Úprava pastvin

Louky a pole
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobanaku, co to meleš? Chováš vlastně vůbec něco? Já tedy žasnu, nad Tvými “moudry” :ajeje:
Po příbuzenecké plemenitbě by měl sahat jen ten, kdo šlechtění opravdu rozumí a “v nejvyšší nouzi” - třeba pro zachránění nějaké krevní linie, která je v ohrožení. A to ještě optimálně ne v přímé rodině (matka-syn / otec -dcera).
Nevim, no… jako pro vyprodukování masa eventuelně možná, ale vzhledem k tomu, kolik je těch zvířat kolem… je to dost zbytečné, tohle prznění… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

mastnacek2 píše: 03 kvě 2022 09:08 Frantisko, to uz si tam musi priletet samo z prilehlich mezi. Osivo kvetnatych luk je na me uz moc drahy.
Jo, to jsem si taky říkala, že je to drahé. Jestli rostou kytky okolo, sem se taky dostanou. Nebo sem tam půjdete a seberete semínka a donesete je tam. Je dobře, že tam máte štírovník, ten právě obsahuje třísloviny. Bude pár let trvat, než se Vám tam rozmnoží i jiné kytky, ale pak to bude krása :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, já jsem neměla v úmyslu kritizovat, jestli někdo odčervuje nebo ne. Podle mě je 3x ročně odčervovat preventivně hazard. Kdyby nic jiného, za chvíli to bude jako s antibiotiky. Mít ovce, zaměřila bych se na zvyšování jejich odolnosti podobně jako mastňáček. Já vím, že to není pro Vás, máte jiný směr, chcete mít úspěšný plemenný chov u nás málo odolného plemene ;-). Tím se Vás nechci dotknout, jen je tím jasné, že to jinak dělat nemůžete, i když se snažíte. Ono má všechno svoje a každý chce něco jiného. Tak snad aspoň divoká zvířata, nakažená parazity, udrží nějakou linii červů, kteří se dají současnými prostředky hubit. A ta divoká zvířata je předají našim domácím. Nic jiného nás zachránit asi nemůže, protože parazity vyhubit nemůžeme.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já to beru. Nekritizovala jste.
Jak říkám - každý má jiné možnosti :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

mastnacek2 píše: 03 kvě 2022 11:18 A to dela kdo? :))
Spousta liďí.Chťeji hlavňe maso.Scháňet chovného berana je práce na víc,stojí to peňíze,vísledek nejistej.Gdiž se včas naroďí jarňí beránek,tak na podzim je už dost velkej,může naskákat ovce a pak jde do klobás a neňí třeba ho živit přes zimu.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Nepoužívám příbuzenskou plemenitbu. Stačí s někým jarního beránka alespon vyměnit. Nebo prodat koupit. To je to nejmenší , ne?
Letos jsme beryho pořídili v polovině října, sf čistý, ale malinký 39kil. A cca 4,5měsíce. Jehnici obskočil ihned. A zvádl i všechny ostatní, velké bahnice. :vytlem: Šikula. A v unoru klobásky.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Augenblick »

Nevím co je na papírovým plemeníkovi drahého, dotace na krmný den ho za rok zaplatí a není potřeba být ani podnikající zemědělec..pokud někdo nechce zrovna šampióna trhu...
Tykat, díkes ....
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

:)) moje oblibeny tema, dotace a plemenici s POP :))
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Augenblicku máš jistě pravdu, a v tvém případě, při množství bahnic bych do toho rozhodně šla, ale při čtyřech nanejvýš šesti bahnicích, které máme, nyní chceme fakt si nechat jen čtyři, to nemá smysl. Dospělý plemeník se u nás nudí. A pak páchá neplechy. Nestojí to za to.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Savarka »

Bohužel máme stejnou zkušenost jako Jana. Nás tedy ještě navíc odradilo to, že při prvním a zatím jediném pokusu s plemeníkem, jsme na tom prodělali, protože beran, ač teprve dvouletý, odešel na močové kameny uprostřed první připouštěcí sezóny. :nesouhlas: Ale přiznám se, že když vidím Augenblickovy ovce, u něj bych si plemeníka klidně pořídila, akorát bydlí tak strašně daleko. :smutek:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Savarka »

Jinak, Jani, gratuluji k úspěchu s tím mladým beránkem. Jak jsme si psaly, taky jsme sehnali jen mladého a nepodařilo se. :smutek: Nicméně vzhledem k okolnostem, zvl. mým zdravotním, jsme to nakonec nechali být. O to víc jsem natěšená na příští sezónu. :usmev: Je to tady takové smutné bez jehňat.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Ty močové kameny.
Zrovna jsem na face četla příspěvek, rozsáhlý, i s fotkami,
tak od rána měsíční beránek 17 kg polehával,nejedl,nečůral.Odvezli jsme ho na veterinu.
Beránek měl seklé kameny v močové trubici, tudíž ho to bolelo a plnil se mu močový měchýř.
Dneska ještě zabít,aby se netrápil a nebo zítra kafina.
Tímto chci poděkovat p.Vojtech Richter,za veškerou pomoc.
Beránek měl 4krát větší močový měchýř, který by prasknul
Vet.říkal, že u beránků kameny jsou běžné, proto v mládí umírají

mají to všichni, protože mají dlouhé močové cesty a někteří to vyčůrají a některým se ten kámen sekne 😓 náš případ
Anna Marie Saxlova
Tenhle problém bývá řešitelný, hlavně včasnou amputací výběžku močové trubice, podařilo se mi už jednomu kozlovi i odrazit močové kameny, takže vyšly ven v kombinaci právě s odstraněním výběžku + je záhodno podání spasmolytik (spasmium compositum).
Už jsem takto zachránila 4 kousky, 1 to nedal, našla jsem ho pozdě. Ale určitě není důvod to hned vzdát.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Savarko právě proto jsme do toho šli i tak pozdě, kvůli mé bouračce, že manžel říkal, na jaře bude smutno bez jehnat. :andel:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Savarka »

Jana P. píše: 06 kvě 2022 14:17 Ty močové kameny.
Zrovna jsem na face četla příspěvek, rozsáhlý, i s fotkami,
tak od rána měsíční beránek 17 kg polehával,nejedl,nečůral.Odvezli jsme ho na veterinu.
Beránek měl seklé kameny v močové trubici, tudíž ho to bolelo a plnil se mu močový měchýř.
Dneska ještě zabít,aby se netrápil a nebo zítra kafina.
Tímto chci poděkovat p.Vojtech Richter,za veškerou pomoc.
Beránek měl 4krát větší močový měchýř, který by prasknul
Vet.říkal, že u beránků kameny jsou běžné, proto v mládí umírají

mají to všichni, protože mají dlouhé močové cesty a někteří to vyčůrají a některým se ten kámen sekne 😓 náš případ
Anna Marie Saxlova
Tenhle problém bývá řešitelný, hlavně včasnou amputací výběžku močové trubice, podařilo se mi už jednomu kozlovi i odrazit močové kameny, takže vyšly ven v kombinaci právě s odstraněním výběžku + je záhodno podání spasmolytik (spasmium compositum).
Už jsem takto zachránila 4 kousky, 1 to nedal, našla jsem ho pozdě. Ale určitě není důvod to hned vzdát.
Jo, taky jsme se snažili, resp. naše vetka, uřízla mu ten koneček a dvakrát ho vycévkovala, ale asi po týdnu se problémy vrátily a to už nedal. :smutek:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Savarka »

Právě že tolik chovatelů tvrdí, že močové kameny se dělají z přehnaného krmení jádrem a tudíž je to hlavně u plemenných beranů. Moje vetka tedy říká, že to je blbost, tak já nevím. Ale přiznám se, že už se těch plemeníků kvůli tomu bojím. Ale budu jedině ráda, když mě přesvědčíte, že to vidím špatně. :usmev:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Savarka »

Jana P. píše: 06 kvě 2022 14:19 Savarko právě proto jsme do toho šli i tak pozdě, kvůli mé bouračce, že manžel říkal, na jaře bude smutno bez jehnat. :andel:
A měl pravdu. :usmev: Moc vám to Jani, přeju. Zvlášť po tom, co máte za sebou. Je to takový dárek po tom všem. :usmev:
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Za celou dobu chovu jsem nemel u beranku ani beranu tyhle potize. Mozna na tom futrovani jadrem u plemeniku neco bude. Vsak se jede na body, CPH a podobny ptakoviny. Pak se beran neumi ani nazrat travy .)
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od jupik »

Jojo, taky uz jen berany z pastevnich chovu, jinak to u nas ani neprezije karantenu...A i tak je u stada na podzim stridame aspon na 2 party. Nechapu, na co chovny beran s vetsim ramcem, kdyz na trave neprezije, ehm. Prasoovce? Novy druh?
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

Nevím, jaká je fyziognomie beranů, u kozlů jsou močové kameny způsobeny příliš "dobrým" krmením, jako je jádro, vojtěška, jetel, hrách aj. To je prokázané.
A ještě si dovolím se podivit, proč kupujete plemeníky v takovém hrozném stavu, že nepřežijí karanténu nebo pastvu. Já mám tedy sice kozly, ale plemeníky si vybírám podle jejich kondice, chci vidět, z jakých podmínek pocházejí, nekupuju na aukci, ale až po ní v klidu a nikdy jsem neměla s žádným problém. Jiná otázka je, jestli opravdu všichni plemeníka potřebují.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Myslím, že jste to špatně pochopila. Pokud koupíte berana a nepídíte se, jaký měl doteď režim (resp.to chovatel nemusí říct, protože většina chce chlubit tím, že takhle dobré přírůstky dělá při extenzivním odchovu..), tak ho prostě převedete do prostředí, které je tak odlišné od jeho domoviny, že to prostě nezvládne.
Klidně velký statný beran. Který má ale úplně jinou mikrofloru žaludku, než uzpůsobenou na obyčejnou pastvu. Tedy mu tak rozhodíte metabolismus, že to prostě ani dobře rostlý kus zvládnout nemusí :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů