Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Bekkky »

Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

V diskuzi pod clankem je to zase sama pyca a curak. Sorry, jinak to nejde pojmenovat.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Mastňáčku, chápu, že je to Tvoje image, tahle mluva, každopádně se to vylučuje s pravidly našeho fóra. Proto by bylo dobré, kdyby ses mírnil ve výrazech a nepoužíval vulgarity. Je to nežádoucí a zbytečné. Díky.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

a zase tam nejsou Poděbrady :cert: asi přejely nějaký stále putující pár :jizlivec:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od PavelIV »

Já mám za humny smečku, ale v místě, kam podle mě patří - Vojenský výcvikový prostor Doupovské hory. Území zhruba 20x30 km, kde se pohybuje lidí minimum. Jednou za čas sice střelby, vrtulníky a jiný rušivý elementy, ale to je pár dnů a pak mají zase týdny klid. Takže co jsem zaslechl, území neopouští, o škodách na hospodářských zvířatech taky nic nevím. A prej to myslivci řeší a nikde to nevypráví...
V úterý večer jsem při obhlídce ohradníku potkal tak 20-25 hlavý stádo ovcí, volal jsem kamarádovi, řekl mi čí jsou a že ten to neřeší. Tak kdyby ke mě chodil vlk, tak tam svobodný ovce nebudou. Taky jsem docela klidnej potom, co jsem vloni značil jedno tele - to zaječelo a v tu ránu tam byla půlka stáda s rohama u země, docela jsem se bál, naštěstí matka přiběhla když už jsem se zvedal. Ostatní zastavily pár metrů přede mnou a tvářily se překvapeně. Takže se zatím nebojím vlka nic, snad mě z toho nevyvede.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Augenblick »

Ta mapka je rok stará... :smutek:
Tykat, díkes ....
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Hhippie píše: 26 říj 2022 22:40 Mastňáčku, chápu, že je to Tvoje image, tahle mluva, každopádně se to vylučuje s pravidly našeho fóra. Proto by bylo dobré, kdyby ses mírnil ve výrazech a nepoužíval vulgarity. Je to nežádoucí a zbytečné. Díky.
ja ti vis co na IMAGE...

Pajo, jses klidnej ale hloupej. Jeden vlk ti odlaka stado a druhej odtahne tele, ty tele :) Ale nedivim se, ze jses klidnej.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Hlavňe tele aňi neňi spočátku s dospjelejma.Je ňegde zalehlé a jen se občas napije.Jednou jsem šel vižínat do lesa vedle pastvi angusek,krávi ňigde a tele leželo na kraji lesa v mlází.Mi teď máme taki masňátko a vjetšinou s mámou(jmenuje se bufala) neňí viďet.Zato jsem ho přisťih,jak uďelalo samostatnou návšťevu k bouďičkářům
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Když nás kdysi navštívila liška, kozy změnily chování. Dříve byly roztroušené všude možně, ale od té doby na noc takhle daleko od sebe neleží a ani kůzlata nejsou samotná. Jsou prostě všichni víc u sebe a chrání sebe i mladé. To by asi krávy udělaly taky, kdyby cítily vlky.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Tak podle toho,co popisuje beki to neďelají.Nedávno psala,že tam přišel chovatel o ňekolik malejch telat.nakonec srnka taki nechává srnče odložené a vrací se k ňemu.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Ale zase ty druhy asijské druhy krav nebo v Africe se semknou a udělají kruh rohama ven, dovnitř mláďata. Možná to je podle plemene, že ti domestikovanější to nedělají nebo taky nemají žádné zlé zkušenosti a chovají se tak hloupě, dokud je nezískají. Srnky jsou trochu jiné, nemají typické stádo, je jich vždycky jen pár. Taky u krav asi záleží na tom, jestli je to trvalé stádo nebo jen dohromady dočasně vytvořené člověkem, tam si asi zkušenosti nepředávají, protože nestihnou vytvořit vzájemné vazby. Jen tak uvažuju, třeba je to jinak.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

To se ďeje,ale jsou to starší telata,která už se pasou a jdou se stádem.Prvňí dni se tele krmí jen mlékem a matka se pase.Tele je zalehlé a matka se k ňemu vrací.Vaše kůzlata choďí od prvňího dne na pastvu s dospjelejma?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od PavelIV »

Jo to tele jsem značkoval, když vedle ní ležely další asi dvě telata. Už jí byly tři dny, ostatní jsem stihnul do druhýho dne. To se musí právě vyčíhnout, když je někde odložený, dřepnout na něj a cvaknout jednu, připravit si druhou známku a cvaknout jí. Tahle jalovice mi dva dny unikala, už měla sílu potvora, dal jsem jí jednu a zařvala a jala se prchat, musel jsem jí zalehnout a přitom chystat do kleští druhou známku, mezitím už tu první krávy byly, do pár vteřin, máma byla dál, ta dorazila za dalších třeba 5 vteřin. Byl jsem ukrutně rychlej :vytlem:
Jak tele stojí, tak to moc nejde, musí se počkat až leží. Teda jde to hned po porodu, jak se napije, tak obvykle lehne. Když zůstane stát, tak už jsem jednou taky označil.
Myslím, že kdyby cejtily predátora, že se budou držet o dost blíž sebe, zatím se chovají bezstarostně. Liščí stopy v zimě nacházím běžně, lišek se evidentně nebojí. Vlčí jsem ještě neviděl, předpokládám, že jsou větší než NO.

Teď jsem si vzpomněl, že se tu před nějakou dobou řešily kleště na známky a sice že už do kleští Zee-Tag nedělají ovčí a kozí známky. Kdyby někomu ty kleště překážely, za rozumnou cenu bych koupil. Nový mě stály myslím 600, tak 300 dám.
Označovalo by se mi o dost líp a rychlješ, kdybych měl v každých kleštích nachystanou známku, i toho stresu pro tele by bylo o trochu míň - než si uvědomí, že to v prvním uchu bolelo, tak už má druhou.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, nechávají tele úplně stranou a nestarají se o ně? Kozy skoro vždycky buď jeden nebo dva dny nejdou vůbec na pastvu, když se jim narodí kůzle, nebo jedna nebo i několik z nich u nich zůstane, když je kůzlat víc. A to jsou kůzlata za pevným plotem a zkušenost s liškou je stará, už je to pár let. Kozy vědí, že je tam bezpečí, ale jistota je jistota, asi si tu mordýřku lišku pamatují dodnes. Takže asi záleží na podmínkách, jaké tam jsou. Kdyby kráva věděla, že tam jsou vlci, stejně by odešla? To se mi nějak nezdá, spíš bych řekla, že se bude pást přímo u telete a ostatní nedaleko. Ale třeba je to u krav fakt jinak a ten pud sebezáchovy už nemají tak silný.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od PavelIV »

Tele údajně pár dnů po narození není pro dravce cítit. Opravdu ho někde nechají a jdou se pást se stádem. Když už je telat víc, tak s nimi 1-2 krávy zůstávají
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Františko,a to zůstávaj ti vaše kozi s kůzletama a hladovjej?To pak nemaj pro kůzlata žádné mléko a kůzlata chcípnou,neňí to tak?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Je to divné, já vím, ale některá je prostě hlídá, i když by ráda šla na pastvu, to je vidět. Když je jedno, je to matka. Někdy je matka moc mladá a neví to, tak s tím cizím kůzletem zůstane jiná, která usoudí, že by to dítě nemělo být samo :usmev: . Dám jí trochu sena. Nejmladší kůzle šlo na pastvu ve dvou dnech, ale stádo se od něho nehnulo, šli pomalu. Na druhou stranu zase matky kašlou na větší kůzlata a nechávají je na pastvě na starost mně :vytlem: . Ono je to trochu jinak, když kozy u mě chodí na pastvu někam úplně jinam a za dvě tři hodiny se po obejití trasy vracejí, než krávy, které jsou pořád na jedné pastvině. To si přirovnávám právě spíš k tomu, jak jsou kozy doma v ohradě, i když tam pastva není. Na pastvině v bezpečí asi to tele nechají, ale kdyby věděly, že tam chodí vlk, chovaly by se stejně? Kdo ví, naštěstí asi nikdo z nás.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Beki psala,že chovatel skotu přišel o telata.Taki na pastve masňaček ňigdo nedává seno.Musej se pást.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Já taky neříkám, že se to neděje. Že nemají na pastvině seno, to taky beru, ale když jsou na pastvině a mají tam mladé, předpokládala bych, že se budou pohybovat u nich a pást s eco nejblíž, když to beru podle koz. Kozy mají seno místo pastvy, jinak je režim vlastně stejný. Mladé hlídají od té doby, co tam byla liška, dřív ne. Taky to není na 100 %, ale změnily chování. Tak si říkám, že když jsou někde krávy v generačně vytvořeném stádě, mohly by se tou zkušeností, kterou třeba získaly při útoku vlka, poučit a chovat se trochu jinak. Vůbec nepochybuju, že se vlk vrhne na tele, někdy i na dospělou.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Bekkky »

Ale to odkládání telat je pudové. Ony ho najdou, někdy se matka pohybuje na okraji stáda nebo mezi stádem a teletem ale teprve po pár dnech se kráva a tele připojí ke stádu, stádo to telátko integruje mezi sebe a pak ho chrání všechny. Krávy mají ještě antivlčí pudy, jít s větším psem přes pastvinu může být pěkně nebezpečné. Sice jsem speciálně krávy nikdy moc nedělala, ale občas jsem pomáhala dělat ohrady atd. A dvakrát jsme našli udupaného psa. Jednou to byl asi toulavý a ležel tam už dýl, ale jednou šli turisti s vlčákem přes pastvinu a neví se přesně jak to bylo ale krávy ho udupaly a ti lidé měli co dělat aby sami utekli.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů