Výběr křovinořezu

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od PavelIV »

Ahojte, chtěl bych pomoct s výběrem křovinořezu. Vím o tom dost málo, jednou jsem měl nějakej vyběhanej s kotoučem z půjčovny, jednou půjčenej od strejce, taky už letitej a poslední rok mám k dispozici tátovu Stihlku, ale nejde na to kotouč, jako struna výborný, ale potřebuju řešit i nálety, řekněme tak roční obrosty třeba do 20 mm. A abych mohl bez problémů makat třeba půl dne. Určitě chci popruh na obě ramena, nějakej antivibrační systém, asi by měl jít i ten zubatej kotouč? Moc se v tom neorientuju, ani nevím, co jsou vyhlášený značky, tuším že Stihl nebo Husquarna, dávat dvacítku se mi nechce, ale třeba mě přesvědčíte. Taky netuším jakej výkon potřebuju, váhy se nebojím, ale zase nemusí bejt větší než je nutno.
Jsem v pokušení koupit něco za pár šupů od Mountfield nebo Hecht, ale mám od Hechtu pilu, jako funguje, ale než jsme s bráchou přišli na to, že napumpování podle návodu jí spolehlivě uchlastá, tak byl někdy problém nastartovat. Když nenapumpuju vůbec, po měsíci nepoužívání naskočí :usmev: , taky už jednou odmítala, pomohlo až profouknutí palivový soustavy, vzduchovej filtr nic moc. No ale za Stihlku s podobným výkonem bych dal 3x tolik, tak to zase tak špatná není :vytlem: . Obecně se řídím tím, že chci kvalitu a nějaký pohodlí, ale nepotřebuju drahej luxus. Když to přirovnám třeba k autům, nepotřebuju BMW ani Mercedes, ani Superba, i Octavia je dost. Scala by stačila, Fabie je už moc malá (jen pro obrázek, ne že se tu rozvine debata o autech :usmev: ).
Jeden levnej je třeba tady:
https://www.torriacars.cz/motorova-kosa ... z+3%2C0+kW
nebo třeba toto:
https://www.domacitechnika.cz/produkt/vega-bc525pro
Dávám je sem jen pro orientaci, třeba nakonec u tý Stihlky skončím...
Pište prosím hlavně vlastní zkušenosti se značkami i konkrétními modely, co zvládnou, pohodlí apod., popřípadě srovnání, předem díky. Nijak to nehoří, za pár tisíc bych pro ní asi běžel hned, dražší až tak v listopadu, až se SZIF otelí :vytlem:
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ahoj Pavle, tak mi máme tento: (snad ti půjde odkaz otevřít)

https://www.stihl.cz/Produkty-STIHL/Vy% ... -C-EM.aspx#

Používá ho tedy výhradně chlap, na mě je příliš robustní a těžký, ale to ty asi neřešíš, že bys ho půjčoval manželce :vytlem: !
Je to už profi řada, tže je jasný, že ta cena je jinde, ale po zkušenostech (Mountfield, Uni hobby a podobný srágory) už by ho nevyměnil! Máme ho 3tím rokem, jede prakticky bez závady, jde na něj struna, trojzubec i kotouč na vyžínání náletových dřevin. Chytá velmi dobře, natahnu ho bez problému i já. Má zádový popruh. Pro představu ti napíšu plochy co s tím seče. Sekání strunou pod páskou kolem hektarového výběhu, kolem celého domu a zahrady, což bude přibližně jako ten výběh. Sekání trojzubcem každý den kobyle zelné, sečeme takovou cestu podél výběhu, má asi 5 m na šířku a na délku tak půl kiláku, když jsme tu cestu likvidovali úplně poprvé, sekl to strunou na jeden zátah a bez problému. Vysekávání náletovek na pozemcích o které se staráme a vyžínání kolem plotů tamtéž. Křoviňák jede prakticky 5 měsíců v roce a to denně (někdy málo, jen nasíct zelené do kolečka, někdy hodně), ze svého místa v garáži ho letos sundal v květnu a pověsí ho tam nejdřív v říjnu, to už si pak chodím na zelené s obyč kosou na místo, kde křoviňáku není třeba.
Kdybys k tomu cokoliv potřeboval, poptám se ti, co nebudu sama vědět :souhlas: !
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Akorát řeším křoviňák. Mám dva , potřebuju dva. Odešel mě honda - výkon 1kw . Bylo to oničem ale sloužil hodně let. Dokupoval jsem stééééhl , výkon 1,7kw. Jiný bych nechtěl, bohatě stačí. Opravdu bohatě a to s ním seču i nálety. Teď ho budu kupovat znovu. Ale před pár dny skončila akce - cca 14500,-Kč +/-. Momentálně stojí cca 17000,-. Je nesmrtelný!. Tento pátek má jít do prodeje nový typ stihlu - 1,5kw. Bude podstatně levnější - cca 11000,- Tak váhám, ale asi na něj kašlu a počkám si už do konce září, kdy má být na ten asi Stíííííhl F 240 1,7kw zase akce.
A ještě bych doporučil koupit si nástavec ne na obyč strunu, ale takový kovový Oregon prevít (ne ten levný, plastový). Do něj se stříhá taková zubatá struna, zase různého průměru. Ta struna např.3,5mm bere i nálet. Ještě je i 4mm, ale tu nemám odzkoušenou. Stačí na trávu i slabší, ale já mám většinou nálety, tak beru tu 3,5mm.
Když pilu tak tú Húúúúúsgvárňu, když křoviňák, tak jedině Stíííííhéééél!!!
Jo a hlavně si kup pořádné šráky, ne jen takový přehoz přes rameno! Dávají je někdy k tomu zadara.
Když budeš chtít přesně najít to co ti doporučuji tak napiš.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Lisbeth »

Profesore, jako doma - když pilu, tak jedině Husqvarnu, když křoviňák, tak jedině Stihl! Tohle je asi nějaká choroba bo co? :)) Vy byste si rozuměli!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Kostey »

Po všelijakejch pokusech bych jinej křoviňák než Stihl už nechtěl.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od PavelIV »

Zatím díky všem,
Lisbeth - to už je právě podle mě ten až zbytečnej luxus, ale díky.
Profesore - mrknu na ní a hlavně asi na tu novou.
Kubo - mohl bys trochu rozvést zkušenosti, jakej výkon na co stačí apod.? Případně aktuální typ
U nás v rodině se ta Stihl nemoc vztahuje i na pily, tu maj oba bráchové i táta myslím
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od PavelIV »

:profesor: Takže by mohl stačit tento?
https://www.stihl.cz/Produkty-STIHL/Vyž ... S-235.aspx
Pilovej kotouč tam asi nejde, ale ten troják je u toho a dvojitej eventuelně na seno by snad nebyl problém dokoupit.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Kostey »

Dvoum největším nejsílnějším oleo macům jsem vždy po 2 - 3 letech oddělal motor, navíc mi neseděly ergonomicky i jejich technickym řešení detailů. Při servisu ze mě dělali debila, a tvrdili mi, že jsem asi zapomínal do benzínu přidávat olej (naopak mám z Mauntfielda motorovku a za 10let s ní nebyl problém a mám jí rád) S Husqvarňáckejma se dělá dobře, ale se Stihlem to bylo vždy ještě o level lepší. Stihl má ze všech nejlepší antivibrační systém. Po x hodinách sekání je to pak hodně znát. A jen co jsem si kdekoliv půjčil nějaký noname, tak jsem měl chuť to prostě zahodit do kopřiv. Neříkám že se musí sáhnout po profi stihlu, ale radši bych koupil i ten jejich nejslabší, nejlevnější než jakýkoliv jiný od někoho jiného.
Hlavní otázka ale zní na co ho budeš potřebovat, jak častokrát pojede, jaký je teda cenový strop?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od PavelIV »

Jak často - na jaře strunou tak 3 x podsekávat ohradník 3-4 km, nedopasky a nálety 2x ročně v rohách a u ohrady, kam se traktoristovi s mulčovačem nechce, bo mi minule sejmul 4 kůly :vytlem: , 3x ročně strunou zahrádku, no a v zimě meze pod dvouma vedeníma vysokýho napětí, aby se mi tam kolem ohrad nemotali ti borci, co to dělají pro ČEPS (jsou v pohodě, ale nechci, aby se mi tam ta jejich těžká technika motala). Ještě 2x ročně 0,5ha nedopasky v sadu, taky strunou. No a občas nějaký neplánovaný čištění nových pozemků apod. - nějakých 50 hodin ročně to odhaduju. Strop tak těch 20, ale to už bych :plac:
To o tý Stihlce říkal jeden brácha přesně o pile, neposlechl jsem ho, chtěl jsem šetřit, ale tu zase tak často nepotřebuju.
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pavle, naprosto souhlasím s Kosteyem, raději tu nejlevnější a nejslabší Stihlu, než cokoliv jinýho od jiné značky. S oleo mac stejný problém jako u Kosteye a to tak, že do slova, týpek na prodejně se mu taky snažil vysvětlit, že nepřidal olej do benzínu, což toho mého jako automechanika tak nakrklo, že se divím, že týpek neskončil na kriplkáře..... Chápu, že to co máme my, bys neupotřebil, ale vybrat střední třídu, co navrhuje Profesor, mi přijde jako zlatá střední cesta. Pod ten antivibrační systém bych se podepsala osobně, to jsem si vyzkoušela i já!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak to by ti stačil asi i ten 1,5kw.
Tady na ukázku ten nástavec. Jsem s ním nadmíru spokojený, ale je pravda že obyč hlavu na namotávací strunu jsem nikdy neměl. Dole v odkazu je i video.
https://www.oregonobchod.cz/strunove-hl ... -pro-.html
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Hhippie »

Ahoj Pavle. Ja jsem taky Stihlak - asi po tatovi, ktery cely zivot melouchari i pracuje jako udrzba zelene / vyskove prace :andel:
Mrknu Ti v garazi, az pujdu na trenink, jaky tip mame ted. Kupovala jsem asi pred 2 lety. Mame jeste mensi a slabsi, ale ten uz dosluhuje. Ale ani uz si nepamatuji, kdy jsme ho kupovali. Fakt uz hodne davno.
Ja koukam u vybaveni na stredni tridu, protoze jsem rekneme poloprofi uzivatel. U me je problem, ze resim vic parametru, protoze krom vykonu motoru vs.ceny musim resit i vahu. Ktera dejme tomu u krovinaku neni az takovy problem, protoze mam megasuperlixusni polstrovame ksandy, ktere vyborne sedi a roznesou vahu a to, co rvu pazemi, mi stejne zadny lehci krovinak nezlehci (pri sekani prorostlych zarostlych 1,5m vysokych bordelu...)... ale treba u pily resim kazde deko. A uprimne...nedavno se mi dostala do ruky aku motorovka a ikdyz jsem nad ni ohrnovala nos, tak musim rict, ze na tesarinu je to super volba!! Je lehoucka a zadne startovani motorovky nebo mafla, zadne dreni s rucnimi pilami... krasa! Ale asi bych za ni ty penize nedala - leda to delat profi... :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od PavelIV »

:profesor: Tak ta obyč struna na trávu i letošní obrosty s trochou opatrnosti dobrý, ale jak je to něco silnějšího, tak se to namotá. Na to je asi ten trouzubec. Ale tu hlavu z odkazu moc nechápu - oni se ty silný struny neotrhávaj? Jakou maj výdrž? A co stojí ty struny. Chápu to jako něco mezi, silnější než obyč. struna, ale nezničím to o beton jako kotouč. Nejdřív bych vyzkoušel, jak to jde s kotoučem a pak třeba dokoupil.
Verčo děkuju, na tesařinu by byla asi ještě lehčí ta do zásuvky, pokud je pořád k dispozici. Nekoukal jsem na ně, ale mělo by to tak bejt.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Hhippie »

Krovinak mame FS 240. Beru normalnim trojzubcem kminky tak do 5 cm v prumeru. Ne, ze by mu to asi delalo obzvlast dobre, ale jsem lina tohle resit motorovkou :stydim:
Starsi jsme meli FS 120 a taky s nim sekat slo. Ale na pravidelnejsi praci bych nic moc slabsiho nez tu 240 nekupovala. Clovek se s tim pak moc natrapi.
Akorat na ty nalety jsem si na ni kupovala i klasicky pilovy kotouc (jako malou cirkularku) a bud s tim neumim rezat, nebo ji neutahne poradne. Protoze to bylo na desne dlouho, ikdyz byl kotouc novy, ostry. Je mi jasne, ze urcite krovinaku dela lip pracovat pritlakem (pila), nez “udery” (trojzubec), ale holt to lip neumim... :stydim:
Ctyrhranne struny jsem mela take, ale ja s ni proste nejsem kamarad. Je fakt, ze na takove ty ostruzinami prorostle bordely, zlatobyl a tak, je to dobre, ale ja radsi trijzubec. Na vsechno :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Kouťák »

Jsem také na Stihl.První křoviňák jsem měl FS-80,sice vydržel 15 let,ale nyní FS 240 nemá chybu.Stačí na něj nasadit cirkulárkový kotouček a porazil jsem s ním i břízky o průměru kmínku 10 cm.Prvím křovinořez FS-80 strašně drnčel a nemohlo se s ním dlouho dělat.Nemá cenu kupovat nějakou slabotu z marketu.Mladej si koupil Hecht a nejprve jsem se s ním trápil než jsem ho nahodil a po čtvrt hodině práce jsem s ním praštil a jel jsem si domů pro Stihl.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak na ohradník mi přijde struna výborná, mám plastový tyčky, ty by kotouč poničil.
Tak zatím 5:1 , tak to vypadá, že se ani jinam koukat nepůjdu
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mám Husqvarnu 324 LD a následný typ, které si nepamatuju. Na jednoručky s dělenou hřídelí a trojku obyč strunu nedám dopustit. Mám je (typ)přes 15 let. Stroj vydrží tak 5 let. Ročně do nej naleju tak 3 litry oleje XP. Tzn. 150 l benzínu. Na práci v pod křoví, prudkejch svahách a v různorodějším terénu není nic lepšího. Jen ztratit předsudky.
4 takty nebrat. Žádný motor se mi neosvědčil.
Sparta od Mautfieldu vydržela nejdýl. Jen ten servis stál každý rok cca 2.500,-. Mauntfield nebrat. Fieldmann taky ne.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Kostey »

I struna mi ničí tyčky i když se jede na minimum plynu, tak stejně radši beru trojzubec a radši do lanek nechám trávu okolo tyček lézt, však jí zdroj hodně rychle spálí.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od andre.marek »

Já jsem spokojen se 4 taktem /Dolmar/ ale ten není na to co potřebuje PavelIV.
Je to na dosečení svahů a okrajů kolem plotu a tak podobně. Zvládne to menší kmínky s trojzubcem, ale je poznat, že ten výkon tam není.
Zase pohoda ohledně benzínu, není třeba míchat, starty jsou neskutečně lehké, většinou ho používá manželka. :usmev:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr křovinořezu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak já zase nasazuji trojzubec jen vyjímečně a nerad, protože s tou strunou to jde jednou tak rychleji a pohodlněji.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti