Dojicí zařízení

O strojích, nářadí a náčiní.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Františko, dovolím si napsat, jak bych postupovala při výběru ve Vašem případě. Je to jenom na základě pročítání parametrů dojiček na internetu, pevně doufám, že mě kdyžtak někdo opraví, kdo má reálnou zkušenost.

Položila bych si postupně tyto otázky.

1. Kolik dojím (případně plánuji dojit) zvířat? Vycházím z toho, že když už člověk dojičku má, může ho to lehce pokoušet rozšířit chov. :vytlem:
2. Budu dojit po jedné koze nebo mám podmínky na dojení dvou zvířat zároveň?
3. Kolik litrů nadojím při jednom dojení?
4. Chci mít plně pojízdné dojení nebo si základ umístím do dojírny a budu přenášet jen konev s příslušenstvím (i to může být dost těžké na každodenní přenášení)?
5. Jaké další parametry jsou pro mě důležité? Např. ten asynchronní nebo synchronní pulzátor.

A teď příklad. Řekněme, že dojíte 10 koz, najednou nadojíte max. 20 litrů. To by už stálo za to mít dojící zařízení pro 2 kozy. Ale nemáte na to podmínky a chcete je dojit po jedné. Takže je potřeba dojící zařízení pro 1 kozu, ale s co největší nádobou. Bude těžká na přenášení (včetně příslušenství), takže bych si zvolila plně mobilní dojičku s podvozkem. Na tyto parametry vychází shodou okolností ta dojička, kterou jsem zmiňovala výše s konví 23 litrů, ať už asynchronní u Forest Agro nebo synchronní u Drimla. Ale nevím, jaké máte podmínky, je to jen příklad.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Savarko, hezky jste mi to rozvrhla. Tak by měl člověk uvažovat.
Já i přes to, možná proto, že si tyto otázky kladu, zůstanu u ručního, protože jedinou výhodou by bylo, že mě jednou za rok někdo vystřídá a že budu mít pocit, že si můžu něco udělat s rukama :usmev: . Všechno ostatní mi zatím nepřipadá jako ulehčení nebo urychlení.
Ale dál do budoucna nevylučuju, že nějaké dojení pořídím. Jenže při mém konzervativismu s tím prostě nespěchám, no.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Profesor1 píše: 18 zář 2019 12:32 Jo, ty placaté uši si člověk v sedu položil na kolena a spláclý kbelík "visel" mezi nohama - holeněma :vytlem: . Pod kozu by to bylo vysoké.
Už ale po mě nechtějte, abych to zase vysvětloval :)) :vytlem:
Tak jsem na něj konečně narazil :hura:
Už je teda značně rezavý, ale nevyhodím ho.
Přílohy
Hrotek
Hrotek
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Když to vidíme, je použití jasné. Nikdy jsem takový kýbl neviděla. Asi proto, že jsem nikdy nedojila krávu :usmev: .
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Augenblick »

Hledám na YT, nějakou inspiraci co se týče dojírny, kterou chci předělat na více stání a našel jsem tohle video se zajímavou dojičkou bez el.proudu :
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Je to zajímavé a mohlo by se to hodit pro někoho, kdo nemůže dojit rukama. Protože to trvá dlouho, ovci to docela štve, i když je asi zvyklá, a prostě se mi zdá, že to moc užitečné není. Rukama je to rychlejší a šetrnější. Ale jak říkám, nápad to není špatný pro někoho, kdo má třeba zraněné ruce nebo i u zvířat, která mají krátké struky. Asi by se dala takhle podojit i ta, která ručně nejdou.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Hhippie »

To nevím, Augenblicku… děláš prakticky “ten samý pohyb” - namáháš karpály a navíc to není efektivní a tu kozu to zjevně dost nebavilo. Navíc za tuhle dobu už bys měl ručně podojené nejmíň 3!
A nakonec… ten tah na vemeni, když tu sklenici pustil, to musí být pro dojnici hodně nepřirozené a nepříjemné, řekla bych… :nevim:
Ale já toho moc nenadojila, tak jsem jen napsala, co mě k tomu napadlo.. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Augenblick »

Trvá to protože nedojí obě vemínka najednou. Tah na vemeno bude stejnej jako když je mléko ve vemeni, předpokládám že ta lahev je plastová..
Jen mě to zaujalo, viděl jsem to prvně.
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Taky mi to připadá zajímavé, nápad je dobrý. Má to výhody i nevýhody. Pro dobře dojitelnou kozu by to bylo zdržování, ale pro ovci s malými cecíky to je lepší než ruce. Nebo třeba když někdo nevydrží rukama dojit, bolí ho ruce, může se to hodit. Je to kupované, co myslíte?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Já kdysi na tenhle výrobek narazila zde:

https://www.ketris.cz/rucni-pumpa-na-do ... -qEALw_wcB

a přiznám se, že mi taky přišlo, že ruční dojení by vyšlo rychleji. Spíš jsem si říkala, že by to mělo smysl, kdyby se se mnou něco stalo a musel by dojit někdo, kdo nemá ten dojící grif. Aby byl člověk zastupitelný. Ale přiznám se, že mně přišla nehorázná ta cena.
Naposledy upravil(a) Savarka dne 27 lis 2021 20:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Augenblick »

ta cena je opravdu nehorázná..
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

To teda jo. Do 2 tisíc by to šlo, víc je moc.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Hhippie »

To musí být za tuhle cenu naprosto neprodejné, ne? :otraveny:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od přezdívka »

Vymysleli to v Americe, ta je pupek světa, tak cena taky musí být světová. 7 000 je nějakých 350 dolarů, to je jako nic. Kdyby to bylo za 350 našich, tak by se to třeba prodávalo.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Kamarádka mňela ňeco takového,abi se oddojovala po porodu.Přišlo mi to slabé,ale ona nemňela dost mléka,tak nemam úplňe srovnáňí.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Třeba na ouessantky nebo kamerunky by se to mohlo hodit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, s tím použitím na malé struky, to je dobrý nápad. Ale kdo by dojil oussanty nebo kamerunky kvůli deci mléka..? :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

No, slyšela jsem, že ouessantky mají mléko trochu jiného složení, spíš jako kondenzované, že se skvěle hodí do kafe místo smetany. Ale spíš jsem myslela, že třeba někdy je potřeba ze zdravotnich důvodů oddojovat a asi to moc nejde. Já to s nimi nikdy nezkoušela, to byl jen takový nápad, ale o tom mléku někdo někde psal. Nebo u kamerunek? Už nevím. Kdyby to bylo levnější,mohl by to mít člověk doma pro případ potřeby. Nebo nějaký veterinář. Třeba by se tím dala oddojit i fena, když má zánět. To bývá dost často u některých plemen. A asi něco takového používají, když je podobná věc pro lidi, jak píše čobanak.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 28 lis 2021 10:11 No, slyšela jsem, že ouessantky mají mléko trochu jiného složení, spíš jako kondenzované, že se skvěle hodí do kafe místo smetany. Ale spíš jsem myslela, že třeba někdy je potřeba ze zdravotnich důvodů oddojovat a asi to moc nejde. Já to s nimi nikdy nezkoušela, to byl jen takový nápad, ale o tom mléku někdo někde psal. Nebo u kamerunek? Už nevím. Kdyby to bylo levnější,mohl by to mít člověk doma pro případ potřeby. Nebo nějaký veterinář. Třeba by se tím dala oddojit i fena, když má zánět. To bývá dost často u některých plemen. A asi něco takového používají, když je podobná věc pro lidi, jak píše čobanak.
Zdálo se mi to dost krkolomné.Ona sama říkala,že ďíťe vitáhne víc.Skoro jsem jí nabídnul,že jí podojim :usmev:
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Vedra »

https://udderlyez.com/sheep_milkers.php

V US za 190 dollarů.
Doprava, DPH a clo z ceny včetně dopravného, trocha zisku pro místního prodejce a jsme na dvojnásobku lehce.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů