Dojicí zařízení

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Dojím ručně, ale jiné možnosti mě zajímají. Od dojičky mě odrazuje především to, že jsem vždy slyšela, že je složité umývání dezinfekcí. nemám kanalizaci a nerada bych lila hektolitry chemikálií na zahradu. Tak jak to vlastně je? Ani pořádně nevím, jak dojička funguje...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Asi jak která koza, proti jerseyce určitě každá. Dobře, ale jde spíš asi o bakterie, které se můžou množit v tom vlhkém prostředí v hadicích. Protože proč by se jinak pořád psalo, že se má vyplachovat dezinfekcí?
Pak před dojením se to ještě znovu propláchne nebo hned dojí? Přece jen, když je teplota 35 v létě...
A ty přícucky se dají třeba měnit na každé zvíře nebo se musí nechat na všechna jedny? Jsem strašně nedůvěřivá, protože vidím, že ruční dojení má velké výhody pro zdraví koz. Ale nemusí mít časem pro moje zdraví, když je koz už dost :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nevím jak teď, ale pravidlo č.1 bývalo - PRVNÍ PROPLACH PO DOJENÍ ZÁSADNĚ STUDENOU VODOU! Pak až nějaká chenie a teplá voda.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od PavelIV »

Struky se nemění ve velkochovech
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Možná kvůli tomu, aby se nesrazily bílkoviny. Pryč mléko, které se dá vypláchnout. Pak horká, aby se odstranily zbytky tuku. Tipuju, nevím. Pro domácí použití bych to nijak taky neřešila, ale kdyby k tomu někdy došlo a dojila bych strojem, ráda bych věděla co nejvíc. Prostě nechci zalívat zahradu savem. I když bych to napsala jako sanační prostředek do oznámení KVS, ráda bych měla normální postup.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Struky se nemění ve velkochovech - ale jdou lehce vyměnit? Protože to je ve vekochovech právě ten problém, že mají krávy nebo kozy společné dojení. Mám nesprávné vyjadřování, snad to pochopíte. Ve velkochovech se proto používají dezinfekce vemene, ale ty zase likvidují ochranu vemene před infekcí zvenku a vemeno je náchylnější na záněty apod.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Jamarov »

Když vymývam lahve, nebo i u odsávačky mateř.mléka je vždy lepší vzít nejdříve studenou vodou , zbytky mléka se vyplachnou a pak teprve teplá.Když se to mylo hned teplou přímo se zbytkem mléka tak je to z toho pak cítit.
Tak nějak jak píše Oreb.
Ale nevím, dojičku nemám :vytlem: sebe vodou neproplachuji :vytlem:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak my (naši) měly jednu krávu, nic se denně nedezinfikovalo, jestli byla voda na výplach teplá nebo studená si nepamatuju, myslím že studená.
No a co jsem viděl předloni na dovolené na farmě ve Slovinsku, tak ničím nedeznfikoval, ostříkal vemeno hadicí s vodou, objel rukou, z každýho struku rukou odstříknul a nasadil dojičku. Co si pamatuju z dětství z kravína, tak systém stejnej, jen místo hadice kýbl a hadr. A místo dojírny tahat konve po celým kravíně.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Studenou, aby se tuk co nejmíň usazoval na trubkách, hadicích . . . .. . Zní to jako blbost, ale je to tak, protože i když dojačku - gumové struky strčíte do horké vody, tak horká bude jen na začátku a to jen na to, aby se "sražený" tuk rozpustul a hezky se vysrážel na studených stěnách hadic a trubek.
Pokud nepoužíváte chemii, tak si někdy zkuste prstem šáhnout do hadice. Stopro tam bude masný nános.
Oreb nehledejte v tom vědu. Pokud máte vemena svojich koz pod kontrolou, nic si z 98% nepřenesete. Riziko je stejné jako dojit rukama bez dezinfekce jednu kozu za druhou. Ona i ta koza má svou imunitu a dostat zánět do vemene u zdravé kozy v kondici není tak jednoduché.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Já dodávám do mlékárny a bez proplachů, kyselinou, nebo "louhem" by byl počet CPM (to jsou breberky z nečistoty) neúnosný. Proplach dělám tak, jak se to dělá i v dojírnách: nejdříve studená voda, potom teplá a po chvíli přidat buď K, nebo A přípravek (nechávám roztok kolovat cca 30 min.), který se střídá ráno a večer. "Káčko" bývá na bázi peroctové, či fosforečné kyseliny a "Ačko" na bázi sava. Koncentrace přípravku je 0,5%, což je slabota a nemělo by to být nějak škodlivé, protože pokud vím, tak se to nikde neřeší. Pro domácí potřebu, by asi stačilo mýt jarem, ale to je docela dost práce se vším se 2x denně drbat kartáčkama. To sice taky dělám, ale jen jednou týdně. :usmev:
Naposledy upravil(a) Milanhájenka dne 25 úno 2019 11:31, celkem upraveno 1 x.
Tykání prosím
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Díky za odpovědi. Takže nejdřív propláchnout studenou, pak nasát a propláchnout horkou. A před dojením už nic? Ani v létě?
Prodávám mléko a musí být v pořádku. Jednak mi jde o to, abych pak neměla půl stáda s nějakými záněty a potom o to, aby mléko obsahovalo co nejmíň mikroorganismů. Ani laktobacily, i když ty mně nevadí, ale mléko rychleji kysne.
Čili myslíte, že bych se toho bát nemusela? Jsem strašně konzervativní :stydim: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Milanhájenka, to je ono, to vyplachování, které mi nějak nesedí. Vylil byste si to do záhonku? Nebo je ještě jiná možnost? Taky musím mít CPM na slušné úrovni.
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Bát se toho určitě nemusíte :usmev: Ano, před dojením ještě propláchnout teplou vodou, aby bylo dojení předehřáté, bez případného prachu a mléko se rychleji neusazovalo. Na záhonek bych to nelil. Jednou jsem konev vymýval silným roztokem "A" , který jsem potom vylil na trávu. Takový úprk žížal jsem ještě nezažil :vytlem:
Tykání prosím
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od PavelIV »

Oreb, jen pro zajímavost, jak a čím myjete kbelíky po dojení teď?
:PavelIV:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak záleží na té koncentraci, ale třeba i savo se používá pro čištění pitné vody ve studnách.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, teď je vypláchnu studenou, pak umyju horkou a nechám uschnout. Právě to, že hadice nedají uvnitř usušit, mě straší.
Milanhájenka, jenže já nemám kam jinam to vylít prostě "na záhonek". Nebo vedle. Kanalizace tu není, všechno musí být kompostovatelné nebo neškodně trvanlivé.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, to je pravda, ale já bych to používala denně. Kam bych to vylívala za měsíc, když by už všude bylo takhle "neškodně" zalito?
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Za další, tyhle přípravky budou pro přírodu o dost menší zlo, než bordelis z pracích prášků atd. Chlor velice rychle vyprchá, s tou kyselinou nevím jak to je, ale ve Vašem případě jde o zanedbatelné množství. Pokud si tedy dobře představím, že myjete konev, stroj a nějaké nádoby, nebo máte i chladící tank? Navíc můžete roztok použít i vícekrát, pokud bude v uzavřené nádobě.
Pokud nemáte kam vylívat, tak nešlo by to třeba řešit odvozem použitého roztoku v barelu někam jinam?
Tykání prosím
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Myla bych jen konev a dojicí zařízení. Nic, co se dá usušit, bych tímhle nevyplachovala, žádné nádoby. Čili myslíte, že kdyby se to použilo víckrát a ještě třeba zředilo, že by to šlo vylít? Jen uvažuju, musela bych stejně zjistit, o jaké látky se jedná a jak se chovají. Odvézt to nejde, není vlastně kam. Leda bych to v noci někde tajně lila do kanálu :soufl: . A to by si za chvíli všímaví občané všimli, i kdybych nedělala nic špatného. Ani to ale nechci nikam vozit.
CNevím vlastně přesně, jak to vypadá, ale nedaly by se ty hadice usušit teplým vzduchem, který by foukal dovnitř? Možná blbost, jen čistě teoreticky, protože pak by nebezpečí množení mikroorganismů bylo malé.
A proplachuje se ještě před dojením nebo ne?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od PavelIV »

Já si tedy myslím, že propláchnout po dojení studenou a pak horkou a znova před dojením teplou by mělo stačit. A třeba tím roztokem jednou za týden, ale to jen odhaduju, nevím jak pak vypadají rozbory. Vždyť v tý hadici zůstane v podstatě pár kapek vody a ne dýl než 12 hodin. Možná by šlo si na zeď natlouct třeba hřebíky tak, aby to šlo pověsit šikmo a i kapky stekly hadicí ven.
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů