Řetězová pila

O strojích, nářadí a náčiní.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Františka. »

Tak se teda budu bát dál.
Jaký mřížkovaný štít?
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od irčan »

Neco takovýho:
drevorubecka-helma-3m-g3000-v-kombinaci-se-sluchatky-a-ochrannym-stitem.jpg
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Františka. »

Děkuji za obrázek.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Jan »

Jinak to, co poslal Ircan , tak na domácí řezání ta helma není extra důležitá, pokud se použije plastový štít, tak se mlži a je blbě vidět. Františko předpokládám, že stromy rubat nebudete. Stojící.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Profesor1 »

Teoreticky ten řetěz do xichtu vyletět nemůže, ale . . . . .
Řetěz se nemusí rozžhavit do červena, aby se prudkým zchlazením změnila jeho křehkost, nebo pevnost. To není kus železa.
Navíc při takovém zimním řezání se prudce zchlazuje několikrát.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od irčan »

Tady je samostatná síťka skoro zadarmo:

https://www.bonatrade.cz/ochranny-stit- ... -NEALw_wcB

Ten klembák co sem dával je tuším prfi a nesmyslně drahé.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Františka. »

Po pravdě řečeno jsem si říkala, že to asi nosí tak v lese při kácení stromů. Ale nechtěla jsem zase být jako úplný blbec, protože třeba se to fakt nosí i doma, tak jsem to zase smazala. Přece jen to ale s tou helmou na mě bylo moc :usmev: . Ta druhá síťka už se mi líbí a fakt není drahá. Takže Vám všem děkuji za poučení.
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Vedra »

Pokud to není na elektrickou pilu tak to chce ještě chrániče sluchu. Buď samostatné nebo jsou i s tou síťkou dohromady. Nejlíp Peltor teď 3M. Tinnitus mám, není to nic příjemného a je většinou neléčitelný.

Profesor: no je to ocel, nejsem metalurg ale pořád nechápu jak dojde při teplotách kdy to nesvítí k potřebným změnám krystalické struktury.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od PavelIV »

Jste mě teda navnadili ke koupi tý mřížky. Nejpohodlnější brejle, co mám, jsou celý čirý, jenže mají tu vlastnost, že nejdou na kterýmkoli povrchu najít :))
To se s tou mřížkou nestane. S křoviňákem toho nadělám víc a už jsem párkrát něco v ksichtě měl a milý to není ani když je to mimo brejle.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já určitě nejsem metalurg. Ale když vidím některé umělce kteří řežou až se z polena kouří, tak už to jakousi teplotu musí mít. A když pak takhle nažhavený řetěz vjede do sněhu, tak to s ocelí něco určitě udělá.
Ale možná neudělá . . . . . .
Nevím na kolik se musí nutně ocel zahřát , aby při prudkém zchlazení zkřehla, ale nevěřím že to co popisuji řetězu prospívá.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Vedra »

http://kovarna.webzdarma.cz/obrazky/kal ... _Fe_C1.jpg

Fialová je kalící teplota, takže dle obsahu uhlíku někde mezi cca 720 až 910 C. Přišel jsem s tím do kontaktu v práci okrajově ale jak to chápu tak při těchto teplotách dojde k přeměně na austenit ze kterého pak prudkým zchlazením vznikne tvrdý martenzit. A aby se čepy řetězu ohřály na tuto teplotu to by musely špičky zubů zářit bíle.

Jinak mimochodem konstrukční ocel třídy 11? Standartní pásoviny jekle atd. kalitelné nejsou vůbec kvůli nízkému obsahu uhlíku, nevěřil jsem jim zkoušel jsem to a fakt to nejde.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Profesor1 »

Aha, je to možné, tomu nerozumím. Akorát
ty roztržené co jsem viděl tak vždy bylo prdlé to očko kolem čepu a to je myslím jiný materiálu než čep.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od ivan613 »

Ocel 11 je blato.Presne to neviem ale ocel od 12 je už určená k zušľachťovaniu.
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Vedra »

Je to tak, zkoušel jsem to protože na YT je plno videí jak si v americe z obyč. konstrukční oceli vyrábí zušlechtěné nástroje. Nakonec jsem zjistil, že u nás se to prostě kdoví proč šidí na tom uhlíku.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od irčan »

Nemyslím že to u nás s uhlíkem vodrbávaj,dyž ho tam bude víc tak např. budó praskat sváry nebo by se to muselo žíhat.Každá ocel je vyrobená na konkrétní použití.Pokud si chceš doma vykovat nejaké sekáč ,dláto nebo neco podobnýho tak se to dělá ze staréch listovéch nebo vinutéch pružin.Za bolševika to mělo značení 14 220 nebo 14 26O.Relativně jednoduchý materiály na kalení vod voka podle barvy.Něco se dá třeba ze staréch pilníků ale ty mají už hodně uhlíku a je tam vyšší riziko překalení a křehkosti.Té pružinovky se válí na šroťákách tuny.Máte štěstí že du zrovna kolem.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od PavelIV »

Jste mi připomněli diagram železo- uhlík, co jsem musel ke zkoušce umět namalovat z hlavy. Asi bych někde vyhrabal i skripta, kdyby se chtěl někdo vzdělávat v materiálech. Mně toho v hlavě moc neuvízlo
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Kouťák »

Pavle,jediná možnost je,že by jsi nám chtěl udělat distanční výuku. :vytlem: Nikdy mi řetěz nepraskl,protože když řežu,tak jsem si vědom,že mám v ruce nebezpečný nástroj a za druhé je to má pila a podle toho se k ní chovám a řetěz nemůže prasknout.Je pravdou,že jsem jednou půjčil pilu mému mladému a po vrácení byl prasklý řetěz a zničená lišta.Porážel starou jabloň,kterou někdo do dutiny zabetonoval a ono to zarostlo.Pokud však začínají létat jiskry ze dřeva,tak bych přestal,ale on ne.
Jinak díky za toto vlákno.Rozhodoval jsem se,že si zakoupím elektrickou řetězovou pilu,protože startovat mou velkou pilu Stihl na drobnosti jako je přeříznutí např.trámku,prkna,větve atd.mě nebavilo,ale nemohl jsem se rozhodnout jakou,protože jsem nikdy el.pilu neměl.Prohlédl jsem recenze a pak mě napadlo zatelefonovat našemu Davidovi a hezky jsem si s ním poklábosil,dobře poradil čemu se mám vyhnout(Davide díky) a v sobotu jsem koupil MAKITU UC4051.Naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

To jsem rád :souhlas: , že jsi spokojený a už máš vybráno :souhlas: , já tu svou pro tebe ještě nestihl ani vyfotit :stydim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Hhippie »

Kouťáku, já jsem s aku Stihlkou taky moc spokojená.
Největší mínus, co má, jsou ty malé zoubky, co se blbě brousí, rychle ubývají a stačí opravdu malý hřebíček a je vymalovalno; můžeš brousit :nesouhlas:
Ale jinak je to lehčí než benzín, na menší práci jí mám fakt ráda! A hlavně mě baví to, že je hned připravená - žádné trápení se startováním a taky, že je daleko tišší :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řetězová pila

Nový příspěvek od Profesor1 »

Makita je dobrá značka. Já šel loni znovu do NAREX . Na té staré mě prdly plastové zuby na kolečku pohonu. Všechny díly šly na ni sehnat, jen to kolečko všude vyprodané a už se na ten typ nedělá. Řežu s ní dřevo z metrových polen ve sklepě u kotle na topení, tak jsem musel rychle koupit novou. Nakonec mě to kolečko udělal známý na 3D tiskárně, tak že mám el. pily dvě. Je to super pomocník.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů