Traktor s čelním nakladačem

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak mě to téma přišlo takový prázdný, tak si napíšu o rady a zkušenosti.
Po letošní senoseči, mulčování nedopasků (nebo spíš hlavně výhonků stromů a keřů) a při vyhlídce manipulace balíky do začátku pastvy, jsem se rozhodl, že si pořídím nějakou techniku. Nejde ani tak o to, že to stálo dost peněz, ale pochopitelně každý nejdřív chce dělat svoje a když zbyde čas, tak mi to tedy udělá. Nebylo to tak se vším, ale často. Tímto nechci poskytovatelům služeb nic vyčítat, dělal bych to tak taky. Tak se trochu víc zadlužím, s tím jsem smířenej, snad se mi nějakou podporu získat taky povede, bez tý do toho zatím asi nepůjdu. Nechci kupovat za míň peněz traktor, kterej mi za pár let nebude stačit, takže to radši trochu "předimenzuju". Ještě k situaci - chodím do práce, to mě a mou rodinu živí. Co dostanu na dotacích a utržím z hospodaření, dávám do rozvoje hospodářství. Vzdálený, zatím spíš sen než cíl je, aby mě to uživilo a nemusel chodit do fabriky. U našich jsem po dvoře popojížděl s Crystalem 8011, řidičák jsem si vloni udělal a mám bráchu, který se tím živil a v podstatě s podobnou technikou pracoval, i pár známých, kteří minimálně radou pomůžou.
Chtěl bych, samozřejmě použitý:
-Zetor UŘ1 s předním náhonem, nejlíp 69-77 (do budoucna, kdybych pořizovat lis na balíky), s velkou kabinou, s čelním nakladačem, s SPZ, technickou
- valník aspoň 5t, hlavně na svoz balíků, s SPZ, technickou
- kladívkovej mulčovač aspoň 2m záběr - na bazoši nic moc nabídka, tak asi nový, levný jsou i kolem 60 tisíc
- nějakou bubnovku záběr 165 a toníka (obracení + nahrabování sena) ve funkčním stavu - to tak na dva roky a pak něco lepšího
- sklápěcí káru na hnůj, nejlíp železnou - ale ta asi může počkat

Zajímá mě, co tomu říkáte a ještě mám dotaz:
Co znamená třetí funkce u čelního nakladače? Myslím si dobře, že ji potřebuju třeba na ty kleště na balíky? První a druhá jsou zvedání a naklápění a třetí na to otvírání a zavírání kleští? Zatím bych si vystačil s vidlema, ale do budoucna třeba bude i nějaká senáž z otav.
:PavelIV:
aladin

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od aladin »

Nekupuj nic na "prozatím", kupuj na "hotovo". Pokud opravdu uvažuješ nad svinovacím lisem už teď to zohledni ve výběru výkonu traktoru. TON je kompromis, nedělá ani jedno pořádně. Ale jak jinak, dá se s tím dělat, když nic jinýho není aneb cokoli lepší než hrabě. Nevím přesně co a jak, ale nejen na traktor by jsi mohl dostat dotace! Třeba i na ten mulčovač a vůbec vše kolem luk. Co je do hlíny asi moc nééé, to nemá EU ráda. Nechce aby pěstoval kde kdo kde co a tak to nebude ještě dotovat.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

No dík, myslel jsem ten ton a levnou kosu, že by v budoucnu byly jako taková záloha, kdyby se něco většího podělalo v čase senoseče. Jo, o tonu jsem slyšel nic moc ani jedna operace, ale jako záložní by to šlo, ne?
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

Jenže dotace je tak 30-50%, zbytek se musí zacálovat nebo splácet, tak to s tím zadlužováním nechci přehánět zatím.
:PavelIV:
aladin

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od aladin »

Samozřejmě nevím, jak vysoké jsou dotace na to či ono, co si ale troufnu říci, že startovací tvůj vklad bude minimálně půl milionu. Buď teda v hotovosti, nebo na splátky. Píšeš o strojích do zálohy pro případné výpadky těch hlavních asi. Jenže vytvářet takovéto strojní rezervy můžeš, až budeš plně vybaven a je třeba se vybavit slušným zařízením, abys ty rezervy nepotřeboval. Navíc nemá cenu, aby rezerva stála v kopřivách, až to vytáhneš, stejně bude provozní problém dlouhou odstávkou.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od Berrynator »

Tak já mám na 7245 polský čelák, zatím spokojenost nový stál možná o 40% méně než náš nebo západní stroje, pro moje použití plně dostačuje, nosnost 1,6t, ale to nikdy nevyužiji, maximum je tak balík senáže, pokud se chce člověk nějak rozumně pohybovat s traktorem, jinak ostatní stroje mám dimenzovány na maximum, co traktor zvládne při nějaké komfortní jízdě, dělám ovce při práci a přeci jen se každá hodinka počítá, je to zkrátka pekelně znát, jestli člověk za hodinku poseká 2 nebo 1ha, pak se totiž další práce hned načítá, dříve když jsem chtěl seknout větší plochu, tak jsem si musel vzít dovolenou, dneska není problém po práci pojezdit pár hektarů, proto bych se raději poohlížel po větších (i starších strojích), doma mám taky ještě menší obraceč a shrnovač, ale od doby co jsou doma větší stroje, tak ty menší už nikdy nebyly zapřažené, docela dobrou zkušenost mám s taženým obracečem, nižší cena, malý nárok na traktor, přitom pěkný hektarový výkon, ale chce to mít větší pravidelné bloky jako mám já, navíc nejvzdálenější od baráku asi 400m, na nějaké motání po malých nudlích to není.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tohle téma jsem si vyprosil na adminu.
77 45 byl můj sen,
měl jsem k dispozici TK 14, Z 30 a 40 , ŻTR 165, pěti kolový Orion, 40 m3 sběrák, senomet, za úkol obstarat tři býky, až sedm koní, kolem 150 prasat, 200 slepic,
Dnes je to tam skoro bez zvířat, stojí tam ta 30, pak 69, 70, Iseki 21, Case s předkem, klimatizací a čelňákem
77 nezvládne některé lisy, 2 m cepák může být také na hranici
A jeden traktor nikdy nestačí
Místo cepáku stačí pastvinový čistit, chybí mi v seznamu podohradníkoví vyžínač, na hnoje budete potřebovat lžíci s přidržovačem - třetí funkce je nutná, líbí se mi nosiče kontejnerů a hromada dalších krásných strojů
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

Díky za zkušenosti. Asi jsem mohl upřesnit účel - mám 10 krav, sekat zhruba 10 ha. Plány na postupné navýšení v průběhu 5-10 let na 20 krav s bejkem a ca. 45 ha. Jeden traktor musí stačit, oproti dnešnímu stavu (vše službou) i to bude luxus.
Aladin - jo, ta suma zhruba sedí. Pravda, na záložní stroje se asi vykašlu.
DAD - cepák kvůli křovinám, budu ještě čistit další pozemky od velkých náletů. Pastvinový čistič myslíte ten s horizontálními noži s 1-3 rotory? Ten větší křoví moc nechce brát. Jestli někdy bude lis, tak asi podle traktoru. Když to dobře půjde, tak možná se silnějším traktorem. S lisováním zatím takovej problém není, známý ve vsi má super lis a když se domluvím, než jdu sekat, tak to zatím klapalo. Podohradníkový vyžínač je super věc, ale to možná za pár let. Zatím to zvládám růčo s kosou, naštěstí to nejvíc roste, když je dlouho vidět :) Hnůj myslím jen z přístřešku, vyhazuju to průběžně, takže lžíce na hnůj potřeba není. Ale obyčejná asi na nějakou hlínu na rovnání děr potřeba bude. A ta kára spíš jen abych to házel rovnou na ní a pak vyvezl příbuzným a známým na zahrádku. Takže s tou třetí funkcí jsem si to myslel dobře?
Berrynator - zajímaly by mě plusy a mínusy taženýho a nesenýho obraceče a shrnovače. Mám to někde trochu hrbatý, tak si myslím, že by tažený byl lepší, že na svých kolech kopíruje terén a nenaklání se podle traktoru.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

s taženým se horší couve, nesený si zdvihnete a je to, kopírování terénu je stejné, i ten nesený má opěrná kolečka a jsou tam závěsy udělány tak, aby jste to nemohl narvat do země, tažený se dá sehnat výrazně levněji
pastvinový čistič je opravdu jen na nedopasky, síla nožů je malá, nože jsou pevné, vertikální mulčovač je zas něco jiného, mám na jednoose ESM VS 80 a šípek nešípek jede jako ďas :cert: , když cepák, tak alespoň s bočním výsuvem nebo na rameni, je tam neskutečný rozdíl v obsluze, nemám dobré zkušenosti při likvidaci náletů jen mulčovačem, při dalším přejezdu jezdíte po roztřepených špičkách a gumy dostávají zabrat, a nejen gumy (nohy, klouby zvířat a lidí), ŽTR taky není dělaná na sekání takových to povrchů
na sena bez lisu (120 do sítě) nepotřebujete 77 45, předek je dobrý na svahy, posekat, čechrat a skulit můžete jen 50 (40) a spotřeba je pak taky někde jinde, u takového výkonu si zas můžete dovolit menší konstrukci stroje a hned je víc místa v garáži, jestli máte po večerech dost času tak stačí malotraktor s dostatečným výkonem na hřídeli
a jeden je opravdu málo, na SPZ a TP můžete mít jen jeden, ten druhý ať jezdí jen po vlastním
výhodou nosiče kontejnerů je nízká nakládací hrana kontejneru na zemi, samotné kontejnery nejsou až tak drahý, jen ten spodek stojí za to, kulatý balíky nakulíte přes dvě prkna sám, kolečku s hnojem stačí prkno jedno,
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdravím znovu, co byste řekli tomuto:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/9611555 ... rterra.php

Než dát ke 400 za pěknou 7745 s čelákem, tak to vypadá zajímavě. Super by bylo i odpadnutí dopravy - je to blízko, odjedu po vlastní ose. Taky by to asi vyřešilo většinu potenciálních lisů do budoucna.
Nevýhody vidím tyto:
- spotřeba, ta mě moc nebolí, vidím to tak na 200 motohodin ročně, to bych asi přežil, i když nemám moc představu, kolik to sežere
- jasně, je to o něco víc, než jsem počítal
- když se něco podělá, tak to není tak jednoduchý, všechno neudělá kamarád na koleně, ale platí se drahej servis
ale zase to pohodlí by bylo o něčem jiným. Dá se z fotek poznat, jestli má 3. funkci? Snad jo.

Ke staršímu DAD , tak toho couvání bych se nebál. Couvat docela umím, jako Kostey tedy ne :lol: ale s jednoosým přívěsem nemám problém. Jesli mají pahýly roztřepený špičky nebo jsou rovně useklý, asi nebude takovej rozdíl. Jak jsem holky pozoroval, při chůzi tahají nohy dost nízko, to bude asi stejný. Vlastně právě u toho velkýho 3rotorovýho už u mě dvakrát píchnul kolo od mulčovače, tak i proto chci radši nesený. Traktor to snad dá, jezdím po to opatrně i s okvávkou a ještě nepíchnul.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od Berrynator »

vypadá to pěkně, ten by se mi taky líbil, jen mě dost překvapuje ta cena, takový traktor s čelákem bych počítal tak někde kolem 550-600 tis., vypadá, že asi pracoval se dřevem, takže možná otázka, jak vypadá přední náprava, vidím to občas v práci, kdy se místo nevyhnutelné investice do generálky traktor raději prodá, dokud je ještě funkční a pojízdný, ale mohu se třeba mýlit a traktor by fungoval ještě dál v pohodě a byla by to koupě života, ale takhle od počítače těžko poznat, navíc nejsem žádný montér
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

Já taky nejsem žádnej montér, ale toho bych si na prohlídku vzal s sebou. Ten čelák vypadá poškrábanej, výfuk má ty nějakej šrám.
Tak jsem se podíval pořádně a do "bez DPH" asi znamená + DPH, protože ten pán prodává další novější traktory i kombajny. Tak asi nic.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od MartinR »

Taky se zapojím do diskuse... Zálež fak hlavně na co ten traktor budeš mít - ta Forterra určitě není traktor "kolem baráku" - pět tun a tadle velikost - zkrátka kam se hneš uděláš pořádný koleje. Zároveň si myslím, že s těmi najetými MTH by tě čekaly dost velký výdaje dále, každá prkotina se na těhle traktorech pohubuje v řádu desetitisíců... :roll: Příklad: koukal jsem, že má pneu na výměnu - 50tis. určitě stačit nebude! Pokud uvažuješ o nájezdu 200MTH za rok tak bych fakt koukal jinde. Záleží samozřejmě taky jak máš velký půdní bloky. Cos psal o 45Ha tam už by se samozřejmě takto velký traktor hodil ale záleží právě jak to máš koncipovaný. Dát za to 165ku rotačku nebo Toníka je blbost.
Já jsem před nedávnem taky toto řešil - mám to hlavně právě na sušení a okolo ovcí, mám dost malých cca půlhektarových bloků potřebuju se motat po zahradě a kydat v malých maštalích a tak jsem nakonec šel do novýho Dong Fenga 40k. Je to kompaktní, lehký, čelák zvedne v pohodě balík senáže, jednoduchý na opravu a cena v podstatě v tvé relaci. Ale pravda určitě to není na velký lis nebo na těch 45Ha plochy.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

Díky, tak 45ha je zbožný přání, ale chci si opatřit stroje, kterými půjde řekněme tahle rozloha zvládnout. S těmi kolejemi to je pravda, na to jsem nepomyslel. Stačí, co udělá manipulátor, když mi kámoš přijede rozvést balíky. Půdní bloky mám zatím 1,5 - 4 ha. Forterra tedy padá
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

počet MTH nebývá rozhodující, hoodně záleží s kým a v čem je namotal, na sena na 45 ha zbytečný výkon, třetí funkce tam je
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

každej používá to co má, Avantík má 1200 kg na čtyřech gumách 23x10,5x12 AS a taky je to od něj doma slušně uježděné
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
aladin
Příspěvky: 80
Registrován: 07 lis 2018 06:53
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od aladin »

Je dobře, že s koupi Forterry sešlo. Dyť je to traktor "z lesa"!!!! A to není nikdy dobrá volba si něco takového vzít domů.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak asi mate pravdu (už nevím kdo to napsal), asi nepotřebuju tak silnej. Ale s předkem jo, mám to skoro všechno ve svahu, takže třeba 5245? No, ale to už asi nebude na ten mulčovač, nebo menší záběr, to bych asi přežil. Co jsem koukal na inzeráty, tak se dají koupit levněji než 7745. Jsem pořád ve stádiu úvah.
Co říkáte na toto? Do svahů asi ideální, synek by teda nebyl rád, že nemá kde sedět :( Nějak se mi k tomu nedaří sehnat nějaký informace, kdo to vyrábí, eventuálně náhradní díly a tak
https://stroje.bazos.cz/inzerat/9631348 ... a-750H.php
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Hydro pojezd - luxusní na práci s čelním nakladačem, plynulost při rozjezdu, obě nápravy řiditelné znovu luxusní
Ale pozor !!! Za luxus se platí a hlavně při servisu, h.čerpadla, h.motory, čepy.
Ta kolíbka na podlaze je o práci kotníkem.
Není to běžná značka. Je potřeba nezávislé prohlídky a změření tlaků.
Hlavně nepřijet s nadšením a penězi.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
aladin
Příspěvky: 80
Registrován: 07 lis 2018 06:53
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Traktor s čelním nakladačem

Nový příspěvek od aladin »

Co říkám na tu Systru? Jen na louky a to vše okolo by vyhověl, dokonce hydrostatický pojezd pro práce s čelákem je plus oproti mechanickým převodovkám. No a krabí chod je třešnička. No jo jenom že!!!! Kdo prověří v jakém stavu je celá hydrostatická soustava pojezdu? Nejde o to, že by to nešlo případně opravit, ale má někdo představu, co stojí jeden hydromotor? Čerpadlo tam bude tady asi pěkná kráva s velkým litrovým výkonem, to taky nebude za dvojku. Já netvrdím, že to co je v inzerátu je šrot ale obezřetnost na místě. Známe lidi, že? Kondici jednotlivých skupin prověří měřením jen servis kde zjistí i stav opotřebení, protože zná výrobcem dané hodnoty, třeba tlaků. Ale ideální by to bylo, to asi jo.
Že chceš traktor s PHN asi jo, ona tě i chytne při pokusu o převrácení, do jistě míry samozřejmě a pro čelní nakladač je to jasná volba. Jen vynech traktor typu 52xx vždy ber čtyřválcový motor, on bude mít ve finále minimálně stejnou spotřebu a větší výkon. Moje volba by byla nákup vybraného typu traktoru jako kompletní vrak s papírama a vše potřebné udělat ať vím, co tam je a není. Jenže to jsem já ne pro každého to je cesta. Jen málo kdy se kápne na traktor, který alespoň odpovídá stáří. Od překupníků je to děs a hrůza, kdy tě další investice neminou.
Mulčovač a adaptery obecně vybírat až bude jasný, co je bude hnát.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů