Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Začínám propadat skepsi, že je reálné chovat na venkově drůbež :plac:
Po tom, co mi vyvraždila liška všechny slepice ve školce za bílého dne dopoledne, mi dnes zaútočila liška na slepice u domu ve čtyři odpoledne. Obojí v pevné ohradě. Budu muset tedy nejspíš koupit ještě jednu síť za další 4 tisíce a postavit i ve slepičím výběhu síť. Ale vytáčí mě to neskutečně! Nejradši bych vyvraždila všechny pozemní dravce v okolí! :vztek: :zed: Je to úplný nesmysl, chovat takhle neekonomicky!! Když člověk započítá na těch pár slepic 8 tisíc za elektrický ohradník a zdroj, kurník, nákup slepic 250 Kč / ks plus co prožerou…
Je mi z toho úplně na nic! :plac:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Bekkky »

Hippie, to bych taky byla na mrtvici. Na druhou stranu sítí se efektivita asi do budoucna výrazně zvýší. Jinak tedy musím konstatovat, že proti pozemním predátorům kteří prudí okolo slepic hodně pomůže pes hlídač. V době, kdy jsem v Čechách chovala kozy, měla jsem taky slepice cca 50ks. Byly v sadu pod stromy, kousek od baráku a ve dvoře byl v noci i přes den pes na volno. Nikdy jsem neměla problém s Liškou nebo kunou atd. Akorát dravci mi slovili všechny bílé slepice že vzduchu. Tak už jsem pak měla jen barevné.... Bylo to na samotě skoro u lesa.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Bekky, prosím, jak jsi to myslela s tou zvýšenou efektivitou sítí…? Děkuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Bekkky »

Hippie, no myslela jsem to tak, že to je opatření na pořád. Když už to jednou pořídíš, tak že ti nic nebude chodit ani na vejce, ani na slepice a slepice ti nebudou zanášet. Což tedy mě tehdá trápilo nejvíc, že jsem co chvíli našla někde zaštitou snůšku 20ti vajec, které byly dobrý tak leda pro psa, nebo pro prase.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od honzauta »

Řešením může být i výběr vhodného plemene slepic. Po letech zkoušení jsme přišli na to, že nevhodnější pro nás jsou vlašky koroptví. Výnos je proti hybridům menší, ale odolnost proti dravcům vyšší.....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Honzo, jak to funguje? Vzhledem k tomu, že mi odnesla liška (resp.vytlačila přes ohradník) i kachny, z nichž obě jsou dost ostré matky, tak si moc nedovedu přestavit slepice (byť s kohoutem), které se ubrání lišce nebo kuně? Ve výběhu mají mnoho keřů a lísek, pod které se mohou schovat před pernatými dravci… ale pozemními nevím nevím.
Leda by to byly slepice víc lítací a když do nich vběhne liška, vylétnou na strom… ale to se u nosnic samozřejmě nestane… :nevim:
Bekky… odešel nám zrovna dneska starý zdroj, takže jsme kachny zavřeli na pevno v domečku, zítra jedeme pro nový, silnější a vyrobíme krátkou stěnu ve výběhu, kde je nejvíc “otevřený” vstup.. a až budou peníze, tak koupíme holt drůbeží síť.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

U nás stačila 90 cm pro ovce :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od honzauta »

Ano vlašky jsou lehké a lítací. Dokáží se vysmeknout a ulítnout. Slepice chovám vlastně v lese, v kombinaci s perličkami (hlasitými informátory), ovcemi a psy hned vedle jsou ztráty minimální.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, s těmi psi to chápu. Tam je asi jistota. Pokud nedochází ke ztrátám skrze psy :vytlem:
Ale to pro nás fakt není řešení.. pes :mrzimeto:
Ale je fakt, že mě napadlo, mít na volno malé prase by mohlo pomoci. Jenže my už na zimu prase mít nemůžeme, nemáme na to podmínky.
Jediné, co tedy zbývá za řešení, je tedy ta elektrika :zed:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, to je dobrý nápad, ale i prase žere slepice, když se mu přimotají moc blízko. Nejspíš by se naučily dávat si pozor.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od přezdívka »

Prase žere vejce. A chovat slepice na vejce pro prase......
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Kune nebo čínské jsem ještě se slepicí v hubě neviděl :souhlas: zato vajíčka hledám často marně :)) jsou to dost otužilá prasátka :souhlas: takže závětří, střecha, dole sucho, balík slámy a žrádlo jim na zimu stačí :souhlas: prase ale není hlídač :vytlem: takže na ochranu slepic před predátory nemohu doporučit
mangalice, divočák i klasik bílé slepici uloví když se mu zachce, ale musí chtít, slepice jim kolikrát spí na hřbetech a ráno jdou zas dál :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Přezdívko, prase se přeci nedostane do kurníku dírkou 20x25 cm…? :nevim: tedy dokud je to selátko, tak to by se tam mohlo protáhnout… ale jen dočasně… ale chápu. Já mám tedy hnízda v kurníku, tak jsou v to to ohledu krytá… :andel:
Dade, chápu a souhlasím. Spíš jsem myslela, jestli by to ty predátory odradilo, kdyby to smrdělo po praseti zároveň s drůbeží…
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Bekkky »

Největší výhodou sítě je, že se dá přesouvat a tak se i slepice můžou přesouvat na čerstvé. Na jaře jsem kupovala síť pro drůbež a stála mě i s poštovným ve výšce 120 cm a délce 50 m s dvojitými bodci 116 eur....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

bohužel Hippie, škodná si klidně dojde i do zděného chlíva kde jsou slípky, prasátka, skot i poně pohromadě :mrzimeto:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

Nevim jak půň ale mula má strážné pudi.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Dade, tos mě fakt nepotěšil :smutek:

Bekky: v ČR jsem jí našla za 3700-4500 Kč. Ale taky jsme moc spokojení! Já se musím podívat, jak to tady je a podle toho nějakou vybrat. Třeba nám bude stačit i kratší. Slepice přesouvat nemohu, mají svoje pevné ohrady - jak kachny, tak slepice. Ale pořád je vidím se pást, tak asi dobré :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Ve skupine @Chovatelé ovcí zase jeden aktivní bl... , pardon úředník řeší neregistrované malochovy ovcí, tentokrát kvuli náhradam škod za útoky vlkú. Jak jeden člověk dokáže ostatním přisrat do života to je neuvěřitelný. Doporučuju přečíst diskuzi pod oním přispěvkem. Některá individua přirovnávají nereg. chov ovcí ke kriminálním, nebo obecně nebezpečnému nebo nevhodnému chování - jízda autem bez řidičáku apod. To jsme se už jako úplně pomátli? Chceme ten život na vesnici lidem úplně otrávit? Pokud se nepletu, tak např. šlechtitelský chov ovcí se dělá od 10 bahnic? Když tak mě opravte vy zkušenější. Proč nezměnit zákon a do 10ks ( 9 bahnic + beran ) nechat chovatele na pokoji od registru, ale i od povinnosti porizovat berana s POP?! Jaký rozdil je mezi malochovem cehokoli? Slepic, hus, kraliku?! Zadny. Jeden urednik dokaze lidem otravit zivot viz nedavno zakaz kastrace a kupirovani ocasku pomoci strangulacnich gumicek. Lidi si mysli, ze jedinec nic nezmuze, opak je pravdou, kazda pycovina se zrodi v hlave jednotlivce. Reste si ty ptakoviny vy, co mate velka stada, at uz produkcni nebo slechtitelska. Nechte malochovy dychat.
A co se tyka konkretne nahrad za mrtva zvitata po utoku vlku? Je snad neregistrovana ovce neco min nez registrovana? Chovatel bez registr. hospodarstvi je min chovatel nez ten s a zalezi mu na jeho zviratech min nez registrovanemu? Myslim ze spis naopak! Nestaci ze nam chovy nici a komplikuji vlci, jeste musi skodit urednik?!
U dotaci se nadava, ze mezi velkym podnikem a malym soukromnikem neni rozdil. Vola se po lepsich penezich a podminkach pro male. A ti mali na druhou stranu chteji stejne podminky pro hobby male jako pro ne a pro velke?! Trosku rozkol ne? Neznam pocty, ale svete div se, ne vsichni jsou pobiraci dotaci..

Text z prispevku:
Víte, že se naprosto běžně vyplácí škody za vlky i u stád, které nejsou registrovaná? Doteď jsem si myslela, že jde o ojedinělé případy - chybky. Co vy na to?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Mám teď 5 walliserských bahnic s PoP a plemeníka. Vstoupila jsem tedy letos opět do KU (dřív jsem měla v KU zwartbles, taky malé stádo).
Zatím mě to stálo víc než 7 tisíc (služby šlechtitele plus povinné zákroky od veterináře) a nedostala jsem ani korunu. Můžu jen doufat, že něco přijde. Např. náhrada za dopravu ovcí na výstavu, na kterou mě požádal šlechtitel, zda bych ovce pro ozvláštnění prezentovaných plemen přivezla.
Co mám informaci, tak Svaz nemá pořádně ani na vyplácení výplat… tak jsem zvědavá, jak bude probíhat vyplácení dotací a náhrad za letošní rok…
Že bych na tom byla tak dobře, že bych mohla takhle rozhazovat peníze, to fakt nejsem… chovat ovce v KU je opravdu drahá sranda a kdyby ty walliserky nebyly lépe prodejné, už by mě k tomu nikdo nepřesvědčil. Už jen kvůli zákonné povinnosti odběrů krví pro zdravotní zkoušky, které mi tu téměř žádný veterinář není ochotný udělat!! :zed:
:Hhippie: Bubáci forever!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Autorka te iniciativy je plemenarka! Pozor na to. Uvazuju o petici za osvobozeni malochovu od takovych pycovin a od tehlech lidi.
Hipi, jak to je s tema poctama ovci v KU? Mel jsem za to ze musi byt 10 bahnic + plem beran?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 13 hostů