Kozy

Kupujte...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Já mám hnědé a bílé krátkosrsté a zkřížené spolu, první kozel ale nebyl plemeník s papíry, pak už jsem měla hnědého i bílého. Objevilo se mi tam už všechno možné zbarvení a dokonce jsem měla jednou kozlíka, který vypadal jako angorský beránek, protože měl dlouhou bílou srst. Jiné zase byly kudrnaté černé. No a pak všelijaké barvy a znaky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna kopřiv se člověk zbaví snadno -‘pár let sekání dvakrát třikrát ročně a přijdete o ně.
Jsem spíš právě přemýšlela nad tím, jak se rostliny, choulostivé na sekání, produkují... :jakoby:

Františko: je to krása, tyhle větší stáda koz! Stejně to má Jupík - co zvíře, to unikát! Vlastně i co se ovcí týče. To mě dost baví! :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, kopřivy na chudé půdě vyhubíte, ale na prohnojené můžete sekat, jak chcete, a porostou jak divé. Podobně někdo pěstuje topinambury, pro mě je to nejhorší postrach, dalo mi hodně práce se jich zbavit.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Kopřivy se pěstují za účelem získání semen do spec. směsí na setí a na sušení listů do lékáren a čajů.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

Františka. píše: 30 dub 2021 22:12 Já mám hnědé a bílé krátkosrsté a zkřížené spolu, první kozel ale nebyl plemeník s papíry, pak už jsem měla hnědého i bílého. Objevilo se mi tam už všechno možné zbarvení a dokonce jsem měla jednou kozlíka, který vypadal jako angorský beránek, protože měl dlouhou bílou srst. Jiné zase byly kudrnaté černé. No a pak všelijaké barvy a znaky.
A Františko jaký máte cca nádoj?
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Kouťák »

Jen pár fotek na pokochání.Dnes krásný den a tak jsem se zašel podívat na kůzlata ke kamarádovi a při tom v jeho soukromé sýrárně koupit nějaký dobrý sýr.Už prodává i svou zmrzlinu a tak v malém parčíku u rybníčku moc chutnala.
IMG_0008.JPG
IMG_0011.JPG
IMG_0017.JPG
IMG_0020.JPG
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Tada píše: 01 kvě 2021 17:34 A Františko jaký máte cca nádoj?
Půl dne jsou na senu a půl dne na trávě, takže to se dá těžko srovnávat s jinými kozami. Já jim fakt nic dalšího nedávám, mláto už zase nemám, to je fakt jen příležitostně. Nádoj mám podle věku 1,5 - 3 l, ale ty 3 jsou výjimečně, spíš 2-2,5 u koz v dobré kondici a věku kolem 5 let. To, že mají půl dne seno, je hodně znát. Ale já to jinak udělat nemůžu.
Když jsem chodila na pastvu 2x denně, byly ty 3 u nejlepších. Měla jsem tu na návštěvě jednou kozu, která dojila 4 l ve svých nejlepších letech, ale nechtěla bych ji. Vemeno až k zemi, při běhu jí překáželo, lehce se poranilo, ona není jen dojivost, koza podle mě musí být celkově samostatná a nenáročná. Navíc ty, které dojí opravdu hodně, zase mívají trávicí potíže, bývají někdy vyhublé i při dobrém krmení.
A ještě jedna věc - teď čtu knížku o chovu koz z roku 1897. Tehdy se k nám dostávaly dobré švýcarské kozy, velmi je tam chválí, že mají hodně mléka. Ale v tabulkách u jednotlivých plemen je toho mléka 1,5 až 3 litry. Víc mají kozy velkých plemen. Chci tím říct, že ta udávaná dojivost 4-5 litrů, co mají třeba kozy v KU, se mi zdá hodně nepravděpodobná, je nejspíš vyhnaná obilím a moc nevěřím, že normálně chovaná koza na pastvě nebo na seně bude mít tolik. Viděla jsem chov, odkud mám plemeníka, ale moc se mi to nelíbilo.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

2-2,5 l na pastvě se mi zdá jako výborný nádoj :souhlas: Jak se ta knížka jmenuje? :stydim:
Netopýr
Příspěvky: 35
Registrován: 09 úno 2020 22:46
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Netopýr »

:vytlem: :)) :potlesk: :krik:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

František Suchánek: Koza a její chov. Je to antikvární kniha.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Jana P. »

V naší obci (městys)je chov koz na mléko. Vyrábějí produkty. Manželé. Kozy mají na oploceném pozemku v takovém množství, že musí celoročně krmit prakticky jen senem. Musí ho nakupovat. Nemají se kde pást. Na pastvu nikam nechodí. A nádoj mají, proč by ne?
V současné době máme okolo 100 ks koz bílých, hnědých, anglonubijských (to jsou ty ušaté) a jejich kříženek. Líbí se nám jak je každá jiná a osobitá. Většina koz má také jméno a nějaký zajímavý příběh jak se k nám dostala. V roce 2018 jsme se rozrostli o kravičku Borůvku plemene Jersey.
Všechny naše výrobky vyrábíme ručně a dáváme jim naší lásku, péči a pozitivní energii. V roce 2015 jsme obdrželi certifikát TOULAVA regionální produkt na naše kozí sýry a mléko. V roce 2017 jsme vyhráli druhé místo v soutěži CHUTNÁ HEZKY JIHOČESKY s výrobkem kozí kefírové mléko.
Přílohy
999CC681-F007-4006-88A8-4A53174B37F0.jpeg
CB16E4C6-00E0-4665-A60B-4AFFB9FE04CF.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

Františka. píše: 30 dub 2021 22:12 Já mám hnědé a bílé krátkosrsté a zkřížené spolu, první kozel ale nebyl plemeník s papíry, pak už jsem měla hnědého i bílého. Objevilo se mi tam už všechno možné zbarvení a dokonce jsem měla jednou kozlíka, který vypadal jako angorský beránek, protože měl dlouhou bílou srst. Jiné zase byly kudrnaté černé. No a pak všelijaké barvy a znaky.
https://zvirata.bazos.cz/inzerat/136463382/koza.php a takováto koza se Vám nikdy nepovedla?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Úplně taková ne, mívají světlé břicho a nohy, tenhle má tmavé a na hlavě mívají bílé znaky kolem očí. Takovou barevnou hlavu jsem tu nikdy neměla. No, nikdy člověk neví, co z toho bude.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Moonika »

My tiez nemame pristup k pastve, zial . Kosime im na viacerych lukach kde nam dovolili a nosime aj kriky a pod. Na sene su stale, zelene je mozno tretina. Niektore kozy pripustam len raz za dva roky ,tie mi doja tak okolo 2-2,5l.v druhom roku. Ale co je zaujimave, najlepsie mi doja najmensie kozy😀obycajne dedinske zmesky. Teraz napr.prvnicka Žužu vyrobi isto tie tri litre lebo ju pri kozliatkach musim oddojovat a ma pekne vemeno a co tu mam.jednu velku vysokopodielovu AN tak ta mi na prvej laktacii dala ledva dva litre. Uvidime.co bude na druhej. Ale tiez som sa zlakla vemena tej malej kozy Zuzany sr., tak ho naliala ze sa struky skoro dotykali zeme , co nie je dobre, nastastie trojicky to vemeno udrzuju vycucane ale nie je to sranda, taketo vemena a hrozia problemy. Taku kozu idealne pripustat co najmenej a len dojit. Lenze ona je sice ticha koza ale ruje ma tak sialene,ze susede sa smiali spoluziaci pri distancnom vyucovani ze.co jej to tam vrieska😀takze aj ked som nechcela,musela som ju pripustit . Inak bez prikrmov si to neviem predstavit. Ako by bez straty kondicie zvladli aj.zivit v sebe mlade a neskor vyrabat mlieko
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů