Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Pěstování ovoce, zeleniny, bylinek apod.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Podelte se o vase recepty na jednoducha jidla ze zakladnich surovin.:)
Jak to mate vy s pustem? Drzite? Co varite v dobe pustu?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od přezdívka »

Nejsem z věřící rodiny. Pod pojmem půst si představuji půst od masa - tedy bezmasá jídla. Pátek prý byl postní den. Těžko se dalo něco takového dodržovat, když oba rodiče chodili do práce. V závodní jídelně byl výběr ze dvou jídel vždycky. jedno s masem a druhé bez masa. Ve školní jsme na výběr neměli. Asi od 8 třídy jsem chodila na obědy do závodní jídelny. Brala jsem si obědy místo maminky. Po jednom obědu ve školní jídelně se mě udělalo tak zle, že jsem trvala na tom už nikdy více. Pamatuji si to jako by to bylo dnes. Byla gulášová polévka a vdolečky sypyné mákem. Jenomže paní co obědy vydávala mě dala vdolečky na pobryndaný tácek. Takže jsem je odnesla hned vrátit a to byl můj poslední oběd ve školní jídelně. Jako postní jídlo si představuji třeba žemlovku, nákyp, nudle, vdolky, brambory na loupačku, ......... atd.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak my se postíme jen na štědrý den. Opravdu jen vodu, čaj, max. kávu až do večeře. Děti to mají nepovinný :)
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Můj muž dodržuje páteční bezmasé půsty, já jsem začala jíst občas, ale málokdy, maso opět po letech až nedávno, takže bezmasé je u nás téměř vše. Ale půst není jen od masa, půst znamená odříct si něco, co nás láká, co máme rádi nebo jsme na to zvyklí. Čokoládu, cigarety, tanec, alkohol. Půst znamená i zamyšlení nad smyslem všeho a nad dalším směřováním. Každý to má jinak a bezmasý půst je jen základ, někteří lidé mají v pátek jen chleba a vodu. Pokud vím, snad každé náboženství nebo víra obsahuje půst v nějaké podobě. Křesťani ho mají teď, Židi jindy, muslimové ještě jindy, ale i hinduisti a jiná náboženství mají půst. Někdy trvalý půst od nějakých potravin, jindy úplný dlouhodobý přerušovaný od úsvitu do západu slunce. Všude podle mě znamená poděkování za život a vděčnost za jídlo. Má také mnoho zdravotních a psychologických přínosů.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Janina »

O postech mám hodně načteno, i delší jsem v průběhu života zkoušela. Je prospěsný, bez ohledu na náboženství.
Nabízím k úvaze nejjednodušší formu, pokud se opakuje pravidelně, je i ona zdravotně přínosná. Pokud chceme dodržet jako postní den pátek, ve čtvrtek večer si dáme večeři, do devatenácté hodiny. Poté dvacetčtyři hodin nic nejíme, pijeme vodu, zelený čaj. K páteční večeři kolem devatenácté hodiny si dáme lehkou zeleninovou polévku. Je to jednoduché, vydržíte to velmi dobře.
Jako postní den je možno si s výhodou zvolit pondělí. Po víkendu, kdy jíme zpravidla více, se to ještě snazší.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od arus »

Jednou jsem v televizi viděla dokument, jak v Německu na klinice léčí lidi půstem. Za drahé peníze. A měli hodně zájemců, kteří se jim vraceli.
Nepostím se, tehdy, kdy se postit má. Mám v tom svůj vlastní rytmus. Někdy se postím tím, že nejím sladké...a dlouhodobě nejím bílé pečivo, nevrátila jsem se k němu, právě z půstu.

Pro mně má půst hlavně duchovní rozměr...buď když něco řeším, nebo mně trápí, nebo prožívám duševní bolest, nebo cokoliv, tak se mi žaludek sevře a většinou stejně nic nepozřu, pak úpím k Bohu o pomoc...
Ale postím se i dobrovolně, když Boha hledám, když o Něm přemýšlím...nejím třeba celý den a jen piji vodu. Tento celodenní půst není tak náročný, dá se vydržet a tělu to prospěje.
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Také mám půst z duchovních důvodů. Jako vyjádření oddanosti, poděkování za dary, které jsem dostala. A mám pak mnohem víc síly a radosti, i když během půstu ne, to jsem jak chcíplá myš :) . Zato pak když se najím, to bych skákala do výšky.
Během půstu, kdy si člověk opravdu celou vůlí odříká, si uvědomí, že někdo třeba ani po skončení půstu nemá plný žaludek. Pak je lehčí se podělit o to, co máme, s dalšími lidmi. Člověk zjistí, že vlastně moc nepotřebuje: střechu nad hlavou, něco do žaludku a aspoň jednu blízkou duši. Půst potlačuje sobectví, posiluje vůli, ohleduplnost a soucit.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

U rodicu se drzi bezmase patky. Jednu dobu i kompletne bez jidla, jen o vode, caji. Pak veskere krestanske pusty bez masa, sladkosti, televize, poc. her atd. O adventu, kdyz jsem byla dite, jsme se vzdy schazeli kazdy vecer u vence a modlili se z breviare...

Ja sama pust nijak nedrzim, ale maso nejim normalne a kdyz chci odlehcit, tak vynecham i vejce. Cloveku je pak lehceji. Nyni zvazuji, ze do vanoc budu varit levne, jen ze zakladnich surovin, nebudu kupovat exoticke ovoce (vyjma citronu, ty pouzivame jako zakladni lecivo) ani sladkosti...
Takze dnes byla zeleninova polevka s pohankou a brambory pecene ve slupce spolecne s cibuli a k tomu cerstve zeli a strouhana mrkev.

Pust, jako hladovku chci zkusit, taky jsem o tom hodne cetla na internetu, ale mam obavy, ze dyl jak 24 h nedam...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, pro půst se musíš rozhodnout celou duší, vědět, že máš podporu z vyšších míst. Nesmíš být v tu dobu nemocná, nesmíš menstruovat, kojit, protože v takovém případě by Ti půst škodil a měl by opačný účinek, než má mít. Člověk se tak rozhodne třeba ve chvíli, kdy má nějakou starost a prosí o pomoc. Pak slibuje, že když vše dobře dopadne, ... bude se třeba postit. V takovém slibu musí vytrvat, to prostě nejde ho porušit. Jen tak proto, že někdo řekl, že je to zdravé, to asi není ta pravá motivace.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

mastnacku, Vy jste na to trefil, to by pak nebyl sedlák. A my tu vedeme takovou debatu, přičemž v základním zadání je chyba.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

To jo, ale sedlák byl sedlák proto, že měl sedlo, statek. Takže měl dost. Nebyl chudý.
Ale to bejvalo, dnes může bejt chudej sedlák klidně.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Marion108 »

Kdyz se neurodi, tak je i sedlak chudy, kdyz mu pojde dobytek, tak je sedlak chudy...
Proste i sedlak muze mit po nekaky cas nouzi... Ne? Mozna by bylo lepsi zchudly nez chudy
Oreb, motivace neni jen kvuli zdravi, jako povrchni motivace. Jsem presvedcena, ze kdyz ma clovek zdrave telo a dusi muze prinaset uzitek mnoha bytostem.:)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, Ty chápeš souvislosti. Já jsem to napsala jen jako příklad,protože se v poslední době objevují články o tom, že půst je nejlepší třeba na zhubnutí apod. A to už není půst, to je dieta. Když je tam duchovní význam, je to půst, když je hmotný, je to dieta. Tak to tedy vnímám já :) .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Janina »

Naši předkové jej drželi z náboženských důvodů. Byl součástí duchovní přípravy, sloužil k utlumení tělesného a ke ztišení věčně neklidné mysli, která se tak mohla plně soustředit na uctění vzpomínky na Kristovo narození. Se stejnými cíli ji i dnes podstupují věřící na celém světě.Pokud mezi ně nepatříte, nebo pokud má vaše víra jinou a méně konzervativní podobu, můžete půst vyzkoušet i z jiných důvodů.Trávicí systém moderního člověka je většinou extrémně přetěžován, může držení půstu přispět k zlepšení všech tělesných funkcí a zlepšení mnoha zdravotních – zejména trávicích a kožních potíží.
Vědci se při posuzování účinku půstu na člověka kupodivu shodují s náboženskými zdroji. Ve chvíli, kdy se lidské tělo zbaví balastu zahnívajících zbytků potravy a toxických látek, které tyto zbytky produkují, dochází k současnému „nastartování“ psychické pohody a k zlepšení většiny duševních schopností. Nebo-li, půst nezlepší jen váš fyzický pocit, ale někdy jen těžko představitelným způsobem nabudí i psychiku. Přinese pocit „znovuzrození“ a nové síly ke všem životním úkolům a rozhodnutím.
Minimální doba trvání půstu jsou tři dny. Je nezbytné dodržet následující postup:
Půst zahajujeme dnem, kdy ze svého jídelníčku vyloučíme všechna předpřipravená, nebo již hotová kupovaná jídla, maso, mléčné výrobky / výjimku tvoří kysané mléčné produkty – ale bez příchutí a dalších přídavných látek /, kávu, černý čaj a koření. Ideální pro takový den je např. rýže se zeleninou připravená na troše olivového oleje apod. Následuje postní den,tedy den, kdy budeme dobrovolně držet naprostou hladovku. Dle vlastních pocitů, možností a schopností, můžeme půst prodloužit, ale je nutné pamatovat na to, že kolik dní trvá vlastní půst, tolik dní musí probíhat příprava na půst a hlavně stejný počet dnů musíme z půstu vystupovat. Půst uzavřeme dnem, kdy budeme konzumovat opět pouze to, co první den.
Půst je, dle mne, přínosný i pro ateisty. Každý máme tělesno, ducha a duši.
Ale Marion nás prosí o sdílení jednoduchých jídel, které se,dle nás, hodí pro toto předvánoční období. :souhlas:
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od jírab »

Já jsem půst nikdy nedržel, zatím necítím potřebu ho držet. Nepřežírám se, nadváhu nemám, psychicky v pohodě..... No, každý to máme jinak. :)
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

Jistě je přínosné i pro ateisty být střídmý a nepřejídat se, jídlo vynechat. Klidně si tomu říkejte půst ;) , na názvu celkem nezáleží. A jak píše jírab, každý to máme jinak.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Trochu to odlehčím - půst je vždycky, když je prázdná lednička
Můj nevyrovnaný životní styl a problematické stravovací návyky půstu nesvědčí.
Sám vím, že mně to jednou znovu dožene.
Ale ?!
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od Janina »

Ale kdo chce kam, pomozme mu tam. :kyticka:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od oreb1 »

přezdívka píše: 03 pro 2018 11:55 Po jednom obědu ve školní jídelně se mě udělalo tak zle, že jsem trvala na tom už nikdy více. Pamatuji si to jako by to bylo dnes. Byla gulášová polévka a vdolečky sypyné mákem. Jenomže paní co obědy vydávala mě dala vdolečky na pobryndaný tácek. Takže jsem je odnesla hned vrátit a to byl můj poslední oběd ve školní jídelně. Jako postní jídlo si představuji třeba žemlovku, nákyp, nudle, vdolky, brambory na loupačku, ......... atd.
přezdívko, chodila jsem do školní jídelny asi 2 měsíce, než babička šla do důchodu a začala nám dětem vařit, ovšem nezapomenu na to nikdy. Mám podobně otřesné vzpomínky, ještě dnes by se mi možná zvedl žaludek.

Jednoduchá bezmasá jídla jsou třeba chlupaté knedlíky s kyselým zelím nebo houbami, pečené brambory s kmínem, čočková polévka, zelná s vajíčkem, kyselá polévka s houbami, bramboráky, bramborové placky...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oběd chudého sedláka aneb doba postní

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já už tam byl dvakrát. Po druhém varování jsem doma udělal oznámení o snížení rozpočtu. Nějak se jim to nedaří udržet pod kontrolou :nesouhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti