Ruční obraceč sena

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od arus »

Musíš ruce a nohy nahrazovat technikou, řekl mi můj moudrý brácha. A má pravdu. Tak jsem začala přemýšlet, že bych si pořídila ruční obraceč sena. A protože se s vámi radím o mnoha věcech a protože mám zkušenost, že mi vždy poradíte dobře, tak se vás ptám, co na to říkáte?
Suším seno z 1h a je to v kopci. Zajímají mně vaše zkušenosti a doporučení. Děkuji. :ruzicka:
:arus:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ruční jsou hrábě :vytlem: , to ale asi číst nechceš :stydim:
Takže ručně vedený stroj co by obracel a případně řádkoval ?
Napadá mě z cenově dostupných jen sestava od Vari, MF a podobných značek. Ty lepší značky jsou k nezaplacení :smutek:
Nebo něco starého ještě v provozu :nevim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od PavelIV »

A co ještě o hrábích nevíš? :)) :))

Vůbec netuším, o čem je řeč...
:PavelIV:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od arus »

Hrábě znám dokonale a ráda je vyměním za něco, kde pošetřím své ruce. Mezitím jsem pohledala na netu a našla toto:
https://www.zbozi.cz/hledani/?q=obracec%20sena%20vari
To by možná šlo, co říkáte?
:arus:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Jan »

k tomu musí být ještě pohonná jednotka. To je ta položka za víc než 50000. Teda komplet pohonná jednotka a obraceč. Ohledně šetření rukou - Vari celkem dost vibruje , osobně jsem to měl (ne nahrabovač, a ne tenhle typ vari) a jsem celkem rád, že to někdo koupil.

https://www.zbozi.cz/clickthru?a=a8ff72 ... lAUXHr&j=1
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Vzhledem k tomu, že vím jak to kolem Vsetína vypadá, tak pozor na svahovou dostupnost pohonné jednotky :bomba: . Možná nějaký starší dvoutakt v MF, ale tam zase už bude problém spolehlivost a servis.
Ještě je možnost - Dakr - vyrábějí v Hranicích na Moravě, ale cena +/- stejná jako Vari. Taky spousta příslušenství k připojení.
Dříve byli levnější než Vari a dostupnost servisu lepší, ale v poslední době jdou cenou nahoru. Někdo tvrdí, že Vari je trochu lepší, já vždy dělal jen s Dakrem, Vari jsem nikdy naživo pořádně neviděl.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Arus: nejlépe šetří naše tělo výroba sena službou... :promin:
Tam u Tebe je to fakt skoro nedostupné pro cokoli... :nevim: v těchhle krpálech je to dřina s čímkoli. I ta manipulace s těžkým strojem v takovémhle terénu je pakárna...
Fakt ve vsi není nikdo, kdo by Ti to zvládl obhospodařit?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nová převodovka k pásovému obraceči je už na širokých nafukovacích kolech se šípy :souhlas: , tu starou verzi bych nikdy do stráně nedoporučil :nesouhlas:
Jestli to má uzávěrku diferenciálu netuším, ale je potřeba !
Jinak výrobce příruby dělá i pro Köpla tak asi dobrý - není org.Vari
Moderní 4t motory jak Vari tak Honda trpí v náklonech, nejsou mazány tlakově a staré 2t jsou už přeci jenom v letech :nevim:
Sám mám Agrii 3400 a 5500 KL ,ale to je jiná finanční liga :nevim: taky se tu válí starý Gudbrod, ale za repas u Vari chtěli přes 20 t. jako za veterána :otraveny:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Hippie službou jo :hura: :)) na co se nedá vjet traktorem se sedačkou seženeš jen snaživého souseda nebo magora jako jsem já a to se pak finančně nevyplatí :nevim: :nesouhlas: jestli se nepletu tak tu byla fotka stráně s motůčkem pod senem :souhlas:
Pak jen oplotit a pást, seno kupovat :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Jan »

Takže asi by bylo dobré uvést i sklon svahu ve stupních.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

To by šlo :souhlas: jen to udržet v provozu :nevim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od arus »

:Hhippie: mám ve vsi dva kamarády (chovatele) s technikou...jenže já chtěla být samostatná, protože každý nejdřív poseká pro sebe a oba toho mají dost a až pak by došlo na tu moji trošku (z jejich pohledu).
Navíc mi tam najedou s těžkou technikou a ten můj terén je dost vlhký i když je sucho. Vyjedou koleje, zajedou na podmáčenou půdu a pak koly hrabou a hrabou.
Řešení by možná bylo v tom, že budu jenom trávu spásat, sekat nedopasky, sušit, co mi vystačí síly a 4-5 velkých balíku si na zimu koupím.
Možná, že tohle je pro mně nejschůdnější řešení.
:arus:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Je to Reform, mělo by to být kvalitní. Na malou plochu, na to že se to používá sezóně, by to ještě mohlo sloužit. Záleží jak se o to minulý majitel staral, no 🤔
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od arus »

Kdepak, to pro mně není. Mělo by to být něco lehkého, za čím bych chodila, co by mělo pohon do kopce a brzdu z kopce, jako sekačka :-)

Motúčko mám a seno jsem na něm svážela ale víc se mi osvědčily bigbagy, protože je naplním a z kopce zkutálím až k seníku. Motúčko brzdí jen motorem a to je mi v tom mém kopci nanic. Chybí mi na něm ruční brzda, kterou bych si mohla přibrzďovat.
:arus:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Když se děvče udrží řidítek tak má na výběr :souhlas: jen nesmí koukat na základní hobby stroje :nevim:
Co máš proti emancipovanejm děvčatům?
Nesmíš ty pracovní nároky moc vztahovat k sobě :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Jan »

Pokud , jak píšete tam vjede velkej traktor, tak to takový svah nebude. Zetory maj tuším dostupnost 7° . Ten reform je dělaný na svahy. A je to rozhodně podstivejsi kus železa, než to ve vašem prvním odkazu.

A rozhodně se za tím bude chodit, leda by to mělo sulku, co by zatáčela, ale tam foto neukazuje. Pokud se na tom bude sedět, jediné další plus, ale tuším, že tohle je dělaný do Alp na extra svahy.

Ty fotky na bazosi nejsou nic extra, ale nemá gumový řemen, ale řetěz, to je plus, a pokud tam nebude nějaká extra převodovka, když odejde motor, dal by se tam asi naroubovat jinej. Ale každý svýho štěstí strůjce.

Kolik do toho chcete vrazit peněz?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Arus: nic si z těch středověkých názorů nedělej. Já Ti rozumím skrze tu samostatnost. Když chce mít ženská zvířenu a nemá úplně podporu muže ať už z jakýchkoli důvodů (je mnoho žen, které jsou technicky i fyzicky schopnější než jejich muži... :promin: což není můj případ a Tvoji situaci neposuzuji, protože to mi nepřísluší. Ale někteří muži na to prostě nejsou, nebo jim to zdraví nedovolí, čas...cokoli..).
Ale upřímně, když jsem viděla ty Tvoje kopce, já bych na tom dělat nechtěla. Za mě je to tak na křoviňák a hrábě. A to by mě zabilo :nene:
Kdybych měla ve vínku Tvoje stráně, snažila bych se to správně spásat a na zimu nakoupit těch par balíků.
Je prima být soběstačný, ale člověk by měl taky posoudit rentabilitu svých plánů.. :promin: Navíc když vezmu v potaz i Tvoje kolena, tak za mě je to vražda jakýchkoli kloubů, natožpak takových, které nejsou v super zdravém stavu... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Arus, přesně jak píše Hipííí. Ono se na rovince s tímhle pomocníkem dá jezdit pohodlně, klidně to ukočíruješ jednou rukou, ale ve svahu ti to pořád ujíždí dolů, a při točení to taky není žádná sranda.
Vypást, na zimu zredukovat stav a krmení si zajistit jinde.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční obraceč sena

Nový příspěvek od Jan »

pokud má jít diskuze tímto směrem a Arus má ještě nějaké zdravotní problémy, pak pochopitelně, pokud je to technicky možné (je poptávka) bude vhodnější na 1ha vykrmit jehňata / husy , ty pak prodat a koupit si seno.

Ale dotaz zněl chci nahradit hrábě něčím , co usnadní práci.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů