Kozy

Kupujte...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Hhippie »

Ty krušnohorky by se myslím měly dát sehnat. Na iF se docela probíraly..
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

Jj uz jsem jednoho pána kontaktoval ale chtělo by to vic chovu. Mně staci kdyz bude koza te krusnohorce podobna nemusi ani nikdo znát původ. Popř kdyby jste o někom věděli ze je má budu moc vděčný
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od čobanak »

tada,ale kterou kozu máš na misli?je tam víc druhú.včera se u nás naroďila púlená kozička-předek hňedej,zadek bílej.po walliserskejch kozách
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od PavelIV »

Nemyslím, že na všech fotkách je Krušnohorka, mrkni na tyhle:
20210220_072749.jpg
20210220_072734.jpg
:PavelIV:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

:souhlas:
Čiskokrevne krušnohorky již nejsou :plac:


Krušnohorky jsou základem tří plemen - naší hnědé krátkosrsté, durynské lesní a saské krušnohorské. Původně se krušnohorky vyskytovaly od Pirny a Děčína přes celé krušnohoří, doupovsko a Slavkovský les až do Smrčin (dnešní Bavorsko) a Durynska (tam si z nich vypěstovali tu durynskou lesní - Thüringer Waldziege). Sasíci si krušnohorku zušlechtili harckýma kozlama - takže teď vypadá jako naše hnědá krátkosrstá, snad je trochu většího tělesného rámce, a za DDR vyřazovali celé linie se sklonem k původnímu zbarvení. Naše hnědule znáte všichni - o těch psát nemusím.

Krušnohorky se barvou lišily podle krajů - obecně vypadaly zhruba jako koza toggenburská - barevná koza s bílýma znakama na spodině těla, nohou a bílou maskou na hlavě. Popravdě řečeno, dost často to byly strakaté kozy - i vícebarevné. Na severu začínala barva světle hnědá, na karlovarsku světlejší, od chebska dál do Němec barva zase výrazně tmavla. Na doupovsku byla zase nejoblíbenější koza skoro celá bílá - jen přes krk a záda byla hnědá, nebo šedavá - vypadaly podle fotek jako s dekou, nebo jen s šálou přes sebe. Na slavkovsku byly hodně tmavé, v durynsku taky. Občas vyskočily kozy černé s bílými znaky, často i tříbarevné - černo-hnědo-bílé, nebo tmavěhnědo-světlehnědo-bílé, a dost často i jednobarevné - světle hnědé, rezavé, smetanové, někdy i bílé - a možná byly i jiné krajové variety, ale o těch nevím. Byly to kozy jak vozy - podle kronik byla krušnohorka velká stejně jako sánský kozel, a byly to opravdu užitkově zaměřené kozy - výborné dojnice, díky velikosti i s masným využitím, ke kožešině se vrátím.

Krušnohorky byly nejdůležitějším hospodářským zvířetem horníků, lesních dělníků, sklářů atp. Kozí mlíko s bramborama byl celoroční základ stravy. Na rodinu stačila jedna koza - na víc se v chudých horách stejně nikdo nezmohl. Od jara do zimy se kozy pásly načerno v královským hraničním hvozdu, přes zimu byly na chvojím, slámě a "gechtranku", česky řečeno nápoji - normálně řečeno to byly pomeje. Denní nádoj se u dobrý kozy dostal ve vrcholné sezóně nad tři mázy (tedy přes 6 litrů), okolo vánoc byl běžný máz (tedy dva litry denně). A pozor, bez jádra - kde by na ně lidi tehdá vzali! Nebylo zvykem zasušovat, protože mlíko bylo potřeba - týden, dva před okozlením se přestalo dojit, vemeno se nalilo a jelo se dál. Dvě kozlata jsou normou, ale nová kozička se vybírala do chovu z vrhů trojčat nebo čtyřčat - a ty nebyly vyjímkou u koz od třetího do sedmýho vrhu, pak se to většinou zase ustálilo na těch dvojčatech. Jak se objevil jedináček, koza se vyřadila (to bylo většinou okolo desátého roku). Kozy se o sebe i kozlata musely postarat, když byl zdravotní problém, jediným léčebným zákrokem byl nůž. Kozy se takto vyselektovaly do železné odolnosti, i na hřebenech vrhaly kozlata při hlubokých mrazech, měly vysoce kvalitní kožešiny i kůže - proto vznikaly ševcové i rukavičkáři po celých Krušných horách. Abertamské rukavičky a kozačky byly tak vyhlášené, se že prakticky celá produkce vyvážela za císařpána do Vídně. Mimoto byly opravdu skromné - mimo pastvu (preferovaly jehličnany - chvojí, větvičky, v nouzi braly i kůru) jim opravdu musela stačit sláma a nápoj, seno bylo jen pro čerstvé matky na začátek laktace.

A když už jsem byl u těch Habsburků - ostrovští Habsburkové zařídili zvláštní výnos agrární komory. Do Krušných hor se nesměly dovážet kozy ani kozlové, aby se nekazila rasa. Naopak se tady kozičky na podzim vykupovaly a po železnici se vyvážely do Slezska, na Halič, do Bosny, Hercegoviny, na Šumavu jako vylepšovatelky místních chovů. Ano, kozičky - to proto, že kozlové byly na místní kozy příliš velcí, vykupoval erár kozičky. Cenu si nepamatuju, dodám ji - musím to dohledat. Ale za kozičku hospodyně utržila peníz srovnatelný s celoročním výdělkem dřevaře - takže si krušnohorek vážili až ve Vídni.

Hornoblatenská kronika z doby napoleonských válek má opakované zmínky o chovu koz - do budoucnosti se ukládá nezapomenout, že bez nich by Horní Blatná vymřela hladem, máme si jich ctít a vážit, a na svatýho Vavřince (na Blatenskou pouť) se ranní mše sloužila za městský radní a hrubá mše za ochranu před ohněm a kozím morem.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od čobanak »

A co se s ňí stalo?Odvezli si ji sebou sudetskí ňemci,gdiž bili vihnaní z čech?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od PavelIV »

Určitě jo, oni pak do sudet přicházeli různí lidé, a chov kozy doma soudruzi asi taky moc nepodporovali. A vlastně nemecký plemeno po válce určitě moc populární nebylo. Možná se do větších chovů ani nehodila, ale to už spekuluju
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Taky byla větší možnost křížit i s jinými plemeny, navíc to podporoval stát a nikoho nenapadlo, že by byla krušnohorka něco zvláštního. Po válce lidi chtěli mít spíš sánské kozy a nějaká strakatina jim připadala podřadná. Tak se krušnohorka křížila a křížila, až z ní skoro nic nezbylo. Já mám někdy kůzle podobného zbarvení, se světlým břichem a nohama a těmi čárkami přes oči. Ale je to prostě kříženka, ze které vystupuje nějaká pradávná krev. Nevím, ale myslím si, že čistokrevná krušnohorka nikdy neexistovala, že se dřív tak nerozdělovala plemena a že to prostě byl krajový ráz kozy, ale nebyl úplně stabilní. To by podporovalo i to, že nebyla vždycky stejná, ale i strakatá a jinak zbarvená.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

Frantisko dáte sem fotku te kozy vím ze jste ji popsala ale já nemám predstavivost :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Zítra, jestli si vzpomenu :ajeje: , ji vyfotím.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

Františka. píše: 20 úno 2021 19:15 Zítra, jestli si vzpomenu :ajeje: , ji vyfotím.
Nezapomněla jste na nás ?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Ano i ne. Vzpomněla jsem si už za tmy a nebylo dobře vidět, jak vypadá, i když jsem na ni posvítila. Snad zítra, promiňte :stydim: .
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Tada »

Vůbec nevadi :kamosi: tak si prosím vzpomeňte zítra :usmev:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Tak tady jsou fotky jedné, druhá se nechtěla nechat vyfotit. Ale teprve teď jsem si všimla, že je Váš příspěvek v rubrice Koupím. Já jsem o prodeji neuvažovala, vlastně jsem se tedy zapojila do diskuse a zmátla Vás. Omlouvám se.
Přílohy
P9260094.JPG
P9260088.JPG
P9260079.JPG
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od čobanak »

já mislim,že s ťema 6ťi litrama je to báje.šéf v kravíňe povídal,že gdiž začínal,tak nejlepší dojňice dojili 12litrů.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od PavelIV »

Báje to být nemusí, ale standard to určitě nebyl. Když nějaká rekordmanka za den nadojila 6 litrů, tak to neznamená, že to bylo běžný. Třeba na ní večer před zapomněli a mohli dojit víckrát denně, co my víme.
12 litrů jako krávy? To už musí bej teda pamětník. Asi začínal jenom s čestry, ne?
Naši měli z restitucí v 90 letech holštýnku Andulu a ta na vrcholu laktace dala i 20 l/den. Dojeno dvakrát denně.
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od čobanak »

jako krávi.asi straka.já se ješťe zeptám.vono se asi v pošumaví moc nesilážovalo
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jestli je honili po horách, tak to možný je.
Andula taky měla jenom seno, sem tam trochu vojtěškovýho, fanku šrotu u každýho dojení a šlus. A přes sezonu nasekanou trávu, nikde nechodila, byla uvázaná doma. To bylo rodeo, když jsem jí dopřál svobodu na velkým dvoře. Byla z toho dost vystresovaná, už jsem to pak nedělal.
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů