzu.
Máš to tam krásné :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Kouťák »

Děkuji za nápad.Už jsem si vyhledal co je dobré proti klíšťatům na kocoura. :vytlem: Frontline Spot-on.Už jsem mu vytrhl 3 klíšťata a jako nechovatel koček jsem nevěděl,že něco takového existuje.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

mastnacek2 píše: 02 kvě 2022 20:51 Tolik zbytecny chemie. Bodavci se daji vyresit pozdni podzimni strizi. Prez vlnu je tolik nepotrapi. Preventivni odcerveni je prezitek. Ja si zrovna dnes liboval, kdyz jsem posunul ohradu, jak jsou jehnata i ovce v pohode bez odcervovani. Jen ti vlci me deptaj, tak by jim to prospelo ta volnost 24h denne.
O tom odčervováňí se vedou diskuze.Červi získávaj odolnost proťi přípravkům.Doporučuje se viřazovat z chovu citlivé jeďince.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Ano, vedou se diskuze a chovatelé postupují dle svých zkušenosí.
Záleží i na plemeni, na tom kde se pase a jak se pase. Také na počasí, které ten který rok panuje. A na věku ovcí.
Jehnata jsou mnohem choulostivější.
Pozdní podzimní střiž provádíme v druhé polovině října. Ovšem masná plemena jsou šlechtěna na potlačení růstu vlny. Takže jim roste mnohem pomaleji. Mají holé nohy, hlavy, břicha. Už neodstranujeme ocásky, aby se měli čím ohánět.
Odčervujeme před odchodem na letní pastviny, pak po návratu na podzim, a cca šest týdnů před porody.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Cobi, hlavne se doporucuje a dava to smysl odcervovat na zaklade rozboru. To vis, ze jsem prvni roky taky jel tu hloupost jaro a podzim. No muzu si aspon v tomhle piskat, ze jsem zvolil asi to nej z ovci rise a pokrizil to k dokonalosti. Ozelim o 5-10kg min na jehneti a radsi jich budu mit vic a total zdravych + zdravy pastviny a jejich osazenstvo.

Ale k tematu :) O vikendu jsem zasel cca 1,3 ha uplne novych pastvin. Dve smesy, jedna, ktera se da pouzit jako regionalni a druha pastevni do sucha.
https://www.kvetnatelouky.cz/uni-l-82-t ... antId=1236 a
https://www.kvetnatelouky.cz/ziva-druho ... iantId=765
Smichal jsem je do kupy a ted uz jen vyhlizim aspon nejakej desticek. Na podzim bejvalej najemce pred odevzadnim cast 1ha podmitnul, tam byla svazenka a zbytek zoral, tam uz nevim co mel jestli jecmen nebo psenku. Sazel me to bratrancuv syn, rotacni brany Kverenland ( mozna komolim ) s pripojenou seci masinou. Nastaveno 35kg/1ha. Krasna prace! Na mista, ktera jsou vlhci nasazim pozejtri vrbovy rizky, ty dorazej dneska S-218 ( Rokyta ) - 100ks
S-195 ( Stvola ) - 100ks Kdyz panbu da, postupne v pristich letech bych chtel obnovit 2ha stavajicich luk a pastvin.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

Krátce a nevyžádaně se vyjádřím k odčervování a myslete si každý, co chcete. Každý to dělá po svém. U koz je složitější situace, protože nezískávají natrvalo imunitu proti červům jako většina ovcí. Je potřeba, aby neustále měly k dispozici to, co v množení parazitů brání - dostatek tříslovin. Větve, jejich listí, kůru. U ovcí to vlastně máte jednodušší, protože jsou odolnější a nepotřebují toho tolik. Taky se ale samy vystavují většímu nebezpečí napadení, když žerou trávu až u země, dřeviny často nechávají nedotčené a nemají tedy možnost tříslovin získat tolik. Neodčervuju preventivně, není to podle rozboru potřeba. Problémy taky nemám, záleží v tom spíš na roku, jaké je počasí a jak kvalitní seno se podaří rok předtím připravit.
K úpravě pastvin, jak to popisuje mastňáček: Prima, to se mi líbí. Většinou lidi sejí jen trávy, hlavně srhu laločnatou, žádný štírovec atd. Držím palce, ať to vzejde. V Planta naturalis mají i jednotlivá osiva lučních květin a i ve směsích je jich hodně. Třeba takové kopretiny apod., to by taky nebylo špatné dodat :usmev: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, máte pravdu. U Vás je ale situace o mnoho snazší, protože vlastně neustále “střídáte pastviny” - Vaše kozy si nenasbírají svoje vlastní parazity, protože nespásají stejné plochy. Což se u většiny chovatelů ovcí říct nedá. Chápu, že by měl člověk chovat jen to, na co má prostor a možnosti, ale prostě ne každý má xy pastvin na střídání… :nevim: Já tu možnost mám. A střídám i mezidruhově. Ale je to hodně velká hoňka… mít víc menších pastvin a ty rotovat. Mnoho ohradníkovýcb zdrojů, mnoho pásek navíc, mnoho podsekávání navíc. Nepasu na svém, takže pevná ohrada nepřipadá v úvahu. Sítě také ne, ty mi tu trhají divočáci i srnčí.
Každý má dost specifické podmínky pro svůj chov.
:Hhippie: Bubáci forever!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Frantisko, to uz si tam musi priletet samo z prilehlich mezi. Osivo kvetnatych luk je na me uz moc drahy.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

ZPRAVODAJ 2/2022:hemanchóza-parazitálňí infekce hlísťicí haemonchus contortus je v současné dobje rozšířená ve vjetšiňe chovů ovcí a koz.Ňegde způsobuje závažné onemocňeňí spojené s úhini,v ňekterích chovech je infekce dosud latentňí.Vždi se však jedná o ťikající bombu,která může gdikoliv vibouchnout.......
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

.....Nadpolovičňí vjetšina respondentů však uvedla,že nebila s onemocňeňím a možnostmi prevence seznámena.Z odpovjeďí také viplinulo,že přez veškerá upozorňeňí o riziku rezistence proťi antiparazitikům pořád vjetšina chovatelů odpovídala,že odčervuje vždi všechni jeďince ve stáďe.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Pokud se rezistence vivine u hemonchů a dalších hlísťic trávicího traktu,stává se značním problémem.Neňí proto překvapeňím,že rezistence proťi benzimidazolovím přípravkům(albendazol,fenbendazol) se v různém stupňi viskituje v mnoha chovech ovcí a u koz je situace,vzhledem k nutnosťi aplikovat višší dávku,než je určena pro ovce,ješťe horší.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Bila již prokázána i rezistence proťi ivernektinu a podobnejm látkám (avermektini).V r.2019 jsme prokázali(e.Svobodová a e.Vernerová) v ňekolika chovech rezistenci proťi objema léčebkejm látkám současňe.Řešeňí v ťechto situacích neňí jednoduché a rovňež se musí počítat s finančňí náročnosťí.....
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Cobi nestras furt. Mas nastudovany ucinky modry a dalsich skalic v kombinaci s kofeinem apod?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Doporučuje se střídáňí pastvin (parazit přežije mimo ťelo hosťitele jen 2-3 mňesíce),sloučeňí pastvi s koňmi a skotem (spásáňím se sňižuje počet infekčňích larev na pastviňe,koňe aňi skot nejsou cílovím hosťitelem parazita-neinfikujou se a nebo minimálňe).Taki má bejt v popravje dost proteinů a zvířata maj mít plemenej původ.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Ehm, maji mit plemennej puvod? Co to? Hele ja pasu ty moje krizence furt na stejnych pastvinach, obcas je stahnu z jedny tak na tejden max 14dni. Takovyhle stridani to bych chtel v praxi videt.
Taky muzes delat postunou pastvu a posouvat to den co den nebo ob den a jinak pro ne mit jen vybeh, ale to se me moc nelibi.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Ideálňí to má asi jupík?S plemenejma zvířatama-to je asi abi podpořili popáki,ale samozřejmňe dlouhodobá příbuzenská plemeňitba oslabuje.Ňicméňe,viďíš?I proťi parazitům je dobrá hlídací mula!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Proc pribuzenska?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

No mislel jsem,že gdiž se na skok použijou gdicki jen sinové, tak časem dojde k degeneraci.Občas je potřeba nová krev,ale nemusí to bejt nutňe licencovanej plemeňík s pop.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

A to dela kdo? :))
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů