Dojicí zařízení

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Již jsem psal že před dojením ještě proplachuji teplou vodou. Já bohužel nevím jak Vám lépe poradit. Ale vážně si nedokážu představit mýt jen teplou vodou, jednou - dvakrát budiž. Jak psal Profesor, jen vodou zůstává v hadicích a vůbec v celé mašině takový povlak slizu.
Ono i sklenici od mléka pořádně jen vodou neumyjete, zůstane taková otelpaná a to je sklo, které se oproti pastu myje lépe. :nevim:
Tykání prosím
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Milanhájenka, však radíte dobře, já zjišťuju údaje k zadání do analyzátoru (ten si nosím stále s sebou ;-) ). Potřebuju všechny údaje, zkušenosti a názory, které můžu získat, a nějaký výsledek mi pak ten analyzátor vyhodí.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

To "K" ani "A" by se kazit, nebo vyvětrat nemělo, pokud je zavřené.
Oreb, je to nízká koncentrace, možná do toho kompostu by to po ještě dodatečném naředění šlo dát. Nevím. :nevim:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

No, uvažuju, že když člověk má lák na okurky, taky ho prostě vylije (aspoň já). A je tam kyselina octová. Apod. možná bych s tím mohla zalívat preventivně záhonek pro česnek, aby nebyl napadený :vytlem: .
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Bekkky »

Existují i desinfekční přípravky na bázi peroxidu vodíku. Ten v podstatě degraduje na vodu. Ale je třeba, aby hadice byly bez mastnoty. Náš známý má rodiče, kteří roky chovali mléčné krávy cca 5-8 ks. Dojili je a mléko prodávali do mlékárny. V Německu se stále vykupuje i od malododavatelů. Měli stále třídu mléka A, což je ta nejvyšší kvalita a paní prý nikdy žádnou desinfekci a mycí prostředek do dojení nepoužívala, jen vyplachovali opravdu velmi horkou vodou. Také existujou takové houbičky, které se nacpou do trubek a vývěva je dokáže celým systémem prohnat a tím se také hadice vyčistí. Asi nějaké řešení bude. Jsou oblasti, kde se dojí někde na pastvině s prakticky nulovým komfortem.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

mastnacek má už zkušenosti s dojicím zařízením a napsal:
mastnacek píše: 18 zář 2019 08:29 Kdybych zacinal s dojenim, tak jdu znova po tomhle. Peclivy zpracovani, ceskej motor, jednoduchy ovladaci prvky.
http://www.dojicizarizeni.cz/kdz42.htm
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mám to doma
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, a taky chválíte?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já to mám taky někde doma, ale používalo se to jen krátce. Ne že bych to odstavil kvůli nějakým problémům, ale já raději tu jednu krávu podojil ručně a pak umyl jen hrotek - kbelík. Nechtělo se mě proplachovat několikrát dojení, drhnout konev . . . . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, Vy jste někde psal o tom hrotku, jak to vypadá. Chtěl jste to pro syna nebo co. Pamatuju si, že to bylo takové spláclé, ne jako kbelík válcovité pravidelně. Představovala jsem si to u dojení kozy, ale to by nešlo, žejo? Pod kozu byste to vůbec nemohl dát. Já musím kbelík mít trochu položený a držím ho patama, aby se nepřevrátil. Při držení koleny by to muselo stát, takže to je jen pod krávu, ne?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jo, ty placaté uši si člověk v sedu položil na kolena a spláclý kbelík "visel" mezi nohama - holeněma :vytlem: . Pod kozu by to bylo vysoké.
Už ale po mě nechtějte, abych to zase vysvětloval :)) :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

Ne, já to chápu, něco v hlavě přece jen mám a sem tam něco pochopím :stydim: . To jen když tak sedím u kozy při dojení, moc se toho dělat nedá, tak přemýšlím o různých blbostech a napadlo mě tohle. Příště se Vás třeba zeptám na jinou pitomost.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tady vůbec nejde - nešlo o vás! Jen jsem si vzpomněl, jak jsem se trapně snažil vysvětlit ten pa-tvar toho kbelíku a nešlo mě to :vytlem: :hrabeti: :vytlem:
Jo a vysvětlivky ke smajlíkům nečtěte, to taky není směrodatné!!! Teď jsem třeba použil tenhle :hrabeti: = ve vysvětlivkách je to HRABE TI, ale já to těď myslel jako že JÁ jsem ťululum. Pro jistotu zopáknu - JÁ jsem ťululum!!! :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od PavelIV »

Oreb, nikde jsem to neviděl, ale nešlo by na kbelík zespoda přidělat prkýnko, na který by si dojič jenom položil nohy a nemusel ten kybl nohama držet?
Pořádně jsem ruční dojení koz asi nikdy neviděl, babička vlezla do chlívku s hodně malýma dvířkama a za chvíli vylezla s mlíkem :vytlem: , byla malinká, tak se do těch dveří vešla. Jednou asi v 16ti jsem se chtěl jít podívat, jenže koza samozřejmě začla vyvádět, protože mě skoro neznala, tak mě babička vyhnala. Měla takovej asi 2 l hrnek. Ono je potřeba aby to bylo nízký, ale zase ne tak, aby do toho koza šlápla, chápu to dobře?
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

To by si člověk neměl takhle říkat, ještě tomu uvěříte nebo nedej Bože někdo jiný! Dala by se vést debata o tom, co je to vlastně ťululum a jak vzniklo, ale není to dojicí zařízení, to vím jistě, tak to sem nepatří :usmev: .
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Marion108 »

Mam nerezovy kerbl kyblik 5l a drzim ho tez kotnikama, dojim zezadu a kyblik si trochu klopim smerem ke koze... :usmev: obcas beru jen nerez hrnek 1,7 l ted uz to staci... s ochlazenim nadoj klesl...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, já nepotřebuju nějaké úpravy, mně to jde pěkně s tím nakloněným kbelíkem mezi patama, kolena od sebe a mezi nima zvíře kozu. Jen jsem se chtěla ujistit, že to je pro krávy. Pro kozy používají leccos, ale mně nejlíp fakt vyhovuje ten 10litrový kbelík. Má široké hrdlo, můžu dojit oběma rukama najednou a nestříká nikde nic vedle. Vím i o lidech, kteří dojí do láhve nebo bandasky, ale ti dojí jen jeden struk a pak druhý.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Marion108 »

Do hrnku taky dojim jen jeden a pak druhy struk... je to otrava, obouruc jsem rychlejsi do kyble, ale hur se umyva, je zas na to velky... :nevim: :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Nepročetla jsem tohle vlákno, ale vedle ve vlákně se schyluje k diskusi o dojičkách, tak ji orientuju sem.
U návodu k dojičce, která je na internetu od Drimla, se píše, že se má vemeno omýt a namazat dezinfekcí. Toho se trochu obávám. Ne mytí, u koz se čistí nasucho, takže to odpadá, ale té dezinfekce. Řekla bych, že tím ztratí struk svou přirozenou ochrannou mikrofloru. To by mohlo být i důvodem většího výskytu zánětu u zvířat dojených strojem. Ale bez dezinfekce zase strčit dojičku na druhou kozu taky nejde. Tak kdo má zkušenosti?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Na stánkách Forst Agro píší toto:

"Pro každé zvíře musí být nastaven určitý podtlak: krávy 45 kPa, kozy 38 kPa ovce 40 kPa a počet pulzů:
krávy 60/min, kozy 80/min a ovce 120/ min v toleranci +/- 2pulzy Pulzační poměr musí být pro krávy a kozy 60:40 a pro ovce 50:50
Tento pulzační poměr je dán konstrukcí pulzátoru a nelze jej seřizovat! Není možné podtlak a počet pulzů nastavit univerzálně!"

A u dojačky od Drimla, o které uvažuji (ještě jednou dávám odkaz), píší, že je sice nastavená pro kozu, ale ze zkušenosti s ní lze podojit i krávu. Tak teď nevím, jestli mám věřit Drimlovi nebo Forst Agru. A to navíc chci dojit ovce, o kterých tam není řeč vůbec. :vytlem:

https://www.driml-napajecky.cz/cz/mleka ... 12775.html
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů