Pečené kečup

Pěstování ovoce, zeleniny, bylinek apod.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Jana P. píše: 06 zář 2021 20:58 Zavařeno 20/80, Výsledek je 5 litrů výborného kečupu, rajčata, cibule,jablka a bobkový list vlastní "vyroba"😍
Jani, ty pěstuješ vavřín? Myslela jsem, že v našich zeměpisných šířkách to nejde. Máš ho venku, doma nebo ve skleníku?

Jinak kečupy nádhera. Až se zima zeptá... :usmev: A není to jen o chuti, když vidím ty ceny kvalitnějších kečupů v marketu... :nesouhlas:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Jana P. »

Už léta mám dvě, nyní tedy už jen jednu bo jsem druhou dala synovi, rostliny v květináči. Pŕes léto venku, a v zimě ve studené verandě. Bohatě mi stačí na potŕebu, používám čerstvé listy. A sem tam rostlinu ostríhám a ještě nasuším a podaruji. Všechno prakticky bezpracné, žádnými chorobami netrpí. Zrovna tuhle jsem ho ošmikala ať není na zimu velký. :usmev:
Přílohy
BA4001B1-AA62-4F03-AF82-2F26974407B3.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Hhippie »

Dostala jsem loni výměnou za hokaida sklenici sušeného vavřínu. Takže asi roste :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Kouťák »

Dnes jsem dostal recept na zavařování rajčat a tak se ptám,zda ho někdo vyráběl a jestli to je dobré.Velice jednoduché.Nakrájet rajčata na čtvrtky a na 1 kg rajčat lžička soli.Nechat stát 1/2 hodiny,nacpat do sklenic a zavařovat 10 minut.
Při použití vyklopit ze sklenice,přidat cukr,pepř,ocet a cibuli a obyčejný rajčatový salát je hotov.Zaujala mě jednoduchost a rajčatový salát s cibulí mám rád.Rád bych věděl,jestli to není rozblemcané.
Leča 27 sklenic,17 sklenic kečupu a tak vymýšlím hlouposti. :vytlem:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Nezkoušela jsem. Nicméně pokud je to bez octa, zavařovala bych 2x. Někdo mi říkal, že dělá tenhle salát z mražených rajčat pokrájených před mražením.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Františka. »

Rozblemcané to bude určitě, i z mražených. Je to vyloženě nouzovka. Zavařená rajčata na salát podle mých zkušeností nejdou. Představte si třeba jen spařené rajče, už by se taky na salát nehodilo. A tohle je sterilované. Nebo možná z toho dělají nějaký jiný salát, kdy rajčata můžou být jako vařená a je to taky dobré.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Mě by lákalo udělat sušená rajčata naložená v oleji. Ale zkoušela jsem jen jednou a nepovedlo se, byly neskutečně tvrdé, přesušené. Neděláte někdo?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Jana P. »

Dělali jsme několik let po sobě. Nejprve do olivového oleje, ale lepší je slunečnicový.
Rajčata jsme sušili v sušicce lehce posolená, na tenké plátky. Pak do skleničky česnek, dobromysl, tymián. Bylo to dobré.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Díky za zkušenost. A ta konzistence po usušení má být jaká? Gumová? Zatím se mi podařilo je přesušit, ale bojím se, abych je zas neměla usušená málo. A jsou na sušení nějaká rajčata vhodnější než jiná?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

A sušili jste to na papíru? Nějak si nedovedu představit plátky na sušičce. Neprotékalo to? Já to tenkrát sušila na půlky slupkou dolů.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Ještě k těm zavařovaným nebo mraženým rajčatům, myslím, že by z nich šel rajčatový salát s jogurtem. Beru to podle toho, že dávám do jogurtu mražené ovoce a letos jsem v mrazáku objevila snad 5 let staré švestky, vypadaly příšerně, ale v tom jogurtu byly výborné. Akorát je fakt, že zelenina reaguje na mražení hůř než ovoce, pokud se neblanšíruje. Ale ta zavařovaná rajčata by mohla být dobrá.

Ještě recept na ten salát:
Pokrájet rajčata na kostky, přidat nadrobno cibuli, osolit, opepřit a přimíchat jogurt, trochu majolky nebo oleje. Já přidávám ještě strouhaný tvrdý sýr. Jako pojivo se dá použít i něco jiného, třeba zakysanka. Taky není špatné přidat vajíčka na tvrdo.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Františka. »

Tenhle salát dělám taky, je dobrý. Ale rajčata musí být pro mě čerstvá. To je salát na léto, i kvůli jogurtu, ten chladí. Nemusím mít za každou cenu něco, co je nejlepší v létě. V zimě si dám zelný. Ale zase když toho máte tolik, tak co s tím, žejo? Takhle zavařená rajčata se dají použít pod vejce na cibuli, na základ omáček a gulášů. Podle mě, někdo je třeba má rád i jinak.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Mně přijde jako nejlepší zpracování rajčat čistý protlak, ten je nejuniverzálnější. Sice je práce s pasírováním, ale jinak se to dělá samo. Já ho mrazím, kdybych zavařovala, určitě 2x.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Františka. »

Pokud při vaření používáte protlak, tak určitě ano. Já používám při vaření konzerovovaná celá rajčata, jen oloupaná. Ale nevařím rajskou, spíš tam ty kousky rajčat chci mít.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Celá rajčata jsou taky fajn, akorát se mi nechce do toho loupání rajčat, to už je radši přepasíruju a mám to i bez semínek. Ale pokud tam chcete ty kousky rajčat i se semínky, je to jasné.

Jinak co se týče pasírování, na letošní sezónu jsem si pořídila pasírovač s kličkou a jsem moooc spokojená. :souhlas:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Františka. »

Savarko, jak my jsme rozdílné :usmev: . Já jsem ho dostala, zjistila, že je to další krám, který nepotřebuju, protože to samé udělám s vařečkou přes cedník, a tak už ho nemám. Někomu se hodila nějaká část z toho pasírovače, tak jsem mu ho dala celý.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Kouťák »

Savarka píše: 16 srp 2022 14:35 Celá rajčata jsou taky fajn, akorát se mi nechce do toho loupání rajčat, to už je radši přepasíruju a mám to i bez semínek. Ale pokud tam chcete ty kousky rajčat i se semínky, je to jasné.

Jinak co se týče pasírování, na letošní sezónu jsem si pořídila pasírovač s kličkou a jsem moooc spokojená. :souhlas:
Pasírovač profi s kličkou v nerezu jsem koupil před 14 dny za 1100,-Kč v tescomě.Žena se hrozila nad cenou,ale při pasírování na kečup už jásala.Šlo to fantasticky a zítra dalších 9 kg rajčat a opět kečup tentokrát pro vnuky.
Salát z rajčat dělám skoro stejně,ale místo jogurtu tam dávám tatarku.Přidávám i na kostičky nakrájené plátky šunky od kosti a samozřejmně sýr nastrouhaný na hrubém struhadle.Je to s tatarkou bomba,ale může za to Irčan,protože sem dal kuchařku Maminčiny recepty a já jsem si jí dal do záložek.Hodně receptů jsem z toho už použil.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Jana P. »

Savarko máme sušičku s plnými platy. Sušíme tak akorát, před sušením lehce posolená.
Zdeňku děláš mi fakt chutě. :andel:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Savarka »

Tak jsem se pustila do sušení rajčat, ale nakonec v troubě, protože naše sušička je už na hranici životnosti. Ještě mám dotaz k tomu nakládání do oleje, dají se tam dát čerstvé bylinky nebo jen sušené? Třeba čerstvá
bazalka by šla? Nerada bych, aby se to nějak zkazilo.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečené kečup

Nový příspěvek od Jana P. »

Já dávala čerstvý tymián, oregano, a česnek. Mno ale možná je lepší to taky usušit.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů