Krmítko na příkrm.

chov ovcí a koz...
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Vedra »

No já budu předělávat ruční drtič jablek na motorový pohon. Zatím jsem dával kravám v celku, větší rozkrájené. V sobotu jim nasypu večer kýbl jako vždy. Pak jsem ještě přišel dát krávě co hůř chodí vápenec se šrotem a koukám 7 měsíční volek nafouklý jak horkovzdušný balon. Zavřu ho, prohmatám krk, tam nic tak volám v 9 večer veterináři.

"Dejte mu dva velké panáky kořalky 1:1 s vodou. A pak dva litry vápené vody. Když to za 10 minut nepovolí tak zavolejte."

Nepovolilo, veterinář pod vlivem na rodinné oslavě, tak pro něho táta jel a já jsem dloubal do volka aby se udržel na nohách protože se snažil lehnout a chcípnout. No dorazil nacpal mu do krku sondu, zaštouchnul pravděpodobně zaseklé jabko do bachoru a bylo. Za pět minus splasknul do normálního stavu. Dal mi jehly a ukázal kde je mám píchnout abych se dostal do bachoru kdyby ho bylo třeba ještě odpustit. Naštěstí třeba nebylo.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Františka. »

Kvůli tomu jim budete jablka drtit? To spíš bylo takové neodpatření, i když blbé. Mladý hamoun, co se chtěl co nejvíc a co nejdřív naprat. Určitě se může stát cokoliv, ale že by se to opakovalo? Krávy už nějakou dobu chováte a bylo to poprvé, ne?
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Bekkky »

No tak řídké to není, zažila jsem i u ovce...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Hhippie »

Vedro, tak ještě, že jste byl ve správný čas na správném místě!
Františko, to není tak vzácné, že se jablko zasekne v rouře. U koní se taky doporučuje menší jablka půlit. A u mrkví naopak. Nejlíp nechat vcelku nebo úplně na menší kousky. Právě aby se jim to nezaseklo.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Vedra »

No nejít tam s tím vápencem tak ho najdu ráno tuhého. Veterinář říkal, že to řeší několikrát ročně hlavně když lidi pasou v sadech. Já mám kusů málo takže zbytečné ztráty si nemůžu dovolit plus mi stačí doživotní trauma ze zlomené nohy před pár lety. Ruční drtič máme a i u toho moštování mě to štve jak je to námáhavé, vymoštujem dvě várky a jsme vyřízení. Napasuju tam nějakou řemenici, motor a bude.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Augenblick »

Dělám seno na jedné loučce která přímo sousedí s golfovým hřištěm. V senu pak mám golfové míčky, které pak nacházím v jeslích i podestýlce. Ovce jsou v pohodě ignorují je. Je možné že by je skot sežral? Hraju si s myšlenkou dát na tu louku býčky na výkrm.
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Františka. »

Se skotem zkušenosti nemám, s koněm jen jedním, nic takového se nestalo, ale věřím, že je to možné. Zdá se mi to nenormální, přece by měli jablko rozkousat a jen v případě nějaké té chamtivosti ho shltnout celé nebo jen nakousnuté. Člověku se taky stane, že mu něco zaskočí nerozkousnuté, ale obvykle to kouše. Nechápu, proč se to u skotu nebo koní stane asi častěji.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblick - to bych se zas nebála. Přeci nejsou blbí, aby žrali něco tak velkého, co není jedlé…? Ikdyž když si vlastně vzpomenu, že existuje magnet, co se dává kravám, aby se z nich dostaly předměty, co sežraly… tak vlastně nevím :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od PavelIV »

Protože dostanou podle jejich mínění málo, tak se snaží urvat co nejvíc, než je nějaká silnější odežene.
Dávám celý, dospělým nikdy nic, občas nějaký zaskočí, ale vždycky si to vyřešila sama. Nikdy jsem neviděl, že by zaskočilo některý z elitní trojky, vždycky ty nejníž v hierarchii.
Na telata nikdy nezbyde, ty ochočujeme námi ukousnutými kousky, v těch 6 měsících to občas zkusí, ale nejde jim to. Do sadu je pouštím až po sklizni, nechat je jablek přežrat se bojím. Víc jak kolečko denně pro 10 matek nedostanou
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od čobanak »

To nejseš moc šťedrej.Kolečko klidňe visipu deseťi kozám nebo ovcím a kráva má žaludek 10x takovej
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od PavelIV »

musím tím kolečkem někdy objet víc stromů a pak jim to ještě třeba 50m odvézt na pastvinu do kopce, nebo do 3 přepravek a autem, když jsou dál. To se mi nechce víckrát denně dělat a zase moc jablek jim určitě může uškodit. Tím neříkám, že ze 3 koleček by měly nějakej problém, ale takhle mi to vychází, tak to tak dělám.
Množství jablek dostanou stejně (kromě pár co sníme, co se v sadu urodí), jen jim to roztáhnu do delšího časovýho období :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Bekkky »

Ono se jim to většinou stane tak, že si chtějí jablko urvat pro sebe a zvednou ho ze země a tím jak nemají horní řezáky, tak si ho jakoby nadhazujou v hubě slintají a zaklánějí hlavu aby ho pokousaly a někdy jim může sjet větší kus nebo celé jablko do trubky a zaseknout se tam. Ovce, kozy i krávy jsou stejné hamounky pokud jde o jablka.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmítko na příkrm.

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, takhle se to stane. Kozy si je taky nadhazují a chtějí ho rozkousnout, i když jsou už skoro bezzubé, ale nevejde se jim vůbec do krku, tak se jim asi nemůže stát, že by spolkly celé jablko. Proto se to asi u nás nikdy nestalo.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů