Chléb ;-)

láska prochází žaludkem
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Janina »

Objednávám vždy http://www.zijembio.cz/ 10 kilo mouky celozrnné žitné a 10 kilo celozrnné špaldy. Paní to namele, dá do papírového pytle, v tom to i skladuji ve staré chlebovce, skřínce špajzce. Takže to trvá, než mouku vypeču. Je stále dobrá.
Přílohy
20190215_124541.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Janina »

Tak jsem díky robotu začala péci kvasový chleba ošatkový.
A na to, že první ošatkový pokus, pečený bez formy, jsme nadšení.
300 g žitného kvasu, 400 g pšeničné chlebové mouky, dvě deci vody, 1,5 lžičky soli, půl lžíce kmínu.
Přílohy
chlebaošatkový.jpg4.jpg
chlebaošatkový.jpg
chlebaošatkový.jpg1.jpg
chlebaošatkový.jpg2.jpg
chlebaošatkový.jpg3.jpg
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Jamarov »

Peču s kvaskem ,který ani nedávám téměř do lednice ,protože ho stále krmim a peču.
Váhu kvasku neřeším ,jsou to asi 3pol.lžíce .
Kvasek smíchám s 200g zitne mouky s 200ml vody a mísu dam do igel.pytle, většinou zadelam večer , po 12hod (ráno)odeberu 2lzice do skleničky a zase prikrmim zitnou moukou a vodou a nechám být .
Do těsta přidám 100gzitne a 100gpsenicne chlebove mouky a 200ml vody, sůl ,kmín , kmene semínko ,slunečnici, mak,dynova seminka nebo skvarky proste cokoliv chcete,někdy dam trochu oliv.oleje, lehce se vše promíchat a Zase prikryji a nechám 4h, pak přidám 50gzitne a 50gpsenicne chlebove a 100ml vody,promícham ,prikryji a nechám hodinu až dvě podle času .Je to takový třífázovy chléb :vytlem:
Když mate dobrou formu muže se dat rovnou do formy, já mám sklo takže to by neslo vyklepnout, takže nechávam v mise.
Troubu na 200st předehnat i se skleněnou formou, pak rychle vysypu oves.vlockami a stěrkou těsto prendam do formy,posypu čímkoliv a pecu 15min.nepriklopeny,pak dam viko a dalších 15min.pak vyklepnu z formy a nechám v otevřené troubě na rostu.
Teď Mám mouku z menšího mlýna a tam jsem musela prodloužit čas pečení a snížit teplotu , z kupovane mouky půl hodiny stačilo.
Je to strašně jednoduchý ,málo pracný, žádné hnětení :usmev:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Hhippie »

Jamarov: jsi cvok! Říkám to pořád dokola! :blazen:
Děsně jednoduchá je hrníčková buchta. Nevážim, jen nandám ingredience, zamíchám v míse, vyliju na plech a upeču.
Cokoli, co potřebuje mrtě postupů a mezičasů a dělá se skoro den... je naprosto nereálně pracné a vůbec nechápu, jak na to může mít ženská od dětí a farmy energii, natožpak čas, se s tím matlat! :zed:

Samozřejmě budiž Ti přáno - už dávno vím, že jsi nadčlověk a nepřesvědčíš mě o opaku... ale o tomhle nikdy, až do smrti smrťoucí, neřeknu, že je to jednoduchý výrobek! :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Jamarov »

:)) :)) to si mě vážně pobavila před spaním, aspoň se mi bude dobre ráno v 5vstavat ,když už vím ,ze jsem cvok :blazen: proto jsem asi vzala druhou práci jako další přivydělek :vytlem:

Ale je Hippie , vážně , je pravda ze proces trvá 19hodin , ale v podstatě par minut, a stejný poměr mouky a vody je taky banální :mrk: někdy si to blbě napocitam , to je pak vopruz čekat třeba do jedné než muzu dat pect ,ale je to stejný jako se syrarenim.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od arus »

Jamarov, když z rozkvasu odebereš kvásek, tak ho hned přikrmíš?
Dostala jsem od dcery kvásek, tak se mi recept od Jamarov hodí, jenže nemám žádnou žitnou nebo chlebovou mouku, tak budu péct chleba příští týden.
Zato úspěšně peču Janinčiny rohlíky. Vždy ze dvou dávek (22ks). Jiné rohlíky ani nekupujeme. :ruzicka:
:arus:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Jamarov »

Arus přesně tak, teď jsem odebrala kvasek a hned prikrmila a z půlky jsem zadelala na chleba, vím ze půjdu pozdě spát a brzy vstanu a druhou půlku jsem jen prikrmila , protože za par hodin ho daruji návštěvě :usmev:
Zitnou mouku celozrnou koupíš v Liedlu a není špatná , dřív jsem z ni pekla 😉místo pšenice můžeš dat i spaldovou, nebo nechat jen zitnou -chléb je pak tmavší .
Rozhodne zalezi na kvasku , už 3 . Osoba koupila v Liedlu ten suchý a podle návodu zadelala na chléb, nikomu nevzesel , takže chyba je v kvasku ale nemám zkušenost se sušenym. Proč taky. zkoušel ho někdo ?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Jan »

Je to divný, sušený kvasnice se používají běžně, že by nějaká nekázeň v rozporu s návodem? I když co může být za problém v teple smíchat sušený kvásek a vodu s trochou cukru a mouky.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od minie »

Ahoj všichni,
Klasický kvásek jsem si založila cca před rokem tradiční "dlouhou metodou", mám ho do dnes. Různé recepty jsem si přizpůspbila k obrazu svému, resp. času. Tzn. hooodně zkrátila a chleba je vynikající a troufnu si říct, že i zdravý.
1)Nejdřív udělám rozkvas: odhadem 2 polévkové lžíce žitného kvásku + 160g vlažné vody+160 žitné mouky. Nechám 6-12hodin.
2)Zadělám těsto: odeberu do skleničky na příště (též přikrmím). K rozkvasu přidám 1čaj. lž. soli, 1-2lž. drceného kmínu, 300g vlažné vody a 500g mouky (nejčastěji 250žitné+250špaldové), ručně zadělám a nechám 2 hodiny kynout. Když je čas, tak každou 1/2 hod přeložím. ALe většinou není.
3) Uplácám bochánek a dám do ošatky, kyne další 1 hod, s tím, že po půl hodině zapnu troubu na 230 °C a dám tam rozehřát pánev s pokličkou
4) Vyklopím do pánve, přikryji pokličkou a peču 1/2 hod. Po té pokličku sundám, teplotu snížím na cca 190°C a peču ještě 15min.
Pak už jen vyklopím na mřížku a nechám vychladnout.
marcis
Příspěvky: 159
Registrován: 06 úno 2020 22:06
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 59 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od marcis »

Nenáročné, použitelné. Díky
:andel:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od minie »

Ještě jsem zapomněla dodat, že je to chleba o hmotnosti 1000-1100g. Peču denně max ob den.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Františka. »

Pečení chleba na vsi v Německu ještě před 60 lety. Pěkné pece, myslím, že u nás nebyly většinou takhle mimo dům. Aspoň u babičky byla pec uvnitř a chleba se do ní nakládal ze síně. Ale nebyla na tolik bochníků. Zaujalo mě, jak pěkně ukládali kvásek. Je to hned po 6. minutě.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Profesor1 »

Můj první, kváskový :usmev:
Přílohy
IMG_20211217_084359.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od ivan613 »

Profesor1 píše: 17 pro 2021 08:46 Můj první, kváskový :usmev:
Poprosil by som o nakrojenie.Aby bolo vidieť ako vyzerá z vnútra.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Savarka »

A recept? Postup? Jestli to není tajné... :usmev: Vypadá nádherně. :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Hhippie »

Seš borec, Profesore! Já vždycky obdivovala Jamarov, jak to zvládá! Při tom všem, co má naloženo… :ajeje: matlat se na desetkrát s chlebem, co je snědený za půlden :))
Obdivuji všechny, co pečou domácí chléb! Já bych na to neměla ani trpělivost, ani čas ani energii :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Profesor1 »

Rozkrojit jsem jej ráno nemohl. Teplý se nekrájí. Tak až teď.
Recept je složen z cca čtyř návodů na YT :vytlem:
Ráno jsem (včera) zadělal zákvas, odpoledne těsto + nějaké to převracení. Večer mísit a dát kynout do ošatky, ráno péct. Přes noc jsem ošatku s těstem ale nedal do lednice, tak už byl ráno trošku překvasený - už klesal a rozjížděl se po vyklopení. Proto i na řezu menší bubliny.
Mám ještě omezenou chuť i čich, tak že si jej tak nevychutnám, ale je určitě jiný už tím, že mě chutná samotný :hura:
Hned jsem dnes ráno při pečení zadělal na další, už větší. :vytlem:
Jsou tam i recepty na méně pracné a časově náročné chleby, ale já chtěl vyzkoušet kváskový, bez kvasnic.
Přílohy
IMG_20211217_143414.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Profesor1 »

Příprava na zítřejší pečení.
Čím víc aktivovaný lepek tím líp, čím víc provzdušněné , tím taky líp. Tak že na mísení a provzdušňování záleží.
Přílohy
Čím víc pružné, tím víc adidas.
Čím víc pružné, tím víc adidas.
Tohle už jde do lednice na pomalé kynutí do rána.
Tohle už jde do lednice na pomalé kynutí do rána.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Savarka »

Profesore, jak chleba pečete? V nádobě? Na plechu? Přikrytý? Odkrytý? Na kolik stupňů a jak dlouho? Díky. :usmev:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chléb ;-)

Nový příspěvek od Profesor1 »

A je z trouby venku :hura:
Přílohy
IMG_20211218_092840.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů