Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Pěstování ovoce, zeleniny, bylinek apod.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Augenblick »

Já maso jím jen naše (takže skoro žádné...) , na Štědrý den je kuba k večeři ryba a salát.
Před dvěma lety mě okolnosti donutily rapidně zhubnout, shodil jsem za dva měsíce 20kg. Hladovku jsem vydržel dva dny, pak jsem pár dalších dnů jedl jen semínka slunečnice a oříšky, totálně jsem si rozdráždil žaludek takovým způsobem, že jsem skončil u doktora, díval se mi do žaludku sondou. Když dokončil vyšetření, měl jsem velké nutkání ho udeřit...Nakonec vše dobře dopadlo, ze 104kg jsem se dostal na 84 , prášky na cukrovku jsem zahodil a doktorka při kontrole na cukrovkárně nevěřila, že se lze cukrovky zbavit...jsou to dva roky a už věří..
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Anka »

K obědu to asi úplně nebude, ale třeba dnes máme k večeři chleba obalovaný ve vajíčku, opečený na kapce tuku, k tomu kyselou okurku a pro dospěláky posypaný cibulí (nakrájenou na tenounká kolečka).
Obměna je: plátek chleba natřít hořčicí (většinou dávám plnotučnou) a na to vaječnou omeletu a opět kyselá okurka a cibule.
Holky baští jako divé. Od té doby, co máme svá domácí vajíčka, máme podobná jídla docela často :slunce:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Anka, připomněla jste mi, že když dostanu domácí vajíčka, dělám chlebové topinky smažené na oleji s míchanými vajíčky navrchu, obložené kousky zeleniny, rajčete, papriky apod. V létě přidávám pro okrasu nějaký jedlý květ. Někdy navrch nastrouhám čerstvý sýr. Mívám to právě k obědu, když se nechci zdržovat vařením a jsem sama. Vydržím s tím dlouho, než mám hlad.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

My tomu rikame vajecny chleba, miluju to, ale ted je malo vajec.:(
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Hhippie »

Já i děti to taky milujeme. Na severu se tomu říká smaženka. :)
Ale já nemám domácí vajíčka, tak to máme velmi zřídka. Navíc mi to přijde jako hodně těžké, tedy ne moc zdravé, jídlo...kort jako večeře (kdy se nejčastěji připravuje).
No...to jsme u těch těžkých vege jídel, viď, Marion :lol:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Ano, hhippie, zabijak zdraveho zivotniho stylu... Uz jsem je pekne dlouho nemela a sbihaj se mi sliny...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Hhippie »

Mě taky! :D
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, kdybys seděla doma a nic nedělala, tak by to možná byl zabiják, ale Ty pracuješ fyzicky, máš dost pohybu, tak nemusíš řešit takový problém. Hhippie taky. Přece si na to kydání a vožení nevezmete jen mrkev. To by vám dlouho nevydrželo. Tak jen si dejte, na co máte chuť :) .
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Dala bych, kdybych mela vejce, sakra... Potrebuju ty slipky... Uz aby bylo jaro, tak se na ne tesim...
Ja vim, ze kdyz clovek pracuje, tak muze, ale momentalne mam pohybu minimum, ta hodinka u koni je tak na udrzeni kondice nic moc, ani se nezapotim... Chtelo by to vic chodit se psem, ale nemam kdy, stacim ji tak behem 20ti minut vylitat rano a vecer, kdyz vodim syna do skolky to je jina, to je hodina svizne chuze, ale ted srabacky jezdim autem a myslim, ze budu dokud se uplne neuzdravim...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Že nic neděláš, Ti moc nevěřím. Musíš krmit, poklízet zvířatům, kmitáš kolem domácnosti. A zapotit se v tomhle počasí je spíš problém než dobře. Navíc je zima, teď to jídlo by mělo být jiné než v létě, kdy je samá lehká zelenina. Teď se může něco těžšího, co nám v žaludku vydrží a trochu tuku může vytvořit, protože na jaře a v létě zase zmizí. Zvířata to taky tak mají. Příští rok třeba budeš mít slepičky a vajíčka i v zimě. Taky je jen občas dostanu. Jiná už nepoužívám.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, to jsou vsechno takove nic moc cinnosti... Kdybych makala tak zhubnu zpatky na vahu, co jsem mela nez jsem pozadala o rozvod a ono houby. Nejak nevim, co delam spatne... Uz me napada jen vic pohybu. Jednu velikost dolu a citila bych se lip.:(
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Hhippie »

To mas tezke s tou vahou.
Ja mam vypozorovano, ze nejvetsi “zabijaci stihle linie” jsou psychika a hormony. A obo clovek ne vsechny veci tak snadno ovlivni...
Ale uplne Ti rozumim - mam “o cislo min” oproti dobam pred detmi a citim se bajecne ;)
Jedinou nevyhodu to ma to moje rychlejsi prochladani...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja po detech taky zhubla a hodne. Ale jak jsem dala zadost o rozvod, tak se telo zacalo chystat na tezke casy....:( Doufam ze to prejde, jako drzim si tu vahu, nepribiram, tak dobry, ale chtela bych dolu... Jen nevim jak.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Janina »

Jsem v ráji od 2011. Až lonského roku jsem se odhodlala pro chov slepic. Odkládala jsem to šest let. Všude bude trus, ráno večer otevřít zavřít, voda v zimě, vhodné bydlítko etc. Vždy od podzimka přes zimu byl problém sehnat domácí vejce. Vloni v říjnu jsme se konečně rozhoupali. A nelitujeme. Domácí, vlastnoručně sebrané vajíčko, připravené jakkoliv hned ten den. Nad to není. Jdu si pro ně. :tanec:
Znovu vkládám, Alys chová slípky opravdu v malém. Pro netrpělivé 15,52 minuta.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Janinko, vsechno bude. Ja slipky mela, ale ted to nejde. Muz je zanepraznen a asi by nebylo dobry po nem ted chtit stavbu kurniku, vybehu atd... :roll: Sak jaro prijde a bude deset nosnic a k tomu dve kvocny mozna tri a kohoutek.:)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Janina »

Zde o vajíčkách, přečíst namísto oběda, v době postní.
https://ekonomika.idnes.cz/slepice-vejc ... VYiBrCFwmA
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od přezdívka »

Mít slepice a domácí vejce se vyplatí. Vyplatilo se to už kdysi, kdy vejce v krámě stálo 1,- Kč a v zimě 1,2Kč. A to se metrák pšenice kupoval za 300 Kč. Teď koupíte pšenici za 40až 5 stovek a vejce v krámě je kolem 3 Kč. Jo dneska jsem viděla leták plato vajec za 44,90. Nepoběžím honem pro ně, mám od svých slepic. Sice se teď docela flákaj, ale pro nás to stačí a ještě občas dám mladým. A co se týče toho, že se slepice po roce snášení zabije, tak to bych vůbec neřešila. Je z ní poslední užitek. Lepší než poslat do kafilérky a ještě zaplatit za likvidaci. Jednou jsem zkoušela kolika let se dožije slepice. Byla to vlaška a odešla do slepičího nebe asi v 15ti letech. Jenomže to už byla jenom pro parádu. Říkala jsem o ní, že to je moje okrasé ptactvo.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Janina »

přezdívko dle mne se domácí, moje, vejce vyplatí vždycky. Vím, co slípky jedí, jak žijí, ráda se na ně dívám, ráda o ně pečuju. Pěkně prohrabávaj rozsáhlé trávníky, vyzobávaj parazity z ovčích hovnousů, mají pravidelnost v krvi, pozorovat je, to je čistá radost. Běží ke mně jak pejsci, vědí, že dostanou dobrotu. Vajíčko právě sebrané, teplé, na máslíčku. Sypnout šnitlík, petrželku. Ach.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Javorka »

Moje téměř každodenní snídaně je vajíčko na hniličko, chleba s máslem a zelenou cibulkou.
Jsem na tom závislá. Co bych si bez slepic počala?
A abych nezapomněla, čaj Darjeeling z první sklizně (Teekampagne - necháváme si ho posílat, je skvělý).
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Darjeeling mam taky rada.:-) Vajicka radsi varena s trosicku nedodelanym zloutkem, ale uplne na mekko ne. Na domaci chleba s maslem a s trochou soli. Mnam.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti